حضانت فرزند بعد از فوت پدر یا ازدواج مادر

حضانت فرزند بعد از فوت

انجام مراحل طلاق توافقی بدون نیاز به حضور زوجین در هیچ مرحله ای
بین 15 تا 30 روز کاری
توسط وکیل متخصص طلاق و خانواده
مشاوره رایگان در واتساپ
برای انجام کار توسط وکلای متخصص دادسو با تلفن ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ تماس بگیرید یا روی دکمه های زیر کلیک کنید.

حضانت فرزند بعد از فوت پدر و ازدواج مادر

در این مقاله قرار است به صورت کامل شرایط حضانت فرزند بعد از فوت پدر و ازدواج مادر را توضیح دهیم. ولی بهتر است قبل از رسیدگی به موضوع اصلی تعریف کلی از حضانت و سن حضانت دختر و پسر داشته باشیم.

حضانت در معنای حقوقی یعنی مراقبت و تربیت کودک که وظیفه والدین ایشان است. بر اساس قانون مدنی حضانت بر عهده‌ی پدر و مادر است که نمی‌توانند از آن سر باز کنند و در صورتی که در مدتی که قانون برای حضانت فرزند برای‌شان مشخص کرده کوتاهی کنند، با ایشان برخورد خواهد شد.

حضانت فرزند بعد از طلاق

حضانت فرزند دختر بعد از طلاق با چه کسی است؟ و چه تفاوتی با پسر دارد؟ سن حضانت فرزند دختر با فرزند پسر متفاوت است. قانون با استناد به این موضوع که فرزند (چه دختر و چه پسر) در سن کودکی نیاز به محبت مادر دارد و وابستگی بیشتری به مادر دارد سن  حضانت هر دو را تا ۷ سالگی با مادر در نظر گرفته است. پس از آن حضانت فرزند دختر از ۷ تا ۹ سالگی با پدر بوده و بعد از سن ۹ سالگی تصمیم با خودش است که با پدر زندگی کند یا مادر.

حضانت فرزند پسر تا ۷ سالگی با مادر است. از ۷ تا ۱۵ سالگی با پدر می‌باشد و بعد از سن ۱۵ سالگی از مدار حضانت خارج می‌شود. حضانت فرزند در طلاق توافقی تفاوتی با سایر شرایط ندارد.
[readmore]1816[/readmore]

حضانت و ولایت فرزندان در صورت فوت والدین

بر اساس ماده ۱۱۷۱ قانون مدنی در صورت فوت یکی از ابوین حضانت طفل با آنکه زنده است، خواهد بود هر چند متوفی پدر طفل بوده و برای او قیم معین کرده‌ باشد. در مورد موضوع حضانت فرزند بعد از ازدواج مادر یا فوت پدر شبهه‌های زیادی وجود دارد.

در ابتدای این موضوع بهتر است فرقی بین حضانت فرزند و ولایت فرزند قائل شویم. ولایت فرزند چه زمانی که مادر و پدرش با یکدیگر زندگی کنند  و چه زمانی که از یک دیگر طلاق بگیرند با پدر است. که در صورت فوت پدر، با جد پدری می‌باشد. یعنی برای امور حقوقی فرزند (برای مثال حق خروج از کشور و ازدواج برای دختر) پدر و جد پدر تصمیم گیرنده هستند. ولی حضانت به معنای نگهداری و تربیت فرزند می‌باشد.
[readmore]2555[/readmore]

حضانت فرزند بعد از ازدواج مادر
حضانت فرزند بعد از ازدواج مادر

حضانت فرزند بعد از فوت پدر و ازدواج مادر با کیست؟

در صورتی که یکی از والدین در زمانی که حضانت فرزند با ایشان است فوت کند به صورت قانونی حضانت به والد دیگر منتقل می‌شود. فرض کنیم حضانت فرزند با مادر باشد و در این زمان خانم با فرد دیگری ازدواج کند. آیا خانم به دلیل ازدواج سلب حضانت می‌شود؟

بر اساس ماده ۱۱۷۰ قانون مدنی اگر مادر در مدتی که حضانت طفل با او است مبتلا به جنون شود یا با دیگری شوهر کند حق حضانت با پدر خواهد بود. ولی در سال ۹۲ ماده‌ای در قوانین حمایت از خانواده تصویب شد که در آن مصلحت کودکان مطرح و الزامی شده است.

به این معنی که در صورتی که ازدواج دوم مادر، آزاری برای فرزند بوجود نیاورد (کم شدن محبت مادر نسبت به فرزند یا آزار و اذیت توسط همسر مادر) حضانت مادر از ایشان سلب نمی‌شود. پس در صورت فوت پدر و ازدواج مجدد مادر، حضانت همچنان با مادر می‌ماند مگر در مواردی که به مصلحت فرزند نباشد.
[readmore]2892[/readmore]

شرایط سلب حضانت

در صورتی که هر یک از والدین در زمان حضانت شرایط زیر را داشته باشند والد دیگر می‌تواند ایشان را سلب حضانت کند.

  • اگر والد دچار اعتیاد شدید و آسیب زننده به کودک باشد.
  • اگر دچار بیماری روانی و یا جنون باشد.
  • بد رفتاری کردن با کودک و تنبیه‌های خارج از عرف و آسیب زننده
  • سوء استفاده از فرزند
[readmore]4224[/readmore]

ولایت جد پدر در زمان فوت پدر

همان‌طوری که توضیح دادیم ولایت و حضانت موضوعات جدا از یکدیگر می‌باشند. به صورت کلی ولایت فرزند با پدر و جد پدر است و نسبت به مسائل حقوقی بحث ولایت مطرح می‌شود.

بعد از فوت پدر، ولایت با جد پدر است ولی ارتباطی به حضانت فرزند بعد از فوت پدر و ازدواج مادر ندارد. یعنی اگر پدر فوت کنند حضانت فرزند (چه پسر و چه دختر) با مادر و ولایت ایشان با پدر بزرگ پدری می‌باشد.
[readmore]3476[/readmore]

۴.۵/۵ - (۶ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به دکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

10 Responses

    1. خب اونوقت بعد از فوت پدر حضانت تا چندسالگی بچه با مادر هست؟ هفت سالگی یا تا همیشه؟

      1. سلامریال وقت بخیر.
        موضوع حضانت برای دختران تا ۹ سالگی و برای پسران تا ۱۵ سالگی است. بعد از آن فرزندان از مدار حضانت خارج می شوند.

        1. سلام وقت بخیر اگر مادر بمیرد و فرزند دختر هم ۱۱ساله داشته باشد نخواهد با پدرش بماند حضانت او با چه کسی هست؟

          1. سلام، وقت بخیر.
            دختر پس از ۹ سالگی میتواند انتخاب کند که با چه کسی زندگی کند.

  1. سلام ببخشید اگر خود فرزند راضی نباشه حضانت با مادر باشه به مادر بزرگ پدری حضانت داده مشه

    1. سلام، وقت بخیر
      در صورتی که فرزند به سن بلوغ رسیده باشد بله خود ایشان می توانند تصمیم بگیرند که با پدربزرگ یا مادربزرگ زندگی کنند.
      برای راهنمایی بیشتر لطفا با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ تماس بگیرید، کارشناسان حقوقی دادسو پاسخگوی شما خواهند بود.

  2. اگر پدر کسی فرزندی مرده باشید و فرزند رازی نباشد مادرش حضاتش را برسد مادر بزرگ میتواند حضانت او را بگیرد

    1. سلام، وقت بخیر
      سوالتون گویا نیست، لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید

مشاوره مراحل انحصار وراثت به صورت آنلاین و بدون نیاز به جلسه حضوری