خانه / ایرانیان خارج از کشور / مدیریت اموال ایرانیان خارج از کشور

مدیریت اموال ایرانیان خارج از کشور

مدیریت اموال ایرانیان خارج از کشور

مدیریت اموال در ایران یکی از چالش‌های عمده ای است که بسیاری از افراد ساکن در خارج از کشور با آن مواجه هستند. اغلب این افراد ممکن است املاک یا اموالی داشته باشند که هنوز تکلیف آن‌ها را مشخص نکرده اند.

در چنین شرایطی اعتماد به یک شخص خاص برای مدیریت اموال و اطلاع از روند صحیح معاملاتی یا قانونی بدون حضور در کشور می‌تواند بسیار سخت باشد. اما این سری از افراد می‌توانند از امکان مدیریت اموال توسط یک وکیل حقوقی معتبر استفاده کنند تا ریسک معاملات خود را به صفر برسانند و از اتلاف سرمایه خود جلوگیری کنند.

معمولاً ایرانیان خارج از کشور نمی‌توانند برای انجام امور بانکی، امور دانشگاهی و یا مدیریت اموال به ایران بیایند. در صورتی که تمایل داشته باشید وکیل متخصص دادسو می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. برای کسب اطلاعات بیش‌تر با مشاوران حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

انجام امور اداری و حقوقی املاک ایرانیان خارج از کشور

اگر شما هم در خارج از کشور ساکن هستید، می‌توانید امور اداری و کار مدیریت اموال در ایران را با طی کردن یک سری مراحل و به کمک یک وکیل حقوقی انجام دهید.

برای مثال در صورتی که مشکلاتی در مورد دوران سربازی و نظام وظیفه دارید، می‌توانید به کمک یک وکیل معتبر در داخل کشور مسائل اداری مربوط به آن را حل و فصل کنید. در کنار امور اداری مربوط به سربازی موارد دیگری همچون پیگیری اسناد و مدارک افراد ساکن خارج از کشور در کنار مدارک دانشگاهی، امور بانکی و حتی کارهایی که مربوط به شهرداری یا سایر ادارات هستند، به کمک یک وکیل در ایران قابل پیگیری خواهند بود.

به جز مسائل اداری شما می‌توانید امور مالی و حقوقی املاک خود را نیز از این طریق مدیریت کنید. برای مثال اگر قصد خرید و فروش ملکی را دارید یا اینکه می‌خواهید املاک خود را به نام شخص دیگری کنید، می‌توانید این کار را از طریق ارائه وکالت به یک وکیل داخلی دارای پرونده وکالت انجام دهید.

به طور کلی کلیه امور اداری و حقوقی مربوط به فروش و مدیریت اموال در داخل برای کسانی که ساکن ایران نیستند از طریق وکالت دادن به یک شخص معتبر قابل انجام هستند. اگر با روند ارائه این وکالتنامه آشنا شوید، خواهید دید که نیازی به حضور در کشور برای انجام این امور نخواهید داشت.

فروش املاک ایرانیان خارج از کشور

مسافت دور، محدودیت‌های رفت و آمد به کشور در کنار مواردی همچون عدم اعتماد به افراد امین از جمله چالش‌هایی هستند که مدیریت اموال در ایران و فروش املاک را برای ایرانیان ساکن خارج از کشور با مشکل مواجه می‌کنند.

خبر خوب این است که استفاده از یک وکیل حقوقی معتبر و دارای پروانه وکالت می‌تواند انجام تمامی این امور را بر عهده گرفته و بدون حضور موکل در کشور تمامی این امور را به صورت کاملاً قانونی حل و فصل کند. اما مسئله مهم در این زمینه تفاوت داشتن انجام وکالت در دو زمان حضور در کشور و سکونت در بیرون از آن است.

در حالت اول افراد برای سپردن امور اداری و مالی خود می‌توانند وکالتنامه ای را از طریق دفتر اسناد رسمی به کمک وکیل خود تنظیم کنند. اما کسانی که در خارج از کشور ساکن هستند برای انجام این کار باید حتماً از طریق سفارت یا کنسولگری‌های کشورمان این کار را پیگیری کنند.

البته به جز این مورد استفاده از سامانه میخک نیز ضروری است. این سامانه که تحت نظر وزارت امور خارجه است، امکان انجام درخواست وکالت برای فروش و مدیریت اموال در ایران را از طریق یک وکیل ملکی معتبر میسر می‌کند.

خرید ملک برای ایرانیان خارج از کشور

در برخی از مواقع افرادی که خارج از کشور هستند قصد دارند تا با انتقال ارز املاکی را در ایران خریداری کنند. گاهی نیز می‌خواهند این کار را از طریق اموال موجود در بانک‌های داخلی انجام دهند. در هر دو حالت خرید ملک برای ایرانیان خارج از کشور از طریق دادن وکالت به یک وکیل آشنا با قوانین حقوقی امکان پذیر است.

چنین وکیلی می‌تواند شرایط را برای انجام یک خرید امن، انتقال ارز از صرافی‌ها یا انتقال سند به نام خریدار فراهم کند. اگر در انتخاب وکیل خود در این زمینه دقت لازم را داشته باشید، در هیچ یک از بخش‌های مربوط به خرید ملک متضرر یا دچار مشکل نخواهید شد.

رهن ملک برای ایرانیان خارج از کشور

بسیاری از افرادی که به دلایل مختلف از جمله تحصیل، کار یا زندگی به کشورهای دیگر مهاجرت کرده اند، ممکن است املاکی را در کشور داشته باشند. بر این اساس نیاز دارند که در پایان موعد قرارداد مربوط به هر ملک در مورد تجدید یا تغییر قرارداد رهن و اجاره کاری انجام دهند. مسافت زیاد و مشکلات مربوط به رفت و آمد برای این قبیل افراد باعث می‌شود تا نتوانند در زمان مناسب در کشور حضور پیدا کنند.

بنابراین اهمیت استفاده از یک شخص امین، کسی که تمامی امور را زیر نظر قانون پیگیری کند، دو چندان خواهد شد. اگر شما هم در لیست افرادی هستید که می‌خواهید مدیریت اموال در ایران و مسائل مربوط به رهن و اجاره املاک را بدون حضور در کشور پیگیری کنید، می‌توانید از یک وکیل حقوقی به عنوان نماینده خود استفاده کنید.

در چنین مواردی می‌توانید امور مربوط به اجاره بها، رسیدگی به امور ملکی مانند رهن، اجاره، تجدید قرارداد، تغییر مستأجر و رسیدگی‌های ماهانه را از طریق وکیل خود مدیریت کنید.

رهن ملک برای ایرانیان خارج از کشور

دعاوی ملکی ایرانیان خارج از کشور

یکی دیگر از امور اداری و مالی مربوط به ایرانیان خارج از کشور که در بیشتر اوقات نیاز به پیگیری توسط یک نماینده دارد، دعاوی ملکی است. این دعاوی که همیشه در کشور جزو پرچالش ترین مسائل حقوقی محسوب می‌شوند، باید دقیقاً مطابق با قانون رسیدگی شوند.

به همین دلیل برای پیروز شدن در این دعاوی نیاز به شخصی کارآمد خواهید داشت که بر تمامی قوانین تسلط کامل داشته باشد و بتواند از حق شما در دادگاه دفاع کند. اغلب افراد ساکن در خارج از کشور ممکن است به دلیل عدم اطلاعات کافی یا مشکل در تنظیم قراردادهای خرید و فروش با دعاوی ملکی درگیر شوند که در این صورت باید موضوع را از طریق دعاوی حقوقی یا کیفری پیگیری کنند.

به همین دلیل است که یک وکیل ملکی می‌تواند در این زمینه هم به شما کمک کند. برخی از دعاوی ملکی ایرانیان ساکن خارج شامل موارد زیر می‌شوند.

 • دعاوی مربوط به تنظیم سند
 • تعدیل اجاره بها
 • دعاوی مربوط به پایان کار
 • الزام به فک رهن
 • ابطال سند مالکیت
 • اعتراضات ثبتی
 • تفکیک املاک
 • ابطال سند رسمی
 • افراز املاک مشاع
 • توقیف عملیات اجرایی یا باطل کردن آن
 • دعاوی مرتبط با موقوفات مختلف
 • گرفتن سرقفلی
 • تخلیه اماکن تجاری، مسکونی یا اداری
 • ابطال یا فسخ قرارداد ملکی

راهنمای خرید ملک در ایران برای اتباع خارجی

اگر به عنوان یکی از اتباع کشورهای دیگر در ایران ساکن هستید، باید از مسائل حقوقی مربوط به اتباع در زمینه خرید ملک آگاهی لازم را داشته باشید. عدم آگاهی و قرار گرفتن در مسیر نادرست می‌تواند منجر به بروز چالش‌ها و مشکلات فراوانی شود که حتی در اغلب موارد نتیجه ای جز متضرر شدن افراد را در پی ندارد.

بد نیست بدانید که با توجه به قوانین کشوری، اتباع ساکن در ایران به جز در برخی از موارد آن هم به صورت استثنایی، اجازه خرید ملک در کشور را نخواهند داشت. به همین دلیل اتباع دیگر کشورها به دلایل متعدد از جمله سکونت طولانی مدت اقدام به انتقال سند و خرید ملک به صورت قولنامه ای می‌کنند که معمولاً در آینده آن‌ها را دچار مشکل می‌کند.

در بررسی قوانین خرید ملک توسط اتباع خارجی ذکر این نکته هم ضروری است که چنین اشخاصی مطلقاً از خرید زمین‌های زراعی در داخل کشور محروم هستند. البته یک مورد خاص در این زمینه وجود دارد که برای اطلاع از آن می‌توانید از وکلای حقوقی دادسو کمک بگیرید.

به طور کلی قوانین مربوط خرید ملک برای تبعه‌های خارجی بستگی به اینکه اقامت دائم ایران را دارند یا خیر، متفاوت خواهد بود. به همین دلیل اطلاع از قوانین به کمک یک وکیل خبره الزامی است.

وکیل ملی ایرانیان خارج از کشور

برای کلیه امور اداری و مدیریت اموال در ایران خود می‌توانید از طریق یک وکالتنامه و تنظیم آن، حدود و اختیارات وکیل خود را مشخص کنید. برای گرفتن یک وکیل ملی و دادن وکالت به او می‌توانید از دو طریق اقدام کنید. در روش اول افراد می‌توانند این وکالت را به صورت مستقیم در اختیار یک وکیل قرار دهند یا اینکه به یک فرد معتمد و عضوی از خانواده اعتماد کنند.

افراد می‌توانند برای مدیریت اموال در ایران یکی از دو نوع وکالت مطلق یا وکالت مقید را به وکیل خود بدهند. در نوع اول وکیل برای انجام کلیه امور به اجازه موکل خود احتیاجی ندارد و می‌تواند با استناد به وکالت مطلق تمامی این امور را خود در دست بگیرد. در وکالتنامه مقید، موکل می‌تواند حدود اختیارات وکیل خود را مشخص کند. برای مثال می‌تواند تنها خرید و فروش یا مدیریت اموال در ایران را تا حدی معین به وی واگذار کند.

وکیل ملی ایرانیان خارج از کشور

فروش خودرو ایرانیان خارج از کشور

در صورتی که خارج از کشور ساکن هستید و خودرو یا خودروهایی را به نام خود در ایران دارید، می‌توانید درست مانند فروش املاک یا پیگیری امور اداری با تنظیم وکالت، این کار را بر عهده وکیل حقوقی خود در داخل کشور قرار دهید. برای پیشگیری از بروز هرگونه مشکلی حتماً در انتخاب وکیل و البته حدود اختیارات او دقت لازم را داشته باشید.

خرید خودرو برای ایرانیان خارج از کشور

همانطور که بررسی کردیم کلیه امور مربوط به خرید و فروش و معامله خودرو درست مانند مدیریت اموال در ایران می‌تواند توسط یک فرد معتمد انجام شود. این فرد می‌تواند یک وکیل یا یک شخص عادی مثلاً از دوستان یا اعضای خانواده باشد. نکته مهم تنظیم وکالتنامه و تعیین حدود اختیارات شخص مورد نظر است.

در صورتی که شما هم ساکن خارج از کشور هستید، یا قصد دارید در آینده ای نزدیک به خارج سفر کنید، می‌توانید با دادن وکالتنامه به یک وکیل حقوقی از مدیریت اموال در ایران یا انجام امور اداری مربوط به دانشگاه، سربازی استفاده نمایید.

وکلای باسابقه، ماهر و معتبر مؤسسه حقوقی دادسو در این زمینه می‌توانند بهترین خدمات را به شما ارائه کنند. برای دریافت مشاوره رایگان واتساپی یا تلفنی می‌توانید از طریق راه‌های معرفی شده در سایت با مؤسسه دادسو در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

انجام امور اداری و حقوقی املاک ایرانیان خارج از کشور چگونه است؟

انجام این امور از طریق سامانه میخک و حضور شخص در کنسولگری با دادن وکالت به یک وکیل حقوقی یا شخص معتمد قابل انجام است.

دعاوی ملکی ایرانیان خارج از کشور شامل چه مواردی می‌شوند؟

این دعاوی شامل موراد زیادی می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توانیم به مواردی همچون دعاوی مربوط به پایان کار، الزام به فک رهن، ابطال سند مالکیت، اعتراضات ثبتی و تفکیک املاک اشاره کنیم.

آیا خرید ملک توسط اتباع خارجی امکان پذیر است؟

-در بیشتر مواقع پاسخ این پرسش منفی است. اتباع خارجی خصوصاً برای تصاحب املاک زراعی و سرمایه گذاری در آن‌ها مجاز نیستند و تنها در موارد استثنایی می‌توانند اقدام به خرید املاک در ایران کنند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

3 پاسخ
 1. من یک واحد مسکونی در شهر کرمان دارم.
  قصد دارم بفروشمش و پولشو به صورت دلار بیارم کانادا
  میشه به شما. وکالت بدم؟
  میخک هم دارم

  1. سلام، وقت بخیر
   بله در خدمتتون هستیم. برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید. 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *