خانه / ملکی / حذف سرقفلی و حق کسب و پیشه

حذف سرقفلی و حق کسب و پیشه

حذف سرقفلی و حق کسب و پیشه

برای بسیاری از افرادی که ملک تجاری خود را به صاحبان کسب و کار اجاره داده اند، این سؤال وجود دارد که آیا حذف سرقفلی و حق کسب و پیشه امکان پذیر است. از طرفی شاید مستأجران این املاک نگران از دست دادن حق معنوی خود در رابطه با ملک استیجاری باشند.

اگر شما هم به دنبال پاسخ این مسئله هستید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید. اگرچه می‌توانید با استفاده از مشاوره تلفنی یا واتساپی مؤسسه حقوقی دادسو، پاسخ سؤال خود را به طور کامل به دست آورید.

آیا امکان حذف سرقفلی و حق کسب و پیشه وجود دارد؟

حق سرقفلی و حق کسب و پیشه دو حق معنوی هستند که قانون آن را برای حمایت از صاحبان کسب و کارهایی وضع کرده که در ملک تجاری استیجاری مستقر هستند. این قانون به گونه ای وضع شده که به صورت عادی یا با سندی رسمی به شرکا، مستأجران بعدی ملک یا فرزندان و وراث قابل انتقال باشد. اما مواردی وجود دارند که در صورت وقوع آنها، قانون اجازه حذف سرقفلی و حق کسب و پیشه را به مالکان اصلی املاک تجاری می‌دهد.

مواردی که منجر به اسقاط حق سرقفلی می‌شود

هنگامی که مؤجر و مستأجر اجاره نامه ملک تجاری را تنظیم می‌کنند، درباره حق سرقفلی به توافق می‌رسند. در این قرارداد مفادی ذکر می‌شوند که عدم رعایت آنها منجر به توقیف سرقفلی مغازه می‌گردد. این موارد را در ادامه توضیح خواهیم داد.

انتقال سرقفلی به شخص دیگر

مالک سرقفلی ممکن است این حق را داشته باشد که حق سرقفلی را به فرد دیگری انتقال دهد. اگر مستأجر اجازه انتقال به غیر را نداشته باشد، باید رضایت مالک در انتقال سرقفلی را کسب کند. اگر مالک اصلی اجازه انتقال سرقفلی مغازه را به مستأجر ندهد، این امکان برای متقاضی وجود دارد که اجازه انتقال حق خود را از طریق قانونی به دست آورد.

اما اگر حتی محاکم قانونی این حق را به مستأجر ندهند، مالک اصلی می‌تواند اقدام به حذف حق سرقفلی و حق کسب و پیشه ملک تجاری خود کند.

جالب است بدانید که اگر انتقال سرقفلی به فرزند به عنوان انتقال به غیر محسوب شود، چنانچه مستأجر اجازه انتقال سرقفلی را نداشته باشد، باید رضایت مالک اصلی را در این رابطه به دست آورد. البته در رابطه انحصار وراثت سرقفلی هم قوانینی وجود دارند که وکیل سرقفلی در این رابطه اطلاعات کافی داشته و می‌تواند موکلان خود را راهنمایی کند.

انتقال سرقفلی به شخص دیگر

خرید و فروش سرقفلی

از دیگر مسائلی که در گروه انتقال سرقفلی به حساب می‌آید، خرید یا فروش سرقفلی است. مستأجر در راستای انتقال حق خود می‌تواند فرآیندی را پیش ببرد که طی آن سرقفلی را بفروشد. باید در این هنگام به فرق مالکیت و سرقفلی توجه کند. زیرا اگر اجازه انتقال به غیر را نداشته باشد و فروش سرقفلی را انجام دهد، مالک به راحتی می‌تواند امور فسخ سرقفلی را پیگیری کند.

در این شرایط وکیل سرقفلی می‌تواند به مالک راهنمایی‌های لازم را ارائه دهد و حتی پس از آن، خرید مغازه سرقفلی دار از سوی خریداران ملک انجام ‌شود. بنابراین مالک سود قابل توجهی از فسخ سرقفلی به دست خواهد آورد.

تغییر دادن حرفه و شغل

یکی از مواردی که در قرارداد اجاره ملک تجاری قید می‌شود، کسب و کاری است که مستأجر در ملک راه‌اندازی خواهد کرد. اگر او بدون اینکه از اجاره نامه پیروی کند، شغل خود را تغییر داده و کسب و کاری متفاوت از مورد قید شده در قرارداد راه اندازی کند، مالک اصلی از طریق قانونی می‌تواند حذف سرقفلی و حق کسب و پیشه را مورد پیگیری قرار دهد.

چنانچه وکیل ملکی در این کار حضور داشته باشد، مراحل فسخ سرقفلی و حق کسب و پیشه با سرعت و سهولت بیشتری انجام خواهند شد.

تعدی و تفریط

تعدی و تفریط موارد دیگری هستند که موجب فسخ قرارداد اجاره و حذف سرقفلی می‌شوند. شاید برای شما هم سؤال باشد که تفریط و تعدی در چه حیطه‌ای باعث وقوع این شرایط می‌شود. در پاسخ باید بگوییم که انجام تغییرات در ملک در اختیارات مالک سرقفلی قرار دارد. اما اگر این اعمال تزیینات و جا به جایی‌ها موجب بروز تغییرات اساسی و ساختاری در بنا شود، تعدی به حساب می‌آید.

تفریط نیز در صورتی به وقوع می‌پیوندد که صاحب کسب و کار در ملک استیجاری چنان رفتار کند یا تغییراتی به وجود آورد که باعث خدشه دار شدن شهرت ملک تجاری شود. در چنین شرایطی حتی خرید مغازه سرقفلی دار به سختی و با سودی ناچیزی انجام خواهد شد. هرچند وکیل سرقفلی مغازه می‌تواند با پیگیری امور حقوقی، حق مالک اصلی مغازه را پس بگیرد.

تعدی و تفریط

پرداخت نکردن اجاره‌ بها

مورد دیگری که می‌تواند منجر به حذف حق کسب و پیشه و سرقفلی شود، پرداخت نکردن اجاره بهاست. مستأجر این اجازه را دارد که تا ده روز پس از موعد پرداخت اجاره بها، به پرداخت این حق اقدام کند. اما مالک نیز می‌تواند اگر مستأجر یک ماه اجاره بها را پرداخت نکرد، برای فسخ حق کسب و پیشه و سرقفلی اقدام کند. اما اگر اجاره بها به مدت سه ماه پرداخت نشد، مالک می‌تواند برای تخلیه ملک تجاری اقدام کند.

در این مطلب شما را با مواردی آشنا کردیم که منجر به حذف سرقفلی و حق کسب و پیشه می‌شود. در این راستا وکیل ملکی، به خصوص اگر به عنوان وکیل سرقفلی مغازه تجربه کاری داشته باشد، می‌تواند به شما در پیگیری امور حقوقی سرقفلی و فسخ آن کمک کند. شما برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از راهنمایی وکلای مؤسسه حقوقی دادسو بهره‌ مند شوید.

سؤالات متداول

آیا امکان حذف سرقفلی و حق کسب و پیشه وجود دارد؟

بله. در صورت عدم پیروی از مفاد اجاره نامه امکان حذف سرقفلی و حق کسب و پیشه وجود دارد.

آیا انتقال سرقفلی بدون اجازه مالک باعث فسخ سرقفلی می‌شود؟

بله. اگر مستأجر بدون داشتن مجوز قانونی و اجازه مالک اصلی انتقال یا فروش سرقفلی را انجام دهد، مالک اجازه فسخ سرقفلی را دارد.

چه عواملی باعث فسخ سرقفلی می‌شوند؟

تعدی و تفریط در ملک، عدم پرداخت اجاره بها، انتقال سرقفلی به دیگران بدون مجوز و تغییر دادن کسب و کار به مالک اصلی اجازه می‌دهند که برای فسخ سرقفلی اقدام کند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *