رفع توقیف اموال برای مهریه چگونه است؟

رفع توقیف اموال برای مهریه
۳.۹/۵ - (۳۴ امتیاز)
 • رفع توقیف اموال برای مهریه چگونه است؟

رفع توقیف اموال برای مهریه

اولین و مهم‌ترین مورد بعد از اقدام برای طلاق مشخص شدن تکلیف مهریه است. چه در طلاق یک طرفه، چه در طلاق توافقی باید تکلیف مهریه مشخص شود و بعد کارهای طلاق انجام شود. برای مثال باید مشخص شود که مهریه به صورت کامل بخشیده می‌شود، به صورت کامل دریافت می‌شود، بخشی از آن دریافت و قسمت دیگر بخشیده می‌شود، به صورت قسطی پرداخت می‌شود و … در بعضی مواقع خانم برای دریافت مهریه خود اقدام به توقیف اموال آقا می‌کند که ما در این مقاله نحوه رفع توقیف اموال را در تک تک موارد بررسی می‌کنیم.

متاسفانه امروزه در اکثریت خانواده‌های ایرانی بحث مهریه به قوت خود باقی مانده و بدون توجه به بضاعت مالی آقا و صرفا از سر چشم و هم چشمی، مهریه‌های سنگینی برای عروس مشخص می‌کنند که بعد از بوجود آمدن بحث و جدال در زندگی و رفتن به سمت طلاق، خانم اقدام به دریافت مهریه و توقیف اموال آقا برای مهریه می‌کند.

در صورتی که مایل به گفتگو با مشاور طلاق در موضوع رفع توقیف اموال برای مهریه هستید و یا نیاز به وکیل طلاق توافقی دارید می توانید از طریق تماس و واتس اپ با کارشناسان حقوقی دادسو رایگان صحبت کنید.

چه اموالی قابل توقیف برای مهریه هستند؟

 • طبق قانون اموالی که قابل توقیف هستند به شرح زیر است:
 • بازداشت وجه نقد شخص ثالث و حساب‌های بانکی
 • درخواست بازداشت خودرو
 • درخواست شناسایی اموال مدیون
 • درخواست کسر از حقوق
 • درخواست بازداشت سهم الارث از ملک
 • درخواست بازداشت ملک
 • درخواست بازداشت تلفن
 • درخواست بازداشت سهام
 • درخواست بازداشت سهام خاص
 • درخواست بازداشت سرقفلی ملک
 • درخواست بازداشت دیه

توقیف اموال برای مهریه

برای اینکه به خوبی بتوانیم موضوع رفع توقیف اموال برای مهریه را توضیح دهیم ابتدا بررسی می‌کنیم که خانم برای توقیف اموال آقا به کجا مراجعه می‌کند و چه درخواستی را تنظیم می‌کند.

خانم برای اجرا گذاشتن مهریه و توقیف اموال به دفتر اجرای ثبت مراجعه می‌کند و برای هر کدام به صورت جداگانه درخواست تنظیم می‌کند. در صورتی که اطلاع دقیق از اموال آقا نداشته باشد ابتدا دادخواستی مبنی بر استعلام اموال به دادگاه تقدیم می‌‌کند. بعد از استعلام مجددا به اداره اجرای ثبت مراجعه و فرمی شبیه به فرم زیر تهیه می‌کند.

موضوع : بازداشت وجه نقد شخص ثالث و حساب‌های بانکی (هر کدام از موارد بالا را می‌تواند در این قسمت یادداشت کند)

با سلام احتراما اینجانب …………………. بستانکار پرونده اجرائی به شماره …………………….. بانکی تقاضا دارم جهت وصول طلبم وجه نقدی که بدهکار نزد ……………….. به نشانی ……………… دارد بازداشت و پس از وصول وجه آن را به شماره شبای …………………… نزد بانک ………………… به نام اینجانب ………………به شماره ملی ………………. واریز گردد.
توقیف اموال آقا برای مهریه چگونه است؟ بیشتر بخوانید: توقیف اموال آقا برای مهریه چگونه است؟

رفع توقیف اموال برای مهریه

بعد از اینکه خانم هر یک از موارد بالارا انتخاب و فرم متاسب با آن را تکمیل و تحویل اداره اجرای ثبت داد، از طریق سامانه ثنا پیامکی به آقا ارسال می‌شود و در اطلاعیه‌ای به ایشان توقیف اموال را توضیح می‌دهند.

در صورتی که اقا اعتراضی نسبت به موضوع توقیف اموال داشت باید به اداره اجرای ثبت مراجعه و برای رفع توقیف اموال برای مهریه اقدام کند. اگر برای این کار وکیل داشته باشد امکان این که بتواند در زمان کوتاه تر و اموال بیشتری را از توقیف در بیاورد وجود دارد.
بخشیدن مهریه و هرچیزی که باید در مورد آن بدانید بیشتر بخوانید: بخشیدن مهریه و هرچیزی که باید در مورد آن بدانید

رفع توقیف خانه برای مهریه

این قسمت را همراه با مثال توضیح می‌دهیم که قابل فهم تر باشد ولی به صورت کلی بدانید اگر آقا فقط یک منزل داشته باشد با متراژ و ارزش پایین داشته باشد و خودشان در خانه سکونت داشته باشند، مستثنیات دین محسوب شده و قابل توقیف نیست.

در صورتی که آقا فقط یک منزل به متراژ ۱۰۰ متر در شهری داشته باشد و ارزش آن به اندازه پنج میلیارد باشد و ارزش مهریه خانم هفت میلیارد باشد، خانم می‌تواند برای توقیف خانه برای مهریه اقدام کند ولی فقط به اندازه یک و یا دو دنگ از خانه قابل توقیف است.

در صورتی که آقا دو خانه داشته باشد خانم می‌تواند هر دو خانه را توقیف کند و بعد آقا باید اعلام کند که کدام منزل توقیف بماند و کدام را مشتثنیات دین در نظر بگیرند.
شرایط مطالبه مهریه از پدر شوهر چگونه است؟ بیشتر بخوانید: شرایط مطالبه مهریه از پدر شوهر چگونه است؟

رفع توقیف اموال مهریه
رفع توقیف اموال مهریه

رفع توقیف ماشین برای مهریه

به صورت کلی بهتر است در نظر داشته باشید که هر اموالی که آقا بتواند ثابت کند که در صورت توقیف آن دچار عسر حرج می‌شود مشتثنیات دین محسوب شده و قابل توقیف نمی‌باشد.

برای مثال در نظر بگیرید که اقا خودرویی دارد و با آن در تاکسی‌های اینترنتی کار می‌کند و از آن طریق کسب در آمد دارد یا آقا ماشین باری دارد و آن ماشین برای کسب در آمد ایشان باشد، با ثابت کردن این موضوع خانم نمی‌تواند ماشین را توقیف کند.

ولی اگر آقا خودروی مدل بالایی داشته باشد یا خودرویی که وسیله کسب در آمد ایشان نباشد قابل توقیف کردن است.
مستثنیات دین در پرداخت مهریه بیشتر بخوانید: مستثنیات دین در پرداخت مهریه

رفع توقیف زمین و باغ

در مورد این موضوع بهتر است تماسی با کارشناسان حقوقی ما داشته باشید تا به صورت جزئی تر مورد پرونده شما بررسی شود. ولی بهتر است بدانیید که اگر زمین، باغ، ویلا و … داشته باشید در هر صورتی قابل توقیف است و آقا نمی‌تواند اقدامی برای رفع توقیف این اموال برای مهریه داشته باشد.

رفع توقیف حساب‌های بانکی و سهام بورس

حساب‌های بانکی و سهام بورس و هر پول نقد دیگری که جز اموال آقا باشد بدون هیچ اعتراض و شکایت قابل توقیف هستند و اقا مجددا هیچ اقدامی برای رفع توقیف آن نمی‌تواند داشته باشد.

نوع حساب اهمیتی ندارد و از هر نوعی باشد قابل توقیف است و بعد از استعلام بانک مرکزی، به مدت دو یا سه ماه به حساب شخصی خانم واریز می‌شود.
قسط بندی مهریه چگونه انجام می شود؟ بیشتر بخوانید: قسط بندی مهریه چگونه انجام می شود؟

رفع توقیف پول پیش خانه

در صورتی که خانم برای توقیف پول پیش خانه اقدام کند در ۹۹ درصد مواقع با اعتراض آقا رفع توقیف می‌شود و اقا می‌تواند پول پیش خانه را داشته باشد. برای این کار باید به اداره اجرای ثبت مراجعه شود.

فقط بهتر است بدانید که هم توقیف اموال و هم رفع توقیف اموال برای مهریه کاری بسیار سخت و با دوندگی زیاد است پس بهتر است قبل از اقدام برای هر کاری حتما با یک کارشناس حقوقی و یا وکیل جلسه‌ای داشته باشید و نسبت به مراحل کار آگاه شوید.
مهریه در طلاق توافقی به چه صورت است؟ بیشتر بخوانید: مهریه در طلاق توافقی به چه صورت است؟

رفع توقیف سهم الارث و دیه برای مهریه

امکان رفع توقیف دیه و سهم الارث وجود ندارد و در هر زمانی خانم به عنوان طلبکار می‌تواند این دو مورد را توقیف کند. در این مورد باید بدانید که حتی اگر سهم الارث به نام آقا نخورده باشد و در مرحله انحصار وراثت هم باز امکان توقیف آن وجود دارد.
بخشش مهریه در ازای حق طلاق بیشتر بخوانید: بخشش مهریه در ازای حق طلاق

رفع توقیف خط موبایل

برای رفع توقیف خط موبایل اگر آقا بتواند ثابت کند که کار ایشان نیاز به این خط تلفن دارد می‌تواند آن را از توقیف در بیاورد. برای این کار باید آقا بیزینسی داشته باشد و یا مغازه داری باشد که مشتریانش شماره ایشان را دارند و از طریق این شماره با آقا ارتباط می‌گیرند و اگر این شماره توقیف شود کار و کاسبی آقا منحل می‌شود.
برای طلاق توافقی چه باید کرد بیشتر بخوانید: برای طلاق توافقی چه باید کرد

برای دریافت نکات تکمیلی این مطلب، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.

32 دیدگاه:

 1. باسلام بنده تصادف میکنم واز ناحیه مچ پا اسیب شدید که هنوز احتمال قطع شدن از مچ پا هست برای دریافت هزینه ها ازبیمه مقصر رفتم پولی رابگیرم دیدم نامه توقیف مهریه روی پرونده بیمه گذاشتند حالا برای درمان پام احتیاج به این پول را دارم چه باید کرد تمام مدارک پزشکی هم هست که اگر عمل نکنم از مچ قطع وسیاه میشه پام

  1. سلام، وقت بخیر.
   پرونده شما باید بررسی بشود در قالب کامنت قابل پاسخگویی نیست دوست عزیز. با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 2. سلام ببخشید خانمم برای مهریه، ماشین رو توقیف کرده چطوری میتونم رفع توقیف اموال برای مهریه اقدام کنم

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که سندی دارید،دال بر اینکه خودرو وسیله کار و امرار معاش شماست، می توایند با بدت رفع توقیف اموال برای مهریه اقدام نمایید.

 3. سلام خسته نباشید آیا امکان رفع توقیف سهم الارث و دیه برای مهریه وجود داره یا خیر

  1. سلام، وقت بخیر.
   امکان رفع توقیف سهم الارث و دیه برای مهریه در شرایط خاصی وجود دارد که پرونده باید توسط وکیل بررسی بشود

 4. سلام لطفا اگر میتونید راهنمایی کنید درباره رفع توقیف اموال مهریه منو.
  خانم کاری کرده که حساب های بانکی من بلوکه شده و اطلا نمیتونم ازشون استفاده کنم ، آیا راهی هست برای رفع؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   در مواقعی امکان رفع توقیف حساب بانکی بابت مهریه وجود دارد که باید توسط وکیل متخصص بررسی شود. در صورت تمایل با کارشناسان دادسو در ارتباط باشید

 5. سلام من میخواستم با شوهرم طلاق بگیرم ، چونکه بیشتر اوقات خارج از کشور هست و اصلا بهم اهمیت نمیده، ولی تمام اموالش تو ایران به نام ایران فقط ملک خارجیش به نام خودش هست ، من چطور میتونم اقدام کنم که بتونم مهریه رو بگیرم و اموالش رو توقیف کنم؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   متاسفانه سوالتون گویا نبود. در صورتی که اموال داخل ایران به نام خودشون باشه، شما می توانید اموال ایشان را بابت مهریه توقیف نمایید. برای اطلاعات بیتش را ز طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید

 6. سلام من از آن جایی که فقط یک وانت دارم و کسب درآمدم از این طریق هست آیا میتونم اقدام به رفع توقیف اموال کنم؟

  1. سلام و وقت بخیر.
   با توجه به اینکه وسیله کار شما محسوب می شود و منبع درآمد شماست، امکان رفع توقیف برای شما وجود دارد.

 7. خواستم تشکر کنم بابت اطلاعاتی که به صورت رایگان درباره رفع توقیف اموال برای مهریه گذاشتین

 8. سلام وقت خوش ،
  من اگه بخوام اموال شوهرم رو توقیف کنم باید از دفتر خانه اقدام کنیم یا دادگاه درخواست بدیم؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   برای توقیف اموال بابت مهریه، ابتدا باید به دفترخانه که عقد کرده اید مراجعه کنید و سپس به اداره اجرای ثبت مراجعه نمایید.

 9. سلام روز بخیر ، برای رفع توقیف خانه برای مهریه باید چیکار کنیم و کجا نامه ارسال کنیم؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   بستگی به این مسئله دارد، که خانم از چه طریقی برای توقیف اموال اقدام کرده باشند. اکثریت درخواست های توقیف اموال از طریق اداره اجرای ثبت انجام می شود.

 10. خیلی ممنون از شما ، من با همکاری با شرکت دادسو تونستم رفع توقیف اموال مهریه کنم ، و از تیم بسیار خوبتون ممنونم

 11. سلام جناب خسته نباشید ، ببخشید من حقوقی که از کارخونه میگیرم همسرم میتونه توقیف کنه؟ و آیا راهی برای رفع توقیف اموال مهریه وجود داره؟

  1. سلام، وقت بخیر
   حقوق آقا، بین یک سوم تا یک چهارم بابت مهریه قابلیت توقیف دارد.

 12. سلام بنده اموالم برایه طلب مهریه توقیف شده و ماشینمم تو اژانس مسافرتی کار میکنم حتی درخواست رفع توقیف هم دادم باز هم فایده نداشت هنوز هم توقیفه حساب های بانکی هم توقیف شده چجوری میتونم باز هم برای ماشین و حساب بانکی هام درخواست رفع توقیفی بدم

  1. سلام، وقت بخیر.
   تا زمانی که درخواست اعسار شما ثابت بشود و مهریه برای شما اقساط بشود راهی وجود ندارد.

 13. سلام
  ایا اموال مستثنی از دین مانند خانه را میتوانم بفروشم.همسرم تقاضای طلاق کرده است

  1. سلام، وقت بخیر.
   بله مشکلی ندارد. تا زمانی که دادگاه حکم قطعی صادر نکرده باشد، میتوانید این کار را انجام دهید.

 14. سلام وقت بخیر
  بنده از همسرم توافقی جدا شدم و در حال پرداخت مهریه خانمم هستم
  الان مبلغی پول قرض الحسنه دست پدر خانمم دارم که برای وصول اون دادخواست دادم و قراره با این پول برای خودم و پسرم خونه ای اجاره کنم (چون غیر از پولی برام نمونده)
  آیا همسرم میتونه این پول رو توقیف کنه و اینکه آیا میتونم دادگاه رو متقاعد کنم که این پول رو برا پول پیش اجاره خونه می خوام؟؟
  ممنونم

  1. سلام، وقت بخیر.
   خیر اگر مهریه اقساط شده امکان توقیف وجود ندارد. اگر هم نشده باشد و آن پول تنها دارایی شما باشد جزو مستثنیات دین بوده و توقیف نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره حقوقی رایگان
مش
باکارشناسان حقوقی دادسو

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort fud crypter istanbul duşakabin instagram takipçi satın alinstagram follower kaufenucuz takipçi satın algüvenilir takipçi satın alhovarda girişduşakabin fiyatları ve modelleri istanbulsmm panelcialis fiyatinfluencer ajansı