شرایط طلاق غیابی

شرایط طلاق غیابی
انجام مراحل طلاق توافقی و طلاق با داشتن حق طلاق
بدون نیاز به حضور زوجین در هیچ مرحله ای
بین ۱۵ تا ۳۰ روز کاری
توسط وکیل متخصص طلاق و خانواده
مشاوره رایگان در واتساپ و تلگرام
برای انجام کار توسط وکلای متخصص دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید

در صورتی که زن و مرد با هم سازش نداشته باشند می‌توانند درخواست طلاق را به دادگاه ارائه کنند؛ و دادگاه طبق درخواست و توافق زوجین به درخواست آن‌ها رسیدگی خواهد کرد؛ اما همیشه شرایط طلاق توافقی برای زوجین وجود ندارد. بعضی مواقع ممکن است مرد یا زن برای جدایی رغبت نداشته باشند؛ و پرونده طلاق را با مشکل مواجه کنند. مخصوصاً در شرایطی که یکی از زوجین غایب است، موضوع طلاق غیابی مطرح می‌شود.

شرایط طلاق غیابی از طرف زن با طلاق غیابی از طرف مرد متفاوت است؛ بنابراین افرادی که قصد دارند از هم جدا شوند باید قوانین مربوط به طلاق غیابی هر یک از زوجین را به طور جداگانه بررسی کنند. اگر نیاز به دریافت مشاوره درباره طلاق غیابی و مراحل آن دارید، از طریق واتساپ با مشاورین حقوقی دادسو در تماس باشید.

طلاق غیابی چیست؟

طبق ماده ۶۸ قانون آیین دادرسی مدنی، در صورتی که ابلاغیه درخواست طلاق به یکی از زوجین نرسیده باشد؛ یا اینکه فرد مورد نظر در جلسات دادرسی پرونده طلاق حاضر نشود، دادگاه حکم طلاق غیابی را برای فردی که درخواست طلاق را مطرح کرده صادر می‌کند.

بعد از آن، طرف مقابل تنها ۲۰ روز فرصت دارد که نسبت به حکم دادگاه درخواست تجدید نظر یا فرجام‌خواهی کند. اگر این بازه زمانی سپری شده باشد و هیچ درخواستی برای فرجام‌خواهی نرسیده باشد، طرف مقابل نمی‌تواند پس از مهلت تعیین شده نسبت به رای دادگاه اعتراض کند.

طلاق غیابی چیست

شرایط طلاق غیابی

شرایط طلاق غیابی از طرف زن با شرایط طلاق غیابی برای مرد متفاوت است. در ادامه شرایطی که برای جدایی هر کدام از زوجین در این مواقع وجود دارد را ارائه کرده‌ایم.

شرایط طلاق غیابی از طرف مرد

در ایران حق طلاق با مرد است؛ بنابراین در صورتی که مرد درخواست طلاق دهد می‌تواند حتی در صورت عدم حضور زن در دادگاه از او طلاق بگیرد. البته قبل از اینکه دادگاه حکم طلاق غیابی از طرف مرد را صادر کند، لازم است که وضعیت حقوق زن تعیین تکلیف شده باشد. در غیر این صورت دادگاه تا مشخص شدن بدهی‌های مالی مرد به زن پرونده طلاق را مختومه اعلام نمی‌کند.

در صورتی که مرد رفتاری همراه با خشونت و ضرب و شتم داشته باشد و حاضر به طلاق زن نشود؛ زن می‌تواند درخواست طلاق غیابی را به دادگاه ارائه کند.

شرایط طلاق غیابی از طرف زن

برای طلاق از طرف زن، لازم است که زوجه در دادگاه دلیل ارائه کند. چون حق طلاق در ایران با مرد است؛ و زن نمی‌تواند به طور یک طرفه از مرد جدا شود. از جمله دلایلی که زن می‌تواند برای طلاق غیابی ارائه کند می‌توان به عسر و حرج و مشقت‌بار بودن زندگی مشترک برای او اشاره کرد.

همچنین در شرایطی که مرد به مدت چهار سال تمام غایب یا مفقودالاثر باشد و هیچ خبری از او نرسیده باشد؛ زن می‌تواند درخواست طلاق غیابی را به دادگاه ارائه کند و یک طرفه از مرد جدا شود.

در مواقعی که مرد به حبس بیشتر از ۵ سال محکوم شده باشد یا اینکه از پرداخت نفقه به مدت بیشتر از ۶ ماه خودداری کرده باشد هم زن می‌تواند درخواست طلاق را مطرح کند. دادگاه در این شرایط ابلاغیه‌ای برای زوج صادر می‌کند و اگر مرد در جلسه دادگاه حاضر نشود؛ طبق نظر قاضی دادگاه حکم طلاق غیابی برای زن صادر می‌شود.

خیانت مرد به زن، ازدواج مجدد زوج، ابتلا زوج به بیماری صعب‌العلاج و برقرار بودن یکی از شروط ۱۲ گانه عقد هم می‌تواند به عنوان دلایل طلاق یک طرفه زن به دادگاه ارائه شود. اگر مرد این شرایط را قبول نداشته باشد و در جلسات دادگاه حاضر نشود؛ زن می‌تواند یک طرفه از همسرش جدا شود.

شرایط طلاق غیابی از طرف زن

 نکات مهم طلاق غیابی

قبل از اینکه درخواست طلاق غیابی را به دادگاه ارائه کنید باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • در صورتی که زن حق طلاق داشته باشد می‌تواند یک طرفه و غیابی از مرد جدا شود.
  • برای درخواست طلاق غیابی در صورت غیب بیش از ۴ سال مرد، زن باید سه نوبت آگهی در جراید محلی و کثیرالانتشار به فاصله یک ماه منتشر کند. اگر بعد از یک سال خبری از مرد نباشد، دادگاه رأی را به طلاق غیابی زن می‌دهد.
  • اگر مرد به مدت ۶ ماه متوالی یا ۹ ماه متناوب خانه را ترک کند و قصد بازگشت نداشته باشد؛ زن با ارائه شواهد به دادگاه می‌تواند درخواست طلاق غیابی دهد.
  • در صورتی که مرد قصد طلاق زن را داشته باشد و نتواند مهریه او را به صورت یکجا بپردازد، امکان ارائه درخواست اعسار برای تقسیط بدهی مهریه را خواهد داشت.
  • زوجین تنها ۲۰ روز زمان دارند که نسبت به حکم طلاق غیابی دادگاه درخواست فرجام‌خواهی یا تجدید نظر دهند.
  • در دوران عقد در صورتی که مرد زن را بلاتکلیف گذاشته باشد یا زن با مشکل عسر و حرج مواجه باشد، زوجه می‌تواند درخواست طلاق غیابی را به دادگاه ارائه کند. بهتر است در این باره مقاله طلاق در دوران عقد را مطالعه کنید.
  • در صورتی که مرد مجهول‌المکان باشد، حضانت فرزندان پس از طلاق با زن خواهد بود.

 مزایای داشتن وکیل طلاق غیابی

جهت تنظیم دادخواست طلاق غیابی لازم است که با قوانین و شرایط طلاق از طرف مرد یا طلاق از طرف زن آشنا باشید. وکلای حقوقی با وجود شناخت قوانین این حوزه پیشرفت پرونده طلاق غیابی را تسریع می‌کنند. به همین خاطر است که در پرونده‌های طلاق یک طرفه یا طلاق غیابی حضور یک وکیل ضروری است.

وکیل طلاق از ابتدای شروع پرونده همره فرد خواهد بود و در تنظیم دادخواست طلاق و ثبت آن  به او کمک خواهد کرد. همچنین اگر نیازی به ارائه دلیل برای طلاق باشد، وکیل برای انتخاب دلیل مناسب و قابل قبول برای صدور حکم طلاق غیابی با موکلش همراهی می‌کند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره نحوه تنظیم دادخواست طلاق غیابی و هزینه طلاق غیابی با وکلای موسسه دادسو در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

آیا طلاق غیابی در دوران عقد امکان‌پذیر است؟

اگر مرد در دوران عقد حاضر نباشد مسکنی برای زندگی تهیه کند یا باعث آزردگی جسمانی و روانی زن شده باشد، زوجه می‌تواند درخواست طلاق را حتی در صورت عدم حضور مرد به دادگاه ارائه کند.

مدت زمان طلاق غیابی چقدر است؟

با توجه به شرایط متقاضیان و پیچیدگی پرونده طلاق مدت زمانی که برای طلاق توافقی در نظر گرفته شده متغیر خواهد بود.

۵/۵ - (۶ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید