انحصار وراثت ویژه ایرانیان خارج از کشور

انحصار وراثت ویژه ایرانیان خارج از کشور از آنجایی که امکان حضور وراث در ایران سخت تر است و آشنایی آن ها با روال امور اداری داخل اسران خیلی کم است، بسیار پیچیده تر از انحصار وراثت ایرانیان داخل کشور است. گرچه با توجه به پیچیدگی این موضوع انجام این کار برای ایرانیان داخل کشور هم از پیچیده و طاقت فرساست.

در این صفحه شما با روال کلی انحصار وراثت ویژه ایرانیان خارج از کشور آشنا خواهیم کرد. در صورتی که در هر قسمت از موضوع، نیاز به مشاوره داشتید می توانید از طریق واتساپ و تماس تلفنی با همکاران ما در بخش پشتیبانی موکلین دادسو ارتباط برقرار کنید.

۰۲۱-۹۱۰۷۹۱۰۳ با ما تماس بگیرید (۲۰ خط ویژه)

ارث چیست؟

کلمه ارث در معنای لغوی یعنی هر چیزی که از فرد فوت شده به جای مانده است و در معنای حقوقی ارث یعنی انتقال اموال و دارایی های شخصی فرد فوت شده بدون اراده شخص که زیر نظر قوانین مربوط به ارث انجام میگیرد.

همانطور که شخصی که در ایران زندگی میکند بنا بر قانون بعد از فوت یکی از اعضای خانواده یا بستگان ارث میبرد، فردی که در خارج از ایران نیز زندگی میکند هم جز وراث می باشد و طبق قانون و وصیت فرد فوت شده همه یا قسمتی از اموال به ایشان میرسد.

قوانین تقسیم ارث برای ایرانیان خارج از کشور مانند ایرانیان داخل کشور اجرا می شود فقط مراحل متفاوت و طولانی تری را دارد. تقسیم ارث بسته به تعداد وراث و نوع اموال شرایط مختلفی برای افراد دارد.

در بعضی مواقع پیچیدگی هایی برای تقسیم اموال پیش می آید که نیاز به حضور و راهنمایی فردی متخصص و آشنا به قانون برای انجام روند تقسیم هست. همانطور که گفتیم تقسیم ارث برای ایرانیان خارج از کشور مراحل پیچیده تری دارد پس پیشنهاد ما برای شما که ساکن خارج از کشورید این هست که با دریافت راهنمایی از وکیل lمتخصص انحصار وراثت و در صورت نیاز دادن وکالت به ایشان صفر تا صد امور را به ایشان بسپارید.برای راهنمایی های بیشتر با موسسه حقوقی دادسو در تماس باشید.

قوانین و قواعد مربوط به تقسیم ارث برای ایرانیان خارج از کشور

طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران افراد ایرانی در هر کشور دیگری که زندگی کنند از نظر احوال شخصیه باید طبق قوانین ایران پیش بروند.
احوال شخصیه به امور مربوط به ازدواج ، طلاق، فرزند خواندگی، ارث و وصیت گفته می شود. پس هر موردی که شامل این امور می شود باید طبق قوانین ایران اجرا شود. از آنجایی که ارث جزء احوال شخصیه هست پس مراحل آن باید با قوانین ایران پیش رود.

فرقی نمی کند که کدام یکی از طرفین پرونده ساکن خارج از کشور باشند. متوفی(شخصی که فوت شده) و یا وارث (شخصی که ارث به او می رسد) می توانند هر دو حتی در خارج زا کشور باشند. اما اموال و دارایی های شخص متوفی در صورتی که در ایران باشد، بر اساس قانون جمهوری اسلامی ایران تقسیم و به وراث منتقل می شود.

وکیل انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور در ایران

در اغلب پرونده های انحصار وراثت که ایرانیان خارج از کشور وراث محسوب می شوند، شرایط حضور در داخل ایران و پیگیری پرونده نیست و وراث نیازمند وکیل انحصار وراثت در ایران هستند.

وکیل متخصص به وراث کمک می کند تا تمام دارایی های معلوم و غیر معلوم شخص متوفی بر اساس استعلام از ادارات مختلف، مثل اداره ثبت اسناد، بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار مشخص شود و بر مبنای قانون بین وراث تقسیم شود.

در صورتی هم که شخص متوفی دارای وصیت نامه باشد و البته این وصیت نامه از لحاظ قانونی معتبر باشد، بر مبنای وصیت نامه، اموال و دارایی ها بین وراث تقسیم خواهد شد. نکته مهم در این زمینه این است که هر شخصی (مرد و زن) تنها تا یک سوم دارایی های خودش امکان وصیت کردن دارد و بیشتر از آن مگر در صورتی که همه وراث بپذیرند، قابل اجرا نیست. به زبان ساده تر هر شخص فقط تا یک سوم دارایی هایش را می تواند بر اساس وصیت تعیین و تکلیف کند و مابقی طبق قانون بین وراث تقسیم می شوند.
اموال معاف از مالیات بر ارث بیشتر بخوانید: اموال معاف از مالیات بر ارث

رادیو دادسو

هر آنچه که در مورد انحصار وراثت ویژه ایرانیان خارج از کشور نیاز دارید در این فایل صوتی به وضوح  برایتان شرح داده شده است. برای شنیدن روی دکمه پخش کلیک کنید

مراحل تقسیم ارث

همانطوری که گفتیم مراحل تقسیم ارث برای ایرانیان خارج از کشور مشابه ایرانیان داخل کشور اجرا می شود. مراحلی که در ایران اجرا می شود به این صورت است که ابتدا باید گواهی فوت متوفی را دریافت کرده و برای دریافت گواهی انحصار وراثت به شورای حل اختلاف مراجعه کنید.

سپس مراحلی برای تائید وراث باید انجام شود. لیست اموال و دارایی های متوفی مشخص شده و مالیات بر ارث را تعیین می کنند و مراجعه مجدد به شورای حل اختلاف صورت می گیرد. همه ی این مراحل همراه مدارک مختلفی که در مراجع مختلف مورد نیاز هست را فقط وکیل متخصص و با تجربه در این امور می تواند در زمان بسیار کمی انجام دهد و فقط کافی هست فردی که در خارج از کشور زندگی می کند یا بصورت مستقیم از طریق سامانه میخک به یک وکیل مجرب وکالت دهد یا به یکی از بستگانش که ساکن ایران هستند وکالت همراه با حق توکیل دهند تا ایشان بتواند وکیل متخصص را برای شما انتخاب کند.

وکیل میتواند صفر تا صد مراحل تقسیم ارث و انحصار وراثت را برای شما انجام دهد. برای راهنمایی های بیشتر با کارشناسان حقوقی ما در موسسه دادسو در تماس باشید تا بصورت رایگان راهنمایی های لازم را دریافت کنید.
طبقات ارث چگونه تعیین می شوند بیشتر بخوانید: طبقات ارث چگونه تعیین می شوند

انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور در زمانی که همه وراث همکاری نمی کنند.

در گذشته، برای انحصار وراثت و انتقال ارث به وراث باید همه وراث اعلام رضایت می کردند که این مسئله، وراث را دچار دردسر هایی می کرد. مثلا یکی از وراث حاضر به همکاری نبود و سالیان سال دارایی های متوفی امکان انتقال به وراث را نداشت.

اما امروزه در صورتی که فقط یکی از وراث هم تمایل به انجام امور انحصار وراثت و دریافت سهم خودش ار ارثیه را داشته باشد، می تواند با مشورت با وکیل متخصص انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور، درخواست انحصار وراثت کند و بعد از مشخص شدن سهم هر یک از وراث، سهم خود را دریافت کند و دیگر نیازی به تایید و اجازه سایر وراث ندارد.

مطالعه‌بیشتر: ثبت نام سامانه میخک چگونه است؟

مهریه در انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور

بحث مهریه در انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور مشابه ایرانیان ساکن داخل کشور است و از این جهت تفاوتی با هم ندارند. در مورد مهریه اگر خانم فوت کند، وراث خانم می توانند، مهریه خانم را از همسرش مطالبه کنند. منظور از وراث والدین، فرزندان و همسر خانم است. (در این مثال آقا نیازی به پرداخت سهم خود ندارد ولی سهم سایر وراث باید پرداخت شود)

همینطور زمانی که آقا فوت کند، خانم می تواند از دارایی های به جا مانده از آقا، مبلغ مهریه اش را به عنوان بدهی وصول کند و مابقی دارایی های اقا بین وراثش تقسیم می شود. در صورتی که خانم مهریه اش را از سهم الارث دریافت کند، همچنان وارش آقا است و می تواند سهم الارثش به عنوان همسر متوفی را هم دریافت کند.
در صورت عدم همکاری ورثه برای تقسیم ارث چه باید کرد؟ بیشتر بخوانید: در صورت عدم همکاری ورثه برای تقسیم ارث چه باید کرد؟

انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور

وصول بدهی های شخص متوفی برای ایرانیان خارج از کشور

اگر شخصی که فوت کند، در ایران بدهی رسمی (بدهکار سند داشته باشده) داشته باشد، روال برای ایرانیان خارج از کشور به این صورت است که ابتدا بعد از مشخص شدن میزان دارایی ها و اموال شخص، ابتدا بدهی های شخص پرداخت می شود و سپس مابقی دارایی های شخص متوفی، بین وراث تقسیم می شود.

در صورتی هم اگر یک ایرانی ساکن خارج از کشور از شخصی که داخل و یا خارج از کشور بوده و فوت کرده باشد، بدهی داشته باشد، می تواند بعد از مشورت با وکیل متخصص انحصار وراثت، از اموال و دارایی های به جا مانده از او مطالبه وصول بدهی اش را بکند. این روش تنها زمانی می تواند اجرا شود که بدهکار قبل از انحصار وراثت و تقسیم اموال بین وراث، درخواست وصول بدهی اش را بکند.

Download

please insert information

گفتگو در واتساپ