طلاق در آمریکا

طلاق در آمریکا

در این مقاله قرار است درباره شرایط و مراحل طلاق در آمریکا توضیح دهیم. اگر فردی با تابعیت ایران در کشور آمریکا زندگی می‌کند و قصد طلاق دارد باید بر اساس قوانین کشور آمریکا و ایران طلاق را انجام دهد. طلاق، ازدواج، ارث و وصیت مربوط به احوال شخصیه می‌شوند. احوال شخصیه به مجموعه اموری گفته می‌شود که افراد بر اساس آنها دارای حق و حقوق شهروندی می‌شوند.
برای طلاق ایرانیان خارج از کشور فرقی نمی‌کند هر دو نفر در یک کشور زندگی کنند یا در کشورهای مختلف، در هر صورت باید به یک وکیل پایه یک دادگستری در ایران وکالت دهند.

طلاق ایرانی یا آمریکایی

اگر ایرانی هستید و در آمریکا زندگی می‌کنید باید برای طلاق با قانون هر دو کشور اقدام کنید. فرقی نمی‌کند که ابتدا برای طلاق با قانون ایران یا طلاق با قانون آمریکا اقدام کنید. در هر صورت باید هر دو را انجام دهید. در ادامه مقاله به طور خلاصه هر دو نوع طلاق را بررسی می‌کنیم.

مراحل طلاق در آمریکا

اگر هر دو طرف راضی به طلاق هستید باید ابتدا دادخواست طلاق توسط یکی از همسران صادر شود. این دادخواست باید در دادگاه ایالت محل زندگی خانم و آقا ثبت شود. در این دادخواست باید درباره مشخصات همسر، اطلاعات فرزند یا فرزندان، نگهداری از فرزند، تقسیم اموال مشترک، بدهی‌های بعد از ازدواج و … توضیح داده شود.

در مرحله بعد باید این دادخواست به طرف مقابل ابلاغ شود. اگر فرد مقابل با این متن موافق بود باید آن را امضا کند و در صورت مخالفت باید راه دیگری را پیش برد.

در این مرحله هیچ کدام از طرفین نمی‌توانند بدون نظر دادگاه برای حضانت فرزند، هزینه‌های بیمه، بدهی‌های بانکی و سایر موارد تصمیمی بگیرند.

بعد از موافقت طرف مقابل بقیه امور طلاق در آمریکا بدون نیاز به جلسه‌ای در دادگاه انجام می‌شود.

در مراحل آخر خانم و آقا باید اطلاعات مربوط به بدهی، دارایی، در آمد و هزینه‌های خود را به دادگاه ارائه دهند.

در نهایت بعد از مشخص شدن بدهی‌ها، تقسیم اموال مشترک و نگهداری از فرزند رای قطعی طلاق توسط دادگاه صادر می‌شود.

طلاق بدون حضور زوجین چگونه است؟ بیشتر بخوانید: طلاق بدون حضور زوجین چگونه است؟

شرایط طلاق در آمریکا

جهت اقدام برای طلاق در کشور آمریکا باید این شرایط را داشته باشید:

  • برای اقدام در هر ایالت باید حداقل ۶ ماه در آن ایالت زندگی کرده باشید.
  • در صورتی که فرزند ندارید به مدت ۱۸۰ روز و در صورتی که فرزند زیر ۱۸ سال دارید باید به مدت ۳۶۵ روز به صورت جداگانه زندگی کنید.
  • اگر قصد طلاق دارید باید سر موضوعاتی مانند نگهداری از فرزند و اموال مشترک به نتیجه مشترک برسید.
  • فرم طلاق را باید به درستی پر کنید و برای دادگاه ایالتی ارسال کنید.

تقسیم اموال در طلاق

زمانی که خانم و آقایی قصد طلاق در کشور آمریکا را دارند باید با شرایط زیر اموال مشترک را تقسیم  کنند.

  • قانون تقسیم اموال فقط شامل اموال و بدهی‌هایی که بعد ازدواج بدست آمده، می‌شود.
  • علاوه بر تقسیم دارایی مشترک همه بدهی‌هایی که بعد ازدواج بوجود آمده نیز تقسیم می‌شود. (مانند اقساط وام‌های بانکی)
  • بدهی‌ها به صورت برابر تقسیم می‌شود مگر تحت شرایطی بر اساس در آمد افراد تقسیم می‌شود.
  • هدایا و ارثی که به افراد می‌رسد، شامل تقسیم اموال در زمان طلاق نمی‌شود.
طلاق در کانادا بیشتر بخوانید: طلاق در کانادا

طلاق در آمریکا چقدر زمان می‌برد؟

بسته به این که خودتان مراحل طلاق را انجام دهید یا به وکیل وکالت دهید، فرزند داشته باشید یا خیر، بدهی و اموال مشترک زیادی داشته باشید یا خیر، هر دو طرف راضی به طلاق باشید یا یک طرفه باشد، مدت زمان انجام طلاق متفاوت است.

طلاق در آمریکا با دادسو
وکیل طلاق در آمریکا

طلاق با قانون ایران

برای طلاق در آمریکا با قانون ایران باید به یکی از اعضای خانواده یا وکیل پایه یک دادگستری وکالت دهید. وکیل طلاق توافقی می‌تواند بدون نیاز به حضور شما در کمتری زمان ممکن برای طلاق اقدام کند. برای وکالت دادن به وکیل می‌توانید از طریق سامانه ثنا یا سامانه میخک اقدام کنید.
زمانی که شما از طریق این دو سامانه به وکیلی در ایران وکالت می‌دهید ایشان می‌تواند بنا بر توافق شما به موضوعاتی مانند مهریه نیز ورود کند. برای مثال اگر قرار به پرداخت یا دریافت مهریه باشد، به صورت واضح تعیین و تکلیف می‌شود.

سامانه ثنا

در صورتی که کارت ملی شما هوشمند باشد، می‌توانید در سامانه ثنا ثبت نام کنید و اصلاعات هویتی، اطلاعات محل سکونت و اطلاعات تماس خود را وارد کنید. بعد از انجام ثبت نام، وکیل مورد نظر شما یک قرارداد با موضوع وکالت برای طلاق توافقی تنظیم می‌کند و در سامانه ثبت می‌کند. در این زمان پیامکی از طرف قوه قضاییه برای شما ارسال می‌شود.
اگر این پیامک را وکیل شما در سامانه ثبت کند به معنای ثبت امضای شما در این قرارداد است. بعد از امضای قرارداد، وکیل از سمت شما دادخواست ثبت می‌کند و امور طلاق شما را انجام می‌دهد.

سامانه میخک

اگر امکان ثبت نام در سامانه ثنا را ندارید، می‌توانید در سامانه میخک (مدیریت یکپارچه خدمات کنسولگری) ثبت نام کنید. اطلاعات هویتی، محل سکونت و اطلاعات تماس خود را وارد می‌کنید. نوع وکالت‌نامه و سفارت مورد نظر خود را انتخاب می‌کنید. بعد از ثبت وکالت نامه باید کد رهگیری که از سایت دریافت کردید را به همراه  کد ملی خود به ایمیل سفارت واشنگتن ارسال کنید.
ظرف یک هفته وقت احراز هویت اسکایپی برای شما تنظیم می‌شود. بعد از احراز هویت و امضای وکالت‌نامه، باید مدارک هویتی خود را به سفارت ارسال کنید تا مورد تائید قرار بگیرد. بعد از انجام این امور وکیل شما می‌‌تواند وکالت‌نامه را از وزارت امور خارجه دریافت کند و امور طلاق شما را انجام دهد.
سفارت ایران در واشنگتن یکی از سفارت‌هایی است که امور مربوط به وکالت‌نامه را در کمترین زمان ممکن و به صورت آنلاین انجام می‌دهد.

برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است بیشتر بخوانید: برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است

اجرای صیغه طلاق برای ایرانیان مقیم آمریکا

با توجه به نوع وکالتی که به وکیل خود می‌دهید، ایشان می‌توانند به جای شما در دفتر ثبت طلاق برای جاری شدن صیغه و مهر زدن شناسنامه‌ها اقدام کند. بعد از انجام این کار می‌تواند شناسنامه‌ها را برای شما ارسال کنند.

نتیجه گیری

فرد ایرانی که در کشور آمریکا زندگی می‌کند و اقامت دارد باید برای طلاق در آمریکا هم بر اساس قوانین کشور آمریکا و هم جمهوری اسلامی ایران پیش رود. این دو ارتباطی به یک دیگر ندارند و هر دو طلاق باید انجام شود. برای وکالت دادن به وکیل پایه یک دادگستری باید از طریق سامانه ثنا یا میخک اقدامات لازم را انجام داد.

 

برای دریافت نکات تکمیلی این مطلب، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Download

please insert information

گفتگو در واتساپ