فریب در ازدواج چیست و شامل چه مواردی می شود؟

فریب در ازدواج
انجام مراحل طلاق توافقی و طلاق با داشتن حق طلاق
بدون نیاز به حضور زوجین در هیچ مرحله ای
بین ۱۵ تا ۳۰ روز کاری
توسط وکیل متخصص طلاق و خانواده
مشاوره رایگان در واتساپ و تلگرام
برای انجام کار توسط وکلای متخصص دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید

در این مقاله قرار است درباره فریب در ازدواج و تدلیس در نکاح توضیح دهیم. زمانی که صیغه عقد بین خانم و آقایی جاری می‌شود، در واقعا قراردادی بین این دو نفر شکل گرفته است که یک سری مسئولیت‌ها برای هر دو نفر دارد که در صورت رسیدگی نکردن به این وظایف و مسئولیت‌ها طرف دیگر می‌تواند عقد را به هم زند. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا توضیح دهیم فریب در ازدواج شامل چه مواردی می شود و تکلیف مهریه در فریب در ازدواج چیست؟

تدلیس یا فریب در ازدواج

در حالت عادی خانم و آقا تحت شرایط خاصی می‌توانند اقدام به جدایی کنند. آقا حق طلاق را به طور قانونی دارد و در صورت پرداخت حق و حقوق مالی خانم مانند نفقه، مهریه و اجرت المثل می‌تواند ایشان را طلاق دهد. ولی اگر خانم قصد جدایی بعد از عقد را داشته باشد، باید یا حق طلاق را از آقا در زمان عقد بگیرد یا یکی از شروط ۱۲ گانه عقد را دارا باشد. یعنی آقا باید اعتیاد آسیب زننده داشته باشد، به مدت شش ماه نفقه پرداخت نکند، بیماری جسمی و روحی غیر قابل درمان داشته باشد، به مدت ۵ سال یا بیشتر محکوم به زندان شود و …. ولی حالتی پیش می‌آید که خانم و آقا با دروغ گفتن به هم دیگر یا نگفتن یک سری حقایق بعد از عقد به مشکل بر می‌خورند. برای مثال خانم در زندگی واقعی بیکار است و یا شغلی عادی دارد و به همسر آینده خود می‌گوید دکتر هستم! در این صورت آقا می‌تواند به خاطر فریب در ازدواج، نکاح رافسخ کند.

بخشیدن مهریه بدون شاهد بیشتر بخوانید: بخشیدن مهریه بدون شاهد

فریب در ازدواج شامل چه مواردی می‌شود؟

ابتدا توضیح مختصری درباره این موارد می‌دهیم و بعد به صورت جزئی مورد بررسی قرار می‌‌دهیم. در زمان عقد زمانی که عاقد خانم و آقا را به نکاح هم در می‌آورد فرض بر این است که خانم و آقا سالم هستند و یک سری موارد را به صورت صادقانه به هم دیگر گفته‌اند. برای همین است که در زمان عقد هیچ عاقدی تاکید بر سلامت یا شغل خانم و آقا نمی‌کند چون به صورت پیش فرض آنها را سلامت در نظر گرفته. یک سری از بیماری‌ها هستند که خطرناکند ولی ممکن است خود فرد هم از آن بی اطلاع باشد ولی یک سری از بیماری‌ها هستند که بروز می‌کنند و در زمان ازدواج باید خانم و آقا این موارد را به هم بازگو کنند.

فریب در ازدواج شامل چه مواردی می‌شود؟

فسخ نکاح از طرف آقا

در صورتی که خانم هر یک از موارد زیر را داشته باشد و آقا از آن بی اطلاع باشد، می‌تواند نکاح صورت گرفته بین‌شان را فسخ کند:

 •  زمانی که هر دو چشم خانم نابینا باشد.
 • زمانی که خانم به جنون و دیوانگی مبتلا باشد.
 • زمانی که خانم به افضا، قرن و یا عفل مبتلا باشد. (اینها مواردی از بیماری در آلت جنسی خانم هستند که برای مثال یا مجرای ادرار و مدفوع ایشان یکی باشد یا دارا زائده گوشتی باشد و….)
 • وقتی خانم مبتلا به بیماری‌های پوستی مانند برص یا جذام باشد.
 • زمانی که خانم زمین‌گیر باشد.

فسخ نکاح از طرف خانم

زمانی که آقا دارای شرایط و یا بیماری‌های زیر باشد و خانم قبل از عقد از آن بی‌خبر باشد، می‌تواند برای فسخ نکاح اقدام کند:

 • وقتی آقا به بیماری جنون یا دیوانگی مبتلا باشد.
 • وقتی آقا به بیماری جنسی مانند کوتاه بودن آلت جنسی به میزانی که امکان برقراری رابطه جنسی نباشد و یا قسمت تحتانی آلت جنسی دارای مشکلی داشته باشد.
 • در صورتی که آقا قادر به برقراری رابطه جنسی نباشد.
 • زمانی که آقا به بیماری پوستی مانند جذام و برصی مبتلا باشد.

فسخ عقد به دلایل مشترک

 • زمانی که خانم و آقا به دروغ درباره شغلی خود به طرف مقابل حرف دیگری بزنند و در زمان عقد در سند ازدواج مکتوب شود و بعد ازدواج مشخص شود شغل ایشان چیز دیگری بوده می‌تواند برای فسخ اقدام کند.
 • زمانی که خانم و یا آقا دچار قطع عضوی باشند و این موضوع را از طرف مقابل خود پنهان کند.
 • زمانی که خانم و یا آقا کچل باشند و یا ایراد ظاهری دیگری داشته باشند که آن را پنهان کنند، بعد از عقد مشخص شود طرف دیگر می‌تواند برای فسخ اقدام کند.
حق حبس زوجه چیست؟ بیشتر بخوانید: حق حبس زوجه چیست؟

مجازات و حکم فریب در ازدواج

در صورتی که خانم و آقایی در زمان عقد دچار فریب در عقد شده باشند می‌توانند مجازات کیفری و حقوقی برای طرف مقابل در نظر بگیرند. مجازات حقوقی به این صورت است که با اثبات دروغ همسر خود درباره (سلامت یا شغل یا موارد دیگر) به دادگاه مراجعه و تقاضای فسح نکاح را می‌کنند. مجازات کیفری به این شکل است که با هم باید دروغ را اثبات کنند و تقاضای پرداخت جریمه نقدی داشته باشند و همچنین دادگاه برای مجازات فریب در ازدواج بین ۶ ماه تا ۲ سال زندان در نظر می‌گیرد.

برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است؟ بیشتر بخوانید: برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است؟

تکلیف مهریه در فریب در ازدواج

در صورتی که خانم قبل از نزدیکی درخواست فسخ نکاح کند، مهریه به ایشان تعلق نمی‌گیرد و چنانچه در زمان نزدیکی به دلیل عنن بودن آقا (عدم توانایی بر قراری رابطه جنسی) درخواست فسخ نکاح کند مهریه ایشان نصف می‌شود. در شرایطی که خانم آقا را فریب دهد و آقا بعد از نزدیکی متوجه و از حق فسخ نکاح خود استفاده نکند باید تمام مهریه را پرداخت کند و زمانی که از این حق استفاده کند نیاز به پرداخت مهریه نیست. حتی زمانی که بخشی از مهریه را پرداخت کرده می‌تواند آن را پس بگیرد.

اجرت المثل ایام زوجیت چیست؟ بیشتر بخوانید: اجرت المثل ایام زوجیت چیست؟
تکلیف مهریه در فریب در ازدواج

قوانین مربوط به فریب و تدلیس در ازدواج

ماده ۱۱۲۱ قانون مدنی: جنون هر یک از زوجین به شرط استقرار اعم از این که مستمر یا ادواری باشد برای طرف مقابل موجب حق فسخ است. ماده ۱۱۲۲ قانون مدنی: عیوب زیر در مرد موجب حق فسخ برای زن خواهد بود:

 • خصاء
 • عنن به شرط اینکه ولو یکبار عمل زناشویی را انجام نداده باشد.
 • مقطوع بودن آلت تناسلی به اندازه ای که قادر به عمل زناشویی نباشد.

ماده ۱۱۲۳ قانون مدنی: عیوب ذیل در زن موجب حق فسخ برای مرد خواهد بود و فریب در ازدواج تلقی می شود: قرن، جذام، برص، افضاء، زمین گیری، نابینائی از هر دو چشم! ماده ۱۱۲۵ قانون مدنی: جنون و عنن در مرد هرگاه بعد از عقد هم حادث شود موجب حق فسخ برای زن خواهد بود. ماده ۱۱۲۸ قانون مدنی: هر گاه در یکی از طرفین صفت خاصی شرط شده و بعد از عقد معلوم شود که طرف مذکور فاقد وصف مقصود بوده برای طرف مقابل ‌حق فسخ خواهد بود خواه وصف مذکور در عقد تصریح شده یا عقد متباینا بر آن واقع شده باشد.

حضانت فرزند بعد از فوت پدر یا ازدواج مادر بیشتر بخوانید: حضانت فرزند بعد از فوت پدر یا ازدواج مادر

عده زوجه بعد از اثبات فریب در ازدواج

 • براساس ماده ۱۱۵۱ قانون مدنی، در ازدواج دائم عده فسخ به مدت ۳ دوره عادت ماهیانه است و در صورتی که زن یائسه باشد این دوره ۳ ماه است.
 • در ازدواج موقت نیز براساس ماده ۱۱۵۲ قانون مدنی عده فسخ زنی که باردار نیست ۲ دوره عادت ماهیانه و اگر زن در سن یائسگی باشد ۲ ماه است.

سوالات متداول

آیا فریب در ازدواج جرم است؟

بله؛ طبق قانون برای جرم تدلیس یا فریب در ازدواج به مدت ۶ ماه تا ۲ سال حبس در نظر گرفته می‌شود.

مهلت شکایت فریب در ازدواج چقدر است؟

اگر زن قبل از نزدیکی فسخ نکاح کند، مهریه به ایشان تعلق نمی‌گیرید و در صورتی که بعد از نزدیکی به دلیل عنن بودن آقا درخواست فسخ نکاح کند، مهریه نصف می‌شود. زمانی که مرد فسخ نکاح کند نیازی به پرداخت مهریه نیست.

مهلت شکایت فریب در ازدواج چقدر است؟

مهلت شکایت فریب در ازدواج از زمانی که شخص متوجه شود، معمولاً فوری است. فوریت به معنی کوتاه‌ترین زمان ممکن برای طرح شکایت تدلیس در ازدواج و درخواست فسخ نکاح است.

۲.۹/۵ - (۱۰۵ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

118 دیدگاه برای “فریب در ازدواج چیست و شامل چه مواردی می شود؟

 1. سمیه باقی زاده گفته:

  من همسرم قبل از ازدواج با من ، ازدواجی داشته که از من پنهان کرده. الان میتونم به این دلیل تقاضای طلاق بدم؟ چون یه جورایی فریب داد منو
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 2. ابوالفضل مهدوی گفته:

  سلام خسته نباشید ببخشید مزاحمتون شدم یه سوال دارم من با خانمم الان نزدیک یه سال و نیم هست که عقد کردیم و حالا فهمیدم که خانم تعادل اعصاب نداره و وقتی عصبی میشه هر چی از دهنش در میاد میگه و منم هیچ مدرکی ندارم که این مشکل خانممو ثابت کنم الان میخوام درخواست فریب در ازدواج کنم میخوام بدونم اگه ثابت بشه خانمم مشکلی نداره میتونه بابت این موضوع از من شکایت کنه یعنی در صورت اثبات نشدن فریب برای من مشکلی پیش میاد یا نه؟
  تشکر ببخشید سوالم طولانی شد

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر.
   در خصوص اثبات نشدن فریب در ازدواج، نه خانم نمیتوانند اعاده حیثیت انجام بدهند.

   • ابراهیم رمضانی گفته:

    باسلام بندە همسرم هفت ماه هست ازدواج کردیم قرص زد بارداری ال دی مصرف میکرد بعد ازمدتی حالت سکتە بهش دست داد ازهوش رفت مدتی بمارستان بستری بود دکترا گفتن غلذت خون دارد این قرسا مریضی رو تشدید کردە یک بیماری ارثی است وباید تحت نظر پزشک باشدالان چند وقتە قهر کردە ودرخواست مهریە کردە وقبل اذواج درمورد مریضی بە من هیچی نگفتە بود ایا من میتوانم درخواست فریب بدم باتشکر

    • تیم تحریریه دادسو گفته:

     سلام، وقت بخیر
     لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 3. حمید گفته:

  بنده با خانمی عقد کردم و بعد از نکاح متوجه شدم که باکره نبوده و به دروغ خود را دختر دست نخورده معرفی کرده و از نظر روانی در شرایط بسیار بحرانی بسر میبرد بنده هم از ایشون درخواست جدایی کردم لذا ایشون با تهدید بنده رو مجبور کردند که ببرمش سر زندگی تا در زمان حداکثر دو ماه به بنده ثابت کنند که قبل از رابطه با بنده باکره بودن، اما بعد از گذشت این زمان هیچ گونه اقدامی برای اثبات انجام ندادند و همچنین مشخص شد که قبل از تشکیل زندگی با بنده حامله بوده و بچه رو با همکاری مادرش انداخته و الآن قریب یک سال است که خونه رو ترک کرده و در تلاش برای گرفتن مهریه و دارایی بنده است و موارد ذکر شده را گردن نمیگیرد و مدام تهدید می‌کند که اگه شکایت کنم زندگی خود و مادرم را نابود می‌کند
  اکنون بنده از شما خواهش دارم که منو راهنمایی بفرمائید که آیا میتونم از طریق دادگاه اقدام به فسخ نکاح و استرداد ضرر و زیان خود کنم؟!

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر.
   چون شما با خانم رابطه داشتید ،عدم دوشیزگی خانم در حال حاضر قابل اثبات نیست.
   با کارشناسان موسسه تماس بگیرید تا دقیق تر شما را راهنمایی کنند.

   • ریحانه گفته:

    سلام من پاهام ضبدری هستش میخواستم بدونم باید برای ازدواج ب طرف مقابلاین موضوع رو بگم؟ چون از روی ظاهر خیلی این انحراف زانو مشخص نیست

    • فائزه طاهری گفته:

     سلام وقت بخیر
     هر چیزی که تاثیر مستقیم در روند زندگی مشترک داشته باشد،باید قبل از ازدواج با طرف مقابل مطرح شود.

  • علی گفته:

   ٬سلام خدمت سایت دادسوی عزیز بنده با زنم ازدواج کردم بعد از ۶ ماه متوجه شدم که صرع دارد نزدیکی هم داشتیم میخام فریب در ازدواج کیفری مطرح کنم و تمام خسارات رو ازشون پس بگیرم آیا دادگاه زنم رو طلاق میده و از من مهریه میگیرین؟

   • تیم تحریریه دادسو گفته:

    سلام، وقت بخیر
    در صورتی که فریب در ازدواج از نظر دادگاه ثابت شود مهریه به خانم تعلق نمی گیرد.

 4. دلشکسته گفته:

  سلام .من خانمی ۲۰ساله هستم .همسرم دچار بیماری قلبی مادر زادی هستن که از من پنهان کرده.و الان متوجه شدم ایشان داروهایی استفاده میکنند که برای میگرن شدید و یا سرع هستش .که من بی اطلاع بود.ایشان بشدت بد خلق و بد رفتار هستن.و اصلا در ایجاد رابطه جنسی تمایلی ندارن.بدلیل اینکه میگویند هیجان برای من خوب نیست.هیچ خرجی هم به من نمیدن هرگز.و خیلی بی احترامی میکنن.آیا میتوانم در این خصوص ادعای جرم علیه ایشان کنم؟
  با توجه به گذشتن دوسال از ازدواجم؟
  من از خانوادم خجالت میکشیدم و مشکلات خود را مطرح نکردم.اما الان دیگر قادر به ادامه نیستم.خواهش میکنم راهنمایی کنید.

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر.
   بله در صورتی که فریب در ازدواج را ثابت کنید میتوانید اقدام کنید. میتوانید برای عدم تمکین و عدم پرداخت نفقه هم اقدام کنید.
   با کارشناسان موسسه حقوقی دادسو تماس بگیرید تا به بهترین نحو شما را راهنمایی کنند.

   • ناشناس گفته:

    با سلام من برای پسرم رفتم خواستگاری بعد این خانواده ۲۰ سالی باما اشنا بودن ومن دخترش را برای پسرم خواستگاری کردم وبعد ازدوا ج که دو ماه گذشته بوده مادر خانم پسرم میگه دختزم مریضه بعد این را پیش دکترش ببر وبیماریش خوب بشه دیگه نگو دختر ایشان مریضی روانی داره از ما مریضش را قبل ازدواج پنهان کردن لطفن راهنمایی کنید ما چکار باید بکنیم ایا مهریه به عروسم تعلق میگیره مارا فریب دادن

    • تیم تحریریه دادسو گفته:

     سلام، وقت بخیر
     لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 5. امیر نام آور گفته:

  سلام
  همسر من در دوران مجردی می دونسته که مشکل باردار شدن داره و یائسه هستش ولی موقع عقد به من نگفته.الان هم هر چی پول درمیاریم می دیم دکتر و آزمایش و غیره. میشه بدون مهریه طلاقش بدم چون فریبم داده؟

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر.
   یائسه بودن خانم رو اگر شما بتوانید اثبات کنید که قبل از ازدواج نمیدانستید، باتوجه به نظر قاضی میتوانید حکم فسخ نکاح را از دادگاه بگیرید که در این صورت مهریه به خانم تعلق نمیگیرد.

   • رامین گفته:

    باسلام و احترام.بنده ۴ ماه پیش با دختر خانمی عقد کردیم.بعد از چند روز فهمیدم که برادر ایشون مشکل اعصاب و روان دارن و پدرشون هم ناشنوا هستن و متاسفانه دوتا از عمه هاشون و یکی از عموهاشون هم کاملا کر و لال هستن با توجه به اینکه قبل از عقد پزشک غربالگری بهداشت همه این موارد رو پرسیدن از هردوتامون ولی متاسفانه خانومم به دروغ گفتن نه خودشون و نه خانواده اشون هیچ مشکل و بیماری ندارن(که در این رابطه مدرک هم دارم) واینکه خانومم یه برادر ناتنی داره که متاسفانه ایشون به گفته خانومم و مادرخانومم اعتیاد دارند و زندگی درستی هم ندارن …میخواستم راهنماییم کنید من یه شغل حساس دولتی دارم روی این موارد هم خیلی حساسم …متاسفانه این مشکلات برام پیش اومده …من بایستی چیکار کنم؟؟؟ممنونم اگر جوابمو بدین

    • تیم تحریریه دادسو گفته:

     سلام، وقت بخیر
     لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 6. reza گفته:

  عرض ادب و سلام
  همسر بنده مدت ۲ ماه است منزل مشترک را ترک نموده و ادعا میکند مهریه و حق طلاق محضری بهم بده تا برگردم.یک فرزند ۵ ساله پسر هم داریم.بنده ابتدا احضاریه تمکین فرستادم براش و بعد آن دادخواست الزام به تمکین چنانچه ایشان در جلسه دادرسی محکوم شوند وناشزه محسوب شوند شرایط نصف دارایی مرد با درخواست طلاق من منتفی می شود؟

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر.
   شرط تنصیف دارایی به تمکین یا عدم تمکین خانم ارتباطی ندارد و به شرط امضای آقا در سند ازدواج مربوط است، زمانی که طلاق از سمت آقا باشد به خانم تعلق میگیرد.

   • امیر گفته:

    باسلام خانواده همسر وخود همسرم بهم گفته بودن که نامادری دومش هست ولی بعدیکسال فهمیدم دروغ گفتن مادرناتنی سومش٠هست٠حالاهم خیلی پشیمانم من اگه مادرسوم رامیفهمیدم عمراباهاش ازدواج نمیکردم

  • مجتبی گفته:

   سلام و خسته نباشیدخدمت شما
   براد خانمم دقیقا مثال ابتدای مقاله شما رو داره متاسفانه خانمش با عنوان دانشجو ی دکتر که داره طرحش رو تو بیمارستان میگذرونه خودشو معرفی کرده و الان عقدن و بازم متاسفانه نزدیکی داشتن و خانم دیگه دختر نیست اما مشخص شده که خانم دروغ گفته و دکتر نیست و اصلا درس نمیخونه
   و مثل اینکه دو سال هم عقد پسر عموش بوده و این رو هم نگفته فقط شب عقد مادر دختره گفته دو سه ماه شیرینی خورده هم بودن و دختره نخواسته و کنسل شده حال با این اوصاف برادر خانمم چکار باید بکنه میخواد طلاق بده اما تو قباله ذکر نکردن که خانم دکتره خواهشن زودتر جواب بدین بد جور بهم ریخته

   • تحریریه دادسو گفته:

    سلام، وقت بخیر.
    برای فسخ نکاح باید آقا بتوانند ثابت کنند که به شرایطی که فرمودید آگاه نبودند قبل از ازدواج که در صورت اثبات مهریه به خانم تعلق نمیگیرد.

 7. یوسف گفته:

  با سلام و درود
  بنده با ی خانمی حدود یکسال و نیمه ازدواج کردم که بخاطر مشکل شناسنامه خانم در موقع ازدواج نتونستیم عقد رسمی و ثبتی در دفترخانه انجام بدیم و به پیشنهاد خودشون عقد عادی انجام شد،بعد از عقد متوجه باکره نبودنش شدم که بهونه الکی اورد و من هم با وجود اینکه سخت بود برام ولی بخاطر حفظ آبرو ندید گرفتم،متوجه بیماری دیابتشون هم شدم که مجبور به استفاده از انسولین هستن با وجود همه اینها کنار اومدم ولی بتازگی بخاطر زیاده خواهی خودش و خانوادش و مشکلات مالی که تقریبا اینروزها اکثرا گرفتارش هستیم به بهونه های واهی ترک منزل نموده و تقاضای مهریه دارن خواستم بدونم راهی هست که راهنمایی و کمکم کنید ممنون

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر.
   دقیقا منظور شما از عقد عادی چیست؟
   اگر عقد شما در دفتر ثبت و اسناد رسمی ثبت شده باشد خانم میتواند درخواست مهریه کند
   عدم باکرگی خانم قابل پیگیری نیست.
   داشتن دیابت هم مشمول مرور زمان شده است.
   درباره ترک منزل میتوانید دادخواست عدم تمکین دهید و مهریه را به صورت اقساط پرداخت کنید.

  • سعیده گفته:

   سلام و وقت بخیر
   من ی خانم ۳۰ ساله هستم و متاهل بودم
   دو سال پیش با یک آقایی آشنا شدم و ارتباطمون تا جایی رفت که گفت میخوام باهات ازدواج کنم و منو فریب داد و من از شوهرم جدا شدم

   الان بعد دو سال متوجه شدم که این آقا متاهل هست
   میتونم ازش شکایت کنم!؟؟؟

   • تیم تحریریه دادسو گفته:

    سلام، وقت بخیر
    لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 8. سمانه گفته:

  با سلام
  همسر بنده موقع خواستگاری اعلام کردن که پایان خدمت دارن در صورتی که برگه خدمت تقلبی بود و به خاطر اون زندان هم رفت و اینکه گفته بود در مغازه با پدرش سهم دارد در صورتی که هیچ سهمی ندارد و حقوق زیر اداره کار و بدون بیمه دارد کار میکنه و نیز اعتیاد دارد که در موقع آزمایش قبل از ازدواج متاسفانه نمیدونم چکار کرده بود که مشخص نشد آیا اینها هم غش در ازدواج هستند ؟

 9. امیر گفته:

  سلام ووقت بخیر
  من سه ساله ازدواج کرده ام شوهرم کم توان ذهنی داشته که درحین ازدواج پنهان کرده بودندونزدیک دو سال بود که به کانسر مبتلابود وفوت گردید وبرادر ایشان خانه پدری را با گرفتن اثر انگشت ( از برادر کم توان ذهنی)به نام خودش کرده بود و الان ایشان بدون ارث ومیراث میباشد لطفا در مورد حقوق قانونی اینجانب را راهنمایی فرمایید.

  • تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید تا شما رو به طور کامل راهنمایی کنند.

 10. امیر گفته:

  سلام. من ساکن امریکا هستم و در سال ٢٠١٨ دریک سفر یکماهه در ایران ازدواج کردم. وقتی همسرم به امریکا اومد رفتارش کلا عوض شد و سر ناسازگاری برداشت و دائما از من میخواست که مدارک گرین کارتشو سریعتر بفرستم که شک کردم به این همه اصرار و در نهایت مطمئن شدم قصد ایشون از ازدواج با من فقط مهاجرت بوده. بعلاوه رفتارهای مشکوک به بایپلاریتی هم نشون دادن که هرچه ازش خواستم تست بده قبول نکرد و سرانجام راضی شد تست ام ام پی آی را انجام بده که چون اونجا هم صادق نبودند, مشاور درخواست تکرار تست را داشتند و نهایتا به نتیجه افسردگی رسیدند. خواستم بپرسم که این مورد شامل حال فریب در ازدواج نمیشه?

 11. م.ع گفته:

  سلام خانوم بنده به دلیل چاقیه زیاد صبل ازدواج عمل اسلیو معده انجام داده و به من نگغته الان پست بدنه ایشان به شدت افتادگی و زشت هست بنده میتونم اقدام کنم بابت این موضوع؟

  • تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 12. خ.آزادمنش گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  همسر من و خانوادش قبل از ازدواج بیماریشو که سرطان خون بوده ازم مخفی کرده بودن(۱ سال و نیمه که ازدواج کردیم)
  اخیرا بیماریشون عود کرد و متاسفانه فوت کردن
  از اونجایی که الان پشت سر خانواده من حرف وحدیث زیاده من خواستم ببینم از خانوادش میتونم شکایت کنم؟
  میخوام به همه ثابت کنم که ما از بیماریش بیخبر بودیم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  • تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 13. مهناز گفته:

  همسرم سنی مدهب بود به دروغ شیعه جا زد خودش رو حتی در سند ازدواج هم امصا کرده که شیعه هستش اما سنی مذهب هستش هم خودش هم خانواده

 14. سید رضا موسوی گفته:

  با سلام من زن زندگی دارم دختر عمو هم از بنده شکایت کرده بود به جرم تهدید توهین افترا قذف و یک سال زندانی منو گرفت رفت از دست خانوم من و از دست پدر خانوم من شکایت کرد و منو مجبور کرد که باهاش ازدواج کنم به گفته بود ازدواج کنیم من شکایت پاسگاه دادگاه رو تموم میکنم منم به همین هوا باهاش ازدواج کردم اما بعد از عقد قرار بود رضایت بده هرچی پرونده بود رو ولی رضایت نداده و منو فریب داده الآنم میخواد مهریه شو به اجرا بگذاره بنده هیچ گونه نزدیکی نداشتم باهاش

 15. مهدی گفته:

  سلام من۴ ماه هست نامزد کردم همسرم قبلا دو ازدواج ناموفق داشته و یکی از من پنهان کرده و در عقدنامه قید شده وگفته شوهرش معتاد بوده و جدا شدن حالا معلوم شده شوهر اولشو با چاقو زده و مدتی هم زندگی کردن سوابق رابطه نامشروعم داره تو دومی ثابت شده این خانوم ب من عنوان کرده بودن یک بار ازدواج داشتم حالا معلوم شده ۲ بار داشته ویکی را از من پنهان کرده حالا چیکار کنم بنظرتون کلی هم سوابق کیفری داره

  • تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   شما می توانید برای طلاق از طریق فریب در ازدواج اقدام کنید.

 16. هوشیار گفته:

  با سلام
  من با خانمی عقد کردم در حدود یک ماه و بعد یک ماه متوجه شدم که تاریخ تولد خانم ۱۳۶۱ نبوده و ۱۳۵۸ می باشد ایا شامل فریب در ازدواج می باشد؟

  • احسان دهداری گفته:

   سلام؛ وقت بخیر
   در شرایطی می‌تواند فریب در ازدواج محسوب شود. برای اطلاعات بیش‌تر با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید.

 17. Fatemeh gh گفته:

  سلام وقت بخیر
  من دوسال با آقای دوست بودم و خودمان در این مدت صیغه را جاری میکردیم و تمام این مدت به من وعده‌ی ازدواج میدادن اما بعد از دوسال من رو رها کردن من به یک وکیل مراجعه کردم که ایشون گفتن باید شکایت عدم ثبت واقعه ازدواج مطرح بشه امروز با توجه به ابلاغیه‌ای که برا من اومدخ ایشون متن شکایت رو با عنوان فریب در ازدواج مطرح کردن،ایا با وجود این عنوام قاضی دستور به ثبت ازدواج توسط زوج رو مطرح میکنن یا خیر؟

 18. کارما گفته:

  سلام من الان نزدیک چهار سال ازدواج کردم تو این چند سال فهمیدم همسرم یکبار قبل من شیعه کرده و بعد اون بخاطر همکاری با همون مرد و کلاه برداری و فرار دادن اون مرد از زندان دستگیر شده و پرونده دار شده و الان فرصتی اعصاب مصرف می‌کنه واقعا من نمی‌دونستم الان این همه سعی کردم زندگیمو نگه دارم ولی منو همش به تهدید مهر و زمین و اموالم می‌کنه ،واقعا نمی‌دونم چیکار کنم

  • رها گفته:

   سلام اگر پسر در دادگاه و نزد قاضی اقرار کند که بخاطر علاقه و قصد ازدواج به دختر تجاوز کرده و باکرگی دختر از بین رفته باشه
   حکم قاضی چیست

   • احسان دهداری گفته:

    سلام، وقت بخیر
    بستگی به شرایط پرونده دارد. لطفا با مشاورین دادسو تماس بگیرید تا شمارو بیشتر راهنمایی کنند.

 19. رزا گفته:

  سلام همسر من قبل ازدواج رابطه جنسی متعددی داشته و ممکنه بیماری زگیل تناسلی داشته باشه و به من انتقال داده باشه در صورت مثبت بودن این قضیه و اینکه آقا قبلا ادعا داشت هیچ رابطه‌ای نداشته میشه فریب در ازدواج عنوان کرد یا نه؟

  • ابراهیم رمضانی گفته:

   باسلام بندە همسرم هفت ماه هست ازدواج کردیم قرص زد بارداری ال دی مصرف میکرد بعد ازمدتی حالت سکتە بهش دست داد ازهوش رفت مدتی بمارستان بستری بود دکترا گفتن غلذت خون دارد این قرسا مریضی رو تشدید کردە یک بیماری ارثی است وباید تحت نظر پزشک باشدالان چند وقتە قهر کردە ودرخواست مهریە کردە وقبل اذواج درمورد مریضی بە من هیچی نگفتە بود ایا من میتوانم درخواست فریب بدم باتشکر

   • تیم تحریریه دادسو گفته:

    سلام، وقت بخیر
    لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 20. ngin karimi گفته:

  سلام من ۶ ماه عقد کردم قبل عقد بهم گفتن همسرم میگرن داره دارو مصرف میکنه ولی الان بعد ۶ ماه متوجه شدم همسرم صرع تشنج داشته پرونده پزشکی دار چند سال داره دارو ضد صرع تشنج مصرف میکنه الان درخواست فسخ نکاح بدم می تونم جدا شم؟

   • قاسم گفته:

    سلام.خسته نباشید
    من ۷ ماه با یک خانوم عقد بودم وهنوز ازدواج نکردیم .طی این مدت کارهایی میکرد که عاقلانه نبودن.قبلا به من گفتند که دیپلم گرفتم و قبول هم شدم دانشگاه ولی خانواده ام اجازه ندادند که من به دانشگاه برم.الان من متوجه شدم که مدرسه استثایی درس خونده و تحت حمایت بهزیستی و مشکل معلولیت ذهنی مادرزادی داره.همه مدارک را هم تهیه کردم .آیا فسخ نکاح شامل من میشه.آیا مجرم میشه در فریب در ازدواج.ممنون میشم جوابم را بدید؟

    • تیم تحریریه دادسو گفته:

     سلام، وقت بخیر
     تشخیص فریب در ازدواج به عهده قاضی است و نمی توان به طور قطعی در این باره نظر داد.

 21. حامد گفته:

  سلام من با خانمم دوست بودیم و قصد ازدواج داشتیم که بنده متوجه شدم ایشون باکره نیست و رابطه جنسی داشتیم و ایشون با بیان اینکه من مهریه خودمو میبخشم و بیا با هم ازدواج کنیم
  بنده پذیرفتم حال ایشون خونه رو ترک کرده و دادخواست مهریه و… رو گذاشته
  الان باید چه کار کنم

  • تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 22. رامین گفته:

  با سلام یه سوالی بیش از ۴۰ روز پیش مطرح نمودم و هنوزم منتظرم …متاسفانه جوابی نه به ایمیلم ارسال کردین و در سایت 😕😐

  • احسان دهداری گفته:

   سلام، وقت بخیر
   عذرخواهی می‌کنم بابت تاخیر در جواب!
   لطف کنید یک بار دیگر سوالتون رو بپرسید حتما پاسخ داده میشه.

 23. محمد گفته:

  سلام من مدت چهار سال عقد هستم بخاطر شرایط فوت و کرونا رفتن به خانه به تعویق افتاده.تو این مدت فهمیدم که خانومم بچه پرورشگاهی و مادر و پدرش به من نگفتن.میتونم اردواج رو فسخ کنم.و جرمی دارد

 24. سمیه جهان تیغ گفته:

  با سلام و احترام خیته نباشید
  من بعد از دوماه از زندگی مشترک دکترا به من گفتن که دچار سرطان لنفوم هستم و شوهرم از من رفت شکایت کرد که فریب دادمش
  که قبلا سرطان داشتم بهش نگفتم اما با مدارکی که ارائه دادم مشخص شد من در زندگی متاهلی درگیر سرطان شدم
  الان میخام بدونم سرطان جز موارد فریب در ازدواج هست یا خیر
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  باتشکر

  • تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 25. سپهر گفته:

  سلام و عرض ادب
  بنده پنج سال پیش عقد کردم و توو اون زمان خانمم یه مشکلی داشتن که از من پنهون کردن و من تا همین پارسال بی خبر بودم.در ضمن ما دو سال نامزد بودیم بعدش ازدواج کردیم…
  مشکل ادراری دارند و از سوند استفاده میکنن و من کلا بی خبر بودم..
  با اینکه الان یه ساله میدونم باز میتونم بدونم بدون دادن مهریه طلاقش بدم؟؟

  • تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 26. زهرا گفته:

  سلام‌وقت بخیر من ۵ ماهه عقد کردم و باکره هستم به دلیل مشکلات خانوادگی و وابستگی همسرم له خانوادش واداشتن قدرت تصمیم گیری داریم جدا میشیم حتی ایشون خودشون درخواست طلاق داده تا پدرش سر یه موضوعی رضایت بده ..الان ایشون از من شکایت فریب در ازدواج کرده من قبلا یه رابطه آشنایی با یکی دونفر داشتم که به همسرم کامل توضیح داده بودم قبل از عقد .حتی هرچی تو گدشته بوده و باعث آزار و اذیت من تو کودکی شده بود بهشون گفتم ..و اینکه بعد از عقد من پشیمون شدم از عقد کردن با ایشون و دائم میگفتم اگ با هر کس دیگ ای( آدمای که قبلا تو زندگیم بود ازدواج میکردم اینجوری نمیشد این همه مشکل خانوادت برام درست نمیکردن ..الان میخوام بدونم اگه دادگاه تشکیل بشه رای به نفع ایشونه؟من باید چیکار کنم؟

  • تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 27. محمد گفته:

  سلام وقت بخیر خانوم من قبل از ازدواج بیماری تشنج داشته و ب من نگفتن و مشکلات اخلاق و رفتاری بالایی داره بعد از روی داروهایی که مصرف میکنه فهمیدم بیماری تشنج داره آیا میتوانم فسخ بکنم

  • تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   بله اما تشخیص فریب در ازدواج با نظر قاضی است و نمیتوان درباره رای قطعی نظر داد.

 28. محمد رضا گفته:

  سلام. من مبتلا به نوعی بیماری روانی بودم که موقع عقد نگفتم. حالا دو ماه بعد عقد خانمم قرص هامو دیده و متوجه شده. آیا میتونه تقاضای فسخ با مهری رو بکنه؟

  • احسان دهداری گفته:

   سلام، وقت بخیر
   اگه از لحاظ پزشکی قانونی مشخص بشه که شما بیمار هستید و باقی زندگیتون رو مختل کنه بله خانم میتونن به دلیل فریب در ازدواج درخواست فسخ نکاح کنند.

 29. علیرضا گفته:

  سلام
  من ۶ سال پیش با همسرم عقد کردیم و موقع عقد من به دروغ به ایشون گفتم لیسانس دارم ولی نداشتم که بعدا درسم رو ادامه دادم و لیسانسم رو گرفتم و امروز مدرک لیسانس دارم. آیا همسرم امروز میتونه شکایت فریب در ازدواج مطرح کنه؟ ممنونم اگر جواب بدید

  • احسان دهداری گفته:

   سلام، وقت بخیر
   اگه قبل از ازدواج به دروغ گفته باشید که لیسانس دارید بله فریب در ازدواج محسوب میشه.
   البته سوال شما خیلی جامع هست، لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید تا پاسخگوی شما باشند.

 30. سیاوش گفته:

  سلام
  من دوساله که عقد هستم و همسرم در قباله مکتوب کرده که خانه‌دار هست
  حالا حدود یک ساله که سرکار میره و مهریه رو گذاشته اجرا و از حق حبس داره استفاده میکنه
  من میتونم کاری انجام بدم که نره سر کار ؟
  یا شکایت کنم که نفقه و مهریه ندم؟

  • تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   عطف به ماده۱۸قانون حمایت از خانواده و ماده۱۱۱۷قانون مدنی و صیانت آن ها در پرتو اصل۲۸قانون اساسی،عدم رضایت شما در اشتغال زوجه،تنها تا جایی امکان پذیر است که شغل زوجه محترم،منافی با مصالح خانوادگی و یا حیثیت زوجین باشد،در غیر اینصورت،جهتی برای شکایت و اعتراض شما وجود نخواهد داشت.

 31. الفف گفته:

  سلام .من خانمم موقع عقد گفتن جهیزیه روما میگیریم ولی به مرور زمان از مبلو فرش و حتی تختخواب هم افتاد گردن من .میتونم بعنوان فریب در ازدواج شکایت کنم

 32. ناشناس گفته:

  من بعد ۱۶ سال زندگی الان که برای تعویض شناسنامه جدید به ثبت احوال رفتم متوجه شدم همسرم قبل ازمن ۷ زن دیگرداشته که طلاق گرفتند .

 33. مهسا گفته:

  سلام خسته نباشید من ۲ ساله ازدواج کردم شوهرم قبلا کارت قرمز داشته و مشکل روانی حاد خاستم خونوادش فریبم دادن هیچی بهم نگفتن تا خودم مدارکشو دیدم خاستم بدونم الان میتونم از پدر شوهرم شکایت کنم چون خودش هیچی نداره از پدر شوهرم مهریه بگیرم؟

  • تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   در صورتی که پدر شوهر ضامن مهریه شده باشند می توانید درخواست مهریه از پدر شوهر داشته باشید.

 34. ناشناس گفته:

  سلام خانم من بعد ازدواج متوجه شدم وسواسی د ایم وشدید دارد ایا می توانم شکایت کنم کلا ۱ماه منزلم بوده

  • تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   در صورتی که وسواس خیلی شدید و بیمار گونه باشد بله، فریب در ازدواج محسوب می شود.

 35. شروین گفته:

  سلام من با خانمی مطعلقه ازدواج کردم در زمان عقد متوجه شدم که ایشان دختری ۲۰ ساله دارد ولی من قبل نمیدانستم ایشان قسم خورد که دخترش خارج است و خبری از او ندارد و شروع به گریه و زاری کرد و من را از در جریان گذاشتن خانواده ام که اگر بگویم منکرش می‌شود که بهم نگوفته بوده می‌شود بعد از گذشت ۵ سال از ازدواج ما و بچه دار شدن ۲ قلو به گفته خودش که او خواهرم هست ولی او دخترش بود و من نمیدانستم به دلیل ناتوانی در نگهداری ۲ نوزاد از طرف دخترش یکی از نوزادان را به خانه خودمان آورد و الا تقریبا این کودک ۲ ساله شده که البته قرار بود بعد ۱ سالگی برود تا ما خودمان اقدام برای بچه دار شدن کنیم ولی حالا ایشان از بچه دار شدنش امتنا می‌کند و حاظر نیست بچه را به خانه دخترش باز گرداند و با توجه به این موضوع که زندگی خودمان را رها کرده و نه غذایی درست می‌کند و نه توجه ای به. من می‌کند تا اینجا راهنمایی کنید من را و بعد من میخواستم این سوال را هم بپرسم که من میتونم دیگه خانه نروم تا تکلیف مون رو مشخص کنه و راهنمایی کنید چه مشکلاتی برای ایشان و چه مشکلاتی برای من ممکن است در صورت شکایت پیش آید و حق با چه کسی است

  • تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 36. علی گفته:

  باسلام من احساس می کنم خانمم قبل از ازدواج با من به طور یواشکی ازدواج کرده بایکی دیگر ولی الان احساس می کنم از من مخفی می کند چه جوری پی به اصل قضیه ببرم تورا خدا راهنمایی بفرمایید

 37. پریسا گفته:

  سلام جناب آقای وکیل خواهر بنده ۵ ماه پیش بدون یک ریال مهریه و فقط با یک جلد قرآن که عاقد قیمت آن را ۱۰۰هزار تومن قید کرده و یک شاخه نبات به عقد دایم دراومده . نامزدشون قول داده بودن که یک قطعه زمین به نامشون کنن ولی نه تنها اینکار را نکردن حتی حلقه ای که خریدن تقلبی و مصنوعی از آب در اومده و حالا بعد ۵ ماه به راحتی میخوان خواهر بنده را طلاق بدهند . آیا راهی هست که مهریه دولتی به ایشون تعلق بگیره‌؟

  • تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   چیزی به اسم مهریه دولتی نداریم دوست عزیز، مهریه هرچقدر که تعیین شده باشد به خانم تعلق میگیرد.

 38. باقر بن راضی گفته:

  سلام من همسرم باکره نبود و به علت دوست داشتن کنار اومدم و بعد سه سال الان درخواست طلاق داده و مهر رو اجرا گذاشته.برای فریب در نکاح باید چیکار کنم راهنمایی کنید لطفا

  • تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   تمام موارد فریب در ازدواج را داخل مقاله توضیح دادیم، برای راهنمایی بیش‌تر لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

 39. محمد. گفته:

  سلام.من ۲۰سال هست که ازدواج کردم بعدازازدواج متوجه شدم که همسرم مبتلا به ام اس حدود۸ سال. هستش. الان ایشان توانایی راه رفتن ندارن.وجالبیش این هست بااین همه فداکاری که بنده برای ایشان کردم.درخواست طلاق دادن.ایا این انصاف هست که من کل زندگیمو بدم به این خانوم ناسپاس. متشکر میشم.نظر شمارو بدونم.محمد.درضمن مهریه ایشان ۱۵ سکه بود که بنده بعدازعقد ۱۲۱عدد کردم.

 40. محمد رضا مصلحی گفته:

  سلام : آیا بیماری هپاتید یا کم خونی مزمن که بنا به تاکید پزشک حتما باید دارو مصرف شود و ارثی هم هست در صورتی که بعد از عقد مرد متوجه آن شود و قابل اثبات باشد فریب در ازدواج بوده و مهریه تعلق نمی گیرد

 41. جواد گفته:

  سلام خسته نباشید
  برادرم سال ۹۵ ازدواج کرده و سال ۹۶ ده روز بعد اینکه بچه برادرم به دنیا اومد زنش مریض شد و خون آورد بالا بعد بردش بیمارستان که مشخص شد سرطان ریه داره و سال ۹۷ هم تومور مغزی گرفت که عملش کردیم ولی باز سال ۹۹ تومور مغزی گرفت و فوت شدن و دو سه ماه بعد پدرش مهریه دخترش گذاشت اجرا حالا بعد چند ماه از این موضوع ما شنیدم که زن برادرم قبل ازدواج سرطان داشت و پرونده پزشکی رو هم پیدا کردیم مشخص شد از ۱۵ سالگی سرطان داشت ولی مخفی کردن حتی گذارش پزشک تهران هم هست که به پدرش تاکید کرد که این دختر نباید ازدواج کنه و تاکید کرد در صورت ازدواج نباید بچه دار بشه حالا با این شرایط آیا تدلیس در حق برادرم نشده و باید هنوز مهریه پرداخت کنه؟

 42. ناشناس گفته:

  سلام بنده ۳۲سالمه چندسال پیش با یه خانومی آشنا شدم که از فامیل هستن. قرار بود صیغه یک ساله بینمون باشه. وبعد از اتمام مدت صیغه تحت چند پیج از اینیستا مدام تهدیدمیشدم بهم تیر اندازی شد ماجرا جوری شد که حتی منو به صدمه زدن به خواهرام تهدید میکردن.و‌همون خانوم بهم زنگ میزد یا پیام میداد و وانمود میکرد که داره تهدید میشه. خلاصه مجبور شدم باهاش ازدواج رسمی کنم. که متاسفانه زود بار دار شد و‌بعد از چند ماه شاهد یه سری پیامک تو گوشی خانومم شدم که مبنی بر سحر وجادو و تهدید بود و بعد فهمیدم که کل ماجرا همش بازی خانومم بوده و باهمکاری چند نفر غریبه زندگی منو به آتیش کشیدن.که الان توسط پلیس فتا پیج ها پیگیری شد و‌مشخصات گوشی خانومم رو دادن و‌سیمکارت به اسم برادر خانومم دراومد. که ظاهرا باهم همدست بودن. والان یک سال و‌هشت ماه که جدا زندگی میکنیم و دخترم رو از زایشگاه بهم دادن و کلی ماجرای دیگه. من چطور میتونم انتقامم رو بگیرم راهنمایی کنید

  • تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 43. آیلار تقیان گفته:

  سلام وقت بخیر
  همسر من قبل از ازدواج گفت خونه داره درحالی که خونه به نام پدرش هستش و این موضوع هیچ جا ثبت نشده که به بنده قول داشتن خونه رو داده. آیا با حضور شاهد میتونم شکایت کنم؟

 44. محمدرضا گفته:

  سلام
  من خانمم سابقه بستری در بخش روان بیمارستان داشته، حالا فوت کرده و بچه هم نداریم، مادر زن مطالبه مهریه و حساب‌هایم مسدود است، آیا می‌توانم از مادر زن شکایت کنم که جنون او را از من پنهان کرده؟

 45. وحید گفته:

  سلام بنده ۹ ماه ک توی بد وضعیتی گیر کردم واقعا نمیدونم چیکا کنم حتی دیگ نمیدونم از کی باید کمک بگیرم ی دختر با فریبو حیله گری دارد زندگیم شد و تموم شرایط فعلیمو میدونست بدون هیچ دروغی ولی ایشون تا هنوز ب ی ماه نکشیده مهریه شو گذاشت اجراهو و گف دیگ نمیتونیم باهم باشیمو ب درد هم نمیخوریمو این چیزا بنده با ایشون هیچ رابطه ای نداشتم منظورم همون دخوله ولی ایشون ب گفته خودش ارتجاعی هستن س بار سره این موضوع ک از کجا میدونهو این قبلا رابطه داشته یا نه تفره میرفتن از همون اول شک داشتم ولی الان حس میکنم واقعیت داره این ک ایشون بنده رو فریب دادن در حال حاظر جهت مهریه ماشین بنده پارکینگ رفته و طبق خواستشون قاضی فعلا ۱۰ عدد سکه رو اعلام کرده واقعا نمیدونم چیکا کنم وضعیتم زندگیم خونوادم کارم همه چیمو از دست دادم حتی مشکل مالیه شدیدی دارم واقعا نمیدونم چیکا کنم واقعا نمیدونم واقعا نمیدونم
  ای خداااا… 😔

 46. زینب گفته:

  سلام وقت بخیر
  همسر من زمان خاستگاری گفته خونه و ماشین و… داره
  واینکه حق تحصیل و کار دارم
  ولی الان بعد دوسال فهمیدم هیچی نداره و اجازه تحصیل و کارم ب من نمیده
  ایا میتونم ب جرم فریب ازش شکایت کنم؟ مهریه میتونم بگیرم؟
  واسه تمامی حرفامم شاهد دارم برای اثبات.
  عذر میخوام ک طولانی شد

  • تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   بله می توانید با طرح تدلیس در ازدواج برای طلاق اقدام کنید. مهریه نیز به شما تعلق می گیرد.
   در صورتی که تمایل داشته باشید می توانید با مشاوران حقوقی دادسو در این باره مشورت کنید.

 47. ناشناس گفته:

  سلام
  من دوماهه ازدواج کردم والان فهمیدم خانمم وسواس داره زیاد داخل دستشویی هست و ۴ی ۵ساعت حمام می‌رود و دم دمی مزاج هست هر لحظه یه جور حرف میزنه که این هارو قبل ازدواج نگفت و شدیدا به به پدر و مادرش وابسته است و همش از آنها حرف شنوی دارد این موارد می‌تواند فریب در ازدواح باشد ی خبر ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید