شرایط مطالبه مهریه از پدر شوهر چگونه است؟

مطالبه مهریه از پدرشوهر
۵/۵ - (۵ امتیاز)

شرایط مطالبه مهریه از پدر شوهر

شرایط مطالبه مهریه از پدر شوهر در صورت داشتن تمکن مالی یکی از موضوعات بحث برانگیزی است که حواشی بسیاری دارد. برخی افراد معتقدند در صورتی که شوهر توانایی مالی نداشته باشد مهریه را می‌توان از پدر شوهر مطالبه کرد.

مهریه حق قانونی زن است که می‌تواند در هر مرحله از زندگی آن را طلب کند و مرد موظف است آن را پرداخت کند. مهریه باید به گونه ای تعیین شود که شوهر توانایی پرداخت آن را داشته باشد در غیر این صورت طبق قانون با او برخورد می‌شود. براساس قانون تنها شوهر است که وظیفه پرداخت مهریه را دارد و پدر او حتی در صورت داشتن تمکن مالی مجبور به پرداخت بدهی های پسر خود نیست. یعنی اگر شوهر فقیر باشد و پدرشوهر تمکن مالی خوبی داشته باشد باز هم پرداخت مهریه برعهده پدر شوهر نیست.

در چه صورت می‌توان مهریه را از پدرشوهر مطالبه کرد؟

همانطور که گفته شد مهریه وظیفه قانونی شوهر است اما در شرایط خاصی پدرشوهر موظف می‌شود که مهریه عروس خود را پرداخت کند. در مواقعی که در سند ازدواج یا ضمن عقد پدرشوهر ضامن پسر خود شود و پرداخت مهریه را بر عهده بگیرد خانم می‌تواند براساس تعهدی که پدر شوهر تقبل کرده مهریه خود را از او طلب کند و مطالبه مهریه از پدر شوهر را پیگیری کند.

باید توجه داشت زن تنها در صورتی می‌تواند مهریه خود را از پدر شوهرش بستاند که پدر شوهر عقدنامه را امضا کرده و در آن خود را متعهد به پرداخت مهریه عروس خود دانسته باشد. امضای پدر شوهر باید در دفاتر عقد وجود داشته باشد و به صورت قانونی ثبت شود تا قابل پیگیری باشد. از این رو تعهد شفاهی پدر شوهر امکان پیگرد قانونی ندارد.
استرداد هدایای نامزدی و دوران عقد بیشتر بخوانید: استرداد هدایای نامزدی و دوران عقد

شرایط پرداخت مهریه از ارث پدرشوهر

در صورتی که پدرشوهر فوت کند طبق قانون تقسیم ارث، آنچه از مال پدرشوهر برجا می‌ماند به عروس به عنوان مهریه پرداخت می‌شود. در واقع به دلیل اینکه پسر از پدر خود ارث می‌برد در صورت فوت پدرشوهر، خانم می‌تواند مهریه خود را از سهم الارث شوهر طلب کند.

البته این در شرایطی است که پدرشوهر دز زمان حیات و در هنگام عقد پسرش، مبلغ مهریه را به صورت قانونی تقبل و آن را امضا کرده باشد.
طلاق در دوران عقد چگونه است؟ بیشتر بخوانید: طلاق در دوران عقد چگونه است؟

مطالبه مهریه از پدرشوهر
مطالبه مهریه از پدرشوهر

چگونگی دریافت مهریه از سهم الارث

در این موقعیت زن باید درخواست تامین اموال شوهر را به دادگاه خانواده ارائه کند. دادگاه پس از بررسی با توقیف اموال و طی کردن روند قانونی و به مزایده گذاشتن اموال، حق زن را پرداخت می‌کند. باید توجه داشت در صورت فوت زن، وارث های او حق مطالبه مهریه از پدر شوهر  از اموال را دارند.
بخشیدن مهریه و هرچیزی که باید در مورد آن بدانید بیشتر بخوانید: بخشیدن مهریه و هرچیزی که باید در مورد آن بدانید

شرایط قانونی برای مطالبه مهریه از پدر شوهر ضامنی که تمکن مالی ندارد چیست؟

برای مطالبه مهریه از پدر شوهر در صوتی که پدر شوهر در عقدنامه پرداخت مهریه را تضمین کرده ولی توانایی پرداخت آن را ندارد و در دادگاه اعسار خود را ثابت کرده و از پرداخت اقساط مهریه نیز درمانده باشد زن می‌تواند درخواست بازداشت پدرشوهر خود را تا زمان پرداخت مهریه از دادگاه بخواهد.

زن می‌تواند در یک زمان از بدهکار اصلی که شوهر وی است و پدرشوهر خود که ضامن پرداخت مهریه است، شکایت کند و نیاز به اثبات نداشتن تمکن مالی شوهر سپس شکایت از ضامن (پدر شوهر) را ندارد.

طلاق غیابی چیست؟ بیشتر بخوانید: طلاق غیابی چیست؟

 

برای دریافت نکات تکمیلی این مطلب، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.

4 دیدگاه:

  1. اگر پدر همسرم امضا نکرده باشه، مطالبه مهریه از پدر شوهر برای من امکانپذیر نیست؟

  2. پدر شوهر منخیلی پولداره. ولی هیچی به اسم همسرم نیست. چیکار می تونم بکنم که از پدر شوهرم مهریه رو بگیرم. ضامن مهریه هم نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Download

please insert information

گفتگو در واتساپ