گرفتن مهریه بدون طلاق چگونه است؟

گرفتن مهریه بدون طلاق

انجام مراحل طلاق توافقی بدون نیاز به حضور زوجین در هیچ مرحله ای
بین 15 تا 30 روز کاری
توسط وکیل متخصص طلاق و خانواده
مشاوره رایگان در واتساپ
برای انجام کار توسط وکلای متخصص دادسو با تلفن ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ تماس بگیرید یا روی دکمه های زیر کلیک کنید.

[player title=”گرفتن مهریه بدون طلاق چگونه است؟”]https://dadsoo.com/wp-content/uploads/2021/04/گرفتن-مهریه-بدون-طلاق-دادسو-۰۹۱۰۱۳۹۸۶۱۲.mp3[/player]

آیا امکان گرفتن مهریه بدون طلاق وجود دارد؟

با توجه به قوانین ما امکان گرفتن مهریه بدون طلاق وجود دارد. مهریه دینی است که از لحظه جاری شدن صیغه عقد بر گردن آقا می‌باشد و باید در صورت مطالبه خانم آن را پرداخت کند.

بنا بر عرف و سنت خانواده‌ها در جوامع ما مهریه‌هایی که برای خانم مشخص می‌شود، بدون توجه به سطح مالی آقا بوده و صرفا با توجه به سنت‌های خانواده است. به همین دلیل است که در زمان بروز مشکلات در سطح خانواده خانم‌ها از مهریه به عنوان اهرم فشار استفاده کرده و از آن طریق اموال آقا رو توقیف می‌کنند.

انواع مهریه

مهریه به صورت کلی به دو نوع مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه تقسیم می‌شود که در زمان عقد نوع آن با توجه به توافق و خواسته خانم و آقا مشخص می‌شود. مهریه عندالمطالبه حالتی است که خانم از لحظه جاری شدن صیغه عقد می‌تواند آن را مطالبه کند.

اگر آقا اموال داشتند که بخشی از اموال ایشان به عنوان مهریه توقیف شده و در صورت این که آقا اموالی نداشته باشند با توجه به میزان در آمد، گردش حساب‌های بانکی، شغل ایشان و موارد دیگر مهریه قسط بندی می‌شود.

در صورت این که مهریه عند الاستطاعه باشد به این معنا است که خانم در هر زمان نمی‌تواند مهریه‌اش را مطالبه کند و فقط در زمانی که اقا استطاعت پرداخت مهریه را داشت می‌تواند برای دریافت مهریه خود اقدام کند.

بهتر است بدانید که مطالبه مهریه فقط در زمان طلاق امکان پذیر نیست و در هر زمان بعد از عقد خانم می‌تواند برای دریافت مهریه اقدام کند به همین دلیل حالتی تحت عنوان دریافت مهریه بدون طلاق وجود دارد. که در ادامه راجع به مراحل دریافت مهریه بدون طلاق، مدارک و مدت زمان آن صحبت می‌کنیم.
[readmore]2901[/readmore]

مراحل گرفتن مهریه بدون طلاق

مهریه یک پرونده‌ی مالی و جدا از پرونده طلاق است. پس به صورت کلی دریافت مهریه هیچ ارتباطی به وقوع طلاق ندارد. از آنجایی که مراحل کلی دریافت مهریه بدون طلاق و در زمان طلاق فرقی با هم ندارد پس مراحل کلی دریافت مهریه را برای شما توضیح می‌دهیم.

تا مدتی قبل برای مطالبه مهریه خانم یا وکیل ایشان باید به دادگاه مراجعه می‌کردند و دادخواستی مبنی بر مطالبه مهریه را تهیه می‌کردند. در ادامه باید لیست اموال شوهر و حساب‌های بانکی آقا را به دادگاه تقدیم می‌کردند تا بعد از کارشناسی بخش یا همه‌ی اموال آقا با توجه به میزان مهریه خانم توقیف می‌شد. در این پروسه دادگاه هزینه‌های چشم گیری را برای هزینه دادرسی مشخص کرده بود.

امروزه قوانین مبنی بر اقدام مهریه از اجرای ثبت تصویب شده به این صورت که باید برای مطالبه مهریه با در دست داشتن مدارکی که در ادامه عنوان می‌کنیم، خانم یا وکیل ایشان به دفتری که ازدواج در آن به ثبت رسیده مراجعه کنند و اقدامات اولیه برای دریافت مهریه را انجام دهند.

در این مرحله متصدی دفتر اسناد باید احراز هویت خانم را انجام دهد و در ادامه درخواست اجرا گذاشتن مهریه را به اداره اجرای ثبت اسناد ارسال می‌کند. در این نوع از اقدام برای پرداخت مهریه هم اگر آقا برای دادن مهریه خانم اقدامی نکند، اموال ایشان توقیف شده و یا مهریه قسط بندی می‌شود.
[readmore]3341[/readmore]

مدارک لازم برای دریافت مهریه بدون طلاق

همانطوری که در پاراگراف‌های قبل‌تر توضیح دادیم برای گرفتن مهریه بدون طلاق یا در زمان طلاق خانم هم می‌تواند خودش اقدامات لازم را انجام دهد هم وکیل به جای ایشان در این پروسه حضور پیدا کند. از آنجایی که قوانین مهریه نسبت به قبل تغیر کرده و مطالبه آن کمی سخت‌تر شده بهتر است حتما قبل از اقدام آن با وکیل پایه یک دادگستری مشورت کنید تا بعد از بررسی پرونده شما مراحل را توضیح دهد.

در هر صورت اگر خانم خودشان قصد اقدام برای مطالبه مهریه را داشت می‌تواند با در دست داشتن شناسنامه، کارت ملی و سند ازدواج‌شان به دفتری که عقدشان در آن ثبت شده مراجعه کنند و اگر وکیل‌شان قصد پیگیری امور را داشت باید علاوه بر مدارک قبلی، وکالت نامه‌ای که خانم برای انجام امور مهریه به ایشان داده را همراه داشته باشد.
[readmore]1759[/readmore]

گرفتن مهریه بدون طلاق
گرفتن مهریه بدون طلاق

گرفتن مهریه بدون طلاق چقدر زمان می‌برد؟

به صورت کلی این موضوع به متغیرهای مختلفی بستگی دارد که امکان جواب دادن به صورت قطعی را ندارد. چرا که در مرحله اول به این بستگی دارد مهریه خانم چقدر است و آقا چه اموالی دارد. بعضی تصورات اشتباهی در این مرحله پیش می‌آید که وقتی آقا یک خونه دارد خانم برای طلاق اقدام می‌کند، در صورتی که اگر آقا یک خونه داشته باشد و خودش در آن ساکن باشد مستثنیات دین محسوب شده و قابل توقیف نمی‌باشد.

خود این مسئله باعث می‌شود که خانم تا مرحله‌ای اقدام کند و دیگر نتواند ادامه دهد. از موارد دیگر که ممکن است دریافت مهریه بدون طلاق یا در زمان طلاق را به تعویق بیندازد می‌تواند به موضوع استعلام اموال آقا اشاره کرد. چرا که اگر خانم اطلاعات دقیقی از اموال آقا و گردش حساب‌های بانکی ایشان نداشته باشد، باید دادخواست جدیدی مبنی بر استعلام اموال آقا با اجازه دادگاه تنظیم کند.

از مواد دیگری که باعث می‌شود این پروسه طولانی شود موضوع انتقال مالکیت اموال آقا از جانب آقا به شخص دیگر است که در این صورت باید بررسی شود این انتقال مالکیت بعد از درخواست خانم برای اجرای مهریه بوده یا قبل از آن.

اگر آقا بعد از اجرا گذاشتن مهریه از جانب خانم درخواست اعسار در پرداخت مهریه بکند ممکن است مدت زمان دریافت آن تغییر کند.

از مهم ترین دلایلی که باعث می‌شود دریافت مهریه به تعویق بیفتد موضوع اقدام برای مهریه بدون ازدواج یا در حین طلاق بدون داشتن وکیل یا بدون مشورت با وکیل است. چرا که بدیهی است حضور شخصی که تخصص انجام کاری را دارد باعث می‌شود کارها با سرعت بیشتری پیش برود.
[readmore]3037[/readmore]

پرداخت مهریه

برای پرداخت مهریه از جانب آقا قوانینی مشخص شده که به گرفتن مهریه بدون طلاق خانم قبل یا بعد از طلاق ارتباطی ندارد. بعد از درخواست خانم برای مهریه باید لیست اموال آقا مشخص شود. در صورتی که اموال کافی بود قسمتی از آن توقیث می‌شود.

در صورتی که فقط یک خانه داشتند که در آن ساکن بودند امکان توقیف آن وجود ندارد. اگر اموالی نداشتند که با توجه به گردش حساب بانکی ایشان و مدارک دیگر مهریه قسط بندی می‌شود. در صورتی که بعد از قسط بندی مهریه، آقا اعتراض داشتند می‌توانند درخواست اعسار در پرداخت مهریه را به دادگاه تقدیم کنند تا بعد از بررسی‌های لازم، پرداخت مهریه شروع شود. برای آشنایی بیش‌تر می‌توانید مقاله “آیا مهریه زندان” دارد را مطالعه کنید.
[readmore]۲۳۰۷,۱۹۷۵,۱۶۷۸[/readmore] [readmore]3431[/readmore]

۵/۵ - (۶ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به دکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

6 Responses

    1. سلام.
      الزامی به داشتن وکیل نیست، ولی قطعا حضور وکیل تاثیر بسزایی در روند پرونده خواهد داشت

  1. من میخوام آرایشگاه بزنم. شوهرم کلی پول داره ولی نمی ده. می گه تو کرونا چه ارایشگاهی میخوای بزنی؟ میتونم بدون اینکه طلاق بگیریم مهریمو ازش بگیرم؟ میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید

مشاوره مراحل انحصار وراثت به صورت آنلاین و بدون نیاز به جلسه حضوری

مشاوره حقوقی رایگان با کارشناسان حقوقی دادسو

فاطمه شهبازی

محیا بابایی

محیا بابایی

فاطمه شهبازی