توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه

توقیف سهم الارث اقا بابت مهریه
۴/۵ - (۵ امتیاز)

توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه

یکی از بزرگترین معضلات در پروسه طلاق، مشخص شدن تکلیف مهریه خانم و در در بعصی موارد توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه است. موضوع اصلی این مقاله در رابطه با توقیف سهم الارث اقا بابت مهریه است ولی برای شفافیت بیشتر این موضوع ابتدا کمی درباره موضوعات اصلی مهریه مانند مستثنیات دین در پرداخت مهریه و مهریه در دوران عقد عقد دائم و موقت صحبت می‌کنیم.

همان‌طور که قبلا هم به این موضوع اشاره کردیم، متاسفانه خانواده‌ها بدون توجه به بضاعت مالی آقا و صرفا بر اساس سنت‌های خانوادگی مهریه‌های بسیار سنگینی برای خانم مشخص می‌کنند. بدون توجه به این موضوع که اگر خانم مهریه خود را به اجرا بگذارد، آقا چطور می‌تواند آن را پرداخت کند. در ادامه درباره شرایط مختلفی که مربوط به توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه است صحبت می‌کنیم.

توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه در عقد دائم

عقد دائم به نوعی از نکاح گفته می‌شود که در آن زمان مشخص نشده ولی مهریه را بسته به توافق خانم و آقا یا سنت‌های خانوادگی‌شان مشخص می‌کنند. در عقد دائم بسته به نوع مهریه یعنی عندالمطالبه یا عندالاستطاعه بودن آن، خانم حق دارد که مهریه خود را در هر زمان مطالبه کند.

در صورتی که آقا اموالی برای توقیف نداشته باشد یا اموالی که دارد شامل مستثنیات دین شود، دادگاه مهریه خانم را به صورت اقساطی در می‌آورد. ولی اگر در این شرایط یکی از بستگان آقا فوت کند و ارثیه‌ای به آقا تعلق بگیرد، خانم می‌تواند برای توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه اقدام کند.در ادامه مراحل این کار را توضیح می‌دهیم.
توقیف اموال آقا برای مهریه چگونه است؟ بیشتر بخوانید: توقیف اموال آقا برای مهریه چگونه است؟

توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه در عقد موقت

عقد موقت به نوعی از نکاح گفته می‌شود که در آن مدت زمان مشخص می‌شود. مهریه در عقد موقت وجود دارد به طوری که مشخص نکردن مهریه باعث باطل شدن عقد می‌شود.

در شرایط عادی خانم می‌تواند در هر زمان مهریه خود را مطالبه کند ولی در شرایطی که آقا اموالی نداشته باشد که بتواند مهریه خانم را پرداخت کند و ارثیه‌ای به ایشان برسد، خانم نمی‌تواند سهم الارث آقا را برای مهریه توقیف کند.

به صورت کلی اگر خانم و آقایی عقد موقت کنند و آقا فوت کند، باز هم خانم جز وراث محسوب نمی‌شود و ارثیه به ایشان تعلق نمی‌گیرد مگر شرایطی که آقا به صورت قانونی وصیتی در باب این موضوع انجام داده باشد.
رفع توقیف اموال برای مهریه چگونه است؟ بیشتر بخوانید: رفع توقیف اموال برای مهریه چگونه است؟

تفاوت مهریه عند المطالبه و عندالاستطاعه

این دو نوع از دسته بندی‌های اصلی نحوه پرداخت مهریه می‌باشند. وقتی که مهریه عندالمطالبه باشد، خانم در هر زمان می‌تواند آن را مطالبه کند. پرداخت مهریه عندالاستطاعه به استطاعت مالی آقا بستگی دارد.

اگر آقا در شرایط عادی استطاعت مالی برای پرداخت مهریه همسرش نداشته باشد و ارثیه‌ای به ایشان برسد، آقا موظف است مهریه خانم را پرداخت کند. در صورتی که آقا این موضوع را انکار کند یا در برابر پرداخت مقاومت کند، خانم می‌تواند نسبت به توقیف سهم الارث اقا بابت مهریه اقدام کند.
شرایط مطالبه مهریه از پدر شوهر چگونه است؟ بیشتر بخوانید: شرایط مطالبه مهریه از پدر شوهر چگونه است؟

مستثنیات دین در پرداخت مهریه

بهتر است بدانید که خانم نمی‌تواند همه‌ی اموال آقا را برای مهریه توقیف کند. برای مثال اگر اقا مالک خانه‌ای باشد که در آن ساکن است یا خودرویی دارد که با آن کسب درامد می‌کند، خانم نمی‌تواند این خانه و خودرو را توقیف کند. چرا که شامل مستثنیات دین می‌شود.

مستثنیات دین در پرداخت مهریه به زبان ساده به این معنا است که توقیف قسمتی از اموال باعث ایجاد مشقت و سختی در زندگی آقا می‌شود. حال فرض کنید که آقا اموال برای توقیف مهریه نداشته باشد و ارثیه‌ای به ایشان تعلق بگیرد. اگر آقا با آن ارثیه خانه‌ای بخرد و در آن ساکن شود، آن خانه شامل مستثنیات دین محسوب می‌شود و خانم نمی‌تواند برای توقیف هم الارث اقا بابت مهریه اقدام کند.
مستثنیات دین در پرداخت مهریه بیشتر بخوانید: مستثنیات دین در پرداخت مهریه

توقیف ارث اقا بابت مهریه
توقیف ارث اقا بابت مهریه

توقیف سهم الارث اقا بابت مهریه

توقیف سهم الارث شامل شرایط متفاوت می‌شود. شرایط اول حالتی است که در آن آقا فوت می‌کند و همسر دائمش هنوز مهریه خود را دریافت نکرده و بخشیدن مهریه انجام نشده (خانم مهریه را نبخشیده). از آنجایی که مهریه نوعی بدهی محسوب می‌شود در اولویت بالاتری نسبت به سهم الارث، وراث دیگر قرار می‌گیرد و باید پرداخت شود. بهتر است بدانید در این شرایط اگر خانم به دلیل مهریه مالی را توقیف کند وراث دیگر برای فروش آن مال باید رضایت خانم را جلب کنند.

شرایط دوم حالتی است که آقا در قید حیات باشد و یکی از بستگان ایشان فوت کند و ارثیه‌ای به ایشان تعلق گیرد. در این صورت اگر خانم خواستار مطالبه مهریه خود باید می‌تواند به میزان مهریه خود از سهم الارث اقا بابت مهریه توقیف کند.
گرفتن مهریه بدون طلاق چگونه است؟ بیشتر بخوانید: گرفتن مهریه بدون طلاق چگونه است؟

مراحل توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه

خانمی که قصدتوقیف سهم الارث اقا بابت مهریه را دارد دوست دارد بداند که مراحل انجام این کار به چه صورت است و چه اختیاراتی برای توقیف سهم الارث دارد؟
خانمی که قصد انجام این کار را دارد باید ایتدا دادخواستی مبنی بر مطالبه مهریه از همسر خود را تنظیم کند سپس باید از دادگاه درخواست توقیف سهم الارث اقا برای مهریه را تقاضا کند.

همچنین می‌تواند برای توقیف به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و از آن طریق اقدام کند. بعد از تنظیم این دادخواست کارشناسی‌های لازم توسط دادگاه صورت می‌گیرد و اگر انحصار وراثت متوفی که ارثی برای همسر خانم به جا گذاشته انجام شده باشد، خانم باید عملیات مزایده و فروش مال را انجام دهد. فقط بهتر است توجه داشته باشد که اموال باید مفروز باشند به این معنا که مشخص و تحدید شده باشند.

در صورتی که اموال مفروز نباشند باید ابتدا خانم درخواست افراز را به دادگاه تقدیم کند تا بعد بتواند اموال را به مزابده و فروش بگذارد.
طلاق بدون حضور زوجین چگونه است؟ بیشتر بخوانید: طلاق بدون حضور زوجین چگونه است؟

وکیل برای توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه

همانطور که در مقاله‌های دیگر نیز عنوان کردیم پروسه دریافت مهریه و توقیف اموال آقا برای مهریه بسیار پیچیده هستند. وقتی موضوع انحصار وراثت و تقسیم ارث نیز مطرح می‌شود حتما این پرونده پیچیدگی‌های بیشتری پیدا می‌کند که اگر توسط فردی که اطلاعات حقوقی در این زمینه ندارد انجام شود هر قدم اشتباه پرونده را طولانی‌تر می‌کند.

توصیه ما به شما این است که اگر قصد انجام توقیف سهم الارث اقا بابت مهریه را دارید حتما با وکیل پایه یک دادگستری که تخصص مطالبه مهریه را دارد مشورت کنید که پرونده شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن به انجام برسد.

اگر سوالی در این زمینه دارید می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در تماس باشید تا به صورت رایگان مشاوره حقوقی دریافت کنید.

‎‌

برای دریافت نکات تکمیلی این مطلب، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.

6 دیدگاه:

  1. بعد از انحصار وراثت میشه توقیف کرد سهم الارث آقا برای مهریه رو دیگه؟ درسته؟

  2. پدر همسر سابق من فوت کرده و ایشون داره سالی یک و نیم سکه به من میده. الان پس می تونم برم سهم الارث همسر سابقم از پدرشو توقیف کنم؟ وکیل بگیرم بهتره؟

    1. سلام.
      بله می توانید. داشتن وکیل قطعا کمک بزرگی به روال پروده شما خواهد کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Download

please insert information

گفتگو در واتساپ