تحت چه شرایطی زن می‌ تواند طلاق بگیرد؟

مدت زمان طلاق از طرف زن

طلاق از سمت زن در کشور ما با پیچیدگی‌های خاصی همراه است. چون حق طلاق با مرد است و زن تنها در شرایطی می‌تواند از همسرش جدا شود که دچار عسر و حرج شده باشد، دلیل محکمه‌پسند داشته باشد یا اینکه حق طلاق بلاعزل را از همسرش گرفته باشد.

شرایط طلاق از طرف زن و مدت زمانی که طاق یک طرفه زوجه طول می‌کشد را در این مطلب بررسی کرده‌ایم. در صورتی که برای شما هم این سوال پیش آمده که تحت چه شرایطی زن می تواند طلاق بگیرد تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

پیشنهاد دادسو به شما این است که برای طلاق یک طرفه از طرف زن حتما وکیل داشته باشید. به دلیل این که معمولاً طلاق از طرف زن طول می‌کشد و طلاق بدون داشتن وکالت در طلاق برای زوجه دشوار است وکیل طلاق می‌تواند کمک زیادی به شما بکند.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

در چه صورت زن می‌تواند برای طلاق اقدام کند؟

در ادامه شرایط طلاق یک طرفه زوجه را جهت شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم.

۱) داشتن حق طلاق یا وکالت در طلاق

اگر زن دارای حق طلاق بلاعزل باشد، زوجه می‌تواند برای طلاق با داشتن حق طلاق اقدام کند. چون در این شرایط زوجه نیز مانند زوج از حق طلاق یک طرفه برخوردار است و محدودیتی برای به سرانجام رساندن پرونده طلاق برای او وجود نخواهد داشت.

۲) طلاق به دلیل عسر و حرج

در صورتی که زندگی مشترک برای زوجه سخت و مشقت‌بار شده باشد، زن می‌تواند به خاطر عسر و حرج از همسرش جدا شود. با اثبات سختی زندگی مشترک برای زوجه، دادگاه رأی طلاق را صادر می‌کند و زن می‌تواند به زندگی زناشویی خودش با همسرش پایان دهد.

۳) کراهت داشتن زن از همسرش

اگر زن از همسرش کراهت یا تنفر داشته باشد و نتواند زندگی مشترک را با او ادامه دهد، قانون این امکان را برای زوجه در نظر گرفته که برای طلاق اقدام کند.

مدت زمان طلاق از طرف زن

۴) عدم پرداخت نفقه توسط مرد

مرد موظف است در طول زندگی مشترک نفقه همسرش را بپردازد. این مبلغ جهت تأمین نیازهای روزمره زوجه در نظر گرفته شده است. اگر مرد به هر دلیلی از پرداخت نفقه همسرش خودداری کند، یا امکان پرداخت نفقه زوجه را نداشته باشد، زن می‌تواند برای طلاق یک طرفه اقدام کند.

۵) طلاق با استناد به شروط ۱۲ گانه عقدنامه

در صورتی که زوجین شروط ۱۲ گانه طلاق را امضا کرده باشند، زن می‌تواند با استناد به مواردی مانند بیماری روانی یا جسمانی صعب‌العلاج مرد و… یک طرفه از همسر جدا شود.

۶) وجود شرایط فسخ نکاح

اگر زوج به بیماری‌هایی مانند قرن و جذام و… مبتلا باشد، یا اینکه مرد مشکلاتی مانند عنن یا … داشته باشد، زن می‌تواند برای فسخ نکاح اقدام کند.

۷) غیب زوج

طبق بندهای ۱۲ گانه عقدنامه در صورتی که مرد ۶ ماه مداوم یا ۹ ماه متوالی غایب باشد، زوجه می‌تواند برای طلاق از طرف مرد اقدام کند. در صورتی که زوجین این شرط را امضا نکرده باشد، تنها در صورتی که مرد ۴ سال غایب باشد و با وجود درج آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار هیچ نشانه‌ای از او پیدا نشود، زوجه می‌تواند غیابی از همسرش جدا شود.

قانون این شرط را در نظر گرفته که زوجه بتواند در صورت مشقت‌بار شدن زندگی مشترک، داشتن حق طلاق، وجود شرایط فسخ نکاح و غیبت مرد برای طلاق یک طرفه اقدام کند.

مدت زمان طلاق از طرف زن

طلاق از طرف زن بدون داشتن حق طلاق و شرایط فسخ نکاح و… نسبت به طلاق از طرف مرد طولانی‌تر است. چون زوجه باید مدارک و شواهد مورد قبول دادگاه را آماده کرده و به قاضی ارائه کند. سپس جلسات دادگاه برگزار می‌شود و در صورت تأیید مدارک دادگاه حکم طلاق را صادر خواهد کرد.

در حالت کلی طلاق از طرف زن بین ۸ ماه تا یک سال زمان نیاز دارد و ممکن است حتی در این بازه طولانی‌تر شود؛ اما، در صورتی که با کمک وکیل پایه یک دادگستری مانند وکلای دادسو پرونده طلاق از طرف زن را آماده کرده و دادخواست طلاق را تنظیم کنید، مدت زمانی که برای طلاق از طرف زن لازم است کوتاه‌تر خواهد شد.

جمع بندی

زوجین برای جدایی باید آمادگی روحی و روانی داشته باشند و شرایط طلاق توافقی، طلاق از طرف مرد و طلاق از طرف زن را بشناسند. در صورتی که زوجه قصد داشته باشد برای جدایی اقدام کند، بهترین راه مشورت با وکیل طلاق از طرف زن است؛ زیرا وکلای متخصص در این زمینه شرایط و قوانینی طلاق از طرف زن با داشتن حق طلاق و… را می‌شناسند و به زوجه کمک می‌کنند تا پرونده طلاق را با موفقیت به نتیجه برساند.

سوالات متداول

درخواست طلاق از طرف زوجه چقدر طول می‌کشد؟

با توجه به پیچیدگی پرونده طلاق از زن نمی‌توان مدت دقیقی را برای به نتیجه رساندن طلاق در نظر گرفت. با این وجود حدود ۸ ماه برای طلاق یک طرفه زمان نیاز است.

هزینه وکیل برای طلاق از طرف زن چقدر است؟

با توجه به شرایط زوجه، هزینه‌ای که برای طلاق از طرف از زن توسط وکیل دریافت می‌شود متفاوت خواهد بود.

مرد تا چند سال می‌تواند زن را طلاق ندهد؟

اگر شرایط طلاق از طرف زن مانند شروط ۱۲ گانه طلاق برقرار باشد، مرد نمی‌تواند همسرش را طلاق ندهد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

۴.۳/۵ - (۱۲ امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

1 دیدگاه برای “تحت چه شرایطی زن می‌ تواند طلاق بگیرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید