ابطال تقسیم نامه ارث چگونه انجام می شود؟

ابطال تقسیم نامه ارث
۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

 

در این مقاله قرار است درباره ابطال تقسیم نامه ارث توضیح دهیم. با تمام مراحل کارشناسی و بررسی‌هایی که در مراحل انحصار وراثت انجام می‌شود باز هم شرایطی پیش می‌آید که ممکن است عدالت در سهم الارث وراث بر قرار نشود.

در این حالت وراث می‌توانند با تقدیم دادخواست ابطال تقسیم نامه ارث به دادگاه روند تقسیم اموال متوفی  و انحصار وراثت را به جریان بیندازند، برای اطمینان بیشتر پیشنهاد می کنیم حتما از یک وکیل انحصار وراثت مشاوره بگیرید.

تقسیم ارث در قانون مدنی:

در قانون مدنی به این موضوع به صورت کامل پرداخته شده. طبق موارد ۶۰۰، ۶۰۱ و ۶۰۲ قانون مدنی هر گاه تقسیم ارث به اشتباه صورت گرفته باشد امکان ابطال آن وجود دارد.

ماده ۶۰۰:

هر گاه در حصه یک یا چند نفر از شرکاء عیبی ظاهر شود که در حین تقسیم عالم به آن نبوده شریک یا شرکاء مزبور حق دارند تقسیم را ‌بهم بزنند.

ماده ۶۰۱:

هر گاه بعد از تقسیم معلوم شود که قسمت به غلط واقع شده است تقسیم باطل میشود.

ماده ۶۰۲:

هر گاه بعد از تقسیم معلوم شود که مقدار معینی از اموال تقسیم شده مال غیر بوده است در صورتی که مال غیر در تمام حصص مفروزاً ‌به تساوی باشد تقسیم صحیح و الا باطل است.

انحصار وراثت دیه چگونه محاسبه می شود؟ بیشتر بخوانید: انحصار وراثت دیه چگونه محاسبه می شود؟

در چه صورت ابطال تقسیم نامه ارث اتفاق می‌افتد؟

در سه حالت ممکن است تقسیم نامه ارث باطل شود که در ادامه هر کدام را نام می‌بریم و جداگانه توضیح می‌دهیم.

حالت اول زمانی است که اموال شخص دیگری را به همراه اموال متوفی در جریان انحصار وراثت قرار دهیم و آن را بین وراث دیگر تقسیم کنیم.

در حالت بعدی تقسیم ارث در صورت باطل می‌شود که مالی که در تقسیم ارث به یکی از وراث تعلق گرفته، معیوب باشد.

حالت سوم زمانی رخ می‌دهد که در تقسیم ارث مال مشاع بدون توجه به نسبت وراث و میزان سهم الارث آنها، سهم کمتر یا بیشتری به آنها تعلق گیرد.

تقسیم اموال غیر

همانطور که توضیح دادیم در شرایطی که اموال غیر را بین اموال متوفی تقسیم کنیم، این تقسیم نامه ارث باطل است. فرض کنید مادر قبل از فوت خود قسمتی از اموالش را بین دو فرزند خود تقسیم کرده باشد و در زمان فوت ایشان دو فرزند دیگر بدون توجه به اینکه متوفی در زمان فوت اموال را به افراد دیگر داده در پروسه انحصار وراثت قرار دهند. در این صورت تقسیم باطل است.

اموال معیوب

فرض کنید در تقسیم اموال متوفی بین وراث مال معیوبی یه یکی از وراث برسد که ایشان از عیب مال خبر نداشته باشند. در این حال فرد می‌تواند با اثبات اینکه از معیوب بودن مال خبر نداشته و این مال ارزشی برای ایشان ندارد، ابطال نامه تقسیم ارث را تقدیم دادگاه کند تا بررسی‌های لازم انجام شود.

سهم الارث نابرابر

در نظر بگیرید که پدر یک خانواده فوت کند و سه فرزند دختر و پسر داشته باشد. به دلیل کم بودن سن یکی از فرزندان، بخشی از سهم الارث ایشان را پرداخت کنند و بخش زیادی از آن سهم الارث را به یک فرزند دیگر یا مادر خانواده دهند. در این صورت چون میزان ارث یکی از فرزندان کمتر از حد مشخص و میزان ارث فرد دیگر بیشتر از حق ایشان است پس می‌توان ابطال نامه را تقدیم دادگاه کرد.

تقسیم ارث طلا به چه صورت انجام می شود؟ بیشتر بخوانید: تقسیم ارث طلا به چه صورت انجام می شود؟
ابطال تقسیم نامه ارث
ابطال تقسیم نامه ارث

نمونه دادخواست ابطال تقسیم نامه ارث

دادخواست ابطال تقسیم نامه ارث به صورت زیر است که وارثی که معترض به تقسیم ارث است با دلایل محکمه پسند باید این فرم را به دادگاه تقدیم کند.

 

طرفین:

حواهان:

خوانده:

خواسته: ۱- ابطال تقسیم نامه ۲- پرداخت کلیه خسارات قانونی

دلایل و مضنمات: ۱- تصویر مصدق سند مالکیت ۲- تصویر مصدق تقسیم نامه عادی ۳- عندالزوم جلب نظر کارشناس رسمی

سلام علیکم

احتراما به استحضار می‌رساند:

۱- به موجب یک جلد سند مالکیت به شماره پلاک ثبتی …………. بخش ……………. اینجانب به نحو اشاعه و تساوی مالک …………………………. به مساحت……………..متر مربع واقع در………………. با خوانده محترم می‌باشم.

۲- در تاریخ ………….. با تراضی، تصمیم به تقسیم حصه مشاع و تعیین حد و مرز گرفته شده و تقسیم با تعیین متراژ طول و عرض حصه هریک از طرفین معلوم و در تاریخ ………….. مکتوب گردید.

۳- اخیرا کاشف به عمل آمد که با ضرب طول و عرض حصه تقسیم شده اینجانب، در حدود ………… متر مربع به غلط تقسیم شده است.

۴- به موجب مستفاد از قانون مدنی اشتباهی مستند بطلان قرار می‌گیرد که در توزیع عادلانه سهام و تطبیق آن با حصه مشاع موثر باشد و غلط باید در اصل تقسیم باشد که در ما نحن فیه غلط در اصل تقسیم حادث شده است.

بنا بر مراتب معنونه در فوق و استنادا به مواد ۶۰۱  قانون مدنی و مواد ۱۹۸ و ۵۱۹ قانون آیین دادرسی مدنی، رسیدگی و استماع خواسته و سپس اعلام بطلان به شرح ستون خواسته از محضر دادگاه مورد استدعاست.

با تشکر و تجدید احترام

سهم دولت از ارث چگونه محاسبه می شود؟ بیشتر بخوانید: سهم دولت از ارث چگونه محاسبه می شود؟

برای دریافت نکات تکمیلی این مطلب، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.

3 دیدگاه:

  1. سلام
    من میتونم با استناد به اینکه از متوفی طلبکارم ، تقاضای ابطال تقسیم ارث رو از دادگاه بخوام؟

  2. ابطال تقسیم نامه ارث پدرم رو من دو سال پیگیری کردم، ولی به هیچ جا نرسیدم. برادرم همرو بالا کشیده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Download

please insert information

گفتگو در واتساپ