دیه ازاله بکارت و افضا در سال ۱۴۰۳ چقدر است؟

دیه ازاله بکارت

اگر به خاطر رابطه جنسی نامشروع یا تجاوز، رابطه جنسی اجباری و با فشار و اجبار، تصادف و… پرده بکارت آسیب ببیند، یا فشار وارده با ناحیه تناسلی زن موجب بروز افضا شود، قانون‌گذار مبلغ مشخصی را به عنوان دیه برای این اتفاقات در نظر گرفته است.

در این مطلب دادسو نکاتی که درباره دیه ازاله بکارت و افضا باید بدانید را ارائه کرده است. اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه دارید، از طریق واتساپ با مشاورین حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

منظور از افضا چیست؟

با توجه به اینکه صدمات جسمانی که به افراد مختلف وارد می‌شود می‌تواند زندگی آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهد، در صورتی که فردی به خاطر حوادث عمدی یا غیرعمدی دچار مشکل شده باشد مشمول دریافت دیه خواهند بود.

طبق قانون مجازات اسلامی افضا به یکی شدن دو مجرای بول و حیض یا حیض و غائط گفته می‌شود؛ یعنی در صورتی که حادثه وارده به ناحیه تناسلی زن موجب یکی شدن مجرای ادرار و عادت ماهانه زن یا یکی شدن مجرای عادت ماهانه یا محل ادرار با محل مدفوع شده باشد، مبلغی که به عنوان دیه به فرد تعلق می‌گیرد برابر دیه افضا خواهد بود.

افضا می‌تواند به خاطر رابطه جنسی خشونت‌بار، فشار دادن جسمی سخت در ناحیه تناسلی یا … رخ دهد. هر فردی از جمله همسر یا غیر همسر زن باعث رخ دادن این حادثه شده باشد، لازم است که دیه افضا را که قانون مجازات اسلامی برای صدمه وارده تعیین کرده بپردازد.

افضا چیست

میزان دیه افضا

اگر افضا توسط همسر بالغ فرد ایجاد شده باشد و علت بروز این مشکل غیر از مقاربت جنسی باشد، مبلغی که به عنوان دیه در نظر گرفته می‌شود برابر با دیه کامل زن در سال جاری خواهد بود. اگر همسر نابالغ باشد و افضا به خاطر مقاربت یا رابطه جنسی رخ داده باشد، مبلغی که برای جبران خسارت باید به زن پرداخت شود برابر با تمام مهر + دیه کامل زن +‌ نفقه تا زمان فوت یکی از زوجین ولو طلاق داده باشد خواهد بود.

هر گاه افضا به خاطر فردی نابالغ یا مکره که همسر فرد نیست رخ داده باشد و این اتفاق موقع رابطه جنسی برای زن اتفاق رخ باشد، طبق ماده 661 قانون مجازات اسلامی مهرالمثل + دیه کامل زن +‌ در صورت ازاله بکارت، ارش البکاره باید به عنوان دیه به فرد پرداخت شود.

اگر افضا توسط غیر همسر بالغ یا مکره و به خاطر غیر مقاربت رخ داده باشد، طبق قانون مجازات اسلامی مبلغی که به عنوان دیه باید پرداخت شود برابر دیه کامل زن +‌ مهرالمثل در صورت ازاله بکارت خواهد بود. در صورتی که فردی غیر از همسر زن بالغ با وجود رضایت او با زن رابطه جنسی داشته باشد و افضا رخ دهد، مبلغ دیه‌ای که باید پرداخت شود برابر یک دیه کامل خواهد بود.

بر اساس ماده 660 قانون مجازات اسلامی، اگر افضای همسر به سبب عاملی غیر از مقاربت جنسی صورت بگیرد، باید دیه کامل زن بر اساس نرخ دیه به او پرداخت شود.

دیه ازاله بکارت

ازاله بکارت به معنی از بین رفتن پرده بکارت یک زن دوشیزه در اثر رابطه یا وارد کردن جسمی به درون ناحیه تناسلی فرد است. با توجه به اینکه ازاله بکارت باعث بروز مشکلات روحی و روانی برای فرد می‌شود و زندگی او در اجتماع و شرایط ازدواج زن را با چالش مواجه می‌کند، قانون‌گذار برای ازاله بکارت یا از بین پرده بکارت مبلغی را به عنوان دیه در نظر گرفته است.

اگر ازاله بکارت غیر همسر با مقاربت یا به هر وسیله دیگری و بدون رضایت انجام شود، مبلغی که به عنوان دیه در نظر گرفته می‌شود طبق ماده 658 قانون مجازات اسلامی برابر با مهرالمثل است. اگر ازاله بکارت با رضایت فرد و با مقاربت انجام شود، مبلغ دیه چیز ثابتی نخواهد بود.

دیه ازاله بکارت در صورت رضایت دختر نابالغ یا مجنون یا مکره برابر با دیه ازاله بکارت در صورت عدم رضایت است. اگر همراه ازاله بکارت جنایت دیگری نیز به وجود آید، مبلغ دیه حادثه رخ داده به عنوان ارش توسط قاضی محاسبه شده و به دیه تعیین شده برای ازاله بکارت اضافه می‌شود.

دیه ازالت بکارت

جمع بندی

رابطه جنسی لازمه زندگی مشترک است؛ اما گاهی مواقع در اثر روابط جنسی خارج از عرف یا مشکلاتی مانند تجاوز و… مشکلات جسمانی مانند افضا یا ازاله بکارت برای زن رخ می‌دهد.

طبق قانون مجازات اسلامی در صورتی که بکارت زن در اثر رابطه جنسی اجباری با غیر همسرش از بین برود، یا مشکلی در ناحیه تناسلی او رخ بدهد، باید مبلغی که به عنوان دیه در قانون مجازات اسلامی تعیین شده به زن پرداخت شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می‌توانید از وکیل دیه کمک بگیرید.

سوالات متداول

دیه ازاله بکارت در سال جدید چقدر است؟

دیه ازاله بکارت برابر مهرالمثل است و با توجه به شرایط اجتماعی و خانوادگی زن و شان او تعیین می‌شود.

دیه افضا بر اثر مقاربت جنسی چقدر است؟

اگر در اثر مقاربت جنسی افضا رخ داده باشد، مبلغ دیه‌ای که باید پرداخت شود برابر دیه کامل زن است.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.7/5 - (12 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *