طلاق از طرف زن و فرآیند آن طبق قوانین جدید

شرایط طلاق از طرف زن نسبت به سایر طلاق ها سخت‌تر و زمانبرتر است.

اینکه در چه صورت زن میتواند طلاق بگیرد بسیار پیچیده است و بسته به شرایط هر شخص، مراحل طلاق از طرف زن، متفاوت است.

با توجه قانون طلاق از طرف زن، خانم باید دلایل قابل قبول به دادگاه ارائه کند تا با درخواست طلاق از طرف زن موافقت گردد.

ار دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف زن می توان به عسر و حرج، عدم رابطه جنسی بلند مدت و اعتیاد آسیب زننده آقا اشاره کرد.

به طور کلی اگر قصد طلاق از طرف زوجه دارید، بهتر است قبل از هر اقدامی، با یک وکیل طلاق از طرف زن مشورت کنید تا با توجه به شرایط یک راهکار مناسب را اتخاذ کنید.

تجربه صدها پرونده مشابه شرایط شما، ما را نسبت به نیازها، دغدغه‌ها و نگرانی های شما آگاه کرده است و در صورتی که دادسو وکیل شما باشد، نیازی به حضور شما در هیچ مرحله‌ای نیست.

در صورت تمایل، دادسو همراه شماست تا وضعیت پرونده شما بررسی شود و بهرین راهکار برای طلاق از طرف زن به شما ارائه شود.

شرایط طلاق از طرف زن چیست؟

همانطور که گفته شد شرایط طلاق از طرف زن، بسته به وضعیت شما می‌تواند بسیار متغیر باشد.

میزان مهریه، دلایل خانم برای طلاق، وضعیت مالی آقا، وضعیت تمکین و… می‌توانند در شرایط طلاق از طرف زن تاثیرگزار باشند.
تجربه نشان داده است که مهریه و اقدام بر روی آن می تواند یکی از اهرم های مهم خانم برای فشار به آقا برای طلاق باشد، اما میزان درآمد و دارایی آقا بسیار مهم است.

شرایط درخواست طلاق از طرف زن باید توسط یک وکیل متخصص بررسی شود. چرا که کوچکترین اشتباه در انتخاب مسیر طلاق، می‌تواند دردسر و ضررهای بسیاری به بار آورد.

دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف زن

عسر و حرج و عدم داشتن رابطه جنسی، از بهترین دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف زن است. در این صورت زوجه با اثبات کراهت می‌تواند برای طلاق از طرف زن اقدام کند.

طلاق به دلیل عدم پرداخت نفقه هم در قانون دکر شده است که اگر آقا به مدت ۶ ماه به خانم نفقه پرداخت نکرده باشد، خانم می‌تواند برای جدایی اقدام کند.

اما قضات به این دلیل با طلاق موافقت نمی‌کنند و زوجه باید دلایل بهتری برای طلاق داشته باشد.

در چه صورت زن میتواند طلاق بگیرد؟

اینکه آیا زن میتواند طلاق بگیرد باید گفت که: بله، ولی با اثبات شرایط سختی که در زندگی مشترک دارد.

این شرایط سخت، بسته هر خانواده متغیر است. نمی‌توان نسخه ثابتی برای همه داشت.

طلاق از طرف زن سخت ترین نوع طلاق است که حتما باید با وکیل در موردش مشورت کنید. برای مشاوره یا وکیل متخصص با دادسو در ارتباط باشید.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

اگر زن درخواست طلاق کند مهریه تعلق میگیرد؟

یکی از سوالات پر تکرار موکلین دادسو این است که اگر زن درخواست طلاق کند مهریه تعلق می‌گیرد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که بله. مهریه تحت هر شرایطی به خانم تعلق می‌گیرد، مگر در مواردی که خانم به صورت رسمی در دفترخانه مهریه را بخشیده باشد.

امکان درخواست طلاق از طرف زن و گرفتن مهریه وجود دارد و مهریه به خانم تعلق می‌گیرد. در مورد طلاق توافقی باید گفت که مهریه در طلاق توافقی بستگی به توافقی خانم و آقا دارد.

طلاق از طرف زن چقدر طول میکشد؟

به هیچ‌وجه نمی‌توان مدت زمان طلاق از طرف زن را به طور دقیق مشخص کرد.

بر خلاق طلاق توافقی که تقریبا در مدت زمان مشخصی انجام می‌شود، نمی‌توان برای مدت زمان طلاق ار طرف زن، پاسخ مشخصی داد.

برای پاسخ به این سوال که طلاق یک طرفه از طرف زن چقدر طول میکشد باید پرونده به صورت کامل بررسی شود و زمان مورد نیاز هر پرونده بنا بر شرایطش، متفاوت است.

در چه صورت زن می‌تواند برای طلاق اقدام کند؟

در ادامه شرایط طلاق یک طرفه زوجه را جهت شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم.

1) داشتن حق طلاق یا وکالت در طلاق

اگر زن دارای حق طلاق بلاعزل باشد، زوجه می‌تواند برای طلاق با داشتن حق طلاق اقدام کند. چون در این شرایط زوجه نیز مانند زوج از حق طلاق یک طرفه برخوردار است و محدودیتی برای به سرانجام رساندن پرونده طلاق برای او وجود نخواهد داشت.

2) طلاق به دلیل عسر و حرج

در صورتی که زندگی مشترک برای زوجه سخت و مشقت‌بار شده باشد، زن می‌تواند به خاطر عسر و حرج از همسرش جدا شود. با اثبات سختی زندگی مشترک برای زوجه، دادگاه رأی طلاق را صادر می‌کند و زن می‌تواند به زندگی زناشویی خودش با همسرش پایان دهد.

3) کراهت داشتن زن از همسرش

اگر زن از همسرش کراهت یا تنفر داشته باشد و نتواند زندگی مشترک را با او ادامه دهد، قانون این امکان را برای زوجه در نظر گرفته که برای طلاق اقدام کند.

4) عدم پرداخت نفقه توسط مرد

مرد موظف است در طول زندگی مشترک نفقه همسرش را بپردازد. این مبلغ جهت تأمین نیازهای روزمره زوجه در نظر گرفته شده است.

اگر مرد به هر دلیلی از پرداخت نفقه همسرش خودداری کند، یا امکان پرداخت نفقه زوجه را نداشته باشد، زن می‌تواند برای طلاق یک طرفه اقدام کند.

5) طلاق با استناد به شروط 12 گانه عقدنامه

در صورتی که زوجین شروط 12 گانه طلاق را امضا کرده باشند، زن می‌تواند با استناد به مواردی مانند بیماری روانی یا جسمانی صعب‌العلاج مرد و… یک طرفه از همسر جدا شود.

6) وجود شرایط فسخ نکاح

اگر زوج به بیماری‌هایی مانند قرن و جذام و… مبتلا باشد، یا اینکه مرد مشکلاتی مانند عنن یا … داشته باشد، زن می‌تواند برای فسخ نکاح اقدام کند.

7) غیب زوج

طبق بندهای 12 گانه عقدنامه در صورتی که مرد 6 ماه مداوم یا 9 ماه متوالی غایب باشد، زوجه می‌تواند برای طلاق از طرف مرد اقدام کند. در صورتی که زوجین این شرط را امضا نکرده باشد، تنها در صورتی که مرد 4 سال غایب باشد و با وجود درج آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار هیچ نشانه‌ای از او پیدا نشود، زوجه می‌تواند غیابی از همسرش جدا شود.

قانون این شرط را در نظر گرفته که زوجه بتواند در صورت مشقت‌بار شدن زندگی مشترک، داشتن حق طلاق، وجود شرایط فسخ نکاح و غیبت مرد برای طلاق یک طرفه اقدام کند.

دادنامه طلاق از طرف زن
نمونه دادنامه طلاق از طرف زن با دادسو

جمع بندی

زوجین برای جدایی باید آمادگی روحی و روانی داشته باشند و شرایط طلاق توافقی، مراحل طلاق از طرف مرد و طلاق از طرف زن را بشناسند.

در صورتی که زوجه قصد داشته باشد برای جدایی اقدام کند، بهترین راه مشورت با وکیل طلاق از طرف زن است؛ زیرا وکلای متخصص در این زمینه شرایط و قوانینی طلاق از طرف زن با داشتن حق طلاق و… را می‌شناسند و به زوجه کمک می‌کنند تا پرونده طلاق را با موفقیت به نتیجه برساند.

اگر به وکیل طلاق از طرف زوجه نیاز دارید، می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

سوالات متداول

درخواست طلاق از طرف زوجه چقدر طول می‌کشد؟

با توجه به پیچیدگی پرونده طلاق از زن نمی‌توان مدت دقیقی را برای به نتیجه رساندن طلاق در نظر گرفت. با این وجود حدود 8 ماه برای طلاق یک طرفه زمان نیاز است.

هزینه وکیل برای طلاق از طرف زن چقدر است؟

با توجه به شرایط زوجه، هزینه‌ای که برای طلاق از طرف از زن توسط وکیل دریافت می‌شود متفاوت خواهد بود.

مرد تا چند سال می‌تواند زن را طلاق ندهد؟

اگر شرایط طلاق از طرف زن مانند شروط 12 گانه طلاق برقرار باشد، مرد نمی‌تواند همسرش را طلاق ندهد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.6/5 - (19 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
18 پاسخ
 1. سلام وقت بخیر اگر خونه یا زمین و چیزای دیگه خانم با زحمت خودش خریده باشه و به نام خودش باشه اگر اقدام به طلاق کنه مال خودش هست یا مرد میتونه نیمی از اموال و بگیره

 2. ۲شکایت -یکی ضرب و شتم همسر که در دوران درخاست طلاق از جانب وی قرار داریم و خانه بستگان در فاصله ۵۰کیلومتری منزل قرار داذرد -حال ی شکایت دوم بخاطر ورود از روی دیوار و اسلحه کلت پلاستیکی ک گویا خیلی اصراری نیست ازش-چگونه پرونده ها بسته شود ک هیچگونه نشود سواستفاده یا استفاده مججد کرذد

 3. طلاق از جانب زوجه-
  اگر طلاق از جانب زوجه باشد ایا شکایت نفقه و تادیه و هزینه دادرسی مشکل قانونی ندارد ایا

 4. سلام اگه زن حق طلاق رو گرفته باشه و درخواست طلاق بده، مهریه و اجرت المثل بهش تعلق میگیره؟
  یک سوال دیگه. زن حق طلاق نداره اما میخواد به خاطر خشونت زیاد شوهر اقدام به جدایی بکنه چطور؟ اجرت المثل و مهریه داره یا نه؟
  خیلی ممنون

 5. ایا بعد از ۴ سال ناشزه شدن و این مدت تونستم ۳۳ سکه از ۲۰۰ سکه رو از اداره ثبت وصول کنم ایا میتونید طلاق ب دلیل کراهت و اینکه چهارساله واقعا حاضر نیستم با ایشون زندگی کنم رو بگیرید برام؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بستگی به شرایطتون داره. پیشنهاد میکنم با وکیل طلاق از طرف زن جلسه داشته باشید.
   با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید تا راهنماییتون کنند.

 6. من به وکیل برای طلاق از طرف زن نیاز دارم. چکار کنم؟
  ۰۹۱۲*****۵۶

  1. سلام، وقت بخیر
   به همکارانم اطلاع میدم باهاتون تماس بگیرند.

 7. طلاق گرفتن زن از مرد خیلی سخت تر از طلاق دادن مرده. همیشه حق با مردهاست

  1. سلام، وقت بخیر
   بله با توجه به این که در قانون ایران حق طلاق با آقاست، طلاق از طرف زوجه مراحل پیچیده و دشواری دارد. به همین دلیل بهتر است از کمک یک وکیل متخصص استفاده کنید.
   در صورتی که به وکیل طلاق از طرف زن نیاز دارید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 8. شرایط طلاق از طرف زن خیلی سخته. ای خدا. چه گناهی کردممممممممم ازدواج کردم

 9. طلاق غیابی از طرف زن میشه؟ شوهرم ۱۵ ساله نیست.

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می‌توانید اقدام کنید. برای راهنمایی با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *