وکیل دیه

وکیل دیه

انسان موجودی فناپذیر و حساس است و طول عمر محدودی دارد. این موضوع باعث شده که انسان‌ها در برابر حوادث طبیعی و… آسیب‌پذیری بالایی داشته باشند؛ و وارد شدن صدمات جزئی یا شدید به آن‌ها باعث مرگ یا به خاطر افتادن سلامتی آن‌ها شود.

در قانون مجازات اسلامی برای مشکلات جسمانی و خطراتی که می‌تواند سلامتی یا حیات فردی را به خطر بیندازد حدود مشخصی در نظر گرفته شده است. طبق این حدود اگر فردی به طور عمد یا غیر عمد به دیگری صدمه‌ای وارد کند، باید مبلغی که به عنوان دیه توسط قانون تعیین شده است را بپردازد.

در این مطلب دادسو درباره دیه، انواع دیه و شرایط پرداخت آن نکاتی که باید بدانید را ارائه کرده‌ایم. در صورت که نیاز به اطلاعات بیشتری در این باره دارید از طریق واتساپ با وکلای دادسو در ارتباط باشید.

دیه چیست؟

برای جواب دادن به سوال دیه چیست؟، باید بدانید دیه مبلغ مشخصی است که در ازای حوادث عمد و غیر عمدی که حد قصاص برای آن‌ها در نظر گرفته نشده باید پرداخت شود. این مبلغ توسط قانون‌گذار و بر اساس نوع صدمه وارده و میزان آن تعیین می‌شود؛ و فردی که موجب وارد شدن آسیب به دیگری شده باید آن را بپردازد.

اگر اتفاقی که رخ داده منجر به قتل فردی شده باشد یا نقص عضوی رخ داده باشد، اولیای دم یا فرد صدمه دیده می‌توانند به جای قصاص مبلغی که به عنوان دیه تعیین شده را دریافت کنند.

در صورتی که مبلغ مشخصی به عنوان دیه در قانون مجازات اسلامی مشخص شده باشد، فردی که باعث صدمه شده باید این مبلغ را به فرد آسیب دیده بپردازد؛ اما در شرایطی که دیه آن صدمه توسط قانون مشخص نشده باشد، با توجه به حد صدمه وارده و نوع آن مبلغ دیه را مشخص می‌کند. این حد را در قانون مجازات اسلامی ارش می‌نامند؛ و در این شرایط دیه طبق حد ارش تعیین شده توسط قاضی پرونده مشخص خواهد شد.

انواع دیه

بر اساس قانون مجازات اسلامی دیه به دسته بندی‌های زیر تقسیم‌بندی می‌شود. در ادامه انواع دیه و نحوه محاسبه آن را مورد بررسی قرار داده‌ایم. اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه دارید می‌توانید از وکیل دیه کمک بگیرید.

دیه قتل

اگر در اثر حوادث رخ داده یا جراحات وارد شده فردی که آسیب دیده فوت کند، مبلغی که به عنوان دیه تعیین می‌شود برابر با یک دیه کامل در همان سال است. به عنوان مثال مبلغ دیه کامل در سال 1401 برابر 600 میلیون تومان است؛ و در صورت وقوع قتل عمد یا غیر عمد باید این مبلغ پرداخت شود.

انواع دیه

دیه اعضای بدن

دسته دومی که برای دیه در نظر گرفته می‌شود برای اعضای بدن است. در این بخش از محاسبه دیه ابتدا باید تک یا جفت بودن اعضای بدن و شدت جراحت وارد شده به آن‌ها مشخص شود.

اگر عضو مورد نظر در بدن یکتا باشد و جفت نداشته باشد، از بین بردن آن عضو بدن یک دیه کامل خواهد داشت؛ اما در صورتی که از عضو مورد نظر یک جفت وجود داشته باشد، از بین بردن هر جفت شامل نصف دیه کامل و از بین رفتن در دو عضو مشمول یک دیه کامل خواهد بود.

به عنوان مثال اگر بینی فردی در اثر صدمه وارده از بین رفته باشد، مبلغی که به عنوان دیه در نظر گرفته می‌شود برابر یک دیه کامل است؛ اما در صورتی که یک گوش، یک چشم یا یک دست صدمه دیده باشد و از بین رفته باشد، مبلغی که برای از بین رفتن آن‌ها در نظر گرفته می‌شود برابر با نصف دیه کامل خواهد بود.

دیه منافع اعضاء

دیه منافع اعضاء برای مواقعی در نظر گرفته شده که آسیب وارده به فردی موجب از بین رفتن بعضی از حواس او شده یا در حواس فرد اختلال ایجاد کند. به عنوان مثال اگر جراحت وارده باعث از بین رفتن شنوایی، بویایی یا چشایی فردی شده باشد، دیه منافع اعضا طبق نظر قاضی پرونده برای جراحت وارده در نظر گرفته می‌شود. وکیل دیه اطلاعات کاملی درباره نحوه تعیین این دیه دارد و می‌تواند اطلاعات کاملی را در این زمینه در اختیارتان قرار دهد.

دیه جراحات

اگر جراحت وارده به بدن فرد صدمه جدی به عضو مورد نظر وارد نکند و صرفاً باعث کبودی، خراشیدگی یا تورم شود، فردی که مرتکب این جراحت شده باید دیه جراحات تعیین شده توسط قاضی را به فرد آسیب دیده بپردازد. اگر این جراحات به خاطر اشتباهات پزشکی رخ داده باشد، باید روش مطالبه دیه از پزشک را بررسی کنید.

نحوه محاسبه دیه

برای مطالبه دیه باید ابتدا نحوه محاسبه هر کدام از دیه‌های مطرح شده را بشناسید. برای محاسبه دیه باید ابتدا شدت جراحت و ارتکاب قتل یا صدمه وارد شدن به فرد بررسی شود. پس از آن باید شدت آسیب مشخص شود و بر اساس نقص عضو یا … مبلغ دیه طبق قانون مجازات اسلامی یا حد ارش تعیین شده توسط قاضی مشخص خواهد شد.

علاوه بر شدت جراحات، عمدی یا غیر عمدی بودن این موضوع، بازه زمانی و مکانی که جراحت در آن رخ داده و جنسیت فردی که آسیب دیده نیز در تعیین دیده مهم است. اگر شدت آسیب وارده باعث مرگ یک مرد شده باشد مبلغ دیه کامل برای آن در نظر گرفته می‌شود؛ اما در صورتی که به خاطر آسیب وارده یک زن فوت شده باشد، مبلغ دیه برابر با یک دوم دیه کامل خواهد بود.

اگر آسیب وارده در ماه‌های حرام رخ داده باشد مبلغ دیه بیشتر می‌شود. همچنین در صورتی که حادثه در اطراف کعبه رخ داده باشد دیه مبلغ متفاوتی با شرایط عادی خواهد داشت. برای اینکه با توجه به شرایط رخ دادن حادثه مبلغ دیه را به طور کامل حساب کنید، توصیه می‌کنیم از یک وکیل دیه در این زمینه کمک بگیرید.

طبق ماده ۴۴۵ قانون مجازات اسلامی، دیه مال معیّنی است که برای جنایت غیر عمدی بر نفس، عضو یا منفعت یا جنایات عمدی در مواردی که قصاص ندارد باید پرداخت شود.

مهلت پرداخت دیه

مهلتی که برای پرداخت دیه در نظر گرفته می‌شود به نوع جراحت وارده و عمد یا غیر عمدی بودن حادثه بستگی دارد. برای اینکه مشکلی در پرداخت دیه رخ ندهد، فردی که مرتکب حادثه شده باید دیه را طبق زمان‌بندی تعیین شده بپردازد. در ادامه نحوه زمان‌بندی مناسب برای پرداخت دیه را ارائه کرده‌ایم.

  • دیه حوادث و جنایت‌های عمدی تنها یک سال مهلت پرداخت دارد.
  • برای جنایت و حوادث غیر عمد دو سال مهلت زمانی برای پرداخت دیه در نظر گرفته می‌شود.
  • در صورتی که خطای محض باعث جراحت شده باشد، مدت زمانی که برای پرداخت دیه در نظر گرفته می‌شود برابر با سه سال است.

در صورتی که مدت زمان دو ساله یا سه ساله برای پرداخت دیه در نظر گرفته شده باشد، فردی که مرتکب حادثه شده می‌تواند دیه را به دو یا سه بخش تقسیم کرده و بخشی از آن را در طول هر سال بپردازد. البته در شرایط خاص قسط بندی دیه نیز امکان‌پذیر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می‌توانید از وکیل دیه کمک بگیرید.

مدرک مورد نیاز برای دیه

قبل از اینکه شرایط پرداخت دیه و مقدار دیه مشخص شود، لازم است که مدارک مورد نیاز برای دیه را آماده کرده و تحویل مراجع قضایی دهید. با توجه به اینکه دیه به خاطر چه حوادثی باید پرداخت شود، مدارک مورد نیاز برای دیه متفاوت خواهد؛ اما به طور کلی مدارکی که برای محاسبه دیه باید ارائه کنید عبارتند از:

  • گزارش اولیه نیروی انتظامی
  • گزارش پزشکی قانونی
  • برگه نظریه پزشک قانونی
  • رسید پرداخت هزینه دادرسی
  • کارت ملی و مدارک شناسایی مانند گواهی‌نامه و سند خودرو در تصادفات رانندگی

در چه شرایطی بیت‌ المال دیه را پرداخت می‌کند؟

در مواقعی که فردی جرمی را مرتکب شده و متواری شده باشد، یا اینکه به خاطر مرگ فرد امکان دسترسی به و وجود نداشته باشد، مبلغ دیه از اموالی که متعلق به فرد مورد نظر است دریافت می‌شود.

اگر مرتکب جرم مالی نداشته باشد و قتل عمد رخ داده باشد، ولی دم فردی که فوت شده می‌تواند دیه را از عاقله یا پدر و مادر یا فردی که وظیفه نگهداری مرتکب جرم را داشته دریافت کند. در صورتی که مرتکب جرم یا عاقله در دسترس نباشند، دیه‌ای که محاسبه شده از طرف بیت‌المال پرداخت می‌شود.

در چه شرایطی بیت‌ المال دیه را پرداخت می‌کند؟

وکیل دیه

برای دریافت دیه باید فردی که خسارت دیده بتواند شدت خسارت و نحوه بروز آن را در دادگاه ثابت کند، در غیر این صورت هیچ مبلغی به عنوان دیه یا جبران خسارت برای فردی که صدمه دیده در نظر گرفته نخواهد شد. جهت اثبات صدمات عمد و غیر عمد بدنی لازم است که با قوانین دیه و نحوه دریافت دیه آشنایی کامل داشته باشید.

وکیل دیه با شرایط محاسبه دیه و قوانین مجازات اسلامی آشنایی کافی دارد؛ بنابراین با کمک وکیل وصول دیه می‌توانید مبلغ دیه را به درستی محاسبه کرده و آن را به طور کامل دریافت کنید.

بهترین وکیل دیه با مبلغی که برای دیه افراد مختلف پرداخت می‌شود؛ و شرایط پرداخت دیه در ماه‌های مختلف سال آشنا است؛ بنابراین با کمک وکیل محاسبه دیه می‌توانید مبلغی که به عنوان دیه جراحات بدن، قتل عمد و غیر عمد و… در نظر گرفته می‌شود را به طور دقیق تخمین بزنید.

وکیل دیه تصادفات یا وکیل دیه تصادفات رانندگی نیز به متقاضیان کمک می‌کند تا برای دریافت دیه حوادث رانندگی مدارک دقیق و کاملی را ارائه کنند و پرونده‌ای که دارند را با کمترین سختی و پیچیدگی به نتیجه برسانند. با توجه به نوع صدمه و نحوه رخ دادن آن می‌توانید از وکلای متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

جمع بندی

دیه مبلغی است که قانون برای جبران خسارات بدنی تعیین کرده و در جرائم عمد یا غیر عمد با توجه به نرخ روز و شدت حادثه مبلغ آن محاسبه می‌شود.

با توجه به اینکه صدمه وارده زندگی فرد را تحت تأثیر قرار داده یا خیر و آسیب جسمانی او چقدر است، وکیل دیه تهران نحوه محاسبه دیه و دریافت آن را با متقاضیان در میان می‌گذارد. پس از آن می‌توانید برای تکمیل پرونده و دریافت دیه اقدام کنید.

در صورتی که برای هرگونه صدمه به وکیل دیه نیاز دارید می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

آیا پرداخت دیه به نرخ روز است؟

طبق قانون مجازات اسلامی مبلغ دیه حتی وقتی حکم اقساطی کردن دیه صادر شده باشد به نرخ روز محاسبه می‌شود.

دیه قطع عضو چقدر است؟

اگر یکی از اعضای بدن که جفت ندارد قطع شده باشد، مبلغ دیه آن برابر دیه کامل است.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

5/5 - (7 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *