مرد تا چند سال می‌ تواند زن را طلاق ندهد؟

مرد تا چند سال می تواند زن را طلاق ندهد؟
انجام مراحل طلاق توافقی و طلاق با داشتن حق طلاق
بدون نیاز به حضور زوجین در هیچ مرحله ای
بین ۱۵ تا ۳۰ روز کاری
توسط وکیل متخصص طلاق و خانواده
مشاوره رایگان در واتساپ و تلگرام
برای انجام کار توسط وکلای متخصص دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید

در شرایطی که اختلافات بین زوجین شدید باشد، تنها راهی که برای ادامه زندگی پیش روی زوجین وجود دارد جدایی و طلاق خواهد بود. در این شرایط، طلاق می‌تواند به صورت توافقی مطرح شود؛ و زوجین با هم برای طلاق توافقی اقدام کنند. یا اینکه یکی از زن و مرد یک طرفه درخواست طلاق را مطرح کند.

البته با توجه به اینکه حق طلاق در ایران با مرد است، پروسه طلاق از طرف زن می‌تواند طولانی‌تر باشد. در این مواقع سوالی که برای خانم‌ها مطرح می‌شود درباره این موضوع است که، مرد تا چند سال می‌تواند زن را طلاق ندهد؟ در این مطلب درباره این موضوع نکاتی که باید بدانید را ارائه کرده‌ایم.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره طلاق یک طرفه یا طلاق توافقی با وکلای موسسه دادسو از طریق واتساپ در تماس باشید.

شرایط طلاق یک طرفه مرد چیست؟

اگر طلاق از طرف مرد مطرح شده باشد، زوج باید تمام حق و حقوق قانونی زن از جمله مهریه، نفقه و اجرت‌المثل را بپردازد، سپس دادگاه به درخواست طلاق مطرح شده از سمت مرد رسیدگی خواهد کرد. در صورتی که زن راضی به طلاق نباشد، امکان فرجام‌خواهی برای حکم دادگاه را خواهد داشت. با این وجود، چون حق طلاق در ایران با مرد است، اگر زوج همه حقوق زن را بپردازد می‌تواند او به صورت یک طرفه طلاق دهد.

شرایط طلاق یک طرفه مرد

شرایط طلاق یک طرفه زن چیست؟

شرایط طلاق از طرف زن نسبت به طلاق توافقی یا طلاق از طرف مرد پیچیده‌تر است. چون زن برای اینکه بتواند از همسرش طلاق بگیرد باید دلیل محکمه‌پسند ارائه کند. البته در صورتی که مرد در دفتر اسناد رسمی حق طلاق را به همسرش داده باشد، زن می‌تواند یک طرفه و بدون دلیل از همسرش طلاق بگیرد.

از جمله دلایلی که برای طلاق از طرف زن قابل قبول هستند می‌توان به عدم حضور مرد در طی ۹ ماه متوالی در منزل اشاره کرد. همچنین در صورتی که زوج به مشروب یا دخانیات اعتیاد داشته باشد، حکم حبس بیشتر از ۵ سال دریافت کرده باشد یا زوج زندگی را برای زوجه سخت و مشقت‌بار کرده باشد، زن می‌تواند با مطرح کردن دادخواست عسر و حرج درخواست طلاق دهد.

سپس دادگاه شرایط و دلایل ارائه شده توسط زن را بررسی می‌کند. اگر دلایل ارائه شده برای طلاق از طرف زن قابل قبول باشد، دادگاه زن را یک طرفه طلاق می‌دهد.

مطابق ماده ۱۰۲۳ قانون مدنی، اگر مرد به مدت ۴ سال یا بیشتر از کانون خانواده‌اش دور باشد و به همسر و فرزندانش سر نزده باشد، زن می‌تواند درخواست طلاق یک طرفه را مطرح کند.

مرد تا چه زمانی می‌ تواند زن را طلاق ندهد؟

اگر مرد هیچ آزار و اذیت و مشکلی برای زن ایجاد نکرده باشد؛ و نفقه و خرجی زندگی را به موقع پرداخت کرده باشد، زن نمی‌تواند بدون داشتن حق طلاق از همسرش جدا شود؛ بنابراین اگر زن نتواند دلیلی برای جدایی به دادگاه ارائه کند که مورد قبول قانون باشد، امکان درخواست طلاق یک طرفه و جدایی او از زوجه وجود نخواهد داشت.

در این مواقع زوج می‌تواند مانع از جدایی زوجه شده و او را تا هر زمانی که بخواهد طلاق ندهد؛ بنابراین اگر برای ثبت درخواست طلاق یک طرفه روش‌های قانونی طلاق از طرف زن را بلد نباشید، امکان دارد که نیاز به صرف چندین سال زمان برای ثبت درخواست طلاق و به نتیجه رساندن آن داشته باشید.

مرد تا چند سال می‌تواند زن را طلاق ندهد؟

حضور وکیل طلاق در این مواقع می‌تواند روش‌های قانونی ثبت درخواست طلاق یک طرفه را برای زوجه شفاف کند؛ و برای کوتاه شدن مسیر طلاق با زن همراهی کند. در این شرایط مرد نمی‌تواند با ارائه شواهد و دلایلی که دارد از طلاق دادن زن خودداری کند و پرونده طلاق سریع‌تر به نتیجه خواهد رسید.

چون وکلای طلاق دلایلی را برای اثبات عدم توانایی زوجه برای ادامه زندگی انتخاب می‌کنند که قانون برای آن‌ها رای طلاق را صادر می‌کند؛ و افراد معمولی درباره آن‌ها شناخت کافی ندارند.

اگر موضوع طلاق یک طرفه مطرح نباشد و زن و شوهر با توافق و سازش قصد جدایی را داشته باشند، وکیل طلاق توافقی می‌تواند برای پیشبرد سریع‌تر پرونده به آن‌ها کمک کند.

سؤالات متداول

آیا زن می‌تواند در صورت عدم رضایت مرد طلاق بگیرد؟

برای طلاق یک طرفه زن باید زوجه دلایل محکمه‌پسندی مانند اعتیاد زوج به مواد مخدر یا ناتوانی جنسی زوج را به دادگاه ارائه کند.

پروسه طلاق چقدر طول می‌کشد؟

با توجه به اینکه زوجین راضی به طلاق هستند و برای جدایی توافق کرده‌اند یا خیر بازه زمانی که برای طلاق لازم است متفاوت خواهد بود.

در صورت عدم پرداخت نفقه زن می‌تواند طلاق بگیرد؟

با توجه به اینکه پرداخت نفقه وظیفه قانونی زوج است؛ اگر مرد نفقه را نپردازد زن می‌تواند طلاق بگیرد.

۵/۵ - (۴ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید