خانه / ارث و انحصار وراثت / عدم همکاری وراث در تقسیم ارث

عدم همکاری وراث در تقسیم ارث

عدم همکاری وراث در تقسیم ارث

انحصار وراثت پیچیدگی‌های بسیار زیادی دارد که ممکن است مراحل انجام این کار را طولانی کند. یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که انحصار وراثت می‌تواند داشته باشد، عدم همکاری وراث در تقسیم ارث است. این موضوع می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و این سوال پیش می آید که اگر یکی از وراث سهمش را بخواهد چه باید کرد؟

در ادامه مقاله دلایل مختلف برای عدم همکاری ورثه برای تقسیم ارث و همین‌طور راه‌های پیشنهادی برای حل این موضوع را برررسی می‌کنیم. در این مطلب قصد داریم به صورت مختصر درباره ارث، انحصار وراثت، طبقه بندی وراث و … توضیح دهیم.

ارث چیست؟

به تمامی اموالی که فرد بعد از فوت خود به جا می‌گذارد ارث گفته می‌شود. این اموال می‌تواند شامل آپارتمان، زمین، ماشین، پول نقد و … باشد که بعد از فوت فرد باید با توجه به وصیت نامه و وراث ایشان این ارث تقسیم شود.

وراث شامل چه کسانی می‌شود؟

به هر شخصی که بعد از فوت متوفی از ایشان ارث ببرد، ورثه گفته می‌شود. وراث به صورت قانونی به سه طبقه تقسیم می‌شوند که به ترتیب اولویت دسته اول بیشتر از دو دسته دیگر است.

 • طبقه اول شامل پدر، مادر، فرزند، همسر و نوه متوفی می‌شود.
 • طبقه دوم شامل پدر بزرگ، مادر بزرگ، خواهر، برادر و فرزندان آنها می‌باشد.
 • طبقه سوم را عمه، عمو، دایی، خاله و فرزندان آنها تشکیل می‌دهند.
ارث چیست؟

دلایل عدم همکاری وراث در تقسیم ارث

حتما تا به حال در اطرافیان خود دیده یا شنیده‌اید زمانی که فردی فوت می‌کند، وراث ایشان برای تقسیم اموال متوفی به مشکل بر می‌خورند. در بعضی از موارد این مشکل پیش آمده برای عدم حضور در جلسه تقسیم ترکه و عدم همکاری یکی از وراث است.

برای مثل همه‌ی وراث برای توافق نامه‌ی محضری تقسیم اموال به نتیجه می‌رسند ولی یکی از وراث به هر دلیلی مخالف انجام این کار است. یا در موارد دیگر ممکن است همه‌ی وراث به توافق برسند که وکالتی به وکیل بدهند که امور انحصار وراثت توسط وکیل انجام شود ولی اگر یکی از وراث سهمش را بخواهد و راضی به گرفتن وکیل نباشد، چالشی برای همه ایجاد خواهد کرد.

در صورت عدم همکاری ورثه برای تقسیم ارث چه باید کرد؟

به صورت کلی در حل موضوعات این چنینی که نفرات مختلفی درگیر هستند بهترین راه حل مذاکره‌ی مسالمت آمیز است. یعنی باید همه‌ی وراث با یک دیگر مذاکره کنند تا به نتیجه‌ برسند. پیشنهاد ما به شما این است که در صورت بروز این مشکل و همکاری نکردن یکی از وراث حتما موضوع را با وکیل پایه یکی دادگستری که به صورت تخصصی کار انحصار وراثت را انجام می‌دهد صحبت کنید؛ تا ایشان با ورثه‌ای که همکاری نمی‌کند حرف بزند.

انحصار وراث در صورت وجود نداشتن این مشکلات هم پروسه طولانی و وقت‌گیری است، که با بروز این موضوع طولانی‌تر هم می‌شود. اما در صورتی که یکی از وراث سهمش را بخواهد و اگر وراث حاضر به تقسیم نباشند چه باید کرد؟ اگر بعد از مذاکره به نتیجه مثبتی نرسیدید باید دعوای خلع ید از ملک مشاع را طرح کنید. این دعوا برای زمانی کاربرد دارد که ملک خاصی از اموال متوفی به تعدادی از وراث تعلق می‌گیرد. در این صورت وراث برای تقسیم این مال همکاری لازم را نمی‌کنند. دعوای خلع ید از ملک مشاعی به این صورت است که ملکی که سر آن به نتیجه مشترکی نرسیدند را پلمپ می‌کنند.

هدف از پلمپ ملک ورثه‌ای این است که از نظر دادگاه موضوع کارشناسی شود. وقتی این دعوا طرح شود و دادگاه کارشناسی لازم را انجام دهد در نهایت آن وراثی که قرار بود از یک ملک بهره‌ای نبرد یا درصد کمی بهره ببرند با وراث دیگر در شرایط برابر قرار می‌گیرند و به یک اندازه بهره می‌برند.

مواد قانونی مربوط به خلع ید از ملک مشاع:

ماده 43 قانون اجرای احکام مدنی: در مواردی که حکم خلع ید علیه متصرف ملک مشاع به نفع مالک قسمتی از ملک مشاع صادر شده باشد از تمام ملک خلع ید می‌شود، ‌ولی تصرف محکوم ‌له در ملک خلع ید شده مشمول مقررات املاک مشاعی است.

ماده 576 قانون مدنی: طرز اداره کردن اموال مشترک تابع شرایط مقرره بین شرکاء خواهد برد.

ماده 582 قانونی مدنی: شریکی که بدون اذن یا در خارج از حدود اذن تصرف در اموال شرکت نماید ضامن است. در شرایطی که هیچ کدام از روش‌های بالا کاربردی نداشت دادگاه موظف است جلسه دادرسی را بدون حضور ورثه‌ای که همکاری نمی‌کند تشکیل دهد. در این صورت حکم صادر شده از طرف دادگاه غیابی است و در آن سهم در یکی از وراث مشخص می‌شود.

ماده 95 قانون آیین دادرسی مدنی: عدم حضور هریک از اصحاب دعوا و یا وکیل ملکی آنان در جلسه دادرسی مانع رسیدگی و اتخاذ تصمیم نیست. در موردی که دادگاه به اخذ توضیح از خواهان نیاز داشته باشد و نامبرده درجلسه تعیین شده حاضر نشود و با اخذ توضیح از خوانده هم دادگاه نتواند رای بدهد، همچنین در صورتی که با دعوت قبلی هیچ یک از اصحاب دعوا حاضر نشوند و دادگاه نتواند در ماهیت دعوا بدون اخذ توضیح، رای صادر کند دادخواست ابطال خواهد شد.

همچنین در صورت عدم همکاری یکی از وراث برای تقسیم ارث، وراث دیگر می‌تواند مراحل دریافت گواهی انحصار وراثت را انجام دهند و در صورتی که هر کدام از ورثه حاضر به دادن اطلاعات هویتی خود برای ادامه کار نبودند می‌توان با گرفتن استشهادیه انحصار وراثت و با استعلام شورای حل اختلاف، مدارک مورد نیاز را از اداره ثبت احوال دریافت کرد.

خلع ید از ملک مشاع

حضور یکی از ورثه در خارج از کشور و عدم همکاری ایشان برای انحصار وراثت

در حالت عادی که یکی از وراث در خارج از کشور است، باید به شخصی یا وکیل پایه یک دادگستری وکالت بدهد تا به جای ایشان در مراحل انحصار وراثت حضور داشته باشد. ولی در صورتی که ایشان قصد عدم هکاری برای تقسیم ارث را داشتند به روش بالا یعنی استعلام شورای حل اختلاف از ثبت احوال موضوع حل می‌شود.

راهنمای دریافت گواهی فوت و نمونه گواهی فوت بیشتر بخوانید: راهنمای دریافت گواهی فوت و نمونه گواهی فوت

وکیل برای عدم همکاری ورثه برای تقسیم ارث

بهتر است بدانید به دلیل این که این موارد به دفعات تکرار شده است و وکیل پایه یک دادگستری که به صورت تخصصی کار انحصار وراثت را انجام می‌دهد در مواجه با شکایت یکی از وراث قرار گرفته، می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشکل شما را حل کند. پیشنهاد ما به شما این است که حتما قبل از انجام کاری که مراحل انحصار وراثت شما را طولانی‌تر کند با وکیل متخصص این امر مشورت کنید.

سوالات متداول

در صورت عدم همکاری وراث، چه باید کرد؟

ابتدا لازم است که بین وراث مذاکرده صورت گیرد، اگر بعد از مذاکره به نتیجه مثبتی نرسیدید باید دعوای خلع ید را مطرح کنید.

گرفتن وکیل برای دعوای عدم همکاری وراث چه مزیتی دارد؟

وکیل در مواجه با شکایت یکی از وراث، می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشکل شما را حل کند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

182 پاسخ
 1. اینجانب زهرا چندین بار برادرم به عناوینی مانع تقسیم ارث پدر می شود. ما سه خواهر دوست داریم مال پدر تقسیم شود ولی تک برادر ما به بهانه ای مانع این کار می‌شود چکار می‌توانیم انجام بدهیم

 2. با سلام من به همراه بردارم دو وراث از ۱۱وراث هستیم که الباقی خوهرام هستن من وبرادرم با خواهرام روی کاغذی که نوشتیم رضایت دادیم که ارث پدر ومادر به صورت مساوی تقسیم شود آیا میشود حرف خودمونو عوض کنیم

 3. سلام بنده بخاطر شغلم در انجسار وارثت شرکت نکردم درچنگ بودم ستوانیکم ارتشم بودم

 4. سلام من دوازده سال که پدرم فوت کرده و چون پول ندارم میگن برو شکایت کن
  الان باید چه کنم ؟

  1. سلام، وقت بخیر
   هر یک از وراث به تنهایی می تواند برای انحصار وراثت اقدام کند.

 5. سلام ماشین پدرمن چهاردانگه هست ودودونگ کس دیگه شریکه پدرم فوت کرده میخاستم چطوری توقیف ماشین بگیرم حقموبگیرم

  1. سلام، وقت بخیر
   می توانید برای توقیف اقدام کنید موردی ندارد.

 6. من و برادرم وخواهرم یک ملک ورثه ای داریم که همه کارهای ان را انجام داده ام اعم از انحصار و وراثت ومالیات بر ارث را هم پراخت کرده ام و یهم هریک طبق قانون است ولی خواهرم جهت اجاره و برای فروش همکاری نمی کند چه باید کرد

 7. سلام خواهرم به تنهایی برای انحصار وراثت اقدام کرده و هیچ کس دیگه راضی نیست

 8. من پسر ارشد خانواده هستم پدرم از کودکی مرا برای کار پیش عموی خودکه فرزند نداشت گذاشته است الان پدرم فوت شده برادران کوچکتر از من سهم من را نمی‌دهند می‌گویند به تو تعلق نمیگیرد لطفاً راهنمایی کنید

  1. سلام، وقت بخیر
   ارث به شما تعلق می گیرد.

 9. سلام یکی از خواهرانم انحصار وراثت را امضاء کرده ولی برای امضای وکالت‌نامه که همگی به یک نفر سپردیم همکاری نمیکند چه باید کرد

  1. سلام، وقت بخیر
   ایشون میتونن وکیل خودشون رو داشته باشن

 10. سلام پدرم فوت شده وخواهرام اومدن سهمشون رو میخان خواهر ها اوگدن ومن امضا دادم که من سهمم رو نمیخاگ الان میتونم پشیمون بشم

 11. سلام.یه زمین از مرحوم پدرمون مونده که مادرمون میدن اجاره الان خواهرم میگه سهمش رو میخواد و رفته دادگاه شکایت کرده ولی یه مشکلی که هست هنوز یه سال دیگه از مدت اجاره زمین مونده.الان میخواستم بدونم قاضی چه دست حکمی میدن؟

 12. سلام سوال حقوقی داشتم
  قولنامه ملک فردفوت شده چطورمیشه اقدام کردوورثه اعتراًض میتوانن بکنن
  خودرو وکالت تعویض،پلاک ۴سال پبش داده شده فردفوت شده ولی سندقطعی زده نشده بخاطررابطه فرزندی فقط پلاک ازادشدن بودن الان قبل انحصاروراثت میشه اقدام کردیا نه بعدش اگرورثه نیامدن رضایت بدن میشه طرح شکایت کردالزام به تحویل خودرو نفراول کنن پرداختی به کارخانه ارحساب شخص پسربوده فقط تعویض پلاک شده الان فوت شده پدربیع مبلغ انجام نشده .
  چکی سفتهرگرفته شده بابت این کارالان نیست .

 13. خانم برادر من مهریه اش را به اجرا گذاشته که از سهم الارث برادرم بهش تعلق گرفته اگر یکی از ما خواهران راضی به فروش ملک نباشیم مزایده انجام می‌شود؟؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله ملک برای فروش به مزایده گذاشته می شود.

 14. با سلام قطعه زمین کشاورزی ارثیه پدری بین وراث ۳ نفر میباشد اگر وراث یکی از شرکا بنا بدلایلی از جمله نسبت فامیلی نزدیک و بی تفاوتی مدت چند سال روی زمین ارثی مشترک کار نکنند آیا کشت و زرع نکردن زمین ارثی بمدت چند سال موجب سلب مالکیت میشود؟

 15. سلام در طول تقسیم ارث پدر بزرگم دوتا از داییام و برادرم حضور نداشتن و یک توافق نامه امضا کردیم و اثر انگشت زدیم الان میتونیم این توافق نامه رو باطل کنیم

 16. مادربزرگ من ۲ میلیارد تومان داشت ۱۳۹۰ وقتی فوت کرد همه اش رسید به عمو ایم گناه ما چیست از این پول به ما نرسید الان این پول در سال ۱۴۰۲ ۱۰۰۰ برابر شده ولی میخواستم بگم که ایا عذاب الهی بر عموایم وجود داره یا نه

 17. با سلام و سپاس از توضیحات مفیدتون
  سوالی داشتم
  وقتی دو طرف در زمان حیات خودشون باهم قراردادی مبنی برفروش ملکی رو می بنندند و این فروشنامه بصورت دستی است
  حالا هر دو فرد فوت کردند و ورثه می خواهند اون ملک رو سند بزنند، سند مشاع چون راه عبور براساس حق ارتفاق، مسئله اینکه فروشنامه براساس قوانین حاکم بر زمان اون دو فرد بوده و الان قوانین اداره ثبت و شهرداری تغییر کرده، آیا قانون از این پشتیبانی میکنه چون این قرارداد در اون زمان بسته شده و حالا اون دو نفر فوت کردند پس براساس قوانین ان موقع کارهای ثبت سند انجام شود؟

 18. اگر یکی از وراث در در دادگاه برای تقسیم اموال حضور پیدا نکنه ، مشکلی پیش می آید ؟

 19. من برادرم زودتر از پدرم فوت کرده و دارای ۱ دختر و ۱ پسر هست. ترکه مال بین ۷ عمه و فرزاندان چگونه است ؟

  1. سلام، وقت بخیر
   به فرزندان برادرتان ارث تعلق نمیگیرد.

 20. سلام ببخشید پدرمن فوت شدن وبقیه نمیان دادگاه ومازمین کشاورزی داریم به اسم پدربزرگمه پدرم که فوت شدن سندزمین نداره زمینها دست پنج شش نفره عموندارم دوتا عمه دارم ویک پسرعمو

  1. سلام، وقت بخیر
   هر یک از وراث به تنهایی می توانند برای انحصار وراثت اقدام کنند.

 21. سلام من یک خونه ویک ماشین به نام همسرم خریدم وهمسرم باماشین تصادف کرده وفوت شده ومادرش بااینکه میدونه من خریدم کوتاه نمیاد وهمکاری نمی کنه ومن انحصاروراثت راانجام دادم الان چکارکنم

  1. سلام، وقت بخیر
   ماشین در صورتی که به نام همسرتان بوده باشد مانند باقی اموال تقسیم ارث می شود.

 22. سلام من هم خودم قربانی همین تقسم ترکه شدم برادرم رفته بدون وارثان سند خانه ومغازه را زده بنام خودش ودر حال حاضر قوه قضائیه باید پیامک وارثی را مثل روزنامه قانونی کند دیکر کسی روزنامه نمی خاند متشکریم

 23. سلام وقت بخیر.پدر من حدود ۳۰سال پیش زمانیکه کن نوزاد بودم فوت کردن .ایشون دو زن داشتن یکی مادر .همسر اولشون که از اونا پنج فرزند دارن. الان بعد از ۳۰سال می‌خوان خونه رو بفروشن البته خونه حیاط دار است و پشت حیاط هم دارد.به‌من میگن سهم تو پشت حیاطه که انتهاش وصل میشه به رود خانه که ارزش زمین پایین میاره.راه هم نمی‌دن.الان میگن زمین تو ارزونتره.سوال من اینه من میتونم
  بگم که چون این قسمت زمین ارزش کمتری داره در عوضش به من زمین بیشتری بدین

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که ملک فروخته شود بعد از فروش تقسیم ارث صورت می گیرد.
   به زبان ساده نمی توان بخشی از خانه را برای شما در نظر گرفت و سپس آن را فروخت و مبلغ را دریافت کرد. تقسیم مال بعد از فروش انجام می شود و هرشخص قانونا بر اساس طبقات ارث، ارث به او تعلق میگیرد.

 24. سلام وقتتون بخیر
  اگه پدر فوت کنه آیا همسر و فرزندان میتونن اجازه ندن که سهم الارث به مادر متوفی برسه ؟ بدلیل اینکه مادر متوفی به اندازه کافی دارایی دارد و حتی مستمری بگیر است

  1. سلام، وقت بخیر
   خیر همچین امکانی وجود ندارد.

 25. سلام خسته نباشید.
  من پدرم دوسال فوت کرده و برادر بزرگم نه برای تقسیم ارث اقدام می کنه و نه گواهی فوت و برگه انحصار وراثت که دستشه را بمن می ده. چون انحصار وراتث شده ولی دست برادربزرگمه ولی برای تقسیم ارث هیچ اقدامی نمی کنه. لطفا راهنمایی کنید چکار می تونم بکنم

 26. سلام مادر من فوت شدند و خانه ی ما به نام ایشون بود و الان وراث که پدر بزرگ و مادربزرگ من می‌شوند پول را به ما نمی‌دهند و ما پول رو نیاز داریم به دلایلی و من به سن قانونی نرسیدم اما یرادرم به سن قانونی رسیده آیا میتونیم کاری کنیم که پول رو ازشون بگیریم ؟
  و اینکه. مطالبتون خیلی عالی بود ممنونم از شما من الان ۱۶ سال دارم و برای انتخاب رشته میخوام انسانی بخونم برای حقوق چون شغل بسیار عالی هست که میشه به مردم کمک کرد ازتون ممنونم

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که برادرتان به سن قانونی رسیده‌اند می توانند برای گرفتن سهم الارث اقدام کنند. سهم الارث شما نیز به قیم شما داده می شود تا زمانی که به سن قانونی برسید.

 27. سلام ۶هزارمترزمین فولنامه ای اپدر مرحوم بجا مونده ۴وارث ب توافق رسیدیم برای تقسیم وامضا کردیم برادربزرگتر میگه هیچ امضایی در هیچ موردی نمیدم بزارید بمونه چکار باید کرد ،ممنون ازراهنمایتون

  1. سلام، وقت بخیر
   هر یک از وراث به تنهایی می توانند به صورت قانونی برای انحصار وراثت اقدام کنند و نیازی به حضور همه وراث نیست.

 28. چهار خواهر برادر هستیم یکی از برادرها به خارج از کشور رفته وپیدایش نیست برای فروش خانه پدری چکار باید بکنیم

  1. سلام، وقت بخیر
   اول انحصار وراثت انجام دهید.
   سپس برای تحریر و تقسیم اقدام کنید.

   در صورتی که برادرتان نباشند سهم الارث ایشان در صندوق دادگستری میماند

   1. باسلام بنده دو برادر دارم و چهار خواهر که جمعن ۷ فرزندیم ۱ سالونیم از فوت پدرم میگذرد و یکی ازخارهایم که متعلقه میباشد سفت نشسته درخانه و بقیه شان هم پشت اوهستند و راضی به همکاری نیستن جهت تقسیم الارث الان بنده باید چگونه حقم رابگیرم

 29. سلام وقت بخیر
  من برادرم که قیوم هست و صلاحیت قیومیت ندارد چندین سال هست که اموال پدرم دست اوست اما اقدامی مناسب برای فروش آن انجام نمیده
  میخواستم ببینم که چطور می شود اون رو از قیومیت بر کنار کرد

 30. اگر بعد از گرفتن برگه انحصار وراثت باز هم ورثه همکاری نکنند چه می شود؟

  1. سلام، وقت بخیر
   باید از طریق دادگاه برای تقسیم ترکه اقدام کنید.

 31. باسلام پدر بنده ۴ سال است که فوت کرده ما سه خواهر هستیم وبه غیر از ما هیچ وارثی نیس خواهر کوچکترم به دلیل معلولیت جسمی مادرزادی ازدواج نکرده وعضو بهزیستی است و ۴ سال است که در خانه پدری ما زندگی می‌کندو هرموقع راجب تقسیم ارث صحبت میکنیم مارا با بهزیستی تهدید میکند ۴ سال است که هیچ همکاری در تقسیم ارث نمیکند ما برای تقسیم ارث چه باید بکنیم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   از طریق دادگاه برای تقسیم ترکه اقدام کنید.

 32. سلام. پدرم فوت کرده و ما پنج برادر دو‌خواهر بهمراه مادر هستیم برگه انحصاری وراثت رو هم گرفتیم، دو برادر که از قبل پدرم برای ساخت خانه به آنها زمین واگذار کرده الان حاظر به تقسیم بر اساس ارزش گذاری اموال نیستند. سوال اینجاست که آن زمینی که پدرم‌ به اونها واگذار کرده در تقسیم محاسبه میشود یا نه؟ و سوال دوم اینکه مگر اموال بر اساس ارزش آن تقسیم نمیشود؟ اگر اری از کجا و چگونه باید درخواست کارشناس داد؟

  1. سلام، وقت بخیر
   فقط اموالی که متعلق به متوفی است تقسیم ارث می شود، اگر ملکی قبل از فوت ایشان به نام شخص دیگری زده شده باشد جزو تقسیم ترکه محسوب نمیشود.

 33. سلام اگر متوفا قبل از مرگ وصیت کرده باشد که زمینش به دخترانش برسد اگر پسران راضی نباشند در صورت شکایت و داشتن شاهد می توانند زمین را بگیرند

  1. سلام، وقت بخیر
   متوفی در خصوص یک سوم ارث می‌توانند وصیت کنند. مابقی بر اساس طبقات ارث تقسیم می شوند.

 34. سلام وقت بخیر آیا باشکایت کردن یک وارث ارث بین همه وارثین تقسیم میشود؟

 35. باسلام پدرم ۱۸سال است که فوت کرده یک منزل وراثی برای ما۶فرزند۳پسرو۳دخترمانده است حدود۱۵یا۱۷سال است که من سهم خودروبه اجباروبخاطرنداشتن واحتیاج مالی به سه میلیون برادرم ازمن خریداونزمان خونه صدتاصدوپنجاه تومان ارزش داشت اکنون نزدیک به دومیلیاردتومان قیمتشه واقعاموندم چیکارکنم البته امضاهیچکدام ازوارثین پای اون کاغذنیست دونفری رفتیم محضروبرگشتیم الان چیزی به من میرسه قانونی نیومده که کمکی کنه

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 36. سلام و وقت بخیر
  پدربزرگ بنده فروردین سال گذشته فوت کرد و مادر بنده بعد از در مرداد ماه فوت کرد، از خانواده مادری درخواست تقسیم ارث کردیم اما هر سری به بهانه ای گفتن ماه بعد سهم شما رو میدیم. تا سال گذشته با مبلغ ارث میتونستیم خونه بخریم ولی الان هیچ کاری نمیشه کرد. به نظر شما اگر شکایت کنیم میتونیم این مقدار ضرر و زیان رو دریافت کنیم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   هر یک از وراث به تنهایی می تواند برای تقسیم ارث اقدام کند

 37. بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام
  متوفی فرزندی داروی است
  موانع کارپدروسایروراث میشودوراث نمیتوانند بحث خود برسند

 38. سلام.برادرمن در ساختن منزل پدری پول خرج کردن و همچنین خریدزمین.حالا پدر درقیدحیات نیستن.تکلیف این ملک برای تقسیم ارث چه میشود.ایا ارثیه است یامال بردارم؟؟

  1. سلام، وقت بخیر
   ملک متعلق به کسی است که سند به نام وی خورده باشد.

 39. باسلام ما ۱۰ ورثه هستیم یکی ازبرادرام خونه چهارطبقه راصاحب شده ایاشکایت کنم پلمپ میکنن خونه را؟؟ اگربرای تقسیم اموال من شکایت کنم فقط اموال من راجدامیکنن یااموال همه ی ورثه تقسیم میشه ؟ هزینه دادرسی ووکیل راازمن میگیرن یاازکله ورثه؟؟؟

  1. سلام، وقت بخیر
   درخواست تحریر ترکه باید دهید.
   هزینه دادرسی هم در حال حاضر شما باید پرداخت کنید. در صورت محکومیت باقی وراث هم باید پرداخت کنند.

 40. سلام ما۴ خواهر و یک برادر هستیم تمام مراحل انحصار وراثت راانجام داده ایم می‌خواهیم برای فروش خانه و تک برگ کردن سند اقدام کنیم برادرم همکاری نمی‌کند ما باید چه اقدامی بکنیم

  1. سلام، وقت بخیر
   هر یک از وراث به تنهایی می‌توانند برای انحصار وراثت اقدام کنند و نیازی به رضایت باقی وراث نیست.

 41. مادرم فوت کرده زمین داریم سند داره ولی برادرم و خواهرام نمیخوان به من چیزی بدن من احتیاجدمبرم دارم ولی انها نه چکار کنم؟هزینه چقدر داره؟

  1. سلام، وقت بخیر
   هر یک از وراث به تنهایی می توانند برای انحصار وراثت اقدام کنند و حضور باقی وراث نیازی نیست.

 42. باسلام حضورر وکیل محترم .فرمایشات شما کم خیلی بزرگی به ما کرد ومارو بهتر راهنمایی کرد .سپاسگذازم ولی اگه بخواهیم شمارو ملاقات کنیم چگونه میتوانیم حضوری خدمت برسیم؟ با سپاس

  1. سلام، وقت بخیر
   سپاس از همراهی شما
   در صورت تمایل می توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

   1. با سلام ۱۳سال پیش پدرمان فوت شد که بعد از فوتی وراث تسمیم به تقسیم ملک و زمین نمودند ترک دعوا سهام نامه تقسیم نامه بهم دادیم و خانه پدری به من و مادرم داده‌اند حال بعد چندین سال وافزایش ملک می‌توانند برای پس گرفتن اموال اقدام کنند یا نه

    1. سلام، وقت بخیر
     لطفا با کارشناسان حقوقی تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 43. باسلام حضورر وکیل محترم .فرمایشات شما کم خیلی بزرگی به ما کرد ومارو بهتر راهنمایی کرد .سپاسگذازم ولی اگه بخواهیم شمارو ملاقات کنیم چگنه میتوانیم حضوری خدمت برسیم؟ با سپاس

  1. سلام، وقت بخیر
   سپاس از همراهی شما 🙂
   برای جلسه با وکیل می توانید با مشاوران حقوقی دادسو در تماس باشید.

 44. سلام خسته نباشید
  چندقطره زمین وراثی که کنارهم هستن نفراول که عموی بزرگ خانواده هست زمینی که به خیابان متصل هست روبرای خودش گرفته وبقیه فاقد راه هستن
  الان هم میگویدبه من زمین بدهید تابهتان راه بدم چه بایدکرد

  1. سلام، وقت بخیر
   درخواست تقسیم را از طریق دادگاه پیگیری نمایید.

 45. سلام وقت بخیر
  پدرم تازه فوت شده گواهی فوت و گواهی محضری که سه شاهد امضا میزنن و شهادت میدن رو گرفتیم. میخوایم حقوق پدرم که بازنشسته بوده رو برای مادرم برقرار کنیم متاسفانه گفتن باید گواهی انحصار وراثت داشته باشیم، برای دریافت گواهی هم نیاز به فتوکپی شناسنامه مادربزرگم هست که اونم نمیده باید چکار کنیم ممنون میشم راهنمایی کنید.
  پدرم هیچ اموالی نداره جز حقوقش و چند حساب بانکی که همش ۵میلیونم نمیشه.

  1. سلام، وقت بخیر
   نیزاری به کپی شناسنامه نیست، در صورتی که شخص مطلقه باشد یا بیماری خاصی داشته باشد. در این صورت می توان از حقوق پدربزرگ سهم ببرد.

 46. سلام .من‌برادرم فوت کرده انحصار وراثت انجام شده بعد وارث برادرم پدر ومادرم و همسرشون هستن فرزندی هم نداره .همسربرادرم با پدرم توافق کرده که پول پیش خونه و جهیزیه رو کامل برداره.بعد ماشین و موتور برادرمو به پدرم بخشیده.الان سند ماشین گم شده پدر من میخواد سند به نام خودش بگیره .باید زن داداشم بیاد بهش وکالت بده ولی متاسفانه جواب پدرمو نمیده الان ما باید چیکار کنیم میتونیم شکایت کنیم ؟

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 47. ماپدرمون فوت کرد ه ومادرمون کلیه ارثی که داره به دو برادرمون کرده چهار خواهر هستیم سه برادر آیا این اجازات داره یانه قانونی است

  1. سلام، وقت بخیر
   ارث بین همه فرزندان با توجه به قانون باید تقسیم شود. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم مقاله انحصار وراثت را مطالعه کنید.

 48. سلام خسته نباشی پدرم فوت شده نامادری وبچه هاش شناسنامه وکارت ملی پدرمو میخوان آیا میتونن با اونا حرکتی یا کلکی چیزی بزنن ک مال بالا بکشن؟

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که منظورتون برای انحصار وراثت اموال باقی مانده است، خیر
   خودتان هم می توانید برای انحصار وراثت اقدام کنید.

 49. سلام. من همه کارای انحصار وراثت رو انجام دادم ولی مادر و برادر کوچم میگن ما داخل خونه زندگی می‌کنیم و نمیزاریم مشتری بیاری

 50. من ازخانه مادریم دودانگ به اسم منه ویک دانگ هم به نام خواهردیگرم ازسه دانگ دیگر سه خواهر وسه برادر سهم داریم من بیست سال بامادرم زندگی میکردم خانه روبرای فروش گذاشتیم ولی یه خواهروبرادرم میخواهند من رااذیت کنند ایا انها میتوانند درخواست پلمپ خانه کنندازمن درخواست اجرت المثل کردن ولی خودشان درشورای حل اختلاف اعتراف کردن که میخواهند من رااذیت کنندوکاررابه دادگاه کشاندن ممنون ازشما

  1. سلام، وقت بخیر
   سوالتون گویا نیست، برای راهنمایی لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید.

 51. باعرض سلام محضرشمالطفابفرماییدبنده برای تقسیم ماترک مانده ازمرحوم مادرم ازورثه شکایت کرده ودادگاه وقت دادرسی برای ۱۴۰۱/۸/۲۸گذاشته است وباتوجه به اینکه مایل نیستم درروزدادگاه ایشان راببینم آیامیشوددرجلسه دادگاه حضورپیدانکنم .باتشکر

  1. سلام، وقت بخیر
   تقسیم ترکه طبق قانون انجام می شود برای شما.

 52. سلام وقت بخیر
  بنده ۶برادریم پدرمون فوت شده بعدازفوت پدربرگه احصاروراثت گرفتیم حالا برگه پیش یکی از وارثین هست به مانمیده که درخواست شکایت برای تصرف ملک کنیم چکارکنم ممنون

  1. سلام، وقت بخیر
   اگر برگه را نمی دهند خودتان می‌توانید اقدام کنید برای پروسه حصر وراثت

 53. سلام
  پدربزرگم از زمین داران بزرگی بود ک سال ۵۶ فوت کرد اما متأسفانه ب خاطر جبر و زور فرزندان ارشدش هرگز ارث ایشون تقسیم نشد و همچنان برخی از فرزندان و نواده های ایشون در حال بهره وری از اموال هستن در حالی ک ب برخی هیچ سودی نمی رسد. و ب خاطر نفوذی ک دارند کسی جرأت شکایت کردن نداره… ب نظرتون چ باید کرد؟

  1. سلام، وقت بخیر
   در مرحله اول انحصار وراثت را انجام دهید، سپس از دادگاه درخواست تقسیم ترکه کنید.
   برای راهنمایی بیشتر می توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

 54. سلام هشت نفر ورثه هستیم دوتا ملک یکی باغ و زمین و دیگری کارگاه هست باشد چهار نفر باغ بگیرن چهار نفر کارگاه به دلیل نا مساوی بودن من گفتم هم باغ وهم کارگاه می‌خوام بنا براین با یکیشون سهممونو نصف کردیم با قولنامه حالا ارزش ملک باغ زیاد شده میگه قبول ندارم درضمن از اول هم من به همین شرط قبول کردم لطفاً راهنماییم کنید

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 55. سلام وقت بخیر
  بنده می‌خوام شکایت کنم ولی تمام مدارک دست خواهر و مادرم هست فقط برگه انحصار وراثت دارم کافیه برای شروع شکایت ؟

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که سوالی دارید با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ تماس بگیرید کارشناسان حقوقی دادسو پاسخگوی شما خواهند بود.

 56. سلام ما۸ورثه داریم ک یکی ازوراث امدام داره اذیت میکنهبنظرشماچیکاربایدکرد

  1. سلام، وقت بخیر
   سوالتون گویا نیست، در صورتی که نیاز به راهنمایی دارید با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید.

 57. سلام ملکی هست بدون سند رسمی و پدر بنده بصورت قولنامه ای این ملک رو ابتدا به اسم خانومش خریداری و بعد از مدتی طی قولنامه ای دیگر از خانومشون خریداری کردن.یعنی دو قولنامه که اولی به اسم خانوم به عنوان خریدار و دومین قولنامه به اسم پدر بنده هست و مالک فعلی ایشان هستن.اما با فوت پدر، خانوم که مدارک در اختیار ایشون هست قولنامه دوم رو معدوم و قولنامه اول که به اسم ایشان هست رو به عنوان سند مالکیت رو میکنه و سهم باقی وراث رو تصاحب میکنن.مدارکی مثل اجاره نامه که طی سال ها پدرم در زمان حیات به اسم خودشون اجاره داده موجوده و همچنین قبوض و عوارض شهرداری به اسم پدر هست.ایا میشه با ارائه این مدارک خانوم رو در دادگاه محکوم به خیانت در امانت و مال مسروقه رو به باقی وراث برگردوند؟

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 58. سلام ما دو خواهر و دو برادر هستیم سه خواهر و برادر من بدون مشورت و درخواست همکاری من بدون در نظر گرفتن بنده در حال اقدام برای انحصار وراثت مادرم هستند در اصل در یک تبانی وجود من را نادیدیده گرفتند آیا کاری از من ساخته است؟

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید تا به طور کامل شما را راهنمایی کنند.

 59. سلام ما ۷ فرزند هستیم که پدرمان قبل از فوت چون از کار افتاده بود ، همگی تصمیم گرفتیم سند خانه را به صورت تفکیکی و جداگانه برای هر کدام از فرزندان داخل محضر درست کنیم ولی الان بعد از فوت پدر و مادر یکی خواهر و برادر داخل خانه هستند و راضی به فروش نمی شوند چاره کار ما چیست؟

  1. سلام، وقت بخیر
   برای انحصار وراثت نیازی به رضایت همه وراث نیست و می توانید به تنهایی اقدام کنید.

 60. سلام
  در شناسنامه پدرم نام پسرشون که از مادری غیر ایرانی است، آمده. پدرم وقتی پسرشان دوسال داشته متارکه کردند و برایشان شناسنامه ایرانی گرفتند. ولی از همان زمان تا این لحظه که ۶۰ سال می‌شود از این شخص هیچ اطلاعی نداریم. در مورد انحصار وراثت چه باید بکنیم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   برای انحصار وراثت نیازی به اجازه همه وراث نیست. خودتان می توانید اقدام کنید.

 61. سلام پدر من ۱۴ هکتار زمین آبی داره و وارثم ۸پسر ۴دختر داره الان شکایت کردم یکی از وراث تو شکایت از قلم افتاده که خوانده پروند هس باید چکار کنم

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 62. سلام پدرمرحوم من ۷ فرزند دارد.من انحصار وراثت پدرم را گرفتم .من برای تقسیم ارث با دیگر وراث به مشکل برخورد کردم و از طریق قانونی اقدام کردم . ولی از ان جا که یکی از خواهرهایم فوت کرد و یک دختر دارد. .ولی خواهرزاده ی من برای گرفتن انحصاروراثت مادرش اقدام نمب کند . از این موضوع یک سال گذشته . و قاضی هم گفته باید انحصار وراثتش رابیاورد. حالا می خواهم بدانم راهی هست که بدون نداشتن انحصاروراثت خواهرم شکایتم را ادامه دهم؟من چی کار کنم؟لطفا راهنمایی کنید. متشکرم 🙏

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 63. سلام خسته نباشید.۵ ورثه هستیم و همشون از اموال استفاده میکنن به جز من که هیچی دستم نیست تمام اسناد و سند ها هم دست اوناست و اجاره و هیچی نمیدن دو سال هم از فوت گذشته ولی هیچ کدوم همکاری نمیکنن چه کار بکنم که این پرسه به جریان بیافته و تقسیم مال انجام بشه؟

  1. سلام، وقت بخیر
   هر یک از وراث به تنهایی می‌توانند برای انحصار وراثت اقدام کنند و رضایت دیگر وراث نیازی نیست.

 64. سلام وقت بخیر
  ملک پدری ما چند ساله انحصار وراثت شده.ولی اقدام به فروش نمیکنند و سند های وراث رو هم یکی از برادرها نگه داشته و نمیده .چطور میتونم برای گرفتن سند خودم شکایت کنم و به کجا شکایت کنم که سندم رو بگیرم

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 65. سلام روزتون بخیر
  پدر ما فوت شدند و یکی از برادرهایم همکاری برای انحصار ورثه نمیکنن و تمامی اسناد و گواهی فوت رو برداشته و بردن
  حال ما چه کاری میتوانیم انجام دهیم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   هر یک از وراث به تنهایی می توانند برای انحصار وراثت اقدام کنند.

 66. سلام

  برگه انحصار وراثت گرفته شده ولی خواهرها در خارج از کشور هستن و اقدام به فرستادن وکالتنامه نمیکند چطور پول بانک رو دریافت کنیم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   برای تقسیم ارث نیاز به حضور و همکاری وراث نیست و یکی از وراث قانونی می‌تواند نسبت به وصول سهم الارث خود اقدام نماید و سهم مابقی وراث نزد قوه قضاییه به امانت نگه داشته می شود.

 67. سلام پدر و مادر فوت شده ویک خواهر تنی ویک خواهر ناتنی ( پدر یکی ) برای تقسیم ماترک همکاری نمی‌کند آیا امکان دارد سهم ایشان به صندوق دادگستری واریز شود ۰/۵ در صد سهم دولت از همه ماترک محاسبه می‌شود یا از سهم خواهر که همکاری نمی‌کند؟ با سپاس از راهنمایی شما

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنند.

   1. سلام
    ۲۰ سال پیش پدربزرگ همسرم فوت شده و ۲۰۰ متر زمین به همسرم ارث رسیده،که پدر همسرم که وصی پدرش هم بوده زمین همسرم را گرفته و ۲۰ سال از آن زمین استفاده می کند،ما هم هیچ مدرکی نداریم،می توانیم از طریق وراث دیگر که عمه و عموی همسرم هستند قول نامه بگیریم و زمین را پس بگیریم…ممنونم از شما

 68. سلام صبح بخیر بعد از ۱۵سال فوت پدر ومادرم وارثین حاضر بفروش ملک خانه پدری نیستند من چکنم اگر به دادگاه بروم سهم دادگاه چقدر است یعنی چند درصد است آیا دادگاه بقیمت روز این ملک را یفروشد یا خیر ممنونم

  1. سلام، وقت بخیر
   هر یک از وراث به تنهایی می توانند برای تقسیم ترکه اقدام نمایند.

 69. سلام ببخشید بعدازتقسیم نامه ارث برای یک شرکت چ..مراحل بعد را چطور قانونی کنیم …وایا تقسیم ارث رکتی حتما باید رند باشد..مثلا ۳۰درصد بین ۱۲نفر..متشکرم

 70. سلام.ما انحصار وراثت گرفتیم .ولی تمامی اموال قولنامه هستند سند نیستن.الانم طرفین مدارک رو قایم کردن میگن گم شده.قولنامه ارائه نمیدن ما هم چیزی تو دستمون نیست.ب عبارتی زور میگن.بنظرتون الان بهترین راه حل چیه؟

 71. سلام
  آیا فرزند بزرگتر که زمانی قیم برادران کوچکتر بوده میتواند بدون اذن و اجازه و رضایت سایر وراث سند زمین کشاورزی که ۳۰ سال روی آن کسب درآمد کرده رو بگیرد و آیا میتواند ادعای مالکیت کند .

 72. با عرض سلام و احترام
  پدر خانم من حدود ۱۵ سال و مادر خانم حدود ۵ سال است که فوت شدن و تمام اموال را پسر بزرگتر در اختیار دارد و برای تقسیم ارث همکاری نمی کند و با توجه باینکه چندین بار بهشون گفتیم که سهم ما را بدهد ولی همکاری نمی کند میخواستم مراحل اقدام را برای من توضیح دهید . با تشکر

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 73. سلام خسته نباشید.پدرم فوت کرده شکایت کردم .اسناد قول نامه هستن ولی دست اوناس .انحصار وراثت گرفتم ولی اونا مدارک رو نمیکنن من چه کنم الان؟

  1. سلام. ما چند تا واث هستم برادر بزرگم مانع تقسیم ارث می شود پدرم سند وکالتی به ما داده سند رسمی به اسم خودشون بود ایا ما میتوانم خانه ای که به اسم ما ست بفروشیم.

   1. سلام، وقت بخیر
    هر یک از وراث به تنهایی می تواند برای انحصار وراثت اقدام کند و باقی وراث نمی توانند در این روند خللی ایجاد کنند.
    سند رسمی به اسم چه کسی است؟

 74. سلام خسته نباشید ما چند وراث هستیم که می‌خواهیم خانه پدری رو بفروشیم یکی از وراث موافقت نمی‌کند چه باید کرد؟؟

  1. سلام، وقت بخیر
   برای گرفتن گواهی انحصار وراثت و تقسیم ارث نیازی به همکاری همه وراث نیست.

 75. سلام بعد از انحصار وراثت وتقسیم اموال خواهرم با یک وکالت نامه جعلی منزلی که به من تمامی وراث فروخته بودند را به نام خود انتقال داده چه دادخواستی باید بدهم

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

   1. سلام پدرم ۱۵ساله فوت کرده
    الان تمام کارهای قانونی واسم تقسیم مال پدرم انجام دادم حق کارشنایی پرداخت کردم فقط از وراث یکی راضی نیست ما به حق ما برسیم حتی تو جلسه دادگاه هم نماید ایا قاضی ری صادر میکنه حق مارو میده یانه

     1. ما سه خواهر و یک برادر که پدر و مادرمان فوت کردند.برادر و فرزندانش به بهانه وکالت کاری در دفتر ثبت محضری رضایت گرفت که پیگیر کار انحراف وراثت باشد اما بعدا متوجه شدیم که فریب خوردیم .دیگر میتوانیم برای گرفتن سهم خودمان مدعی حقوقمان از زمین و املاک باشیم

 76. سلام
  وقت بخیر
  آیا راهی هست که بشه پروسه دریافت ارثیه رو طولانی کرد؟
  تشکر

  1. سلام، وقت بخیر
   می‌توانید با تاخیر این کار را انجام دهید 😐

 77. باسلام
  بابابزرگ من سال ۶۲فوت کردند وزمین واموال بین عمو وعمه ام تقسیم شدوپدرم از آنها ترک دعوا با امضا شاهدین دارد وعمویم سال ۹۱ وعمه ام سال۱۴۰۰فوت کردند
  آیا پدرم باید انحصار وراثت بگیرد

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 78. با عرض سلام
  رای تقسیم ترکه صادر شده ایا درصورت درخواست اجرا ومزایده ۵درصد یا نیم عشر به آن تعلق می گیرد؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   بله باید نیم عشر دولتی پرداخت بشود.

  2. ما دو برادر ویک خواهر هستیم در امریکا زندگی میکنیم انحصار و وراثت انجام شده. مورد نظر فروش یک ویلا در متل قو هست و گرفتن سهمم از این ویلا، ولی برادر وخواهرم در مورد فروشش وقتی نمیگذارند بایران بیایند و برای فروشش هم بمن وکالت نمیدهند. باید بگویم در انحصار و وراثت رای داده شده این است که پسر ۲ و خواهر ۱ میگیرد. خوب چه باید بکنم؟ ایا میتوانم از انها برای گرفتن سهمم به دادگستری شکایت کنم و یا اینکه باید از طریق وکیل اقدام کنم باید بگویم در حال حاظر برای یک ماه در ایران هستم

   1. سلام، وقت بخیر
    شما می توانید به تنهایی برای انجام مراحل انحصار وراثت اقدام کنید.

   2. سلام من پدرم ۷ماه هست فوت شده نامادری دارم پدرم مریض بوده دوطبقه خونه کرده بنامش من هم تو شناسنامه این زن نیستم فقط توی شناسنامه پدرم بودم میتونه به من نده

    1. سلام، وقت بخیر
     املاکی که قبل از فوت متوفی به همسرشان واگذار شده شامل انحصار وراثت نمی شود. فقط اموال متوفی تقسیم ارث می شود.

 79. سلام.یک خواهر و دو برادر دارم.پدر و متدرم فوت شدن.خواهرم به هر دلیل برای فروش منزل نمیاد.ایا برای شکایت باید هر سه تا پسر بریم شکایت کنیم یا یکنفرمون بره برای شکایت و مزایده کفایت میکنه؟
  ممنون

  1. سلام، وقت بخیر.
   برای تقسیم ارث نیازی به رضایت و همراهی همه وراث ندارید و یک نفر از وراث میتواند برای انحصار وراثت اقدام کرده و سهم ورثه ای که همکاری نمیکند را داخل صندوق دادگستری باقی بگذارد.

  2. با سلام پدر بنده فوت شده است و من یک خواهر و مادر دارم . خانواده ی پدرم در تقسیم ارث همکاری نمی کنند و هر سری که برای حل مشکل با آن ها صحبت می کنیم تقسیم ارث را عقب می اندازند و روند رو طولانی تر می کنند و موافقت نمی کنند آیا من میتوانم از آن ها به دلیل طولانی کردن روند گرفتن ارثم شکایت کنم ؟ به کجا باید مراجعه کنم؟

   1. سلام، وقت بخیر
    خیر؛ البته هر یک از وراث به تنهایی می توانند برای انحصار وراثت اقدام کنند و نیازی به حضور بقیه وراث نیست.

  3. سلام،ماسه خوهر و یک برادر هستیم.پدرم فوت شده، عموی من با برادرم تقاضای انحصار وراثت زمین پدر مرحومم را نمودا اند بدون اینکه ما سه خواهر را در جریان بگذارند،و فکر نمیکردند که ما سامانه ثنا داریم، بعد ازپیامک ابلاغ، مبنیبر دادنامه عمو ، ما بایدچه کنبم که زمین به نام عمو و برادرم نشود ؟

   1. سلام، وقت بخیر
    لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

  4. سلام.یک باب مغازه دردست یک برادر هست.بقیه سهمشان رو میخوان.ولی ایشون به هیچ راهی همکاری نمی کنن.و ۷ سال هست همه رو اسیرکرده.لطفا راهنمایی بفرمایید.

   1. سلام، وقت بخیر
    هریک از وراث به تنهایی می توانند برای تقسیم ارث و انحصار وراثت اقدام کنند.

    1. سلام خسته نباشید
     کسی که ارث بگیرد بارضایت کامل دوباره میتوانه شکایت کنه وادعای ارث کنه ممنون میشم زودتر جواب بدین

     1. سلام، وقت بخیر
      در صورتی که به صورت محضری ثبت شده باشد رضایت شما، خیر نمی توان ادعای دوباره ارث کرد.

 80. سلام . نا مادری تو خونه ۲ طبقه نشسته و اجازه نمی ده کارشناس بره رو خونه ارزش بزاره ودر رو باز نمیکنه . طبقه پایین به نام اونه ولی ماشین و طبقع بالا و…. به نام اون نیست بچه هم نداره . چطور می تونم از طریق قانونی زود تر به نتیجه برسیم چجوری میشه شکایت کرد ؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   در این خصوص باید حضورا تشریف بیارید و با وکیل تخصصی جلسه داشته باشید.

 81. سلام ما ۵ ورثه هستیم که ۴ ورثه همکاری نمی کنه برای گرفتن انحصار وراثت .ما گواهی فوت رو از ثبت احوال گرفتیم ایا به صوررت تکی می توان احصار وراثت رو گرفت؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   بله شما میتوانید بدون حضور و رضایت سایر وراث برای انحصار وراثت اقدام کنید.

 82. پدر من برای انحصار وراثت مادرم همکاری نمی کنه. من و خواهرم می تونیم اقدام کنیم؟ چه مدارکی نیازه.؟

  1. سلام
   برای گرفتن گواهی انحصار وراثت نیازی به همکاری همه وراث نیست. می توانید با به همراه داشتن کارت ملی و گواهی فوت متوفی نسبت به صدور گواهی انحصار وراثت اقدام نمایید. جهت اطلاعات بیشتر با دادسو تماس بگیرید

 83. برادر من همکاری نمی کنه که گواهی رو بگیریم. می تونیم ما به شما وکالت بدیم شما برای ما گواهی انحصار وراثت بگیرین؟

  1. سلام.
   بله.
   می توانید با همراه داشتن کارت ملی و گواهی فوت از طریق دادسو اقدام نمایید

  2. ما دقیقا همین مشکل رو داریم ولی بعد از طرح شکایت ۱سال و نیم میگذره و هنوز جوابی به ما ندادن چه باید کرد ممنون

 84. برادر من برای گرفتن گواهی انحضار وراثت همکاری نمی کنه. آیا می تونیم با گواهی فوت بیاییم پیش شما؟ اصلا قبول نمی کنه

  1. سلام.
   بله. با همراه داشتن گواهی فوت و کارت ملی می توانید از طریق دادسو برای گرفتن انحصار وراثت اقدام نمایید

   1. سلام. خانواده من سند خونه رو نمی‌دم برای دادخواست عدم افراز
    چه باید کرد؟
    ممنون

    1. سلام، وقت بخیر
     در صورتی که شماره پلاک ثبتی ملک را داشته باشید می توانید پروسه را انجام دهید.

     1. سلام،من‌پدرم‌فوت‌کرده‌برادربزرگم‌نه‌مدارک‌میدهدکه‌برویم‌شکایت‌کنیم‌نه‌خودشان‌تقسیم‌میکنندمن‌بایدچکارکنم‌توخداراهنمایی‌کنید،۱۲سال‌هم‌ازفوت‌پدرم‌میگذرد

     2. سلام، وقت بخیر
      هر یک از وراث به تنهایی می توانند برای انحصار وراثت اقدام کنند.
      برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید.

    2. برادران من بجای من تقسیم نامه را امضاکردن وتقسیم اموال کردن وسهم من ناچیز گذاشتند و۳سال منوگمراه مکنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *