شرایط حضانت فرزند چگونه است؟

شرایط حضانت فرزند چگونه است؟

انجام مراحل طلاق توافقی بدون نیاز به حضور زوجین در هیچ مرحله ای
بین 15 تا 30 روز کاری
توسط وکیل متخصص طلاق و خانواده
مشاوره رایگان در واتساپ
برای انجام کار توسط وکلای متخصص دادسو با تلفن ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ تماس بگیرید یا روی دکمه های زیر کلیک کنید.

حضانت در لغت به معنای پرورش و نگهداری از کودک معنا می‌شود. تربیت و نگهداری کودکان پس از تولد مهم ترین دغدغه والدین است و در صورت طلاق حضانت فرزند مسئله ای قابل بحث است.

رشد عقل و شخصیتی کودک در بستر خانواده فراهم می‌شود و در سایه خانواده می‌تواند به موفقیت دست پیدا کند. از آن جایی که کودکان بی دفاع ترین افراد جامعه هستند قانون برای آن ها شرایط حضانت در نظر گرفته تا به حقوق آن ها رسیدگی شود.

ماده ۱۱۷۹ و ۱۱۶۸ قانون مدنی به حقوق کودکان پرداخته و شرایط حضانت را عنوان کرده است. در این قوانین بیشتر به نحوه پرورش و رشد کودکان پرداخته و به مسائل تربیتی اشاره ای نشده است.حضانت به حمایت عاطفی و مادی از فرزندان گفته می‌شود که پدر یا مادر با توافق دوطرفه می‌توانند آن را به عهده گیرند.

براساس قانون، حضانت فرزند حقی است که بر عهده پدر و مادر قرار می‌گیرد از این رو والدین حتی بعد از طلاق باید از فرزندان خود به خوبی مراقبت کنند و مسئولیت های آن ها را بپذیرند. پدر یا مادری که مسئولیت فرزند را برعهده می‌گیرد درواقع حضانت او را پذیرفته است.

در طلاق توافقی حضانت کودک براساس توافق انجام می‌گیرد اما در برخی طلاق ها موضوع حضانت بحثی پیچیده است. در طلاق غیرتوافقی حضانت فرزند همیشه با پدر است؟ آیا مادر می‌تواند حضانت فرزند خود را به صورت دائمی بگیرد؟ در این مطلب از موسسه حقوقی دادسو توضیح می دهیم که حضانت فرزند بعد از طلاق توافقی با چه کسی است و درباره حضانت فرزندان دختر و پسر به شما توضیح می دهیم.

سن حضانت کودک

قانون حضانت کودک را به پدر و مادر سپرده است و هر دوی آن ها باید در رشد کودکان نقش داشته باشند. در ابتدا باید والدین با یکدیگر بر سر نگهداری کودکان به توافق برسند ولی اگر تفاهم بین آن ها برقرار نشود قانون بین آن ها حکمرانی می‌کند.

فرزند پسر و دختر تا سن ۷ سالگی نزد مادر خود می‌مانند پس از آن دختر تا سن ۹ سالگی و پسر تا ۱۵ سالگی با پدر خود زندگی خواهند کرد.بعد از این سن فرزند دختر و پسر از سن حضانت خارج شده و خود باید تصمیم بگیرند که تمایل به زندگی با پدرشان دارند یا مادر خود.

در صورتی که پدر صلاحیت اخلاقی نداشته باشد برای مثال به اعتیاد دچار باشد بعد از سن ۷ سالگی نیز حضانت کودکان به مادر داده می‌شود ولی پدر در تمامی مراحل باید هزینه های کودکان را تامین کند.باید توجه داشت در قانون قدیم فرزند تا ۲سالگی نزد مادر می‌ماند اما این قانون تغییر کرده و از سال ۱۳۸۲ این سن به ۷ سال تغییر یافت.

حضانت دائم فرزند دارای چه شرایطی است؟

ملاک دادگاه برای سپردن فرزند به یکی از والدین داشتن تمکن مالی و تعهد تامین منافع فرزند است پس والدین در طلاق توافقی می‌توانند در مورد برعهده گرفتن مسئولیت های فرزند خود به تفاهم برسند و حضانت دائمی فرزند را به یکی از والدین بسپارند. گاهی زن با بخشیدن مهریه خود حضانت دائم فرزند را بر عهده می‌گیرد و گاهی استطاعت مالی پدر موجب این حضانت می‌شود.

قابل ذکر است اگر پدر یا مادر حضانت دائمی را بر عهده گیرند اما نتوانند به هر دلیلی حقوق فرزند خود را رعایت کنند، دیگر والد می‌تواند در مورد حقوق فرزندش به دادگاه شکایت کند و با ارائه مدارک قانونی حق حضانت را باطل کند.

سن حضانت در مورد دختران ۹ سال و برای پسران ۱۵ سال است یعنی بعد از این سن کودک، خود می‌تواند تعین کند که می‌خواهد با پدر خود زندگی کند یا مادر. کودکان در این سن خارج از سن حضانت قرار می‌گیرند.

حضانت دائم فرزند دارای چه شرایطی است؟

تفاوت حضانت دائم فرزند پسر و دختر

یکی از مواردی که قانون برای سپردن فرزندان به پدر یا مادر در نظر می‌گیرد سن است. سن فرزند در حضانت دائم فرزند تاثیرگذار است.

حضانت فرزند پسر: حضانت پسر تا ۷ سالگی بر عهده مادر است و تا ۱۵ سالگی برعهده پدر. پس از ۱۵ سالگی کودک از سن حضانت خارج شده و انتخاب می‌کند که دوست دارد با کدام یک از والدین خود زندگی کند.

حضانت فرزند دختر: حضانت فرزند دختر بعد از طلاق با چه کسی است؟ حضانت دختر نیز تا ۷ سالگی با مادر است و از ۷ تا ۹ سالگی با پدر. دختر در سن ۹ سالگی از سن حضانت خارج می‌شود و می‌تواند برای ادامه زندگی خود با پدر یا مادر تصمیم بگیرد.

حضانت فرزند بعد از ازدواج مادر به چه صورت است؟

برخی معتقدند حضانت کودک پس از ازدواج مادر از او ساقط می‌شود این در حالی است که قانون به نفع فرزند وضع شده و همیشه این حق را از مادر سلب نمی‌کند.

مادر برای حضانت فرزند خود باید همه حقوق او را رعایت کند. در ادامه درمورد شرایط مادر در موقعیت های مختلف توضیح داده شده است.

شرایط حضانت فرزند بعد از ازدواج مادر

تا چندی پیش در صورت ازدواج مجدد مادر، حضانت فرزند از او ساقط شده و فرزند به پدر سپرده می‌شد اما در قانون جدید حمایت از خانواده اگر فرزند به مادر خود نیاز اساسی داشته باشد و مادر نیز دارای شایستگی سرپرستی بوده و از لحاظ روانی در سلامت باشد حتی در صورت ازدواج مجدد می‌تواند حضانت فرزند خود را حفظ کند.

پس در صورت حفظ امنیت کودک حضانت فرزند بعد از ازدواج مادر سلب نمی‌شود و مادر بعد از ازدواج نیز می‌تواند فرزند خود را تا سن مقرر شده نزد خود نگه دارد.حضانت فرزند تنها در صورتی از مادر سلب می‌شود که شرایط نگهداری تغییر کند. برای مثال اگر شوهر مادر با فرزند رفتار مناسبی نداشته باشد و باعث آزار و اذیت کودک شود حق حضانت از مادر سلب می‌شود. اما مواردی مانند فوت شوهر سابق این حضانت را سلب نمی‌کند.

چه مواردی باعث سلب حضانت فرزند می‌شود؟

اگر پدر در هنگام طلاق حضانت فرزند خود را به مادرش واگذار کند این حق تحت شرایطی ممکن است سلب شود. قانون تمامی مواردی که ممکن است به کودک آسیب برساند را بررسی کرده که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن مشکلات روانی مادر و جنون
 • استفاده مادر از مواد مخدر و اعتیاد به آن
 • آزار و اذیت کودک و داشتن رفتار نامناسب با آن
 • مشکلات اخلاقی مادر
 • سواستفاده از کودک
 • تنبیه کردن کودک خارج از عرف

در قانون جدید قانون حضور کودک زیر ۱۵ سال را در جلسه رسیدگی ممنوع کرده است؛ بنابراین هر موردی که باعث آزار و اذیت کودک شده باشد و به تربیت او آسیب برساند باعث سلب حضانت فرزند بعد از ازدواج مادر می‌شود. البته این حضانت تنها در صورتی سلب می‌شود که مدارک مستدل ارائه شود. درباره سلب حضانت فرزند در مقالات مجزا به طور کامل توضیح دادیم که در صورت نیاز می‌توانید مطالعه کنید:

آیا مادر می‌تواند بابت حضانت فرزند خود دستمزدی دریافت کند؟

باتوجه به اینکه سرپرستی قانونی فرزند با پدر و مادرش است هیچ یک از والدین نمی‌توانند بابت حضانت فرزند خود درخواست مالی داشته باشند اما اگر به هر دلیلی دادگاه سرپرستی کودک را به شخص دیگری بسپارد آن فرد می‌تواند بابت نگهداری کودک درخواست دستمزد داشته باشد.

شرایط سلب حضانت از پدر و مادر

حضانت فرزندان بعد از فوت پدر یا مادر با چه کسی است؟

تربیت و نگهداری کودک پس از طلاق مسئله ای است که پدر و مادر باید در مورد آن به توافق برسند. اما در صورت فوت پدر و مادر حضانت کودک به جد پدری واگذار می‌شود. صلاحیت پدربزرگ از هر فردی بیشتر است.

در صورتی که پدربزرگ نیز در قید حیات نباشد حضانت فرزندان به وصی او داده می‌شود. البته پدر و جد پدری می‌توانند برای خود وصی تعیین کنند که در صورت فوت وظیفه نگهداری و حضانت کودکان را برعهده گیرد.

در صورتی که وصی تعیین نشود دادگاه حضانت را به قیمی می‌سپارد که خود دادگاه او را منصوب می‌کند و برای تعیین این قیم نزدیکان کودک بر دیگران تقدم دارند. حضانت کودک در صورت فوت پدر شرایط متفاوتی دارد که ادامه بررسی شده است.

 

حصانت فرزند در صورت فوت پدر به چه صورت است؟

طبق ماده ۱۱۷۱ قانون مدنی در صورت فوت یکی از والدین حضانت فرزند به والد دیگر که زنده است داده می‌شود. اگر پدر فوت کند و برای خود وصی تعیین کرده باشد که از حضانت فرزندان را برعهده گیرد و قیم آن ها شود باز هم در صورت زنده بودن مادر حضانت کودکان به مادر سپرده می‌شود.

پس حضانت فرزند بعد از فوت پدر، یا جد پدری که ولایت دارد یا قیمی که از جانب پدر تعیین شده حق حضانت ندارند بلکه حضانت به طور مشخص با مادر فرزندان است. با فوت پدر نگرانی مادر در مورد آینده فرزندان بیشتر می‌شود زیرا علاوه بر پر کردن خلا های عاطفی باید نیاز مالی آن ها را نیز برآورده کند.
[readmore]4413[/readmore]

قیومیت چیست؟

قیم کسی است امور مالی را بر عهده دارد و قیومیت به معنای قیم و سرپرستی است. در مورد مسائل مالی تصمیم گیری می‌کند. اگر پدری که فوت می‌کند ارث فراوانی داشته باشد در مورد صلاحیت امور مالی اختلافاتی پیش می‌ آید.

قانون در چنین مواقعی برای قیم شرایطی را در نظر گرفته است:
⦁ در صورتی که طفل صغیر مسلمان باشد قیم او نیز باید مسلمان باشد.
⦁ قیم باید آگاه، بصیر، عاقل و بالغ باشد.
⦁ شایستگی اخلاقی، قابل اعتماد بودن و اهلیت کامل از ویژگی های ضروری قیم است.

در صورت واجد شرایط بودن چند نفر قانون مادر را مادامی که شوهر ندارد و صلاحیت نگهداری کودکان را دارد بر دیگران تقدم می‌دهد. قیم می‌تواند در مسائل مالی و اموال منقول کودک دخل و تصرف داشته باشد اما در مورد اموال غیرمنقول اجازه دخل و تصرف با رای دادستان است.

نگهداری از طفل و حضانت آن

در قانون ایران برای نگهداری از طفل تعریفی وجود ندارد و حضانت را همان نگهداری از کودک می‌خوانند. فردی که حضانت را برعهده می‌گیرد باید بتواند رشد، سلامت جسم و روان، وسایل مورد نیاز و خوراک و پوشاک فرزند را فراهم کند.

در صورت طلاق، یکی از والدین مسئول نگهداری کودک می‌شود اما اگر این صلاحیت در طی زمان از بین برود والد دیگر یا سایر بستگان می‌توانند به دادگاه اعتراض کرده و حضانت را از او بگیرند.

اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی، قمار، آزار و اذیت کودک، استفاده از فرزند به عنوان کودک کار، قاچاق، بیماری روحی و روانی، فساد و فحشا یا شرکت دادن کودک در فحشا و تکدی گری از جمله انحطاطات اخلاقی هستند. از نظر برخی حقوقدانان سپردن کودک به یکی از والدین قدرت را به او می‌دهد که در ادامه بحث خواهد شد.

نگهداری از طفل و حضانت آن

طلاق چه تاثیری در نقش پدر و مادری دارد؟

طلاق رابطه زناشویی را از بین می‌برد اما در نقش والدین تاثیری ندارد. پدر و مادر حتی پس از طلاق می‌توانند فرزند خود را ببینند و او را از مهر و محبت خود سیراب کنند. از این رو قانون به والد اجازه نمی‌دهد بدون موافقت والد دیگر مهاجرت کرده و فرزندش را با خود ببرد. برای سفر زیارتی نیاز به اجازه طرف مقابل نیست و طبق قانون امکان پذیر است.

پدر و مادر برای دیدار فرزند می‌توانند با یکدیگر توافق کنند اما در صورتی که نتوانند ساعتی را مشخص کنند تا والدی که فرزند نرد او نیست بتواند کودک خود را ملاقات کند، دادگاه زمانی را مقرر می‌کند.

طبق این ماده حتی در صورت فاسد بودن پدر یا مادر مانعی برای دیدار وجود ندارد. پدر یا مادری که فرزند نزد او زندگی می‌کند حق منع ملاقات را ندارد و در صورت جلوگیری از دیدار فرزندش با طرف مقابل به ۳ تا ۶ ماه حبس و جریمه نقدی ۱.۵ تا ۳ میلیون محکوم می‌شود. اگر والدین بتوانند درمورد زمان ملاقات به نتیجه برسند دیگر نیاز به مراجعه به محاکم قضایی برای تعیین زمان نیست.

مدت زمان ملاقات برای والدی که حضانت را ندارد!

دادگاه معمولا دو روز آخر هفته را به پدر یا مادری که حضانت را برعهده ندارد واگذار می‌کند. حقوق دانان معتقدند افزایش زمان دیدار باعث دوگانگی و اختلال در روند تربیت کودک می‌شود.

دادگاه در هیچ موردی به جز نداشتن سلامت روحی و روانی والد و امکان خطر جانی برای کودک پدر یا مادر را از ملاقات فرزندش منع نمی‌کند و در همه حال حق دیدار را به او می‌دهد. در زمانی که دیدار کودک با والد بر مصلحت او تاثیر بگذارد دادگاه تاریخ دیدار را طولانی تر می‌کند.

نفقه فرزند با چه کسی است؟

خواه حضانت با پدر باشد خواه با مادر نفقه کودک و تامین مخارج مسکن، پوشاک، خورد و خوراک و تحصیل بر عهده پدر است. در صورتی که پدر از پرداخت هزینه ها سرباز زند به ۳ماه و یک روز تا ۵ ماه حبس محکوم می‌شود.

در صورتی که پدر توان مالی نداشته باشد پرداخت هزینه ها با جد پدری است. نفقه پس از بلوغ فرزند قطع نخواهد شد و طبق ماده ۱۱۹۷ قانون مدنی در صورتی که فرزند نتواند مایحتاج زندگی خود را فراهم کند پرداخت هزینه های فرزند کبیر نیز بر عهده پدر است.

سوالات متداول

 1. شرایط گرفتن حضانت فرزند توسط مادر چگونه است؟

عدم جنون، عدم اعتیاد، نداشتن مشکلات اخلاقی و رفتار مناسب با کودک از شرایط حضانت فرزند توسط مادر است.

 1. چگونه حضانت فرزند را از پدر بگیریم؟

حضانت فرزند تا ۷ سالگی با مادر است اما بعد از آن تا دختر تا سن ۹ سالگی و پسر تا ۱۵ سالگی تحت حضانت پدر خواهند بود. در صورتی که پدر اعتیاد، بیماری روانی، فساد اخلاقی داشته باشد و یا از فرزند سوء استفاده غیر اخلاقی کند می توان او را سلب حضانت کرد.

۴.۲/۵ - (۱۰ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به دکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

41 Responses

 1. دختر من یک ماه دیگه ۹ سالش تموم میشه. همسرم نمیتونه راجع به حضانت فشار بیاره و دخترم با من میمونه؟

  1. دختر شما بعد از ۹ سالگی از مدار حضانت خارج میشه و خودش تصمیم میگیره با چه کسی زندگی کنه. در صورتی هم که با شما زندگی کنه نفقه و خرجی دخترون بر عهده پدرشون هستش

  1. بله. نفقه و خرجی ربطی به حضانت نداره و مربوط به ولایت میشه که هنوز با پدر فرزند هستش

 2. من یه دختر و یه پسردارم. دخترم سه سالشه پسرم ۶ سالشه. میشه اگه شوهرم قبول کرد همیشه پیش خودم بمونن. اخه خیلی به من وابسته ن

  1. بله. برای راحت شدن خیالتان بهتر است که در دفاتر ثبت اسناد رسمی، وکالت در حضانت فرزند از همسرتان بگیرید. برای دریافت متن این وکالتنامه به صورت رایگان با دادسو در ارتباط باشید

 3. سلام من یه بچه ۹ ماهه دارم ومیخوام طلاق بگیرم. اگه زنم بره بعد طلاقش ازدواج کنه میتونم حضانتش رو قبل ۷ سال بگیرم

  1. خیر. تا ۷ سالگی با مادر هستش و ازدواج مجدد دلیل عدم صلاحیت برای حضانت نیست

 4. دختر من ۷ سال و سه ماهشه. اصلا دوس نداره با مادرش بمونه. الان ما طلاق بگیریم حضانت با منه دیگه؟

   1. سلام من دختر ۱۴ ساله هستم مادرم میخواد طلاق بگیره ولی پدرم را۱ی به طلاق نیست تکلیف من و خواهر ۹ سالم چیه

  1. من ۱دختر۱۴ساله و ۱پسر۷ساله دارم
   همسرم بیکاره و از تظر مالی چیزی نداره
   دادگاه حضانت بچه ها را به من میده؟

   1. سلام، وقت بخیر
    بستگی به رای دادگاه دارد و نمیتوان نظر قطعی داد. برای راهنمایی بیشتر لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید.

 5. سلام
  فرزندان من درزمان طلاق حق انتخاب داشتن که خب انتخاب کردن با من زندگی کنن اما پدرشون از همون زمان تا الان که ۴ سال میگذره خرجی بچه هارو نداده ما هم اقدامی نکردیم پسرم چون ۱۸ سال رو رد کرده نمیتونه مطالبه ای از پدرش داشته باشه اما دخترم الان ۲۱ سال داره باید چکار کنه ؟

  1. سلام
   نفقه فرزند دختر شما بر عهده پدرش است و در صورت عدم پرداخت می توانید به عنوان عدم پرداخت نفقه فرزند شکایت نمایید

   1. بسیار ممنون از پاسخ شما از ایشون آدرسی نداریم جز یه شماره تلفن که به آدرسِ منزل خودمان هست چه اقدامی باید کرد؟

 6. سلام . و سپاس
  اگر دختری بیش از ۹ سال سن داشته باشد و مادر مطلقه اش ازدواج مجدد کند آیا می تواند انتخاب کند که همچنان پیش مادر باشد ؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   حضانت فرزند دختر تا ۹ سالگی است و بعد از آن از مدار حضانت فرزند خارج می شود و خودش تصمیم میگیرد که با کدام یک از والدین زندگی کند.

 7. سلام

  من چند ماهیه وارد سن ۱۷ سالگی شدم. پدر و مادرم می خوان جدا شن. پدرم به زور میخواد حضانت منو بگیره و این در صورتیه که من نمی خوام پیش پدرم زندگی کنم من از پدرم متنفرم و می خوام با مادرم زندگی کنم اصلا و به هیچ وجه نمی خوام پدرم حضانتم رو بگیره و منو به زور پیش خودش نگه داره من مادرم رو دوست دارم و مادرم رو می خوام آیا میتونم پیش مادرم زندگی کنم؟ حتی اگه پدرم نخواد که منو بده؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   شما از مدار حضانت خارج شده اید و خودتان تصمیم می‌گیرید که با کدام یک از والد خود زندگی نمایید.

  1. سلام، وقت بخیر.
   قطعا طلاق بهترین راه حل نیست. لطفا کمی بیشتر در این مورد فکر کنید و از کمک مشاوراین خانواده بهره ببرید.

  1. سلام، وقت بخیر
   بستگی به سن فرزند دارد و امکان زندگی همزمان با هردو والد وجود ندارد.

  2. سلام من دخترم۱۱سال و نیمشه
   من سرطان روح یا همان بیماری دوقطبی دارم ایا پدرش میتواند به بهونه مریضی من سو استفاده کنه و منو از دخترم جداکنه دخترم منو دوس داره و از پدرش متنفره و منو میخواد.

   1. سلام، وقت بخیر
    فرزند دختر در ۹ سالگی از دایره حضانت خارج شده و انتخاب اینکه با کدام یک از والدین زندگی کند با خود فرزند است.
    برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله حضانت فرزند دختر را مطالعه کنید:
    https://dadsoo.com/%d8%ad%d8%b6%d8%a7%d9%86%d8%aa-%d9%81%d8%b1%d8%b2%d9%86%d8%af-%d8%af%d8%ae%d8%aa%d8%b1/

 8. اگر زوجین بعد از طلاق توافق کنند که حضانت با مادر باشد آیا پس از مدتی مادر میتواند از توافق عدول کرده و حضانت را نخاهد؟
  اگر پدر هم به استناد توافق حضانت را نخاهد تکلیف بچه چه می شود؟؟

 9. سوالی که تا حالا کسی پاسخ نداده اینست آیا دختری که به سن تکلیف برسد میتواند به اختیار خود از ملاقات با پدر و یا مادر ممانعت کند؟ اگر بله؟ در اینصورت حق والد چه میشود؟ و قانون در این مورد چه میگویید؟؟؟

 10. پسر ۴ ساله دارم که بد طلاق قیابی پدرش فوت کرده جدی پدری برا قیومیت همکاری نمیکنه طی سه سالی که فرزندم پیش من بود یک ریال نفقه پرداخت نکردند لطفا بهم بگید چیکار کنم

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با تلفن ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ تماس بگیرید تا کارشناسان حقوقی دادسو شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید

مشاوره مراحل انحصار وراثت به صورت آنلاین و بدون نیاز به جلسه حضوری

مشاوره حقوقی رایگان با کارشناسان حقوقی دادسو

فاطمه شهبازی

محیا بابایی

محیا بابایی

فاطمه شهبازی