ملاقات با فرزند به چه صورت است؟

ملاقات با فرزند

در این مقاله قرار است درباره ملاقات با فرزند بعد از طلاق صحبت کنیم. ملاقات فرزند موضوع متفاوتی نسبت به حضانت فرزند است. حضانت به معنای نگهداری و تربیت فرزند است که بعد از جدایی یا طلاق زوجین بسته با توافق یا نظر دادگاه مشخص می‌شود.

وقی حضانت بر اساس توافق خانم و آقا به یکی از طرفین داده شد، والد دیگر باید حق ملاقات با فرزند را داشته باشد.

امکان عدم ملاقات والدی که حضانت فرزند را بر عهده نداره، به هیچ وجه نیست و ایشان در هر صورت (حتی داشتن فساد اخلاقی) باید فرزند خود را تحت مراقبت خاص ملاقات کنند ولی امکان کاهش زمان ملاقات یا تغییر مکان ملاقات وجود دارد.

 ماده ۱۱۷۴ قانون مدنی:

در صورتی که به علت طلاق یا به هر جهت دیگر، والدین فرزند در یک منزل سکونت نداشته باشند، هر یک از والد که طفل تحت حضانت او نمی باشد، حق ملاقات با فرزند خود را دارد.

تفاوت ملاقات با فرزند و حضانت فرزند

همان طور که گفتیم حضانت فرزند با ملاقات متفاوت است. بعد از طلاق یکی از زوجین باید حضانت فرزند را بر عهده بگیرد. در صورتی که طلاق توافقی باشد، دادگاه به توافقات خانم و آقا احترام می‌گذارد و خودشان تصمیم گیرنده حضانت فرزندشان هستند.

ولی در صورتی که طلاق از طرف خانم یا طلاق از طرف آقا باشد و بر سر این مورد به توافق نرسند باید طبق قانون سن حضانت پیش بروند.

سن قانونی حضانت فرزند دختر به این صورت است که تا ۷ سالگی با مادر و از ۷ تا ۹ سالگی با پدر می‌باشد. بعد از ۹ سالگی از مدار حضانت خارج می‌شود.

سن قانون حضانت پسر تا ۷ سال با مادر و از ۷ تا پانزده سالگی با پدر است. بعد از آن خودش تصمیم می‌گیرد که ادانه زندگی را با پدر یا مادر زندگی کند.

ولی با توجه به این که حضانت با یکی از والدین است، والد دیگر حق ملاقات با فرزند خود را دارد.

فرض کنید خانم و آقا صاحب دختری ۵ سال هستند و از هم جدا زندگی می‌کنند. قرار است حضانت فرزند با مادر باشد ولی پدر ایشان این حق را دارد که بسته به نظر دادگاه و مصلحت کودک یک یا دو روز در هفته فرزند خود را ملاقات کند.

حضانت فرزند در طلاق توافقی به چه صورت است؟ بیشتر بخوانید: حضانت فرزند در طلاق توافقی به چه صورت است؟

مکان ملاقات با فرزند

برای تعیین ملاقات با فرزند یکی از مهم‌ترین نکات توجه به مصلحت کودک است. در گذشته ملاقات در محیط کلانتری صورت می‌گرفت که تاثیر منفی در  روحیات فرزند می‌گذاشت.

بعد از این موضوع تدبیری در این راستا سنجیده شد که فضایی مناسب با روحیات فرزند برای ملاقات فراهم شود تا والدی که ملاقات با ایشان نیست بتواند در محیطی مناسب با کودکش وقت بگذراند.

بر اساس ماده ۶۸ آیین اجرایی قانون حمایت از خانواده: در اجرای تبصره ماده ۴۱ قانون رئیس کل دادگستری استان موظف است در هر حوزه قضائی، محل یا محل‌هایی را با فضای متناسب با روحیات اطفال با همکاری و استفاده از امکانات و منابع انسانی سازمان بهزیستی و ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بهداشت و درمان یا سایر مراکز ذیربط با تعداد کافی مددکار اجتماعی (بویژه زنان) و درصورت نیاز، مامور انتظامی، جهت ملاقات والدین با اطفال اختصاص دهد.

مکان ملاقات با فرزند

تعیین زمان ملاقات والد با فرزند

یکی از مهم ترین موضوعات بعد از طلاق تعیین زمان ملاقات با فرزند است. نکته مهم در این موضوع در نظر گرفتن مصلحت کودک در زمان و مکان ملاقات است.

یعنی مدت زمان ملاقات نباید خیلی کم و یا خیلی طولانی باشد. کم بودن مدت ملاقات می‌تواند باعث کمبود محبت دریافتی فرزند از والد باشد و طولانی بودن مدت ملاقات می‌تواند کودک را در وضعیت سردرگمی قرار دهد.

در صورتی که والدی که حضانت فرزند با ایشان است به هر دلیلی خواستار کاهش زمان ملاقات فرزندش با والد دیگر است باید به همراه مدارک (کارت ملی، شناسنامه، سند ازدواج یا رونوشت آن، حکم طلاق) با  دلایل محکمه پسند دادخواستی مبنی بر کاهش زمان ملاقات تنظیم و تقدیم دادگاه کند.

باید به این نکته هم توجه داشته باشید که درخواست کاهش ملاقات کودک با دلایل محکمه پسند قابل قبول است. برای مثال عنوان کردن آسایش روحی کودک یا صلاحیت نداشتن والد (فساد اخلاقی یا نداشتن مکان مناسب برای ملاقات)

گواهی عدم بارداری برای طلاق بیشتر بخوانید: گواهی عدم بارداری برای طلاق

ملاقات با فرزند قبل از طلاق

زمانی که خانم و آقایی که فرزندی دارند قصد طلاق پیدا می‌کنند ممکن است مدت زمان زیادی را سپری کنند تا تکلیف حضانت فرزندشان مشخص شود. این مدت می‌تواند تا چند ماه زمان ببرد. پس تکلیف فرزند در این مدت چه می‌شود؟

در این مدت خانم و آقا می‌توانند با یکدیگر مذاکره و به توافق برسند. در صورت اینکه اختلاف به حدی بود که خودشان نتوانستند این موضوع را مشخص کنند، باید به دادگاه مراجعه کنند و دادخواست مبنی بر ملاقات با فرزند قبل از طلاق تنظیم و تقدیم دادگاه کنند.

مراحل طلاق توافقی چگونه است؟ بیشتر بخوانید: مراحل طلاق توافقی چگونه است؟

ملاقات با فرزند قبل از طلاق

ممانعت از ملاقات با فرزند

اگر والدی که حضانت با ایشان است از ملاقات فرزند با والد دیگر جلوگیری کند مرتکب جرم شده و باید مجازات شود چون تحت هیچ شرایطی امکان منع ملاقات والد با فرزندش وجود ندارد.

ماده ۴۰ قانون حمایت خانواده:

هرکس از اجرای حکم دادگاه در مورد حضانت طفل استنکاف کند یا مانع اجرای آن شود یا از استرداد طفل امتناع ورزد، حسب تقاضای ذینفع و به دستور دادگاه صادرکننده رای نخستین تا زمان اجرای حکم بازداشت می‌شود.

ماده ۴۱ قانون حمایت خانواده:

هرگاه دادگاه تشخیص دهد توافقات راجع به ملاقات، حضانت، نگهداری و سایر امور مربوط به طفل برخلاف مصلحت او است یا در صورتی که مسئول حضانت از انجام تکالیف مقرر خودداری کند و یا مانع ملاقات طفل تحت حضانت با اشخاص ذی ‌حق شود، می‌تواند در خصوص اموری از قبیل واگذاری امر حضانت به دیگری یا تعیین شخص ناظر با پیش‌بینی حدود نظارت وی با رعایت مصلحت طفل تصمیم مقتضی اتخاذ کند.

تبصره: قوه قضائیه مکلف است برای نحوه ملاقات والدین با طفل ساز و کار مناسب با مصالح خانواده و کودک را فراهم نماید.

آیین‌نامه اجرائی این ماده ظرف شش‌ماه توسط وزارت دادگستری تهیه می‌شود و به تصویب رئیس قوه قضائیه می‌رسد.

طلاق در دوران کرونا به چه صورت است؟ بیشتر بخوانید: طلاق در دوران کرونا به چه صورت است؟

مدارک لازم برای دادخواست ملاقات فرزند :

 1. کارت ملی
 2. شناسنامه،
 3. سند ازدواج یا طلاق نامه

نفقه کودک در زمان ملاقات

نفقه کودک چه حضانت با پدر باشد و چه نباشد و تحت هر شرایطی با پدر و در صورت فوت پدر با جد پدری (پدربزرگ) است. پدر وظیفه دارد خوراک و پوشاک و دیگر موارد معیشتی کودک را فراهم کند. در صورت فوت پدر و پدربزرگ مادر مسئول پرداخت نفقه کودک تا زمانی که کودک منبع مالی داشته باشد است.

نمونه دادخواست درخواست ملاقات موقت با کودک

با سلام ؛

با احترام به اطلاع شما می رساند:
اینجانب ……………………. در تاریخ ………………….. در دفترخانه …………….. با خوانده …عقد زوجیت دائم منعقد نموده ایم و حاصل این ازدواج …………. تعداد فرزند دختر / پسر ………….. ساله می‌باشد . اما به دلیل اختلافات خانوادگی در تاریخ ……………….. به موجب طلاق نامه ……………….. از هم جدا شده / جدا از هم زندگی می‌کنیم و حضانت فرزند / فرزندان مشترک به عهده خوانده دعوا می‌باشد.
اما ایشان با ممانعت از ملاقات اینجانب با فرزندان ، سبب بروز ناراحتی‌‌های فراوان برای اینجانب و فرزند مشترک را فراهم آورده است و امکان ورود خسارات معنوی جبران ناپذیری برای آینده فرزند غیر قابل انکار است. لذا با توجه به فوریت امر ، تقاضای صدور دستور موقت مبنی بر اجازه ملاقات با فرزند مشترک و اجرای آن قبل از ابلاغ به خوانده محترم را به موجب مواد ۳۱۰ لغایت ۳۲۵ قانون آیین دادرسی مدنی را دارم.

قرارداد الکترونیک چیست و چگونه تنظیم می شود؟ بیشتر بخوانید: قرارداد الکترونیک چیست و چگونه تنظیم می شود؟

سوالات متداول

 1. آیا می توان والدین را از ملاقات با فرزند محروم کرد؟

خیر؛ والدین حق ملاقات با فرزند خود را دارند و نمی‌توان آن‌ها را از ملاقات با فرزند محروم کرد.

 1. اگر والدین بر مکان و زمان ملاقات با فرزند توافق نداشته باشند؟

اگر والدین درباره نحوه ملاقات با فرزند به توافق نرسند، دادگاه به موضوع رسیدگی می‌کند.

۴.۱/۵ - (۵۴ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

11 دیدگاه:

 1. سلام
  من تصمیم دارم از همسرم جدا بشم ، از نظر من صلاحیت نگهداری دختر یکساله منو نداره ، و چون تا ۷ سالگی حضانت با مادره من نمیخوام دخترم پیش مادرش باشه . قانونی چه کاری میتونم انجام بدم که حضانت با من باشه ؟
  ممنون از تیم موفق دادسو

  1. سلام.
   همانطور که گفتید حضانت فرزند تا ۷ سالگی با مادر هستش مگر در مواردی که مادر خود به والد دیگر وکالت در حضانت فرزند به صورت رسمی واگذار کند و یا پدر عدم صلاحیت مادر برای نگهداری فرزند را در محصر دادگاه ثابت کند. دلایلی مانند اعتیاد و …

   1. نمیخواهم پدری که به دختر بزرگترش قصد تجاوز داشته اجازه ملاقات دختر کوچکم را بدهم و میترسم ، دخترم هم بخاطر کتک هایی که از پدرش خورده چشمانش انحراف پیدا کرده لطفا مرا از این ترس کشنده نجات بدید. آیا راهی هست؟ آخر این ماه قرار ملاقات فرزند را شوهرم درخواست کرده، نمیخواهم این موجود کثیف و متجاوز و خطرناک را ببینم و دختر کوچکم رو در اختیارش بذارم. کمکم کنید ار این کابوس

    1. سلام، وقت بخیر.
     شما باید عدم صلاحیت آقا رو در دادگاه با توجه به مدارک و شواهد به اثبات برسانید که حق ملاقات از ایشان ساقط شود.

 2. با سلام من فرزند پسری ۶ سال و سه ماهه دارم که حدود ۵ سال از پدرش جدا شدم پدر هیچ گونه نفقه و ملاقات فرزند نیامده و حالا با یه دستور موقت می خواد بچه را ببیند که به گفته خودش اگر بچه را ببرد دیگر برنمیگرداند ( به دلیل اختلافات داخلی)، فرزندم هیچگونه رغبتی حتی به دیدن پدر ندارد و هم اکنون کلاس اول هست. من چگونه می توانم از ضررهای روحی و روانی برای پسرم جلوگیری کنم؟ آیا می توانم روی دستور موقت درخواست مشاور کنم؟ و یا با یه دادخواست کیفری مبنی بر ترک انفاق مانعی برای بردن فرزندم ایجاد کنم؟ با تشکر

  1. سلام، وقت بخیر.
   اگر فرزند شما هیچ تمایلی به دیدن پدر ندارد میتوانید درخواست مشاوره کرده و مانع دیدار شوید. اگر قاضی تشخیص دهد که پدر برای فرزند زیان آور است رای به سلب حضانت از پدر میدهد.

 3. باسلام .من دوتا دختر دوقلو دارم .سه ساله .سه سال پیش خودم بودن و حدود سه ماه پیش به خاطر اینکه بتونم از همسرم جدا بشم توافق کردیم و من حضانت بچه هارو به اون اقا دادم و اون هم حق طلاق رو به من داد .طبق توافقی ک تو دفترخونه صورت گرفت هردوماه یکهفته بچه ها میتونن پیش من باشن .الان یکماه و یکهفته هست ک بچع ها رفتن پیش پدرشون و باتوجه به اینکه ما فاصلمون خیلی دوره و من قزوینم و اونا شیراز ،من و بچه ها احتیاج داریم ک همو ببینیم حتی دورادور و اون اقا فقط دوبار گذاشته ک من ویدیوکال کنم بابچه ها .من واقعا این شرایط برام طاقت فرساست .هیچ راهی نیست که بشه من بیشتر بابچه هام درارتباط باشم ؟؟از راه قانونی نمیتونم کاری کنم یا هیچ حقی دراینباره من ندارم ؟؟لطفا کمکم کنید🙏

  1. سلام، وقت بخیر.
   پرونده شما میتواند پیچیده باشد. با کارشناسان ما تماس بگیرید تا به طور دقیق شما را راهنمایی کنند.

 4. سلام وقت بخیر
  ۴ سال پیش طلاق توافقی گرفتیم و الان دخترم ۱۱ داره، حضانت با پدر هست و اجازه ملاقات نمیده، آیا برای این سن هم‌میتونم دادخواست ملاقات فرزند بدم؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   بعد از ۹ سالگی فرزند دختر خودش تصمیم میگیرد که با کدام والدش زندگی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید