بخشیدن مهریه و هرچیزی که باید در مورد آن بدانید

بخشیدن مهریه

همان طور که می‌دانید یکی از دغدغه‌های زوجینی که قصد بخشش مهریه را دارند این است که به چه روش باید مهریه را ببخشند، آیا بخشش مهریه به صورت دست نوشته اعتبار دارد، آیا بخشش مهریه قابل رجوع است، مدارک مورد نیاز برای این کار چیست، بخشش مهریه در طلاق توافقی، متن بخشیدن مهریه را چطور می‌توانند بررسی کنند. در این مقاله به همه این سوالات پاسخ می‌دهیم و درباره بخشیدن مهریه یا بخشش مهریه شرح خواهیم داد.

روش‌های بخشیدن مهریه

طبق نظر عموم افرادی که اطلاعات حقوقی کافی ندارند، بخشش مهریه روش‌های مختلفی دارد که هر کدام می‌تواند اعتبار داشته باشد. ولی بهتر است بدانید که بخشش مهریه فقط تحت یک سری شرایط خاص امکان پذیر است و باید طبق آن انجام شود. برای بخشیدن مهریه اجازه پدر در دفتر ثبت اسناد رسمی نیاز است. در ادامه روش‌‌های مختلف بخشش مهریه را بررسی می‌کنیم.

شرایط بخشیدن مهریه

زن می‌تواند در مورد مهریه خود آنطور که صلاح می‌داند تصمیم گیری کند. اما برای بخشش مهریه لازم است شرایطی را رعایت کند تا در آینده دچار مشکل نشود. این شرایط به شرح زیر هستند:

 • اولین و مهم‌ترین شرط این است که خطبه عقد خوانده شده باشد. پس از عقد، زن صاحب مهریه خود خواهد شد. بعد از عقد هر زمان که بخواهد می‌تواند مهریه خودرا ببخش اما چنانچه مهریه خود را برای جلب توجه خانواده شوهر بخشیده باشد، این بخشش باطل است. بخشیدن مهریه قبل از عقد، بخشش چیزی است که زن صاحب آن نشده و باید این امر حتما پس از عقد صورت بگیرد.
 • بخشیدن مهریه نیاز به مراجعه به دادگاه ندارد و می‌تواند در برگه‌ای معمولی با امضا و اثر انگشت زن صورت گیرد.
 • بخشش مهریه در دفتر اسناد رسمی در آینده باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای مرد یا وراث نخواهد شد.
شرایط بخشیدن مهریه
شرایط بخشیدن مهریه

بخشش مهریه به صورت دست نوشته

یکی از روش‌های مرسوم بخشیدن مهریه به صورت دست نوشته است. در این روش خانم با دستخط خودش می‌نویسد، امضا می‌کند و تاریخ را درج می‌کند که همه مهریه خود یا بخشی از آن را بخشیده و دیگر ادعایی نسبت به مهریه خود ندارد. باید بدانید که از نظر قانونی این روش به هیچ وجه اعتباری ندارد و آقا با استناد به این موضوع نمی‌تواند ادعا کند که مهریه خانم بخشیده شده و دیگر نیاز به پرداخت آن نیست.

بخشش مهریه به صورت شفاهی

در این روش خانم به صورت شفاهی نزد تعدادی شاهد یا همسر خود اعلام می‌کند که مهریه خود را بخشیده و دیگر ادعایی نسبت به آن ندارد. هر چند که شاهد وجود دارد و شهادت می‌دهد که خانم با خواست خود این کار را انجام داده ولی همچنان این روش هیچ اعتباری نزد قانون ندارد، خانم و آقا نمی‌توانند ادعا کنند که مهریه بخشیده شده.

بخشیدن مهریه در دفتر ثبت اسناد رسمی

با توجه به مواردی که عنوان کردیم شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که بخشش مهریه به چه روش اعتبار دارد؟ باید بدانید تنها روش قانونی که برای بخشش مهریه وجود دارد مراجعه خانم به دفتر ثبت اسناد رسمی است. برای این کار باید خانم به همراه مدارک هویتی و سند ازدواج و پدر خود به دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه کند و بسته به شرایطی که دارد یک سند برای بخشش مهریه تنظیم و امضا کند. این بخشش مهریه می‌‌تواند در ازای گرفتن یک ملک یا مال، در ازای گرفتن حق طلاق و … باشد.

بخشش مهریه در طلاق توافقی

طلاق توافقی به نوعی از طلاق گفته می‌شود که در آن خانم و آقا راضی به طلاق هستند و سر موضوعاتی مانند مهریه، نفقه، اجرت المثل، حضانت فرزند و استرداد جهیزیه به توافق رسیده‌اند.

بخشش مهریه در طلاق توافقی به صورت کامل بر مبنای توافقات خانم و آقا است و قانون به آن احترام می‌گذارد. برای مثال خانم و آقا می‌توانند توافق کنند که خانم همه مهریه خود را ببخشد، همه مهریه خود را دریافت کند و بخشی از آن را بخشیده و قسمت دیگر را دریافت کند.

برای بخشش مهریه در طلاق توافقی خانم و آقا می‌توانند در وکالت‌نامه‌ای که به وکیل خود می‌دهند مشخص کنند که وکیل از سمت خانم اختیار دارد مهریه را ببخشد یا دریافت کند و دیگر نیاز به حضور خانم در دفتر ثبت اسناد رسمی نیست.

وکیل طلاق توافقی اگر از تجربه کافی برخوردار باشد می‌تواند برای بخشش مهریه در طلاق توافقی منفعت هر دو شخص را در نظر بگیرد.

حدود اختیارات وکیل در طلاق توافقی بیشتر بخوانید: حدود اختیارات وکیل در طلاق توافقی

بخشش مهریه در ازای گرفتن حق طلاق

خانم و آقا بعد از ازدواج هر کدام حق و حقوقی پیدا می‌کنند. برای مثال آقا به صورت قانونی حق طلاق را دارد و خانم حقوقی مانند مهریه و نفقه را دارد، ولی امکان بخشش مهریه در ازای حق طلاق در قانون وجود دارد، که این مسئله نیاز به رضایت خانم برای بخشیدن مهریه و رضایت آقا برای اعطای حق طلاق  (وکالت در طلاق) دارد.

تحت شرایطی خانم و آقا تصمیم می‌گیرند که در حالت برابر قرار بگیرند که خانم هم حق طلاق داشته باشد و در ازای آن آقا مسئولیتی برای پرداخت مهریه نداشته باشد. در این صورت خانم و آقا باید به دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه کنند و سندی مبنی بر بخشش مهریه در ازای گرفتن حق طلاق تنظیم و امضا کنند.

این وکالت نامه به این صورت است که اگر خانم قصد رجوع به مهریه خود را داشته باشد، حق طلاق از ایشان سلب می‌شود.

بخشش مهریه در ازای گرفتن حق طلاق
بخشش مهریه در ازای گرفتن حق طلاق

انواع بخشش مهریه

تا این قسمت مقاله درباره روش‌های مختلف بخشش مهریه مطالعه کردیم و متوجه شدیم خانم می‌تواند با مراجعه به دفتر ثبت اسناد رسمی و با اجازه پدر خود مهریه را ببخشد. اما بهتر است بدانیم زمانی که خانم مهریه خود را می‌بخشد در بعضی از حالت‌ها امکان رجوع از بخشش مهریه خود را دارد. در این حالت می‌تواند مجدد نسبت به مهریه خود ادعا داشته باشد و آقا باید مهریه خانم را پرداخت کند. گرفتن مهریه بدون طلاق نیز انجام می‌شود. در ادامه روش‌هایی از بخشیدن را که قابل رجوع باشد بررسی می‌کنیم.

بذل مهریه

بذل به معنای بخشیدن مهریه است. وقتی در سند بخشیدن مهریه قید می‌شود که خانم مهریه خود را به آقا در ازای حق طلاق یا اموال خاصی بذل یا بخشش کرده، می‌تواند در شرایط خاص به آن رجوع کند. برای مثال اگر آقا اموالی که در سند تنظیم شده را به خانم واگذار نکند یا حق طلاق را از خانم سلب کند، خانم می‌تواند به مهریه خود رجوع کند.

هبه مهریه

براساس ماده ۷۹۵ قانون مدنی: هبه عقدی است که به موجب آن یک نفر مالی را مجاناً به کس دیگری تملیک میکند تملیک‌ کننده واهب طرف دیگر را متهب، مالی را‌که مورد هبه است عین موهوبه میگویند.

هبه مهریه به دو دسته هبه معوض و هبه غیر معوض تقسیم می‌شود. زمانی که خانم در ازای گرفتن مال یا حقی مهریه را ببخشد هبه معوض است. برای مثال اگر خانم در ازای گرفتن خانه مهریه خود را هبه کند و آقا آن را پرداخت نکند خانم می‌تواند به مهریه رجوع کند. هبه غیر معوض زمانی است که خانم بدون پرداخت یا قول پرداخت مالی مهریه خود را هبه می‌کند که در این صورت می‌تواند با مراجعه به دادگاه به مهریه خود رجوع کند.

آیا زن بعد از بخشیدن مهریه می‌ تواند آن را مطالبه کند؟

طبق قانون برخی اوقات زن می‌تواند مهریه بخشیده شده را پس گیرد. در مورد بخشش مهریه چند مورد وجود دارد:

 1. برائت ذمه شوهر

زمانی که زن به همسرش بگوید دیگر تکلیفی برای پرداخت مهریه به عهده تو نیست. در این حالت زن حق رجوع ندارد.

 1. بخشش مهریه در طلاق خلع و مبارات

خُلع و مُبارات دو نوع طلاق توافقی در فقه اسلامی است که در آن زن در ازای مالی به مرد، از او طلاق می‌گیرد. این طلاق مربوط به حالتی است که زن از شوهرش تنفر دارد و می‌خواهد با پرداخت پول از این زندگی خود را برهاند.

در این مورد زن فقط تا پایان مدت عده حق رجوع از مهریه را دارد.

 1. اقرار به دریافت مهریه

اگر زن در خصوص اقرار به دریافت مهریه خود، سندی (دست‌نوشته‌ای) به همسرش داده باشد، مطالبه مهریه دشوار است. زیرا در این حالت ادعای بعدی زن انکار پس از اقرار به شمار می‌رود. مگر این‌که زن اثبات کند که اقرار او بی‌اعتبار بوده است.

 1. بخشش مهریه به موجب عقد صلح

عقد صلح در معنای حقوقی یعنی تراضی، تسالم و توافق بر امری مانند تملیک عین، منفعت، اسقاط دین و یا حق. عقد صلح در بیشتر مواقع به منظور پیشگیری از ادامه اختلاف یا آن استفاده می‌شود.

در صورتی که مهریه در قالب عقد صلح بخشیده شده باشد، به هیچ‌وجه امکان رجوع از بخشش برای آن وجود ندارد.

 1. بخشش مهریه در دفترخانه

زمانی که زن، چه در دفترخانه اسناد رسمی و چه در نوشته‌ای عادی مهریه خود را ببخشد، به اصطلاح حقوقی هبه کرده است. در این حالت دو نظر وجود دارد: عده‌ای از مراجع معتقدند زوجه می‌تواند به آنچه بخشیده رجوع کند. در مقابل عده‌ای دیگر با استناد ماده ۸۰۶ قانون مدنی معتقدند هرگاه دائن طلب خود را به مدیون ببخشد حق رجوع ندارد.

طلاق توافقی چگونه است؟ مدارک طلاق توافقی سال 1401 بیشتر بخوانید: طلاق توافقی چگونه است؟ مدارک طلاق توافقی سال ۱۴۰۱

مهریه غیر قابل رجوع

زمانی که خانم مهریه خود را به آقا ابرا می‌کند دیگر تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند به مهریه خود رجوع کند.

براساس ماده ۲۸۹ قانون مدنی: ابراء عبارت از این است که داین از حق خود به اختیار صرف نظر نماید.

وقتی در سند ازدواج خانم قید کند مهریه را به آقا ابرا کند یا مهریه را بری از ذمه آقا کند دیگر تحت هیچ شرایطی حق رجوع را ندارد.

بخشش مهریه بدون شاهد

خانم برای بخشیدن مهریه خود به رضایت پدر خود نیاز دارد و در صورتی که پدر ایشان در قید حیات نباشد یا به هر دلیلی مفقود الاثر باشد باید با رضایت برادر خود این کار را انجام دهد.

برای بخشش مهریه نیاز به شاهد دیگری غیر از پدر یا برادر خانم نیست و بخشیدن مهریه بدون شاهد امکانپذیر است..

بخشش مهریه بدون اجازه پدر

بهتر است بدانید هیچ قانونی مبنی بر رضایت پدر برای بخشش مهریه وجود ندارد، ولی بنا بر دلایلی دفاتر ثبت اسناد بخشش مهریه بدون اجازه پدر را انجام نمی‌دهند. با تصور این که خانم‌ها ممکن است احساسی با این موضوع برخورد کنند و قلبا برای انجام این کار راضی نباشند و تحت فشار شرایط پیش آمده این کار را انجام دهند و بعدا پشیمان شوند، رضایت پدر ضروری است.

بخشیدن مهریه قبل از طلاق

معمولا عموم مردم اطلاعات درستی درباره موضوعات مربوط به اجرا گذاشتن مهریه ندارند. برای مثال فکر می‌کنند تا زمانی که قصد طلاق ندارند نمی‌توانند مهریه خود را ببخشند یا دریافت کنند. بهتر است بدانید که از زمان جاری شدن صیغه عقد خانم اختیار مهریه خود را دارد و در هر زمان می‌تواند مهریه خود را ببخشد.

بخشیدن مهریه قبل از طلاق
بخشیدن مهریه قبل از طلاق

بخشش مهریه در ازای گرفتن حضانت فرزند

خانم و آقایی که قصد طلاق به هر نوعی را دارند باید تکلیف موضوعاتی مانند مهریه، نفقه، حضانت فرزند و استرداد جهیزیه را مشخص کنند. اگر توافقی سر موضوعات گفته شده داشته باشند، دادگاه به این توافقات احترام می‌گذارد. اگر توافقی سر موضوعات  نداشته باشند، دادگاه قوانینی برای هر کدام از موارد گفته شده در نظر گرفته است.

اگر خانم و آقا در زمان طلاق توافق کنند که خانم مهریه خود را ببخشد و در ازای آن حضانت فرزند مشترک خود را بگیرد، دادگاه بر اساس این توافق طلاق را پیش می‌برد.

حضانت فرزند به چه صورت است؟ بیشتر بخوانید: حضانت فرزند به چه صورت است؟

مهریه بعد از فوت شوهر

تصور غلطی درباره ین موضوع وجود دارد که اگر آقا فوت کند دیگر همسرش نمی‌تواند مهریه خود را دریافت کند یا بعد فوت شوهر خانم می‌تواند مهریه را از خانواده آقا مطالبه کند.

زمانی که آقا فوت می‌کند، اگر مال و اموالی از خود به جا گذاشته باشد خانم می‌تواند به میزان مهریه خود اموال را مطالبه کند. اگر آقا اموالی نداشته باشد خانم نمی‌تواند مهریه خود را مطالبه کند.

اگر پدر آقا یا فرد دیگری در زمان عقد ضمانتی برای پرداخت مهریه خانم داده باشد، بعد از فوت آقا، خانم می‌توان مهریه را  از پدر یا فرد دیگر مطالبه کند. در غیر این صورت امکان انجام این کار وجود ندارد.

مهریه بعد از فوت زن

همان طوری که در عناوین قبلی توضیح دادیم مهریه حق خانم است و در هر زمان می‌تواند نسبت به مطالبه آن اقدام کند.

زمانی که خانم فوت می‌شود مهریه از آقا سلب نمی‌شود و وراث خانم می‌توانند نسبت به مهریه خانم فوت شده اقدام کنند. فقط از آنجایی که آقا خود جز وراث همسرش است سهم ایشان از مهریه کسر می‌شود.

بهتر است توجه داشته باشید که مهریه در انحصار وراثت زمانی اتفاق می‌افتد که خانم مهریه خود را نبخشیده یا دریافت نکرده باشد. طبق قوانین اگر خانم دوشیزه باشد مهریه ایشان نصف حساب می‌شود.

مدارک برای بخشیدن مهریه

مدارک مورد نیاز برای بخشش مهریه به صورت زیر است:

 • شناسنامه
 • کارت ملی
 • سند ازدواج
 • مدارک شناسایی پدر خانم

بخشیدن مهریه در عقد موقت

یکی از مهم ترین ارکان در عقد موقت تعیین مهریه است. در عقد موقت هم مانند عقد دائم خانم می‌تواند مهریه خود را دریافت یا بذل کند. برای دریافت آن اگر صیغه عقدشان در دفتر ثبت اسناد رسمی ثبت شده باشد باید از اداره اجرای ثبت اقدام کنند. اگر در دفاتر ثبت اسناد رسمی ثبت نشده باشد باید ابتدا در دادگاه عقد موقت را ثابت کنند.

بخشش مهریه در عقد موقت هم در دفتر ثبت اسناد رسمی صورت می‌گیرد.. بخشیدن مهریه دختر باکره برای پایان دادن به زندگی، از نظر قانون امکان‌پذیر است چراکه در عقد، چنانچه ارتباطی صورت نگرفته باشد، به خانم نیمی از مهریه تعلق خواهد گرفت.

رفع توقیف اموال برای مهریه چگونه است؟ بیشتر بخوانید: رفع توقیف اموال برای مهریه چگونه است؟

متن بخشش مهریه بدون بازگشت

متن بخشیدن مهریه به شرح زیر است که در تمامی دفاتر و دادگاه‌های کشور به‌صورت رسمی در اختیار زن قرار می‌گیرد. با امضای متن، زن امکان درخواست برای مهریه خود را نخواهد داشت.

سرکار خانم ………….. فرزند……….. به شماره شناسنامه ………. و کد ملی …………. و به آدرس سکونت ……………….   زوجه سند نکاحیه شماره ………..  به موجب  این  سند اقرار نمودند تمامی  مهریه  مندرج  در سند نکاحیه  فوق  الذکر را به همسر خود جناب آقای  ……… فرزند………… به شماره شناسنامه …………… و کد ملی……………  ابرا نموده  و ذمه  زوج  درخصوص  پرداخت  مهریه  به  زوجه  بری  گردیده و زوجه در این خصوص حق هیچگونه مطالبه‌ای را نخواهد داشت. ضمنا زوجه حق  هرگونه ادعا و اعتراض احتمالی را از خود سلب و ساقط نمود.

بخشیدن مهریه به صورت دستی قابل قبول است؟
خیر، به هیچ عنوان. بخشیدن مهریه در خانه و بصورت دستی به هیچ عنوان قابل قبول نیست و باید حتما در یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی انجام شود.
آیا می توان بخشی از مهریه را بخشید؟
بله زوجه هر میزان از مهریه که بخواهد را میتواند ببخشد و باقی بر ذمه زوج باقی می ماند. برای مشاوره به صفحه وکیل مهریه مراجعه نمایید.
۴.۸/۵ - (۳۹ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

70 دیدگاه:

 1. یعنی ما تو سند بخشیدن مهریه بنویسیم خانم مهریه را ابرا کرده است. دیگه هیچ راه برگشتی برای مهریه نیست و خیالمون میتونه راحت باشه؟

  1. بله. در صورتی که خانم مهریه را ابرا کنند از آن تاریخ به بعد نمی توانند ادعایی نسیت به وصول مهریه داشته باشند. در صورت تماسل برای دریافت متن ابرای مهریه و ثبت آن در دفتر ثبت اسناد رسمی با دادسو در ارتباز باشید

   1. من قبلا در قبال‌ فرزند مهریه رو بخشیدم.حضانت دائم گرفتم….حالا ازدواج کردم…اگه همسر قبلی برای گرفتن فرزند اقدام کنه من میتونم مهریه رو دوباره بگیرم؟؟؟

    1. سلام، وقت بخیر.
     اگر مهریه را ابرا کرده باشید نمیتوانید برای گرفتن مجدد آن اقدام کنید.

     1. سلام
      من درخواست طلاق دادم وکراهت وبذل یه ربع سکه دادم. حالا موقع طلاق باید ربع سکه به آقا بدم؟؟؟

    2. حضانت دائمی وجود نداره تا سن رشد در اختیار شما است آگه سن رشد بچه رد بشه بچه خودش می تونه تصمیم بگیره پیش کی بمونه پدرش نمی تونه اجبار کنه مادرش هم نمی تونه

   2. سلام خسته نباشید

    پدرو مادر من طلاق گرفتن اون ها قبل از طلاق مهریه رو بخشیدن و پدرم ۲ دونگ از خانه را به اسم مادرم زده الان دوباره میخان باهم ازدواج کنن ولی پدر من میگه من مهریه نمیدم فقط ۲ شاخه گل مهریش میشه

 2. بخشش مهریه تو خونه با حضور شاهد پس قابل قبول نیست؟
  بخشیدن مهریه فقط تو دفتر خونه قابل قبوله؟

  1. سلام خانم من می‌خواست مهریه خودش رو به عنوان کادوی‌روز‌ تولد به من ببخشه که دفتر خونه گفته ده میلیون تومان باید پرداخت کنه میشه لطفاً راهنمایی کنید ممنون میشم

   1. سلام، وقت بخیر.
    هزینه های دفترخونه باتوجه به تعداد مهریه خانم مشخص میشه و متفاوت است.

   2. سلام.من خانومم،تومحضرثبت اسنادرسمی
    نفقه معوقه وجاریه حق تصنیف ونحله واجرت المثل و مهریه مصداق خودشو همه رو آزمن ابراع کرده ومن حق طلاق به اون دادم.ایا بعداً می‌تونه ادعایی کنه،یا بزاره بعدسه ماه که وقت قانونی تموم شد دوباره شکایت باکتری کنه

    1. سلام، وقت بخیر
     خیر همسر شما نمی تواند نسبت به مواردی که گفتید اقدام نماید.

 3. چیکار کنیم مهریه غیر قابل رجوع باشه؟ چون من پارسال یه خونه به نام خانومم زدم. الانم اون داره مهریه رو می بخشه. بخشیدن مهریه هم کار سختیه. ممنون میشم راهنمایی کنین.

  1. سلام، وقت بخیر.
   برای این کار باید حتما مهریه در دفتر ثبت اسناد رسمی ابرا بشود و ذکر شود که خانم حق هر گونه اعتراض را از خود سلب و ساقط می کند.

 4. سلام
  بنده در یک جلسه پیش معتمدین مهریه خودم را در قبال طلاق بخشیدم ولی حالا پشیمان شدم و هنوز ثبت طلاق نکردم آیا میتوانم مهریه ام را بگیرم،؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   بخشیدن مهریه فقط در دفتر ثبت اسناد رسمی معتبر است و بخشیدن به صورت شفاهی و یا مکتوب در خانه پذیرفته نیست.

 5. سلام وقتتون بخیر من مهریه م رو در ازای حق طلاق بخشیدم ولی الان پشیمونم و یک هفته هست که این کارو کردم و الان طلاق نمیخوام بگیرم و از اینکه مهریه م رو بخشیدم خییلی نگرانم ولی مدرمو به دفترخونه نبردم و فقط من و همسرم رفتیم آیا راهی هست مهریه م رو برگردونم؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   با توجه به اینکه مهریه را در دفتر ثبت اسناد رسمی بخشیده اید و در قبالش حق طلاق گرفته اید، بعید است که بتوانید برگردانید.

   1. خوب خانوم نمی خواهی طلاق بگیری نگیر کسی اجبار نکرده که سما را شوهرتان نمی تونه دیگه شماره طلاق بده خیالت راحت شد هر وقت خودت دلت خواست می تونی اقدام کنی

 6. سلام وقت بخیر سوالی داشتم برادر در زمان حیات ادعا کرده بود که همسرش مهریه خود را بخشیده همسرش الآن بجرم همدستی در قتل برادرم زندانه چه جوری میتونیم پیگیری کنیم که این اتفاق افتاده یا نه؟!

  1. سلام، وقت بخیر.
   بخشیدن مهریه فقط در دفاتر ثبت اسناد رسمی معتبر است. برای این کار از اداره ثبت اسناد پیگیری نمایید.

   1. سلام من همسرم ازم میخواد در صورت امضا کردن برگه که درون برگه یک سری شرایط گذاشته که اگر تکرار کنم نصف مهریه باید بخشیده بشه ادامه زندگی بده.خواستم بدونم این بخشیدن مهریه قانونی است ؟و اثر انگشتم گفته باید بزنم
    در صورت اثر انگشت زدن چطور؟

   2. سلام ممنون میشم پاسخ بدهید. بنده با خانوم به توافق رسیدیم که مهریه خود را در دفترخانه ثبت ببخشد ابرا کند و حق طلاق را به خانوم بدهم. موضوع این است هر دو ما نمیخواهیم پدر خانومم متوجه شود. آیا امکان پذیر است بدون حظور پدر خانومم یا شاهد خانومم مهریه را ابرا کند ببخشد؟

    1. سلام؛ وقت بخیر
     در حال حاضر دفاتر ثبت اسناد رسمی بدون حضور پدر خانم همچین کاری انجام نمی دهند.

  1. سلام، وقت بخیر.
   در صورتی که در مورد بخشیدن مهریه سوال دارید، در خدمتتون هستیم.

 7. من شوهرم نمیزاشت خانوادمو ببینم بم گف مهریتوببخش تابزارم ببینیشون منم بخشیذم تو دفتر اسناد رسمی ولی زذ زیر قولش الان من مونذم و بدون مهریه و زنذگی زوری. توان مالی ندارم ک طلاق بگیرم جدازنذگی کنم بدون مهریه ایا راهی برای شکایت و بازگشت مهریه ام هست اقدام کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کتید

  1. سلام، وقت بخیر.
   بستگی به نوع بخشیدن مهریه دارد. در صورتی که ابرا کرده باشین، امکان رجوع به مابذل را نخواهید داشت.

  2. چه شوهر بدی واقعا شما می توانید قانونی خواسته خودتون مطالبه کنید زن هزار راه برای سر به زیر کردن مرد داره حق شیر دادن حق غذا درست کردن حق نفقه حق سو رفتار مرد

 8. سلام وقتتون بخیر
  یه سوالی دارم
  اینکه اگه زن و مرد بعد از ازدواج بدون حضور کسی به دفترخانه رسمی مراجعه کنن و خانم مهریه اش ببخشه
  اگه نامه دفترخانه رو به دفتر ازدواج ندن اون نامه ارزش قانونی داره؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   در صورتی که مهریه در دفتر ثبت اسناد رسمی بخشیده شده باشد و اقرار نامه رسمی صادر شود، مهریه به طور قطعی بخشیده شده است.

   1. سلام، وقت بخیر.
    حضور پدر برای بخشش مهریه در قانون قید نشده است ولی اکثر دفاتر اسناد رسمی این کار را بدون حضور و رضایت پدر انجام نمی دهند.

    1. این کار(اجبار به حضور پدر) خلاف قانون هست و میتوان از دفتر اسناد رسمی شکایت کرد طبق ماده ۱۰۸۲

 9. سلام .من و همسرم باهم قرار گذاشتیم بعد از عقد نصف مهریه شو ببخشه و بقیش بمونه.ولی نمیخایم خانواده خصوصا مدر همسرم بدونه حالا میخاستم ببینم اگر پدر در محضر نباشه ما میتونیم دونفری خودمون بریم نصفشو ببخشه؟؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   برای بخشیدن مهریه نیاز به حضور پدر خانم در دفتر ثبت اسناد است و دفاتر ثبت اسناد رسمی، بدون حضور پدر زوجه امکانپزیر نیست.

   1. سلام وقتتون بخیر
    خانم بنده مهریه ش ۱۱۴ سکه س میخواد بر اساس توافق اولیه ۱۰۰ سکه ش رو ببخشه امکان بخشیدن قسمتی از مهریه هست یا خیر ؟

    1. سلام، وقت بخیر
     بله از طریق دفاتر ثبت اسناد رسمی می‌توان بخشی از مهریه را بخشید.

  2. طبق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی هیچ نیازی به حضور پدر نیست و اگه دفتر اسناد رسمی شمارو اجبار به این کار کرد میتوان از آن شکایت کرد

 10. سلام میشه خانم مهریشو ببخشه و تو سندی ک تنظیم میشه این شرط باشه ک در صورتی ک بخوام طلاقش بدم به حق قانونیش برسه؟

 11. سلام وقت بخیر
  آیا مهریه ای که خارج از سند وبر روی یک کاغذ معمولی یا پشت کپی سند ملکی زده شده باشد که در تملک والده زوج باشد و امضای و اسر انگشت والده که صاحب ملک هست قابل پیگیری در ودریافت مهر هست و اگر آن شخص آن ملک را بفروشد فروش مال غیر محسوب میشود.

  1. سلام، وقت بخیر.
   مهریه باید در سند ازدواج قید شود و در سند دیگر به عنوان مهریه نمیتوان محسوب کرد، بنابراین فروش مال غیر نیست.

 12. سلام وقت بخیر
  بخشیدن مهریه، شامل بخش غیرنقدی مثل طلا هم میشه؟
  ینی اگر خانمی مهرشو ببخشه، از طلا هم باید چشم پوشی کنه؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   بخشش مهریه لزوما به معنی بخشش تمامی حقوق مالی نیست و باید به صراحت در سند بخشش قید بشود.

 13. سلام خسته نباشید.من و همسرم چهار سال پیش می‌خواستیم از هم جدا بشیم و به دفتر اسناد رسمی رفتیم و یه کاغذ که دادن و من پر کردم و امضا و اثر انگشت زدم.حالا بعد از چهار سال ما هنوز داریم با هم زندگی میکنیم و طلاق نگرفتیم . اگه من بخوام مهریمو بزارم اجرا این حق و دارم ؟با توجه به اون کاغذی که پر کردم

  1. سلام، وقت بخیر.
   سوالتون واضح نیست، باید بفرمائید دقیقا چه سندی رو شما امضا کردید.

 14. سلام ایا حق طلاق و بخشیدن مهریه در دفتر ثبت اسناد رسمی کل کشور تا همین الان صورت میگیرد

 15. سلام
  سوالم این بود که زن برای بخشیدن مهریه غیرقابل رجوع حتما باید در ازای این بخشش چیزی مانند پول خونه ماشین یا…دریافت کنه؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   خیر اجباری در این زمینه وجود ندارد و زوجه با میل خودش این کار را میکند.

 16. سلام خسته نباشید خانومم دریک کاغذ نوشته ک مهریشو کامل بخشیده و هم امضا وهم اثر انگشت زده ایا قابل قبوله یا حتمان باید بریم محضر

 17. سلام. بابت به اجرا گذاشتن مهریه توسط همسرم حدود ۳ ماه یک چهارم از حقوقم کسر شد و به حساب همسرم واریز شد. الان طی طلاق توافقی کل مهریه خودرا در دفترخانه بخشید. الان میتونم وجوهی که طی ۳ ماه از حقوقم کسر شده رو برگردونم یا خیر؟

   1. سلام
    من مهریه و نفقه خودم و بچه هام رو درقبال طلاق ابرا کردم البته با تهدید خانواده همسرم باجبار امضاء کردم ولی در دفتر وکیل همسرم و محضر نرفتیم همسرم طلاق نمیده من میتونم برم تقاضای مهریه و نفقه کنم

    1. سلام وقت بخیر
     اگر حقوق مالی شما طبق سند رسمی ابرا شده باشه، مجددا شما نمی تونید برای مهریه و نفقه اقدام کنید.

 18. سلام من و شوهرم برای طلاق درخواست دادیم و مشاورهامونو رفتیم تو جلسه اخر یه توافق هایی کردیم تو پرونده مشاوره نوشته شد ک من مهریه امو بخشیدم دوتامون زیرشو اثر انگشت و امضا زدیم ایا الان بخشیده شده یا حتما باید در دفتر اسناد رسمی ثبت کنیم!؟

  1. سلام وقت بخیر
   بخشش مهریه در دفاتر اسناد رسمی معتبر هستش و در طلاق توافقی تا زمانی که طلاق ثبت نشده باشه اعتباری ندارد.

 19. سلام وقتتون بخیر

  همسر بنده میخوان قسمتی از مهریه رو ببخشند امکانش هست یا خیر
  مهریه شون ۱۱۴ سکه س که بر اساس توافق اولیه میخوان ۱۰۰ سکه رو ببخشند امکان پذیره ؟

  1. سلام وقت بحیر
   بله خانم می‌توانند از طریق دفتر اسناد رسمی اقدام به بخشش هر مقدار از مهریه را داشته باشند.

 20. زن میتواند در زمان حیات بنویسد که در صورت فوت خودش مهریه اش را به شوهرش بخشیده شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید