محاسبه مهریه در طلاق رجعی

مهریه در طلاق رجعی

طلاق انواع مختلفی دارد. در طلاق رجعی مرد می‌تواند در طول مدت عده به همسرش رجوع کند و همچنان زندگی مشترکش را با زوجه ادامه دهند. اما در طلاق بائن این شرایط برای زوجین وجود ندارد؛ و مرد و زن به محض صدور رأی دادگاه باید برای جاری شدن صیغه طلاق به محضر مراجعه کنند.

برای اینکه درباره طلاق رجعی و نحوه پرداخت مهریه در این نوع از طلاق شناخت بیشتری کسب کنید با این مطلب از دادسو همراه باشید. اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انواع طلاق مانند طلاق از طرف مرد دارید، از طریق واتساپ یا تماس تلفنی می‌توانید با وکلای حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

طلاق رجعی چیست؟

طلاق رجعی به طلاقی گفته می‌شود که امکان رجوع مرد بعد از صدور حکم طلاق توسط دادگاه وجود داشته باشد. در واقع اگر زن و مرد برای طلاق اقدم کنند و زن باکره یا یائسه نباشد، مدت مشخصی حدود سه ماه به عنوان عده برای زن در نظر گرفته می‌شود. این بازه زمانی برای اطمینان از عدم بارداری زوجه و امکان رجوع مرد پس از طلاق در تعیین شده است.

یعنی اگر مرد تصمیم بگرد که مجدداً برای زندگی با همسرش اقدام کند و به او تمایل نشان دهد، بدون اینکه نیاز به جاری شدن مجدد صیغه عقد باشد زوجین می‌توانند زندگی مشترک خودشان را شروع کنند. در این شرایط دادگاه یک ماه فرصت می‌دهد که زوج رجوع از طلاق را اطلاع دهد تا پرونده مختومه اعلام شود.

در طلاق رجعی مرد موظف است مهریه و نفقه زن را بپردازد؛ و زن می‌تواند در طول مدت سه ماه عده در منزل همسرش زندگی کند. اما وقتی طلاق از نوع بائن باشد و طلاق از طرف زن یا طلاق از طرف مرد به صورت دائم مطرح شده باشد، زوجه در طول عده از نفقه برخوردار نخواهد بود و امکان زندگی در خانه جداگانه برای او وجود دارد.

طلاق رجعی چیست؟

انواع طلاق رجعی

طلاق رجعی نیز مانند طلاق بائن دارای نمونه‌های مختلفی است. در ادامه انواع طلاق رجعی و مهریه در آن‌ها توسط دادسو بررسی شده است.

طلاق خلع و مبارات

طلاق خلع و مبارات در حالت عادی یکی از انواع طلاق بائن به شمار می‌رود؛ اما با توجه به اینکه در طلاق خلع و مبارات زن می‌تواند در طول مدت زمان عده برای مال یا مهریه بخشیده شده به مرد رجوع کند، این امکان برای زوج در نظر گرفته شده که مرد نیز برای شروع مجدد زندگی زناشویی با همسرش اقدام کند و طلاق از نوع رجعی باشد.

طلاق به درخواست مرد

اگر طلاق از طرف مرد مطرح شده باشد، باید زوجه تمام حقوق قانونی زن مانند مهریه، نفقه و… را برای جدایی بپردازد تا دادگاه به این پرونده رسیدگی کند. پس از پرداخت حقوق زن و صدور حکم طلاق توسط دادگاه، مدتی به عنوان عده برای زن در نظر گرفته می‌شود. در طول این بازه زمانی مرد می‌تواند تا سه مرتبه مجدداً برای شروع زندگی مشترک با همسرش رجوع کند. پس از آن طلاق زوجین از نوع بائن خواهد بود و امکان رجوع برای مرد وجود نخواهد داشت.

طلاق از طرف مرد

طلاق توافقی

طلاق توافقی نیز از نوع طلاق بائن است و اگر زوجین زمانی که زوجه باکره یا یائسه نیست از هم توافقی جدا شده باشند؛ مرد می‌تواند در طول مدت زمان عده به همسرش رجوع کرده و برای شروع زندگی زناشویی اقدام کند. در طلاق توافقی زوجین برای پرداخت یا بخشش مهریه توافق می‌کنند و امکان دریافت مهریه در طول مدت عده برای زن وجود دارد.

زن می‌تواند در طلاق رجعی برای دریافت مهریه‌اش رجوع کند و مرد در مدت عده موظف است که این مهریه را به عنوان حق زن در ایام زوجیت بپردازد.

مهریه در طلاق رجعی

 مهریه دین ممتاز بر گردن مرد است و زن در طول دوران زندگی زناشویی خودش با همسرش می‌تواند از آن برخوردار شود. همچنین در صورتی که زوجین برای طلاق رجعی یا طلاق بائن اقدام کنند، باید مرد مهریه زن را به طور کامل بپردازد تا امکان صدور حکم طلاق یا جاری شدن صیغه طلاق وجود داشته باشد.

البته در صورتی که زوجین برای طلاق توافقی اقدام کرده باشند، زوجه می‌تواند مهریه‌اش را در طلاق رجعی به همسرش ببخشد تا روند پرونده طلاق سریع‌تر شود. در شرایطی زن تمام حق و حقوقش را به همسرش ببخشد، دادگاه تصمیم و سازش بین زوجین را معتبر می‌داند و حکم طلاق بدون نیاز به پرداخت حقوق مالی زن صادر می‌شود. اما در طول مدت عده زن می‌تواند از بذل مهریه رجوع کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه طلاق رجعی می‌توانید از وکیل طلاق متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

سؤالات متداول

آیا مرد باید مهریه زن را در طلاق رجعی بپردازد؟

مهریه حق و حقوق قانونی زن است و زوج باید در طلاق رجعی مهریه را به طور کامل بپردازد.

آیا طلاق رجعی مشمول پرداخت نفقه می‌شود؟

مرد موظف است در طول مدت زمان عده طلاق رجعی نفقه زن را به طور کامل بپردازد.

۵/۵ - (۴ امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید