نحوه توقیف سهم الارث آقا برای مهریه

نحوه توقیف سهم الارث آقا برای مهریه

انجام مراحل طلاق توافقی بدون نیاز به حضور زوجین در هیچ مرحله ای
بین 15 تا 30 روز کاری
توسط وکیل متخصص طلاق و خانواده
مشاوره رایگان در واتساپ
برای انجام کار توسط وکلای متخصص دادسو با تلفن ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ تماس بگیرید یا روی دکمه های زیر کلیک کنید.

یکی از بزرگترین معضلات در پروسه طلاق، مشخص شدن تکلیف مهریه خانم و در در بعصی موارد توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه است. موضوع اصلی این مقاله در رابطه با توقیف سهم الارث اقا برای مهریه است ولی برای شفافیت بیشتر این موضوع ابتدا کمی درباره موضوعات اصلی مهریه مانند مستثنیات دین در پرداخت مهریه و مهریه در دوران عقد عقد دائم و موقت صحبت می‌کنیم.

همان‌طور که قبلا هم به این موضوع اشاره کردیم، متاسفانه خانواده‌ها بدون توجه به بضاعت مالی آقا و صرفا بر اساس سنت‌های خانوادگی مهریه‌های بسیار سنگینی برای خانم مشخص می‌کنند. بدون توجه به این موضوع که اگر خانم مهریه خود را به اجرا بگذارد، آقا چطور می‌تواند آن را پرداخت کند و ممکن است حکم زندان برای مهریه در نظر گرفته شود. در ادامه درباره شرایط مختلفی که مربوط به توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه است صحبت می‌کنیم.

توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه در عقد دائم

عقد دائم به نوعی از نکاح گفته می‌شود که در آن زمان مشخص نشده ولی مهریه را بسته به توافق خانم و آقا یا سنت‌های خانوادگی‌شان مشخص می‌کنند. در عقد دائم بسته به نوع مهریه یعنی عندالمطالبه یا عندالاستطاعه بودن آن، خانم حق دارد که هر زمان که خواست مطالبه مهریه کند.

در صورتی که آقا اموالی برای توقیف نداشته باشد یا اموالی که دارد شامل مستثنیات دین شود، دادگاه مهریه خانم را به صورت اقساطی در می‌آورد. ولی اگر در این شرایط یکی از بستگان آقا فوت کند و ارثیه‌ای به آقا تعلق بگیرد، خانم می‌تواند برای توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه اقدام کند. در ادامه مراحل این کار را توضیح می‌دهیم. همچنین شما می توانید در این باره مقاله “شرایط مطالبه مهریه از پدر شوهر” را نیز بخوانید.
[readmore]2901[/readmore]

توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه در عقد موقت

عقد موقت به نوعی از نکاح گفته می‌شود که در آن مدت زمان مشخص می‌شود. مهریه در عقد موقت وجود دارد به طوری که مشخص نکردن مهریه باعث باطل شدن عقد می‌شود.

در شرایط عادی خانم می‌تواند در هر زمان مهریه خود را مطالبه کند ولی در شرایطی که آقا اموالی نداشته باشد که بتواند مهریه خانم را پرداخت کند و ارثیه‌ای به ایشان برسد، خانم نمی‌تواند سهم الارث آقا برای مهریه را توقیف کند.

به صورت کلی اگر خانم و آقایی عقد موقت کنند و آقا فوت کند، باز هم خانم جز وراث محسوب نمی‌شود و ارثیه به ایشان تعلق نمی‌گیرد مگر شرایطی که آقا به صورت قانونی وصیتی در باب این موضوع انجام داده باشد.
[readmore]3341[/readmore]

تفاوت مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه

مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه دو نوع از دسته بندی‌های اصلی نحوه پرداخت مهریه هستند. وقتی که مهریه عندالمطالبه باشد، خانم در هر زمان می‌تواند آن را مطالبه کند. پرداخت مهریه عندالاستطاعه به استطاعت مالی آقا بستگی دارد.

اگر آقا در شرایط عادی استطاعت مالی برای پرداخت مهریه همسرش نداشته باشد و ارثیه‌ای به ایشان برسد، آقا موظف است مهریه خانم را پرداخت کند. در صورتی که آقا این موضوع را انکار کند یا در برابر پرداخت مقاومت کند، خانم می‌تواند نسبت به توقیف سهم الارث اقا بابت مهریه اقدام کند.
[readmore]3431[/readmore]

مستثنیات دین در پرداخت مهریه

بهتر است بدانید که خانم نمی‌تواند همه‌ی اموال آقا را برای مهریه توقیف کند. برای مثال اگر اقا مالک خانه‌ای باشد که در آن ساکن است یا خودرویی دارد که با آن کسب درامد می‌کند، خانم نمی‌تواند این خانه و خودرو را توقیف کند. چرا که شامل مستثنیات دین می‌شود.

مستثنیات دین در پرداخت مهریه به زبان ساده به این معنا است که توقیف قسمتی از اموال باعث ایجاد مشقت و سختی در زندگی آقا می‌شود. حال فرض کنید که آقا اموال برای توقیف مهریه نداشته باشد و ارثیه‌ای به ایشان تعلق بگیرد. اگر آقا با آن ارثیه خانه‌ای بخرد و در آن ساکن شود، آن خانه شامل مستثنیات دین محسوب می‌شود و خانم نمی‌تواند برای توقیف هم الارث اقا بابت مهریه اقدام کند.
[readmore]2307[/readmore]

مستثنیات دین در پرداخت مهریهزوجه نمی تواند تمام اموال آقا را برای مهریه مطالبه کند.

توقیف سهم الارث اقا بابت مهریه

توقیف سهم الارث شامل شرایط متفاوت می‌شود. شرایط اول حالتی است که در آن آقا فوت می‌کند و همسر دائمش هنوز مهریه خود را دریافت نکرده و بخشیدن مهریه انجام نشده (خانم مهریه را نبخشیده). از آنجایی که مهریه نوعی بدهی محسوب می‌شود در اولویت بالاتری نسبت به سهم الارث، وراث دیگر قرار می‌گیرد و باید پرداخت شود. بهتر است بدانید در این شرایط اگر خانم به دلیل مهریه مالی را توقیف کند وراث دیگر برای فروش آن مال باید رضایت خانم را جلب کنند.

شرایط دوم حالتی است که آقا در قید حیات باشد و یکی از بستگان ایشان فوت کند و ارثیه‌ای به ایشان تعلق گیرد. در این صورت اگر خانم خواستار مطالبه مهریه خود باید می‌تواند به میزان مهریه خود از سهم الارث اقا بابت مهریه توقیف کند.
[readmore]3401[/readmore]

مراحل توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه

خانمی که قصد توقیف سهم الارث اقا بابت مهریه را دارد دوست دارد بداند که مراحل انجام این کار به چه صورت است و چه اختیاراتی برای توقیف سهم الارث دارد؟
خانمی که قصد انجام این کار را دارد باید ایتدا دادخواستی مبنی بر مطالبه مهریه از همسر خود را تنظیم کند سپس باید از دادگاه درخواست توقیف سهم الارث اقا برای مهریه را تقاضا کند.

همچنین می‌تواند برای توقیف به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و از آن طریق اقدام کند. بعد از تنظیم این دادخواست کارشناسی‌های لازم توسط دادگاه صورت می‌گیرد و اگر انحصار وراثت متوفی که ارثی برای همسر خانم به جا گذاشته انجام شده باشد، خانم باید عملیات مزایده و فروش مال را انجام دهد. فقط بهتر است توجه داشته باشد که اموال باید مفروز باشند به این معنا که مشخص و تحدید شده باشند.

در صورتی که اموال مفروز نباشند باید ابتدا خانم درخواست افراز را به دادگاه تقدیم کند تا بعد بتواند اموال را به مزابده و فروش بگذارد.
[readmore]3476[/readmore]

وکیل برای توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه

همانطور که در مقاله‌های دیگر نیز عنوان کردیم پروسه دریافت مهریه و توقیف اموال آقا برای مهریه بسیار پیچیده هستند. وقتی موضوع انحصار وراثت و تقسیم ارث نیز مطرح می‌شود حتما این پرونده پیچیدگی‌های بیشتری پیدا می‌کند که اگر توسط فردی که اطلاعات حقوقی در این زمینه ندارد انجام شود هر قدم اشتباه پرونده را طولانی‌تر می‌کند.

توصیه ما به شما این است که اگر قصد انجام توقیف سهم الارث اقا بابت مهریه را دارید حتما با وکیل پایه یک دادگستری که تخصص مطالبه مهریه را دارد مشورت کنید که پرونده شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن به انجام برسد. وکیل مهریه در این مسیر شما را راهنمایی خواهد کرد.

اگر سوالی در این زمینه دارید می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در تماس باشید تا به صورت رایگان مشاوره حقوقی دریافت کنید.
[readmore]1407[/readmore]

سوالات متداول

 1. چه زمانی برای اجرا گذاشتن مهریه می توانیم اقدام کنیم؟

مهریه یکی از حقوق زن در خانواده محسوب می شود و زوجه هر زمان که بخواهد می تواند برای آن اقدام کند.

 1. مزایای داشتن وکیل مهریه در توقیف سهم الارث برای مهریه چیست؟

به این دلیل که اکثر افراد به ماده های قانونی و حقوق زن در خانواده به صورت کامل آگاه نیستند، داشتن وکیل مهریه می تواند مسیر را برای دادخواست مهریه آسان کند.

۴/۵ - (۵ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به دکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

21 Responses

 1. بعد از انحصار وراثت میشه توقیف کرد سهم الارث آقا برای مهریه رو دیگه؟ درسته؟

   1. سلام وخسته نباشید پس همسرموقت بعد فوت شوهرش میتونه مهریه رواجرا بزاره وآیا دادگاه حکم بده وراث دیگه نمیتونن نسبت به مهریه این خانم اعتراضی کنن؟

    1. سلام، وقت بخیر.
     بله بعد از فوت خانم میتوانند برای مهریه درخواست دهند و به دلیل اینکه مهریه جز دیون هستش قبل از تقسیم ارث باید مهریه پرداخت شود.

 2. پدر همسر سابق من فوت کرده و ایشون داره سالی یک و نیم سکه به من میده. الان پس می تونم برم سهم الارث همسر سابقم از پدرشو توقیف کنم؟ وکیل بگیرم بهتره؟

  1. سلام.
   بله می توانید. داشتن وکیل قطعا کمک بزرگی به روال پروده شما خواهد کرد

 3. با سلام
  ۲ سهم از ۵ سهم یک واحد منزل مسکونی از ماترک پدر مرحومم بهم ارث رسیده است، که در حال حاضر خواهر و برادرم در آن سکونت دارند. (فقط انحصار وراثت انجام داده‌ایم و مالیات بر ارث بعلت اینکه خواهر و برادرم بیکار هستند تعیین تکلیف نگردیده) همسرم اخیراً از طریق ثبت اسناد سهم الارثم را توقیف کرده است. خودم مستاجر هستم و در صورت طلاق، جهت زندگی به منزل پدری خواهم رفت.
  میتوانم پول پیش منزل اجاره ای را به عنوان بخشی از مهریه به ایشون بدم و بقیه را بصورت اقساط پرداخت کنم یا اینکه منزل پدری که محل سکونت خواهر و برادر هست از طریق دادگاه بفروش میرسد و به اندازه مبلغ سهم الارث به ایشان پرداخت میگردد؟
  سپاسگزارم

  1. سلام، وقت بخیر.
   بستگی به توافقی دارد که شما با خانم انجام دادید، اگر ایشون حاضر باشند مبلغ پول پیش را درقبال سهم الارث شما بپذیرند، این کار را میتوانید انجام دهید، در غیر اینصورت ایشان میتوانند سهم الارث پدری شما را به مزایده بگذارند.

 4. با سلام. اگه مرد مالی نداشته باشد و سهم الارث پدرش بهش برسه زن میتونه این سهم الارث رو بعنوان مهریه توقیف کنه؟

   1. سلام وقتتون بخیر.اگر پدر فوت کند،و بعد از فوت پدر،مادر حق مهریه را بخواهد و فرزند بیکار باشد.تکلیف ارث پدرچیست؟ایا مادر میتواند تمام اموال رابردار چون مهریه اش بالاست؟ و فرزند دختر باشد

 5. تا زنده ایم باید مثل چی کار کنیم بدیم بهشون بخورن وقتی هم مردیم سر ارثمون دعواست با آبرویمان بازی میکنن یکی با مهریه یکی با سهمش یک بازنگری آپدیتی در این قانون باید بشه اینطوری سواستفاده نشه ما که نیومدیم تو این دنیا زجر بکشیم درضمن خواهشا به بچه هاتون یاد بدید برن سرکار و زندگی برای آیندشون تلاش کنن باور کنین با مهریه و ولع به ارثیه مردم کسی به مقام جایگاهی نرسیده و عاقبت بخیر نشده از نزدیک بیچاره شدن همسایه خودم رو دیدم خونه اش بخاطر مهریه مصادره شد تا آخر عمرش مگه میتونه خونه بخره آدم به اون خوبی آدم دلش میسوزه واقعا جریاناتی داره رخ میده عجیب غریب بخاطر همینه این جامعه و اقتصادش برکتش کم شده

 6. سلام همسر من خونه پدری من را بابت مهریه توقف کرده و اداره ثبت اسناد این ملک را ۱۵ روز دیگه به مزایده گذاشته و ملک کارشناسی شده ایا برادرم می تواند سهم ارث منو بخره طبق نظر کارشناسی جون مادرم در اون خونه سکونت داره ایا همسرم می تواند بگه باید حتما مزایده بره یا نه

  1. سلام، وقت بخیر.
   زمانیکه مزایده انجام شد برادر شما میتوانند ملک را با قیمت پیشنهادی خریداری کنند.

  1. سلام، وقت بخیر
   شما می توانید درخواست انحصار وراثت دهید. برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید

مشاوره مراحل انحصار وراثت به صورت آنلاین و بدون نیاز به جلسه حضوری

مشاوره حقوقی رایگان با کارشناسان حقوقی دادسو

فاطمه شهبازی

محیا بابایی

محیا بابایی

فاطمه شهبازی