خانه / پزشکی و دیه / محاسبه دیه شکستگی بینی

محاسبه دیه شکستگی بینی

دیه شکستن بینی چقدر است؟

برای بسیاری این سؤال مطرح می‌شود که دیه شکستن بینی چقدر است؟ در حقیقت، سلامت بینی مانند سایر اندام‌های بدن از اهمیت بسیاری برخوردار است. چنانچه در یک مشاجره یا تصادف بینی فردی آسیب ببیند، مشمول دریافت دیه انحراف بینی می‌شود. البته باید توجه داشته باشید که علاوه بر بینی، آسیب دیدگی سایر اجزای صورت از جمله گوش، لب و چشم نیز مشمول دریافت دیه ای مشخص خواهند شد که در بحث این مقاله قرار ندارند. قانون مجازات اسلامی به مجازات مرتبط با شکستگی بینی به طور کامل پرداخته است. در این مقاله نیز قصد داریم شما را با میزان دیه انواع آسیب‌های وارد آمده بر بینی آشنا کنیم.

انواع دیه شکستگی بینی

همانطور که می‌دانید، دیه مجازاتی است که قانون گذار به خاطر صدمه‌ وارد شده بر اندام‌های بدن تعیین کرده است. هنگامی که عضوی از بدن فرد در دعوا یا تصادفات آسیب ببیند و برای آن دیه ای تعیین نشده باشد، قاضی دیه ای را بر اساس عواملی مانند میزان آسیب و شدت جنایت مشخص می‌کند. حتی گاهی با توجه به فوت شدن مضروب، قاضی انحصار وراثت دیه را جایز می‌داند. بینی یکی از مهم ترین اعضای بدن است که برای آن دیه تعریف شده است. با توجه به نوع آسیب وارده، میزان این دیه فرق می‌کند. انواع دیه بینی شامل شکستن بینی، سوراخ کردن و پارگی بینی، خراشیدگی، کبودی و ورم بینی می‌شوند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

دیه سوراخ کردن بینی

بر اساس ماده 536 قانون مجازات اسلامی، میزان دیه، اگر سوراخ کردن دو سمت بینی و پرده فاصل میان آن‌ها باعث از بین رفتن بینی یا نوک آن نشود، یک سوم دیه کامل است. طبق ماده 537 قانون مجازات اگر یک سمت بینی سوراخ شود و بهبود نیابد، مشمول دیه می‌شود و مقدار آن یک نهم دیه کامل خواهد بود. اگر این سؤال در ذهن شما هم وجود دارد که دیه شکستگی بینی چقدر است؟ و مد نظرتان دیه سوراخ کردن بینی است، باید بگوییم که میزان دیه سوراخ کردن یک طرف بینی اگر:

 • بینی بهبود یابد، یک بیستم دیه کامل است.
 • پرده وسط آن بهبود نیابد، دو نهم دیه کامل خواهد بود.
 • پرده وسط آن بهبود یابد، یک پانزدهم دیه کامل تعیین می‌شود.

دیه فلج کردن بینی

درباره فلج کردن بینی باید بگوییم که طبق ماده 564 قانون مجازات اسلامی، میزان دیه فلج کردن بینی، دو سوم دیه کامل است. در صورتی که در یک دعوا یا تصادفی، بینی فلج شده فرد مضروب از بین برود، وی مشمول یک سوم دیه کامل خواهد شد. در واقع، در فلج کردن عضوی که بخشی از کارایی آن از بین می‌رود، ارش تعیین می‌شود.

دیه از بین بردن بینی

صدمات وارد شده بر بینی، گاهی با از بین رفتن تمام نرمه یا مقداری از استخوان بینی همراه است. با توجه به اینکه صدمه در یک دفعه بر بینی وارد شده باشد یا در چند دفعه، میزان دیه بینی متفاوت خواهد بود. اما اگر می‌خواهید بدانید که دیه شکستن بینی چقدر است؟

بر اساس ماده 592 قانون مجازات اسلامی، اگر نرمه و استخوان بینی در یک دفعه از بین بروند، مشمول دیه کامل خواهند شد. اما اگر نرمه در یک مرحله و استخوان بینی در مرحله دیگری آسیب ببینند، برای نرمه دیه کامل و برای استخوان ارش تعیین می‌شود.

دیه قطع کردن بینی

طبق ماده 558 قانون مجازات اسلامی، برای قطع کردن بینی یا از بین بردن تمام آن، دیه کامل تعیین می‌شود. این میزان دیه در مورد قطع کردن قسمت نرمه ای که پایین استخوان بینی قرار دارد نیز صادق خواهد بود. اگر تمام نرمه یا استخوان بینی به صورت یکجا و همزمان از بین بروند، دیه کامل باید پرداخت شود.

دیه پاره شدن بینی

افرادی هستند که می‌پرسند دیه شکستن بینی چقدر است؟ اما منظورشان دیه پاره شدن بینی است. همان‌طور که می‌توان دیه پاره شدن پرده گوش یا میزان دیه لب را مشخص کرد، به پارگی بینی هم دیه تعلق می‌گیرد.

اگر در یک تصادف بینی افراد آسیب ببیند، مشمول دریافت دیه انحراف بینی می شود.

میزان دیه اگر پارگی بینی باعث از بین رفتن بینی یا نوک آن نشود، یک سوم دیه کامل خواهد بود. اما اگر پارگی بینی بهبود پیدا کند، میزان آن یک دهم دیه کامل است.

دیه خراشیدگی بینی

باید توجه داشت که گاهی صدمات وارد بر بینی در حد خراشیدگی و آسیب‌های جزئی هستند. اگر خراشیدگی بینی بدون خونریزی باشد، حارصه نام می‌گیرد.

طبق ماده 709 قانون مجازات اسلامی، قانون گذار برای این صدمات دیه تعریف می‎کند که یک صدم دیه کامل است.

دیه کوفتگی بینی

اگر صدمات ناشی از دعوا یا تصادف به کوفتگی بینی فرد ختم شود و جراحت، شکستگی یا از بین رفتن بینی رخ ندهد، دیه مشخصی برای آن تعیین نخواهد شد.

دیه کبودی و ورم بینی

در صورت دعوا، تصادف یا عمل بینی، کبودی و ورم بینی ایجاد می‌شود. بر اساس ماده 714 قانون مجازات اسلامی، میزان دیه سه هزارم دیه کامل خواهد بود.

دیه انحراف یا کج شدن بینی بعد از عمل

گاهی افرادی که جراحی بینی انجام می‌دهند، از شرایط بینی خود رضایت کافی ندارند. این افراد هم شاید بپرسند که دیه شکستن بینی چقدر است؟ درست حدس زدید. افرادی که با انحراف یا کج شدن بینی بعد از جراحی مواجه می‌شوند، می‌توانند شکایت کرده و دیه دریافت کنند. این مقدار دیه بر اساس ماده 593 قانون مجازات اسلامی تعیین می‌گردد. در حقیقت طبق این ماده «در کج شدن بینی یا شکستن استخوان بینی که منجر به فساد آن نشود، ارش ثابت می‌شود.»

شکستگی بینی در ماه حرام

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که در شرایط خاص دیه دو برابر می‌شود. اما این باور اشتباه است و میزان دیه شکستگی بینی فرد در چهار ماه محرم، رجب، ذی القعده و ذی الحجه به صورت دیگری محاسبه می‌گردد. بر اساس قوانین مجازات اسلامی، اگر بینی فردی در یکی از چهار ماه حرام و در اثر دعوا یا تصادف دچار شکستگی شود، مشمول دریافت دیه خواهد بود. این میزان دیه شامل یک دیه کامل به علاوه یک سوم دیه کامل است. این میزان دیه برای جنایت عمدی و غیر عمدی فرقی ندارد.

میزان دیه شکستگی بینی در ماه حرام برابر با یک دیه کامل به علاوه یک سوم دیه است.

چنانچه در یک مشاجره یا تصادف بینی افراد آسیب ببیند، مشمول دریافت دیه انحراف بینی می‌شود. اما سؤال اینجاست که دیه شکستگی بینی چقدر است؟ آیا برای انواع آسیب‌دیدگی بینی، میزان متفاوتی دارد؟

نحوه تعیین میزان دیه

اکنون که انواع دیه شکستگی دماغ را مورد بررسی قرار داده ایم، نحوه تعیین میزان دیه را شرح می‌دهیم. در واقع، جراحات وارد شده بر بدن بر اساس قانون مجازات اسلامی، مشمول پرداخت دیه می‌شوند. این میزان، هر ساله با توجه به نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران متفاوت خواهد بود. در تخمین آن، نوع و میزان جراحات تأثیر دارند و تعیین این موارد بر عهده پزشکی قانونی، کارشناسان و قاضیان است. با توجه به آنچه گفته شد، می‌توان به سؤال «دیه شکستن بینی چقدر است؟» به این شکل پاسخ داد که به انواع شکستگی بینی میزان مشخصی از دیه تعلق می‌گیرد. اما میزان دیه با توجه به میزان و نوع آسیب دیدگی متفاوت خواهد بود. شما می‎‌توانید با مطالعه مقالاتی مانند “دیه گوش چقدر است” اطلاعات بیشتری درباره دیه به دست آورید. برای کسب اطلاعات کامل‌تر می‌توانید از مشاوره رایگان واتساپی دادسو بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

 • آیا به جراحات وارد بر بینی، دیه تعلق می‌گیرد؟
 • آیا میزان دیه شکستگی بینی در ماه حرام فرق می‌کند؟

بله. دیه به انواع شکستگی بینی مانند پارگی و کوفتگی بینی، افتادگی قسمت نرمه بینی و شکستگی استخوان آن تعلق می‌گیرد. بله میزان دیه شکستن بینی در ماه حرام یک دیه کامل به علاوه یک سوم دیه کامل است.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

37 پاسخ
 1. سلام من درحین دعوا دماغم شکست رفتم عمل کردم دماغم جا نرفت پزشک قانونی گفت نیازب عمل زیبایی داری ایا هزینه عمل رو دیه هست یانه

 2. سلام ببخشید میخواستم بدونم آسیب بینی انحراف غضروف ۴۲درصد حدودا چقدر میشه

  1. سلام، وقت بخیر
   تعیین میزان دیه به عهده کارشناس دادگاه است

 3. ی سوال دیگه داشتم ارزش دیه بینی چند درصد از دیه کامل یک انسان هست؟

 4. سلام بینی من در تصادف رانندگی شکسته و جای زخم هم به یادگار باقی مانده است و لب پایین من هم از داخل پنج بخیه خورده میزان دیه چه قدر است ؟؟؟ممنون

  1. سلام، وقت بخیر
   تعیین میزان دیه به عهده کارشناس دادگاه است

 5. افزایش دیه درماه حرام، تنها مربوط به فوت است وشامل جراحات نیست

 6. سلام من سال ۹۶درحین خدمت سربازی دچار شکستی بینی شدم موقعی ک از پست نگهبانی میومدم پایین رو پله های اهنی اوفتادم بعد عمل بینم درست نشد مشکل تنفسی پیدا کردم آیا الان میتونم شکایت کنم

 7. سلام وقت بخیر…
  دیه شکستگی در چهار ماه حرام چقد حساب میشه همون ده درصد یا فرق داره ممنون.

 8. سلام بنده دردومین روزمحرم تصادف کردم و بینیم شکستگی پیداکردم همراه باخراشیدگی میخواستم بدونم چقدردیه به من تعلق میگیره؟و اینکه ۳تاازدندونای جلوم آسیب دید ۲تاش کاملا خورد شد وازریشه وعصب آسیب دید یکیش نصفش شکست و لق شد

  1. سلام، وقت بخیر
   تعیین میزان دیه به عهده کارشناس دادگاه است.

 9. با سلام میخواستم بدونم دیه شکستگی بینی وانحراف بینی ۱۰درصد میشه چند.

  1. سلام، وقت بخیر
   تعیین میزان دیه به عهده کارشناس دادگاه است.

 10. سلام من تو دعوا زدم دماغ یکی شکسته تو مدرسه خواستم بدونم زیر ۱۸ سال تخفیف داره یا باید ۹۰ تومن بدم اگر ۹۰ تومن نداشته باشم چی بلایی سرم میاد لطفا بگین

  1. سلام، وقت بخیر
   خیر تخفیقی به خاطر سن شما داده نمی شود.

 11. با سلام حدود چندماه پیش توو نظارگر دعوا بودم و با چوب دماغم را شکستن کلا شکسته و بعد عمل هم کج شده و کبودی زیر چشم

  امروز ک نامه پزشک قانونی گرفتن فقط واس چشمم ۳ درصد زدن

  واس دماغم هیچ نزدن حتی ی درصد

  دلیلش چیه

 12. سلام من یه اپراتور جایگاه گاز هستم چند روز پیش یه راننده اعصاب ندار با من درگیر شد و تو این درگیر با مشت بینی ام شکست و فرار کرد ومن فقط شماره پلاک ماشین رو دارم واین که پزشک قانونی هم که رفتم تایید کردکه بینی‌ام شکسته ولی گفت برو دباره دو ماه دیگه برگرد منظور دکتر رو نفهمیدم چه کار باید کنم

  1. سلام، وقت بخیر
   می توانید شکایت کنید. در صورتی که به راهنمایی بیشتر نیاز دارید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

   1. سلام و خسته نباشید من تو دعوا در مدرسه با پسری دعوا شد بخاطر فحش مادر من زدم دماغش شکست و خیلی خون اومد پلیس اومد مدرسه و من زیر ۱۸ سال هستم خواستم بدون دیه زیر ۱۸ سال متفاوته یا نه

 13. سلام من برای دفاع ازخودم بامشت زدم به دماغ طرف گفتن شکسته اونم داشت من روخفه میکردلباسم راپاره کردووقتی که دماغش راشکستم بااجربه پایم زدوالان پای من بسیارسیاه وکبودشده است ایامتهم من هستم یااون طرف واینکه من بایددیه بدهم یااگرهم بخواهم دیه بدهم چقدربایدبپردازم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   تعیین میزان دیه و مقصر دعوا به عهده کارشناس و قاضی است.

 14. سلام وقت بخیر
  پزشکی قانونی این موارد رو برای من جز دیه رد کرده
  ۱-جراحت حارصه بند ابتدایی انگشت اول دست راست
  ۲-خراشیدگی حارصه سمت راست گردن
  ۳-اسیب بافت نرم زانوی چپ
  ۴- اسیب نسوج نرم بالای بینی
  صدمات اثر اصابت جسم سخت حدود روز اول معاینه اولیه در پزشکی قانونی حادث شده است
  معاینه مجدد دو ماه دیگر لازم است.

  نرخ دیه تعیین شده برای بنده حدودا چقدر میشود؟

  ممنون از شما

 15. سلام بینی من هم جابجایی شدید رخ داده هم شکسته.چقدر دیه تعلق میگیره.

  1. سلام، وقت بخیر
   میزان دقیق دیه را قاضی مشخص می‌کند. برای اطلاعات دقیق‌تر پیشنهاد می‌کنیم با وکیل دیه دادسو جلسه داشته باشید.

 16. اقا تغلیظ دیه فقط شامل فوت میشه در ماه حرام و شامل جراحات نمیشه اطلاعات غلط ندید ب ملت

  1. سلام، وقت بخیر
   خیر دوست عزیز شامل جراحات هم می شود.

   1. سلام خسته نباشید.
    من زدن باکله دماغ من شکسته هم انحراف پیدا کرده پزشگ قانونی۵درصددیه کامل بهم داده ونوشته یه دیه بابت انحرافی وکبودی میخاستم بدونم چقدرمیشه

    1. سلام، وقت بخیر
     تعیین میزان دیه به عهده کارشناس دادگاه است.

  1. سلام، وقت بخیر
   بله
   میزان دیه در شرع و قانون مشخص شده است و مبلغ معینی است. اما میزان ارش در قانون و در شرع مشخص نشده است و باید توسط قاضی و کارشناس تعیین شود.
   همچنین دیه برای زن و مرد متفاوت است اما ارش برای زن و مرد متفاوت نیست

 17. با سلام مسافر ماشینی بودم که در جاده بیرون شهر جلو نشسته بودم بعد از تصادف با ماشین و برخورد به پشت یک بونکر .ضربه خوردن دماغ خراشیده شدن روی دماغ و ورم دماغ و ۲ تا بخیه روی دماغ ..داخل ابروی راست ۲ بخیه خورده روی پلک (زیر ابرو ),۲بخیه خورده و روی لپ هم دو بخیه خورده یک قسمت از پیشانی خراشیده شده

 18. با عرض سلام من کارگر آلماتور بندی هستم تو کار بینیم شکست البته با برادرم کار میکنم که برادرم به عنوان پیمانکار نوشته شده است البته شریک هستم حالا اداره کار ۵۰ درصد برادرم و ۲۵ درصد خودم را مقصر کرده ۲۵ درصد هم بیمه آیا من وکیل بگیرم ارزش داره بعد هر درصد چقدر تخمین میزنن و من چند روز دیگه دادگاهی دارم آیا میتوانم اعتراض بزنم وکی میتوانم اعتراض بزنم با سپاس

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا برای راهنمایی بیشتر با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ تماس بگیرید تا کارشناسن حقوقی دادسو شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *