استرداد جهیزیه در زمان طلاق چگونه است؟

استرداد جهیزیه در زمان طلاق

استرداد جهیزیه در تعریفی ساده به معنای برگرداندن یا پس دادن جهیزیه‌ای است که خانم در زمان ازدواج خریداری کرده است. استرداد جهیزی شامل قوانین مختلف و متعددی می‌شود که در ادامه به آن ‌ها می‌پردازیم. استرداد جهیزیه چگونه انجام می‌شود؟ جهیزیه در چه صورت به زن تعلق نمیگیرد؟ برای اینکه بخواهیم درباره این موضوع به صورت کامل توضیح دهیم بهتر است ابتدا کمی درباره خود جهیزیه صحبت کنیم.

خرید جهیزیه برعهده کیست؟

برخلاف تصور عموم مردم خرید جهیزیه بر عهده خانم نیست یعنی خانم و خانواده ایشان وظیفه‌ای در قبال خرید جهیزیه ندارند بلکه بر اساس سنتی که از قدیم به جا مانده، در زمان ازدواج خانواده خانم با خریدن اسباب و لوازم خانه، ایشان را برای شروع زندگی مشترک آماده می‌کنند و در ازای آن خانواده داماد و یا خود ایشان تدارکات لازم را برای مراسم عروسی می‌بینند. بهتر است بدانید که طبق ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی تهیه لوازم خانه برای اینکه جز نفقه حساب می‌شوند بر عهده آقا است و خانم مسئولیتی برای خرید این اسباب ندارد.
تمکین و عدم‌تمکین زن از شوهر چیست؟ بیشتر بخوانید: تمکین و عدم‌تمکین زن از شوهر چیست؟

استرداد جهیزیه چیست؟

با توجه به تعریف بالا شرایط و قوانین استرداد جهیزیه را به صورت کامل توضیح خواهیم داد. جهیزیه در چه صورت به زن تعلق نمیگیرد؟ اولین و مهم ترین نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که از آنجایی که خانم اسباب منزل را تهیه کرده پس مالکیت آن وسایل با خانم است و ایشان در هر زمان می‌توانند نسبت به این اسباب تصمیم گیرنده باشند.

با توجه به تجربه‌ای که از موارد متعدد درباره این موضوع داشته‌ایم توصیه ما به شما این است که حتما بعد از خریداری تمامی وسایل مورد نظرتان لیستی تهیه کنید و اسباب خریداری شده را با ذکر مشخصات در آن یادداشت کنید. بعد از تهیه این لیست که به آن سیاهه می‌گویند باید خانواده داماد و خود ایشان لیست را امضا کنند. هزینه استرداد جهیزیه با زوجه است به همین دلیل نیاز به تهیه سیاهه دارد.

استرداد جهیزیه و مراحل قانونی آن

از آنجایی که وسایل توسط خانم خریداری شده، پس مالک وسایل ایشان هستند و در هر زمان می‌توانند اقدامات مختلفی نسبت به این لوازم داشته باشند. مانند فروختن یا قرض دادن و…

معمولا در زمان بروز مشکلات در زندگی مشترک و اقدام برای طلاق در ایران که از جانب خانم و اقا صورت می‌گیرد، بحث جهیزیه هم بسیار چالش برانگیز میان دونفر پیش می‌آید. برای جلوگیری از پیش آمدن دغدغه‌های اضافه بهتر است روش‌های زیر را در زمان آوردن جهیزیه به خانه مشترکتان در نظر بگیرید.

اولین نکته نوشتن سیاهه یا همان لیستی از وسایل خریداری شده است. برای نوشتن این لیست بهتر است جزئیات را به صورت کامل یادداشت کنید. در نهایت باید آن سیاهه را داماد و تعدادی از اعضای خانواده ایشان امضا کنند. نکته مهم‌تر این است که در زمان امضا کردن سیاهه تعدای از اعضای فامیل به عنوان شاهد حضور داشته باشند که در زمان نیاز به عنوان شهود در دادگاه بتوانند حضور پیدا کنند.

نگه داشتن فاکتور وسایل خریداری شده می‌تواند در زمان بروز مشکل بسیار کمک کننده باشد. علاوه بر فاکتور وسایل رسید دستگاه پوز فروشگاه نیز از اعتبار لازم برای اثبات مالکیت لوازم خانه برخوردار است.

نکته مهم دیگر این است که اگر این سیاهه در دفتر اسناد نوشته و امضا شود اعتبار آن مانند یک سند رسمی ارزشمند و قابل پیگیری است.

استرداد جهیزیه و مراحل قانونی آن
استرداد جهیزیه و مراحل قانونی آن

جهیزیه در چه صورت به زن تعلق نمیگیرد؟

در صورتی که جهیزیه را خانم تهیه نکرده باشد یا نتواند هیچ مدرکی برای اثبات به دادگاه ارائه دهد. همچنین مرد مدعی باشد که تمام جهیزیه را خریداری کرده و اسنادی را ارائه دهد. در این مورد بهتر است از یک وکیل طلاق توافقی کمک بگیرید.

مدت زمان استرداد جهیزیه

زمان استرداد جهیزیه به این بستگی دارد که خانم چه مدارکی دال بر مالکیت بر جهیزیه داشته باشد. جهیزیه در چه صورت به زن تعلق نمیگیرد؟ قطعا در صورتی که خانم سیاهه و فاکتور جهیزیه را داشته باشد و سیاهه هم به امضای آقا رسیده باشد زمان سریعتری نسبت به زمانی است که خانم هیچ سندی دال بر مالکیت بر جهیزیه نداشته باشد. در صورتی که خانم سیاهه جهیزیه نداشته باشد، باید از دادگاه درخواست استرداد جهیزیه کند که روال حقوقی و قضایی خاص خود را باید طی کند و نیاز به زمان دارد.
برای طلاق توافقی چه باید کرد بیشتر بخوانید: برای طلاق توافقی چه باید کرد

تکلیف وسایل منزل بعد از طلاق چه می‌شود؟

به صورت طبیعی وسایل خانه به مروز زمان و در اثر استفاده مداوم خراب و یا کهنه می‌شوند و ممکن است دیگر قابلیت استفاده نداشته باشند. فرض را بر این بگیریم که منظورمان فرشی است که به مرور زمان خراب و کهنه شده. اگر آقا آن فرش را با فرشی نو عوض کند در زمان طلاق و استرداد جهیزیه خانم نمی‌تواند مالکیتی نسبت به فرش جدید داشته باشد. پس به طور قانونی لوازمی که به مرور زمان و به دلیل استفاده از بین رفته‌اند دیگر نیازی نیست که آقا آن را خریداری کرده و در زمان استرداد به خانم تحویل دهند.

ولی اگر لوازم برای مثال همان فرش به دست آقا خراب یا پاره شود در زمان استرداد باید مانند همان را به خانم پس دهد. با توجه به مثال قبل اگر آقا فرشی را که خانم به عنوان جهیزیه تهیه کرده و به منزل مشترکشان آورده خراب یا پاره کند باید در زمان استرداد مانند مان را به خانم پس دهد وگرنه خانم می‌تواند از ایشان شکایت کند.
توقیف اموال آقا برای مهریه چگونه است؟ بیشتر بخوانید: توقیف اموال آقا برای مهریه چگونه است؟

تکلیف وسایلی که بعد از ازدواج خریداری می‌شود، چیست؟

به مرور زمان بعداز ازدواج خانم و آقا وسایلی را خریداری می‌کنند و به اسباب منزل مشترک‌شان اضافه می‌کنند. بعد از بروز مشکلات در زندگی زناشویی که کار به جدایی و طلاق می‌کشد و قصد جدا کردن لوازم را دارند، فاکتور وسایل خریداری شده بعد از ازدواج به نام هر کدام از طرفین باشد، وسایل برای ایشان است. و دیگر نمی‌تواند ادعایی نسبت به مالکیت آن وسیله داشته باشد.

در این مواقع طرفی که فاکتور خرید وسایل به نام او است می تواند با ارائه به شورای حل اختلاف و یا دادگاه مالکیت خود را نسبت به وسیله ثابت کند.

تکلیف وسایلی که بعد از ازدواج خریداری می‌شود، چیست؟
تکلیف وسایلی که بعد از ازدواج خریداری می‌شود، چیست؟

اگر آقا بدون اجازه خانم لوازم را بفروشد، تکلیف چیست؟

از آنجایی که لوازم را خانم خریداری کرده و ایشان مالک وسایل است هر گونه آسیبی که به وسایل برسد یا اگر فروش وسایل از جانب آقا و بدون اجازه خانم اتفاق بیفتد، خیانت در امانت محسوب شده و خانم می‌تواند از آقا شکایت کند.  با توجه به جرم ایشان ممکن است به پرداخت بهای نقدی یا زندان مجازات شوند.

توجه داشته باشید که اگر خانم چنین ادعایی داشته باشد باید حتما اسناد محکمه پسند به مراجع تصمیم گیرنده تقدیم کند.

روش‌های قانونی برای استرداد

بهتر است خانمی که قصد استرداد جهیزیه خود را دارد بر اساس سیاهه و در حضور همسرش لوازمی را که خود ایشان یا خانواده ش خریداری کرده‌اند را از منزل مشترک‌شان خارج کند. جهیزیه در چه صورت به زن تعلق نمیگیرد؟ آیا همچین موردی قانونی است؟

در صورتی که آقا حاضر نبودند در آن زمان در خانه حضور داشته باشند، بهتر است خانم از ماموران نیروی انتظامی کمک بگیرد و در حضور ایشان لوازمی که داخل لیست سیاهه وجود دارد یا فاکتور وسایل همراهش است را از خانه خارج کند. در این زمان لیست وسایل خارج شده از منزل را یادداشت و به امضای مامور دادگاه می‌رساند.

در این روش صورتجلسه جهیزیه عروس تنظیم شده است که به امضای نماینده قانون رسیده و خانم نگرانی بابت تهمت هایی از جمله خارج کردن وسیله های دیگر نخواهد داشت.
شروط ضمن عقد چیست؟ بیشتر بخوانید: شروط ضمن عقد چیست؟

تکلیف خانه بعد از طلاق

چنانچه ملک به مرد تعلق داشته باشد، همانند دیگر دارایی‌ها می‌تواند در مورد آن تصمیم بگیرد. اما اگر ملک به‌صورت اشتراکی خریده باشد نیاز است که با استفاده از یک وکیل، سهم هر شخص مشخص شده و درمورد آن به تصمیم نهایی رسید. یک وکیل طلاق در این زمینه می‌تواند راهنمای خوبی باشد.

استرداد جهیزیه بدون حکم دادگاه

همانطور که گفته شد در صورتی که خانم سیاهه و فاکتور رسمی برای جهیزیه داشته باشد، نیازی به حکم دادگاه ندارد و می تواند با حضور دو شاهد مرد و یا مامور نیروی انتطامی اقدام به خارج کردن جهیزیه از محل زندگی اش بکند.

در این مورد پیچیدگی های فراوانی وجود دارد و بستگی به شرایط آقا و خانم دارد. از این جهت قبل از اقدام حتما با یک وکیل و یا کارشناس حقوقی مشورت نمایید.

استرداد جهیزیه بدون سیاهه

در صورتی که خانم برای جهیزیه ای که به خانه همسر می برد سیاهه ای نداشته باشد که به امضای همسرش رسیده باشد، می تواند با استناد به فاکتور هایی که در زمان خرید گرفته است اقدام به خارج کردن جهیزیه بکند.

استرداد جهیزیه بدون سیاهه
استرداد جهیزیه بدون سیاهه

استرداد جهیزیه با فاکتور توسط زوج

در بعضی مواقع برخی از اقلام جهیزیه توسط آقا تامین و تهیه می شود و در زمان طلاق باعث ایجاد اختلاف می شود. قانون جهیزیه در طلاق برای چنین مواردی پیش بینی هایی کرده و در زمانی که زوج ادعایی در مورد برخی از اقلام جهیزیه می کند، می تواند با ارائه فاکتور مالکیت خود را ثابت کند.

استرداد جهیزیه با فاکتور توسط زوج روال پیچیده ای ندارد و با ارائه فاکتور اموال در اختیار زوج قرار می گیرد.
حق طلاق چیست و طلاق با داشتن حق طلاق چگونه است؟ بیشتر بخوانید: حق طلاق چیست و طلاق با داشتن حق طلاق چگونه است؟

استرداد جهیزیه در طلاق توافقی

همانطور که در مقالات مختلف موسسه حقوقی دادسو گفته ایم، جهیزیه هم مانند سایر موارد مهم در طلاق توافقی مثل مهریه، نفقه و حضانت فرزندان بر اساس توافق طرفین است و زوجین قبل از اقدام برای طلاق توافقی باید در مورد استرداد جهیزیه هم توافق کنند و اموال را تعیین و تکلیف کنند.

در صورتی هم که زوجین نسبت به جهیزیه با هم اختلاف داشته باشند، دادگاه با مشاهده اسناد طرفین در مورد مالکیت جهیزیه در طلاق توافقی تصمیم می گیرد.

مراجع صلاحیت دار برای رسیدگی به این دعاوی

برای رسیدگی به این دعاوی شعبه‌های دادگاه خانوادگی صلاحیت رسیدگی دارند.

یعنی خانم می‌تواند به دادگاهی که در محل اقامت آقا است یا دادگاهی که محل ازدواج‌شان بوده مراجعه کند و با پرداخت هزینه‌های لازم درخواست خود را تنظیم کند. بعد از رسیدگی لازم توسط کارشناسان دادگاه و صدور حکم و در صورت عدم اعتراض خانم به حکم، اجراییه به آقا ابلاغ می‌شود.
انواع دلایل برای طلاق از طرف خانم و آقا بیشتر بخوانید: انواع دلایل برای طلاق از طرف خانم و آقا

نکات مهم درباره استرداد جهیزیه

 • از آنجایی که جهیزیه جز دعاوی مالی محسوب می‌شود، در هر زمان بعد از فوت خانم وراث ایشان می‌توانند نسبت به دریافت سهم الارث خود از جهیزیه اقدامات لازم را داشته باشند و نسبت به اولویت وراث این وسایل تقسم می‌شود. می‌توانید در صفحه مربوط به وکیل انحصار وراثت و سهم‌الارث به صورت کامل قوانین را مطالعه کنید و با توجه به قوانین اقدامات لازم را انجام دهید.
 • استرداد جهیزیه‌ با داشتن سیاهه و یا فاکتور وسایل نیاز به اجازه شوهر ندارد و در هر زمان خانم می‌تواند نسبت به این استرداد اقدام کند. بهتر است این کار با حضور دو شاهد مرد و یا مامور نیروی انتظامی انجام شود.
 • طلاهایی که در زمان عقد یا بعد از ازدواج به خانم هدیه داده شده است را نمی‌توان با این موضوع به صورت همزمان مورد رسیدگی قرار داد.

جمع بندی:

طبق رسوم ایران، خرید جهیزیه برای شروع زندگی با زوجه است. از این‌رو خانم می‌تواند در زمان طلاق، وسایل که با خود آورده را پس بگیرد. به‌همین دلیل هنگام شروع زندگی، سیاهه‌ای تهیه می‌شود که خانم در زمان طلاق بتواند وسایل را بدون کم و کاست استرداد کند. طبق قانون، آقا نمی‌تواند از این امر جلوگیری کند مگر اینکه تمامی وسایل را خود تهیه کرده باشد. مراحل استرداد جهیزیه طبق قانون تعیین می‌شود که در این مطلب به آن اشاره شده است.

سوالات متداول:

 

زوجه هنگام خرید وسایل لازم است که فاکتور وسایل را نگه‌داری کند یا سیاهه‌ای از وسایل را تهیه کرده و به امضای آقا برساند. به این ترتیب در زمان طلاق، براساس مدارک موجود، وسایل به او بازگردانده می‌شود.

بستگی به ارائه اسناد دارد. چنانچه زوجه، سیاهه در دست داشته باشد امور خیلی سریع پیش می‌رود. در غیر این صورت باید از دادگاه درخواست اقدامات قانونی را داشته باشید. کمک گرفتن از یک وکیل طلاق در این امر راه‌گشا خواهد بود.

۵/۵ - (۵ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

41 دیدگاه:

 1. استرداد جهیزیه اگر من یه مامور نیروی انتظامی ببرم و هر چی که خارج می کنم رو صورتجلسه کنه و از یه طرفی هم سیاهه که شوهرم و پدر شوهرم امضا کرده رو به دادگاه نشون بدم کافیه؟

 2. استرداد جهیزیه بدون این که فاکتور داشته باشیم میشه؟من سیاهه رودارم کامل

  1. اگر سیاهه به امضای آقا رسیده باشد می توانید به راحتی استرداد جهیزیه را انجام دهید.

  2. سلام
   ما توی عقد هستیم
   ۱) پدر همسرم میتونه از طرف خودش درخواست طلاق دخترشو بده در صورتی که همسرم منو دوست داره؟
   ۲) اگه طلاق بشه وسایلی که من گرفتم و اونا گرفتم نصف میشه یا همش میرسه به عروس؟
   ۳) طلاهایی که من گرفتم برمیگرده به خودم یا به عروس میرسه؟
   ۴)مهریه ۱۱۴ تا سکه نوشتیم باید بدم ۱۱۴ تا سکه رو یا نه چون توی عقدیم مهریه نمیرسه؟
   ۵مهریه توی دوران عقد چطوری تعلق نمیگیره و من پرداخت نمیکنم یعنی راهش چیه ۱۱۴ تا سکه رو ندم؟

   1. سلام، وقت بخیر.
    ۱.پدر همسر شما به جای همسر شما نمی توانند دادخواست طلاق تنظیم کنند
    ۲.در خصوص وسایل باید تعیین تکلیف شود و هر وسیله ای که متعلق به طرفین باشد در صورت اثبات با هر کدام از طرفین تعلق میگیرد
    ۳.طلاهای عروسی به صورت هدیه هست و اگر رسید از خانم نداشته باشید نمی توانید از ایشون پس بگیرید
    ۴.اگر خانم دوشیزه باشند نصف مهریه به ایشان تعلق میگیرد و اگر دوشیزه نباشند کل مهریه تعلق میگیرد.

  1. سلام، وقت بخیر.
   تعیین زمان بر عهده قوه قضاییه است و نمی شود زمان دقیقی برای پرونده ای حقوقی پیش بینی کرد. اما با توجه به این که برای استرداد جهیزیه فاکتور دارید، راه آسانتری پیش رو دارید.

 3. سلام من یه سوال داشتم چطوری باید صورت جلسه رو نوشت ؟اگر نمونه صورت جلسه استرداد جهیزیه دارید لطفا به اشتراک بزارید

  1. سلام. وقت بخیر.
   در صورت تمایل با کارشناسان حقوقی دادسو از طریق واتساپ در ارتباط باشید، تا برای شما ارسال کنند.

 4. سلام من یه سوال داشتم اگر عدم حضور در دادگاه استرداد جهیزیه اگر از طرف یکی از زوج ها باشد چه حکمی صادر میشه؟

 5. سلام ، لطفا سوال منو پاسخ بدین ، خانم من الان به کارشناس استرداد جهیزیه ادعا می‌کنه که تمام وسایل رو اون خریده آیا کارشناس می‌تونه رای رو به اون بده یا نه

 6. واقعا مقاله ی خوبی بود درباره استرداد جهیزیه ، خیلی ممنون که این اطلاعات رو به صورت رایگان در اختیار ما میگذارید

  1. سلام با تشکر از سایت خوبتون
   خانوم بنده درخواست طلاق کرده و بنده تمام وسایل جهیزیه رو خریدم و فاکتور نیز دارم جهیزیه به خودم تعلق میگیره؟

 7. سلام روز خوبی رو داشته باشید .برای استرداد جهیزیه قبل از طلاق امکان پذیر هست اقدام کنیم یا خیر

  1. سلام، وقت بخیر.
   با ارائه سیاهه و یا فاکتور می توانید اقدام کنید.

 8. سلام ممنون بابت این همه محتوایی که بصورت رایگان در اختیار ما قرار دادین ، فقط خواهشاً به این سوال هم جواب بدین که در صورت امتناع زوج از استرداد جهیزیه چه می شود؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   زوجه می تواند با ارائه سیاهه و یا فاکتور از داگاه درخواست استرداد جهیزیه بکند.

 9. سلام ببخشید شما برای مشاوره تلفنی استرداد جهیزیه رو دارید؟ میتونیم تماس بگیریم یا نه؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   می تونوانید با شماره های ۰۹۱۰۱۳۹۸۶۱۲ و ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ تماس بگیرید و در زمینه استرداد جهیزیه مشاوره دریافت کنید.

 10. سلام روز خوش ، ببخشید من فاکتور و سیاهه رو دارم میتونم بدون اجازه شوهرم برم و استرداد جهیزیه کنم؟

 11. استرداد جهیزیه رو میتونیم با یه افسر نیروی انتظامی برم و انجام بدیم؟

 12. سلام خوبین خانم من استرداد جهیزیه را دارد
  ولی لیست سیاهه رو من امضا نکردم
  داداشش امضا کرده و امضای بابام جعل کردن
  جهیزیه بهش تعلق میگیره یا ن ؟

 13. سلام یک سوال داشتن بعد از طلاق اگر بچه ها مادر را انتخاب کنند آیاد پدر میتواند وسایلی که برای بچه ها خریداری کرده را بگیرد ؟

 14. سلام
  بعد از ۲۰سال زندگی مشترک تقریبا چیزی از جهیزیه من باقی نمونده یا عوض شدن یا کهنه شدن ،تکلیف جهیزیه من که سیاهشم دارم چی میشه؟

  1. سلام، وقت بخیر
   جهزیه فعلی متعل به شخصی است که فاکتور به نام او باشد.

 15. سلام خیلی ممنون از مقالات خوب و واضحتون و همچنین جوابگویی واضحتون…
  فقط چرا سوالای من رو جواب نمیدید من خیلی وقت ندارم و سوالاتم خیلی برام مهمن خواهش میکنم جواب بدید چن روز پیش کامنت گذاشتم ولی روزی چند بار میام ببینم جواب دادید یا ن واقعا منتظر جوابتون هستم کمکم کنید…ممنونم از راهنمایی هاتون

  1. سلام، وقت بخیر
   از شما عذرخواهی میکنیم بابت تاخیر در جواب.
   لطفا سوالتون رو دوباره بپرسید حتما پاسخ داده میشه.

   1. سلام خواهش میکنم و لطف دارین..
    سوالم اینه
    واقعا کارتون حرف نداره ممنون از مقاله ی خوبتون خیلی بهم کمک کرد…ی سوال داشتم من سیاهه وسایلم رو دارم فاکتور خریدم دارم ولی بعضی از وسایل جزئیاتشون نوشته نشده چ تو فاکتور و چ تو سیاهه اگه تعویض بشن باید چیکار کنم؟؟؟ ی سوال دیگم داشتم بعداز ازدواج خانوادم خیلی وسایل قیمتی دیگه بهم هدیه دادند ک فاکتورشونو ندارم… و سیسمونی بچم ولی فاکتورشونو دارم ولی همسرم میگن ک فقط طبق لیست بهم وسایل رو میدن وسایل هم چند سال جلوتر حدود۲ سال بهم هدیه دادن ایا میتونم الان فاکتورشون رو تهیه کنم؟؟ ممنوتون میشم کمکم کنید در این زمینه❤

    پاسخ

 16. سلام من سال ۹۳ اما جهیزیه ام رو نگرفتم الان میتونم اقدام کنم یا شکایت کنم برای جهیزیه ؟

  1. سلام، وقت بخیر
   در این مرد نمی‌توان نظر قطعی داد. لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید