حق طلاق برای زن خوب است یا بد؟

مزایای حق طلاق برای زن

طبق قانون مدنی کشور، حق طلاق در ایران در انحصار مرد است. به این معنی که مردان می‌توانند بدون داشتن دلیل موجه، درخواست طلاق داده و از همسر خود جدا شوند. البته این قوانین مشروط به رعایت تبصره‌های دیگری هستند. این روزها، صحبت از حق طلاق برای خانم زیاد شده می شود.

در این مطلب قصد داریم به معایب و مزایای حق طلاق برای زن بپردازیم. اگر شما با این عبارت روبه رو شده باشید، ممکن است این پرسش برای شما نیز پیش آمده باشد که حق طلاق برای زن خوب است یا بد؟ در این مقاله از وب ‌سایت موسسه حقوقی دادسو قصد داریم به این پرسش پاسخ دهیم. اگر قصد دارید اطلاعات کاملی در این باره به دست آورید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. همچنین می‌توانید برای اطلاعات کامل تر از مشاوره واتس اپی رایگان دادسو بهره ببرید.

فرم درخواست مشاوره

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

حق طلاق چیست؟

حق طلاق یکی از حقوقی است که در ایران طبق قانون مدنی در اختیار مرد قرار می‌گیرد. به این معنی که مرد هر زمانی که اراده کند می‌تواند با پرداخت حق و حقوق زن در طلاق از همسر خود جدا شود. همچنین او مجبور به اثبات موردی نیست. اما در صورتی که زن در مسیر زندگی با مشکلی مواجه شود و قصد جدایی داشته باشد، احتمالاً با مشکلات زیادی رو به رو خواهد شد. از جمله دریافت مهریه که مهم ترین این مشکلات به حساب می‌آید. زیرا اگر زن بنا بر هر دلیلی به جزء قوانین 12 گانه که می‌تواند با توجه به آنها از زوج جدا شود، درخواست طلاق بدهد، پس از گذشت دوره ‌ای طولانی، به او مهریه ‌ای تعلق نخواهد گرفت.

با توجه به آنچه گفته شد، حق طلاق از اهمیت زیادی برخوردار است. وکالت در طلاق می‌تواند یکی از شرایط ضمن عقد باشد. به این معنی که زن و مرد پیش از ازدواج بر سر این موضوع به توافق رسیده و آن را در شرایط عقد نیز ذکر کنند. در این حالت در طی زندگی مشترک، زن و مرد هر دو دارای حق طلاق هستند و کسی بر دیگری برتری نخواهد داشت.

حق طلاق چیست؟

مزایای حق طلاق برای زن

خوشبختانه در سال‌های اخیر، شاهد رشد فرهنگی چشمگیری نسبت به سال‌های قبل بوده ایم و بحث‌های برابری زن و مرد بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته‌ اند. حق طلاق یکی از مواردی است که می‌تواند مثالی از این موضوع باشد. در حال حاضر آمار دقیقی از زن‌هایی که حق طلاق را در شرایط ضمن عقد ذکر می‌کنند در دسترس نیست اما آنچه مشخص است آن است که این آمار بدون شک رشد کرده است.

داشتن اختیار حق طلاق برای مرد، یک برتری محسوس در زندگی مشترک به حساب می‌آید. با این حال خود این موضوع نیز می‌تواند باعث اختلاف بین زن و مرد باشد. در واقع اگر هر دو از داشتن این حق برخوردار باشند، کسی نمی‌تواند در این زمینه بر دیگری غالب شود یا او را تحت فشار بگذارد. از طرفی داشتن حق طلاق برای زن نشأت گرفته از اعتماد در آغاز زندگی مشترک است. مردان باید بدانند که دادن حق طلاق به زن به معنی انتقال این حق نیست. مردان نیز همانند قبل از این حق برخوردار بوده و حال فقط در آن برابری دارند.

مراحل طلاق همیشه با چالش‌هایی همراه است که برخی از آنها می‌توانند از نظر روانی بر افراد تأثیر زیادی بگذارند. برتری مردان در این زمینه نسبت به زنان با توجه به قوانین کشور، باعث می‌شود زنان در هنگام طلاق نسبت به مردان آسیب بسیار بیشتری ببینند. آنها بدون داشتن حق طلاق، در صورت بروز مشکلات عدیده نمی‌توانند به سرعت از همسر خود جدا شوند. درصورتی که مردان حتی بدون داشتن دلیل موجه و البته با پرداخت مهریه و حقوق زن می‌توانند در زمان کم از شریک زندگی خود جدا شوند.  همه این موارد می‌تواند اهمیت حق طلاق و مزایای حق طلاق برای زن را روشن کند.

معایب حق طلاق برای زن

تا به اینجا با اهمیت حق طلاق برای زنان و مردان آشنا شدید. اما معایب حق طلاق برای زن چیست؟ پاسخ به این سؤال کمی دشوار است. با توجه به قانون مدنی کشور و وجود حق انحصاری طلاق برای مردان طی سال‌های گذشته، این تفکر در میان مردم ریشه دوانده که زندگی مشترک تمام و کمال در اختیار مرد است و او هر وقت اراده کند می‌تواند آن را از بین ببرد.

ه همین دلیل اگر زن تقاضای حق طلاق داشته باشد برخی آن را زیر سؤال بردن مرد می‌دانند. آنچه واضح است پیشرفت دنیا در چند دهه اخیر است. مردم کشور ما نیز با توجه به پیشرفت جوامع مختلف رشد می‌کنند. داشتن حق برابر در موارد حائز اهمیتی چون ازدواج، خواسته منطقی و بالغانه ‌ای است که در اکثر جوامع پیشرفته در حال اجراست. بنابراین ممکن است داشتن حق طلاق برای زن از دید عده ‌ای با معایب زیادی همراه باشد و حتی آن را برهم زننده زندگی بدانند.

در این مطلب به بررسی مزایا و معایب حق طلاق برای زن پرداختیم. در صورت بروز هر گونه سؤال در این زمینه می‌توانید با مشاورین دادسو در ارتباط باشید.

سوالات متداول

حق طلاق چیست؟

حق طلاق یکی از حقوقی است که در ایران طبق قانون مدنی در اختیار مرد است. به این معنی که مرد در زمانی که اراده کند می‌تواند با پرداخت حق و حقوق زن او را طلاق بدهد. همچنین او مجبور به اثبات موردی نیست. این حق می‌تواند در شرایط ضمن عقد ذکر شود تا زن نیز از آن بهره مند باشد.

داشتن حق طلاق برای زن خوست یا بد؟

داشتن اختیار حق طلاق برای مرد، یک برتری محسوس در زندگی مشترک به حساب می‌آید. با این حال خود این موضوع نیز می‌تواند باعث اختلاف بین زن و مرد باشد. در واقع اگر هر دو از داشتن این حق برخوردار باشند، کسی نمی‌تواند در این زمینه بر دیگری غالب شود یا او را تحت فشار بگذارد. از طرفی داشتن حق طلاق برای زن نشأت گرفته از اعتماد در آغاز زندگی مشترک است.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

5/5 - (14 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

3 پاسخ

  1. در مورد حق زن به طلاق موافقم و لی بحصی در ایران وجود داره اینه که به نظر شما در مورد مساله مهریه چه راه کاری باید باشهو یعنی اینکه با وجود حق طلاق زن و حق درخواست مهریه، در این صورت نیز برابری زن و مرد همچنان وجود دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *