مجازات شرب خمر

مجازات شرب خمر

در این مقاله می خواهیم به تعریف جرم شرب خمر و مجازات آن در قوانین ایران بپردازیم و مواردی از قبیل مجازات شرب خمر برای بار اول، مجازات شرب خمر در حال رانندگی و مجازات شرب خمر برای افراد زیر سن قانونی را مورد بررسی قرار دهیم و همچنین به مواردی مثل مجازات اعدام در شرب خمر، جریمه نقدی در شرب خمر و راه های تخفیف، عفو یا بخشودگی شرب خمر اشاره می کنیم.

حکم شرب خمر برای بار اول 

مجازات شرب خمر یا همان شراب خواری در صورت اثبات با اقرار یا شهادت ۲ مرد عادل ، ۸۰ ضربه شلاق است این مجازات برای بار اول، دوم و بار سوم یکسان است و حکم آن برای بار چهارم اعدام می باشد .

در شرب خمر مجازات حبس و شلاق و جزای نقدی با توجه به عمل ارتکابی مجرم از سوی قاضی رسیدگی کننده تعیین میگردد.

 در صورت عدم اقرار و صرفاً مثبت بودن تست الکل، مجازات شلاق برای شرب خمر در نظر گرفته نمی‌شود و منوط به مجازات تعزیری یا همان حبس و جزای نقدی خواهد شد. و تنها مرجع اثبات کننده تست الکل پزشکی قانونی میباشد نه کلانتری.

پس زمانی که تست الکل در کلانتری یا حین رانندگی توسط پلیس مثبت شود برای اثبات جرم شرب خمر اعتباری ندارد.

جریمه نقدی شرب خمر

در شرب خمر تنها در زمانی که فرد به اتهام حمل و نگهداری مشروبات الکلی دستگیر شود، مجازات آن ۶ ماه تا ۱ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق و جزای نقدی است.

پرداخت جزای نقدی به طور معمول معادل ۵ برابر ارزش عرفی (تجاری) مشروبات الکلی که از شخص گرفته شده، می باشد.

مجازات جزای نقدی به نفع دولت است و ماهیتا با دیه متفاوت است و به جهت پرداخت جزای نقدی و دریافت شماره حساب می توانید به اجرای احکام محل رسیدگی به جرم شرب خمر مراجعه کنید.

بدل جزای نقدی چیست ؟ زمانی که شخص به پرداخت جزای نقدی محکوم می شود می توان با درخواست مرتکب از قاضی اجرای احکام، جزای نقدی را به حبس تبدیل کرد. به این شکل که هر۱۰۰ هزار تومان یک روز حبس محسوب می شود ولی میزان حبس نمی تواند از حداکثر مجازات آن جرم تجاوز کند.

شرب خمر بیشتر بخوانید: شرب خمر

شرب خمر اعدام

همانطور که میدانید مجازات جرم شرب خمر در صورت اثبات با اقرار خود فرد یا شهادت دو مرد عادل، ۸۰ ضربه شلاق است یعنی اگر شما نزد قاضی به شرب خمر اقرار نمایید به هشتاد ضربه شلاق محکوم خواهید شد و این مجازات در صورت اثبات، در مرتبه اول،دوم و سوم یکسان است ولی اگر برای بار چهارم این جرم اثبات شود و هر بار ۸۰ ضربه شلاق اجرا شده باشد، مجازات شرب خمر برای بار چهارم اعدام است.

در صورت دستگیری به اتهام شرب خمر بهتر است حتما با یک وکیل متخصص در زمینه امور کیفری و شرب خمر مشورت کنید و ما در دادسو کنار شما هستیم تا با ارائه بهترین راه حل حقوقی از ایجاد سو پیشینه کیفری برای شما جلوگیری کنیم.

مجازات شرب خمر در حال رانندگی

اگر فردی از مشروبات الکلی و مواد مخدر یا مواد روانگردان در زمان رانندگی یا قبل از آن استفاده کرده باشد، در صورت اطلاع پلیس راهنمایی رانندگی، خودرو توقیف و به پارکینگ منتقل می شود.

بعد از آن پرونده برای رسیدگی به دادسرا فرستاده می شود و بعد از طی کردن روال اداری و قضایی خاص جرم شرب خمر پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه صالح برای رسیدگی ارسال می شود. در صورت محکومیت معمولا خودرو به مدت دو ماه در پارکینگ متوقف خواهد بود و بعد از آن می توان روال رفع توقیفی خودرو را انجام داد.

مجازات گرفتن مشروب در ماشین ، شش ماه تا یک سال حبس و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق و پرداخت جزای نقدی به میزان پنج برابر ارزش عرفی مشروب کشف شده است و ارتباطی با میزان الکل موجود در نوشیدنی الکلی ندارد.

وکیل شرب خمر در این زمینه به شما کمک خواهد کرد که با توجه به قوانین جدید کیفری حکم برائت بدون درج در سابقه کیفری شما از دادگاه اخذ شود، شما می توانید با کارشناسان دادسو برای مشاوره رایگان در ارتباط باشید.

مجازات شرب خمر برای افراد زیر سن قانونی

در قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲ برای سن بلوغ پسر و دختر تعریف متفاوتی ارائه کرده است.اطفالی که از لحاظ شرعی بالغ هستند (سن بلوغ شرعی برای دختر ۹ سال و برای پسر ۱۵ سال تمام قمری است) اما زیر ۱۸ سال سن داشته باشند، حد و قصاص برای آنها اجرا نمی شود، به عبارت دیگر شرب خمر در افراد زیر ۱۸ سال مجازاتی از جمله شلاق ندارد.

معمولا در کمال عقل و رشد اطفال زیر ۱۸ سالی که مرتکب جرم شده اند، شبهه وجود دارد و اگر دادگاه نیز این شبهه را داشته باشد، مجازات حدود و قصاص برای آنها اجرا نمی شود یعنی اصلا به این مجازات محکوم نمی شوند. همچنین اطفال مبرا از مسئولیت کیفری هستند. بر اساس مصوبه جدید قانون مجازات اسلامی، مجازات های تعزیری برای افراد زیر ۱۸ سال با مجازات های تعزیری افراد بالای ۱۸ سال متفاوت است.

اگر شرب خمر توسط افراد زیر ۱۸ سال باشد، در دادگاه اطفال به موضوع رسیدگی می شود و حکم صادر می شود.

تخفیف مجازات شرب خمر

در ارتباط با شرب خمر دادگاه نمی‌تواند کیفیت، نوع و میزان مجازات آن را تغییر دهد یا مجازات آن را کم و زیاد یا تبدیل یا حذف کند، مگر این که متهم توبه کند یا تحت شرایطی مورد عفو قرار گیرد.

توبه کردن، می‌تواند تخفیف در مجازات شرب خمر یا مصرف مشروبات الکلی را به همراه داشته باشد. البته باید گفت هر توبه ‌ای شامل تخفیف نمی‌شود. توبه در جرایمی که دارای مجازات حدی است مثل شرب خمر، اگر قبل از اثبات صورت گیرد، باعث تخفیف در مجازات مصرف مشروبات الکلی می شود. قانون گذار در قانون جدید تاکید کرده است که اگر جرم با اقرار ثابت شود، در صورت توبه، مرتکب پس از ارتکاب جرم، دادگاه می تواند عفو مجرم را از رئیس قوه قضائیه درخواست کند.

مجازات شرب خمر
مجازات شرب خمر

بخشودگی جرایم مشروبات الکلی

شرب خمر یا با شهادت یا اقرار ثابت می شود مثبت بودن تست الکل دلیل بر اثبات شرب خمر نیست و در صورت درخواست تخفیف مجازات، کاهش یا تبدیل بستگی به نظر قاضی خواهد داشت.

با توجه به نبود ادله اثباتی علیه شما، قانونا مشمول قرار منع تعقیب خواهید شد و مجازاتی برایتان در نظر گرفته نمی شود. اما به هر حال چنانچه به مرجع قضایی فراخوانده شوید، باید حضور یافته و از اتهام انتسابی نسبت به خود دفاع کنید که بهتر است در مراحل قضایی یک وکیل متخصص همراه خود داشته باشید تا با اطلاع از قوانین جدید به تبرئه شدن شما کمک کند.

تیم دادسو با مجرب ترین وکلا و کارشناسان در کنار شما خواهد بود تا حکم برائت از دادگاه برای شما گرفته شود.

شرایط عفو شرب خمر

در صورتی که برای جرم شرب خمر قاضی حبس در نظر گرفته باشد، پس از گذشت یک سوم از حبس (حدود یک ماه) می توانید تقاضای آزادی مشروط را از دادگاه بخواهید ولی مدت ۳۳ روز را  باید حتما در حبس بگذرانید.

و تحت شرایطی هم می توانید درخواست مرخصی منتهی به آزادی نمایید و حتما برای گرفتن آن با نظر قاضی وثیقه برای شما در نظر گرفته می شود.

در ارتباط با بخشش در مورد شرب خمر،توبه یکی از راه های عفو و بخشش است که البته باید گفت هر توبه ای شامل تخفیف نمی شود.

توبه در جرایمی که دارای مجازات حدی است مثل شرب خمر اگر قبل از اثبات صورت گیرد باعث تخفیف در مجازات می شود که باید قبل از دادرسی توبه نامه به شعبه رسیدگی کننده ارائه داده شود.

شرب خمر سو پیشینه

در جرایمی مثل شرب خمر در صورتی که دادگاه ادله کافی برای اثبات این جرم نداشته باشد، حکم به برائت می دهد که در این صورت هیچ گونه سابقه کیفری و سو پیشینه برای شما به وجود نمی آورد و حتی در جرایمی مثل حمل و نگهداری مشروبات الکلی اگر قاضی حکم به جزای نقدی دهد باز هم هیچ گونه سو پیشینه کیفری برای شما ثبت نخواهد شد.

در صورت اثبات جرم شرب خمر و اجرای حکم شلاق به مدت ۲ سال سوءپیشینه موثر در سجل کیفری شما به دنبال خواهد داشت که شما میتوانید با راهنمایی گرفتن از یک وکیل متخصص از چنین اتفاقی جلوگیری نمایید .

برای مشاوره حقوقی رایگان در زمینه شرب خمر با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط  باشید.

برای دریافت نکات تکمیلی این مطلب، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Download

please insert information

گفتگو در واتساپ