ممنوع الخروجی به چه معنایی است؟

ممنوع الخروجی به شرایطی گفته می شود که فرد به دلایلی که در ادامه ذکر می کنیم اجازه خروج از منطقه خاص جغرافیایی که معمولا مرز های کشور هست را ندارد و تا زمانی که دلایلی که به خاظرش ممنوع الخروج ده را تعیین و تکلیف ننماید اجازه خروج از کشور را ندارد.

در واقع حالتی است که شما بلیت خود را تهیه کرده اید ولی اجازه عبور از گیت را به شما نمیدهند. بنابراین بهتر است قبل از تهیه بلیت استعلام گرفته تا خیالتان برای خروج از کشور راحت شود. چرا که خسارت های مالی برای شما به همراه دارد و با توجه به پروسه رفع ممنوع الخروجی تقریبا تحت هیچ شرایطی در یک ساعت مانده به پرواز امکان رفع ممنوع الخروجی وجود ندارد.

۰۲۱-۹۱۰۷۹۱۰۳ با ما تماس بگیرید (۲۰ خط ویژه)

dadsoo

علت های مختلف ممنوع الخروج شدن

افرادی که در خارج از ایران بخاطر اموری مانند کلاهبرداری، دزدی، ولگردی و… دارای سوءشهرت باشند.
افرادی که طی لایحه ۱۳۵۹ شامل بدهکاران بانکی هستند اجازه خروج از کشور را ندارند.
افرادی که خروج انها از کشور بر خلاف مصلحت جمهوری اسلامی ایران باشد. که ممنوع الخروجی این افراد به صورت کتبی از سوی مقامات قضایی اعلام می شود.
افرادی که اجازه خروج از کشور آنها دست خودشان نباشد و دست پدر یا همسرشان باشد.
افرادی که محکومیت کیفری دارند و دوره محکومیت را به اتمام نرساندند.
مردی که به دلیل فرار از پداخت مهریه قصد سفر به خارج از کشور را دارد.

چطور بدانیم که ممنوع الخروج هستیم؟

در گذشته افراد برای اطلاع از وضعیتشان باید به اداره گذر نامه مراجعه می کردند و یا با تماس تلفنی استعلام می گرفتند که زمانگیر بود و امکان استعلام اشتباه در این روش وجود داشت و در صورتی هم که شخص تصمیم به مراجعه حضوری به اداره گذرنامه می گرفت، زمان زیادی از وقت شخص صرف می شد.

در حال حاضر می توانید با مراجعه به سامانه استعلام در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه کنید و اطلاعات لازم را درخصوص ممنوع الخروج بودنتان بدست آورید. برای استعلام شما به اطلاعات هویتی خود مانند کارت ملی نیاز دارید و سیستم استعلام ممنوع الخروجی به صورت لحظه ای، وضعیت شما در موضوع ممنوع الخروجی را اعلام می کند. برای این کار نیاز نیست تا وقت زیادی صرف کنید، تنها با وارد کردن اطلاعات هویتی خود مانند کد ملی خود در سایت exitban.ssaa.ir میتوانید استعلام ممنوع الخروج بودن خود را مشاهده کنید و پس از آن با خیالی راحت شرایط لازم برای سفر را مهیا بسازید.

ممنوع الخروج بودن چقدر اعتبار دارد؟

دادگاه اجازه دارد پس از بررسی های لازم حکم ممنونع الخروجی را صادر کند. این حکم ۶ ماه اعتبار دارد.مدت زمان اعتراض به این حکم ۲۰ روز است. یعنی شخصی که ممنوع الخروج شده است از زمان صدور حکم به مدت ۲۰ روز وقت دارد تا اعتراض کند و در دادگاه تجدید نظر استان مجددا بررسی شود. در صورتی که دادگاه تجدید نظر رای به عدم ممنوع الخروجی بدهد، دادگاه بدوی (اولیه) موظف هست تا خیلی سریع اقدامات لازم برای رفع محدودیت را انجام دهد.

رادیو دادسو

هر آنچه که در مورد ممنوع الخروجی نیاز دارید در این فایل صوتی به وضوح  برایتان شرح داده شده است. برای شنیدن روی دکمه پخش کلیک کنید

ممنوع الخروجی مرد برای عدم پرداخت مهریه

زمانی که خانم مطالبه وصول مهریه را می کند و در حالتی که دسترسی به اموالی شوهرش برای دریافت مهریه ندارد یا اقا برای معرفی اموال خود مقاومت می کند برای جلوگیری از فرار مرد برای پرداخت نکردن مهریه میتوان ایشان را ممنوع الخروج کرد.

برای انجام اینکار پیشنهاد می کنیم با یک وکیل پایه یک دادگستری که تجربه کافی در خصوص طلاق دارد مشورت کنید تا مراحل را بصورت کامل برای شما توضیح دهد. یک اشتباه کوچک در انجام این کار می تواند روند طلاق و دریافت مهریه را بشدت زمان بر کند.

مطالعه‌بیشتر: وصول مهریه

ممنوع الخروجی از جانب ارگان ها

بسته به نوع تخلفی که به دلیل آن ممنوع الخروج می شویم ارگان های مختلفی وجود دارد که با مراجعه به آنها و پیگیری می توان آن را رفع کرد. ارگاه هایی مانند دادسرا ، بانک مرکزی، دادگاه های حقوقی، اداه ثبت ، اداره مالیات و … . برای رفع ممنوع الخروجی از طریق ارگان ها خود شخص و یا وکیل شخص باید به ارگان درخواست کننده حکم ممنوع الخروجی مراجعه کند و در جهت تعیین و تکلیف و رفع ممنوع الخروجی با ارگان مورد نظر وارد مذاکره شود.

مطالعه‌بیشتر: ثبت نام سامانه میخک چگونه است؟

رفع ممنون الخروجی

با توجه به اینکه راه های مختلفی برای ممنوع الخروجی وجود دارد برای رفع آن نیز اقدامات مختلفی میتوان انجام داد. برای مثال اگر ممنوعیت  از طرف ارگان خاصی صورت گرفته باید از همان ارگان اقدامات لازم را انجام داد. یا اگر برای پرداخت بدهی ممنوع الخروج شده اید باید از جانب طلبکار آن را رفع کنید.

گاهی با تامین وثیقه ای که اعتبار زیادی دارد می توان ممنوع الخروجی را رفع کرد. بعضی از افراد به دلیل بدهی های بالا امکان خروج از کشور را ندارند که با نظر دادگاه برای اقساطی کردن بدهی می توان حکم ممنوع الخروجی را برطرف کرد.

همانطوری که گفتیم بسته به علتممنوعیت خروج از کشور، رفع آن راه های مختلفی دارد که افرادی که علم کافی در این زمنه ها را ندارند سردرگم شده و نمی دانند برای رفع آن به کجا مراجعه کنند. در این موارد برای اینکه زودتر از حالت ممنوع الخروجی خارج شویم و بتوانیم به سفرمان برسیم باید علت را با وکیل پایه یک دادگستری در میان گذاشته و راهنمایی های لازم را دریافت کنیم و در صورت نیاز به ایشان وکالت داده تا این حکم رفع شود.

مطالعه‌بیشتر: راهنمای ثبت وکالت‌نامه در سامانه میخک

رفع ممنوع الخروجی برای ایرانیان ساکن خارج از کشور

بیساری از هموطنان در سالیان اخیر با علم بر ممنوع الخروج بودنشان از کشور و در جهت رفع این مشکل به ایران بازگشته اند، اما بعضی اوقات مدت زمان رفع این مشکل بسیار طول کشیده است و یا اصلا شخص بعد از گدشت یک سال موفق به رفع ممنوع الخروجی نشده است و در داخل کشور محبوس مانده است.

برای هموطنانی که در خارج از کشور زندگی می کنند بهترین راه حل برای انجام امور رفع ممنوع الخروجی داستن یک وکیل پایه یک دادگستری است که با دادن وکالت به وکیل از طریق سامانه میخک می توانند جهت پیگیری و رفع ممنوع الخروجی از وکیلشان بخواهند که پیگیر امور باشند و تا زمانی که حکم رفع ممنوع الخروجی به صورت رسمی صادر نشده باشد، خص به کشور بازنگردد.

در صورتی که در زمینه رفع ممنوع الخروجی نیاز به مشاوره دارید، می توانید با دادسو تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

Download

please insert information

گفتگو در واتساپ