وکیل چک برگشتی

وکیل چک

به دلیل پیچیده بودن و زمان‌بر بودن پرونده‌های چک برگشتی، بهتر است برای شکایت از چک برگشتی وکیل داشته باشید.

موسسه حقوقی دادسو متشکل از وکلای پایه یک دادگستری خانم و آقا است که به صورت تخصصی در زمینه وکیل چک و توقیف اموال برای چک برگشتی فعالیت می کند.

برای اطلاعات بیشتر و مشورت با وکیل چک برگشتی با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

شکایت از چک برگشتی با دادسو

وکیل چک برگشتی براساس سواد حقوقی و تجربه‌های حرفه‌ای که در پرونده‌های مختلف به دست می‌آورد، می‌تواند در طول پرونده‌های شما مشاور و همراه مناسبی باشد.

از آن‌جا که چک برگشتی هم جنبه کیفری دارد و هم حقوقی، در موردی که چک دارای جنبه کیفری باشد، صاحب چک باید نسبت به مفاد پیگیری و تنظیم شکایت برای وصول طلب خودآگاهی و اطلاعات کافی را به دست آورد و این پروسه برای او ممکن است زمان‌بر باشد.

به همین دلیل استخدام یک وکیل چک برگشتی می‌تواند روند شکایت برای چک ثبت نشده یا برگشتی را کوتاه‌تر و بهینه‌تر کند.

در برخی موارد نیز ممکن است در متن یا پشت‌نویس چک مطالب به طور صحیح وارد نشده باشد و دلیل درج این داده‌های اشتباه اغفال صاحب چک باشد.

در این موارد است که وکیل چک برگشتی باید علاوه بر مطالبه وجه چک، در مورد عناوینی مانند کلاهبرداری، دزدی و یا جعل سند تجاری از موکل دفاع می‌کند.

قانون جدید چک 1403

از فروردین سال ۱۴۰۰، تنها دسته‌چک‌های جدید از طریق شعب بانک قابل توزیع هستند و این چک‌ها اگر در سامانه صیاد ثبت نشوند، اعتبار ندارند.

صادرکننده چک، باید اطلاعات مندرج روی برگه چک را عیناً در سامانه صیاد وارد کند و اگر چک برگشتی نباشد و در صورت وجود شرایط دیگر، به او اجازه ثبت داده می‌شود.

در این مرحله چک هنوز صادر شده تلقی نمی‌شود، بلکه گیرنده نیز باید کد ۱۶ رقمی را در سامانه وارد کند و تطابق مندرجات در چک را با اطلاعات سامانه تأیید نماید. صدور چک در این مرحله تکمیل می‌شود و دیگر قابل اصلاح نخواهد بود.

مزیت بزرگ قانون جدید چک این است که چنانچه چک برگشت بخورد، صاحب چک می‌تواند فوراً برای صدور اجرائیه توسط مراجع قضایی درخواست دهد. این مورد باعث افزایش سرعت وصول چک برگشتی خواهد شد؛ همچنین تمامی حساب‌های بانکی صادرکننده چک نیز بازداشت می‌شود.

وکیل چک برگشتی در تهران

یک وکیل چک برگشتی علاوه بر تسلط بر حوزه چک باید به متن چک‌ها و کلیه کلمات مندرج در چک آگاهی داشته باشد و با آگاهی کامل از قوانین مربوط به چک برگشتی به موکل خود در جهت گرفتن حق و حقوق خود در دادگاه کمک کند.

به همین دلیل مناسب‌ترین وکیل برای شما کسی است که در مطالبه چک برگشتی تخصص و تجربه لازم را داشته باشد به صورت مستمر به عنوان بهترین وکیل چک در تهران فعالیت نموده باشد.

در صورتی که به وکیل مناسب برای چک برگشتی نیاز دارید و می‌خواهید پرونده خود را به او بسپارید توصیه ما به شما این است که با موسسه دادسو در تماس باشید و از طریق واتس‌اپ سایت رسمی موسسه از یک وکیل پایه یک دادگستری متخصص در حوزه چک برگشتی مشاوره و راهنمایی دریافت کنید.

هزینه وکیل برای چک برگشتی با دادسو

از آنجا که اسناد تجاری اعم از چک و سفته جز دسته دعاوی مالی به شمار می‌رود و نیازمند ابطال تمبر و پرداخت مالیات زیاد برای وکلا است، حق‌الوکاله آن با توجه به مبلغ مندرج روی چک و یا سفته تعیین می‌شود.

این هزینه شامل میزان سختی کار و تلاش‌های وکیل می‌شود؛ اما به طور کلی مبلغ آن چیزی حدود ۳ الی ۱۰ درصد از کل مبلغ مندرج در چک است. علاوه‌برآن هزینه دریافت گواهی عدم پرداخت و هزینه دادرسی را هم باید در نظر گرفت.

چرا باید دادسو را انتخاب کنیم؟

زمانی که شما وکیل خود را از موسسه حقوقی دادسو انتخاب می کنید و در این موسسه تشکیل پرونده می دهید، یک پشتیبان اختصاصی خواهید داشت که به صورت منظم شما را از روند پروده مطلع می کند.

تیم دادسو تا زمانی که پرونده شما به اتمام برسد و رای نهایی از دادگاه صادر شود در کنار شما خواهد بود و تلاش دارد که دغدغه ها و نگرانی های شما را به حداقل برساند.

گروه وکلای دادسو با سابقه درخشان در زمینه امور کیفری و حجم بالای پرونده های موفق طی سال های اخیر، آماده قبول پرونده های قضایی شما عزیزان می باشد.

یک وکیل چک برگشتی چه کمکی به شما می کند؟

پیچیده ترین و سخت ترین قسمت وکالت پرونده‌های چک برگشتی، سرعت عمل وکیل در توقیف اموال شخص بدهکار است.

در صورتی که وکیل شما متخصص این امور باشد در کوتاه ترین زمان نسیت به توقیف اموال شخص بدهکار اقدام می کند. این امر از جهت انتفال اموال به دیگران برای فرار از دین اهمیت دارد.

تجربه نشان داده که اشخاص بدهکار به قصد قرار از دین، به فوریت اقدام به انتقال اموال خود به اطرافیان می کنند تا شخص طلبکار موفق به وصول بدهی نشود.

آیا دادسو با ما قرارداد می بندد؟

بله! به محض تشکیل پرونده در دادسو، قرارداد وکالت در سامانه ثنا قوه قضائیه بین شما و وکلای دادسو تنظیم می شود و کلیه مسائلی که نیاز دارید نسبت به آن مطلع باشید، توسط پشتیبان اختصاصی شما در دادسو براتان توضیح داده می شود.

توقیف اموال چک برگشتی

صاحب چک می‌تواند در تاریخ سررسید، برای وصول آن اقدام کند و در صورتی که حساب آن فاقد وجه کافی باشد؛ از طریق دریافت گواهی عدم پرداخت، برای توقیف اموال صاحب چک برگشتی اقدام نماید و معادل با مبلغ چک از طریق اموال توقیف شده صادرکننده چک، برداشت کند.

دادسو در تمام مراحل شکایت از چک برگشتی همراه شماست و خیالتان را از توقیف اموال برای چک برگشتی آسوده باشد.

وکلای چک برگشتی در موسسه دادسو با ارائه تخصصی‌ترین خدمات به مراجعین محترم می‌توانند آن‌ها را در بهترین زمان ممکن به نتیجه مطلوب برسانند تا متقاضی بتواند برای توقیف اموال صادرکننده چک وقت و هزینه کمتری صرف نماید.

هزینه وکیل برای چک برگشتی با دادسو

مطالبه وجه چک از طریق اجرای ثبت

وصول چک به روش ثبتی یکی از راهکارهای مهمی است که دارنده چک برای وصول آن به مراجع پیش‌بینی شده مراجعه کند و چک خود را به اجرا بگذارد.

از آنجا که طبق قانون صدور چک، چک‌های صدوری جز اسناد لازم‌الاجرا هستند، درخواست رسیدگی چک پرداخت نشده را به اداره ثبت اسناد تسلیم کرد.

متقاضی بایستی با ارائه مدارک لازم، فرم تقاضای صدور اجراییه را از اداره ثبت دریافت کند و تکمیل نماید. برای این کار اموالی از بدهکار باید به اداره معرفی شود و ظرف مدت ۴۸ ساعت اجراییه صادر خواهد شد و بدهکار را ملزم می‌کند که طی مدت ۱۰ روز برای وصول چک اقدام کند.

درغیر این صورت، دارنده چک تقاضای توقیف اموال می‌دهد. پس از ابلاغ اجراییه به بدهکار، توقیف اموال وی آغاز می‌شود.

حق‌الوکاله اجراییه چک

براساس ماده ۲۳ اصلاحی قانون صدور چک، فقط برای میزان کسری چک و حق‌الوکاله وکیل چک می‌توان برای صدور اجرائیه تقاضا داد. لازم به ذکر است که مبلغ کسری چک و میزان حق‌الوکاله مورد درخواست باید در شرح تقاضا بیان شود.

حق‌الوکاله فقط زمانی مجاز است که تقاضای شما از طریق وکیل چک ثبت و حق‌الوکاله طلب شود.

مدارک مورد نیاز برای شکایت چک برگشتی

اقدام برای برای وصول چک برگشتی یک روال اداری و قضایی محصوب می شود و مدارک لازم برای شکایت چک برگشتی شامل این موارد است:

 • اصل یا لاشه چک برگشتی
 • گواهی عدم پرداخت چک (از بانک باید بگیرید)
 • تنظیم دادخواست شکایت برای چک برگشتی

مطالبه هم‌زمان چک از دادگاه و اجرای ثبت

اگر شخصی بخواهد برای وصول مبلغ چک خود همزمان از طریق دادگاه و اداره ثبت اقدام کند، دادگاه بدوی در رأی خود دعوای وی را رد می‌کند و دلیل رد دعوی نیز به این شرح است:

طرح دعوی همزمان از دو مرجع از نظر قانونی درست نیست و وجه چک را از اداره ثبت و دادگاه حقوقی نمی‌توان به طور همزمان تقاضا کرد. متقاضی باید به رأی دادگاه اعتراض کند و پرونده به دادگاه تجدیدنظر منتقل شود، این دادگاه نیز همان رأی دادگاه بدوی را تائید خواهد کرد.

بنابراین، چنانچه یک چک برگشت خورده دارید، نمی‌توانید همزمان آن را در دادگاه و اداره ثبت مطالبه کنید، این کار فقط زمان و هزینه شما را هدر داده و فرایند پرونده را طولانی‌تر می‌کند.

دادخواست مطالبه وجه چک

صاحب چک در مواردی که پرداخت چک انجام نمی‌شود می‌تواند با تنظیم شکایت حقوقی یا کیفری و یا تقاضای صدور حکم اجرائیه، برای وصول وجه چک اقدام کند. برای تنظیم دادخواست مطالبه حقوقی وجه فرد باید با مراجعه به دفتر خدمات قضایی، از دادگاه پیامکی مبنی بر وصول تقاضا را دریافت کند.

البته بهتر است شخصاً به شعبه مراجعه و از صحت مدارک و ضمایم مطمئن شود. بهتر است که خواهان و صاحب چک پیش از هر اقدامی با یک وکیل چک متخصص و خبره در حوزه چک و دعاوی مربوطه حقوقی مشورت نماید.

باید بدانید که تنها راه مطالبه وجه چک شکایت حقوقی و ارائه تقاضا به دادگاه نیست. سه راه دیگر برای این امر چک وجود دارد:
۱- شکایت کیفری برای چک بلامحل
۲- تقاضای صدور حکم اجراییه از احکام دادگستری (برای چک صیاد)
۳- تنظیم تقاضای صدور حکم اجراییه از طریق اداره اجرای ثبت

نمونه دادخواست توقیف اموال چک برگشتی

خواهان: خانم/آقای……..
خوانده: خانم/آقای ……….
وکیل: خانم/آقای ………
تعیین درخواست و میزان آن:
۱- مطالبه وجه چک مورد نظر
۲- خسارت تأخیر تأدیه
۳- صدور قرار توقیف اموال
دلایل: شرح تقاضای مطالبه وجه چک و توقیف اموال
ریاست محترم دادگاه
با احترام به استحضار می‌رساند موکل اینجانب ……. به موجب یک فقره چک بانک ملی به شماره ……… مبلغ …….. ریال معادل ……… تومان از خانم/آقای ……….. طلبکار است. گفتنی است که چک مذکور با استناد به گواهی عدم پرداخت به شماره …….. مورخ …… برگشت خورده است.

بنابراین به موجب تقاضای تسلیمی، صدور حکم برای محکومیت خوانده برای پرداخت وجه چک و همچنین خسارت تأخیر تأدیه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت و هزینه‌های دادرسی مربوطه مانند حق‌الوکاله وکلا را درخواست می‌کنم.

با احترام- نام و نام خانوادگی خواهان

وکیل متخصص چک

قوانین ویژه‌ای برای چک وجود دارد، مثل نیم عشر، تأمین خواسته، چک برگشتی، ثبت چک در سامانه صیاد، استعلام از چک برگشتی و غیره که باید آنها را بشناسیم.

شناخت این قوانین یکی از مهم‌ترین وظایف و مسئولیت‌های وکیل متخصص چک است. از دیگر وظایف وکیل مخصوص چک می‌توان موارد زیر را نام برد:

بر شرایط قانونی مرتبط با چک تسلط داشته باشد و اطلاعات حقوقی خود را به روز نگه دارد بر شیوه دفاع از چک در دادگاه آگاه و مسلط باشد تا بتواند در احقاق حقوق موکل خود مفید عمل کند در حال حاضر همراهی یک وکیل متخصص چک، یک نیاز اساسی برای بازارهای تجاری است.

صاحبان کسب‌وکار به دلیل تسلط کامل بر مسائل حقوقی چک و پیامدهای مربوطه، در همه امور تجاری خود که از طریق چک انجام می‌پذیرد، با مشاوره کارشناسان حقوقی یا وکیل چک متخصص اقدام می‌کنند.

آگاهی و سواد بالای مشاوران حقوقی و وکلای با تجربه دادسو در حوزه چک با رعایت شرایط قانونی و حقوقی تجارت با چک، باعث تسریع و سهولت معاملات می‌شوند و و از بروز دردسرهای احتمالی برای موکل خود جلوگیری می‌کنند.

در چنین شرایطی همراهی وکلای مجرب دادسو به خاطر سواد حقوقی و آشنایی با فرایند دادگاه می‌تواند وصول طلب و دریافت حق را در کمترین زمان ممکن به دنبال داشته باشد.

محاسبه هزینه دادرسی چک برگشتی

براساس آیین‌نامه تعرفه خدمات حقوقی قضایی مبلغ پنج هزار تومان برای ورودی شکواییه باید واریز شود، همچنین باید برای چک‌هایی تا مبلغ صدهزار تومان مبلغ هزار و پانصد تومان و نسبت به مازاد آن تا سقف یک میلیون تومان معادل چهار هزار تومان و برای چک های بیش از یک میلیون تومان، پانزده هزار تومان دریافت می‌شود.

به عنوان مثال: برای چک به مبلغ صد هزار تومان باید شش هزار تومان هزینه دادرسی واریز شود. البته هزینه اوراق و تصدیق مدارک به صورت جداگانه محاسبه و واریز می‌شود.

مطالبه وجه چک مفقودی

در صورتی که دارنده چک آن را گم کند، می‌تواند وجه آن را مطالبه کند؛ اما دارنده چک باید ابتدا برای ابطال چک مفقودی اقدام کند. پس از آن با اثبات اینکه چک مفقودی به او تعلق دارد می‌تواند با ارائه ضمانت پرداخت، وجه چک را از دادگاه درخواست کند.

به‌طورکلی در صورت مفقود شدن چک، در وهله اول، دارنده چک باید به بانک مراجعه کند و صدور حکم عدم پرداخت چک را درخواست کند.

سپس با مراجعه به مراجع صالح برای شکایت از چک مفقودی (شورای حل اختلاف یا دادسرا) گواهی مفقودی را دریافت کند و برگه اعلام شکایت از چک مفقودی را به بانک تحویل دهد. در صورت احراز مفقود شدن چک توسط دادگاه، چک مفقود شده ابطال خواهد شد.

مطالبه وجه چک از ورثه متوفی

چک یک نوعی بدهی و جز دارایی‌های منفی متوفی به شمار می‌رود. پرداخت آن بر سهم الارث وراث اولویت دارد و هرگونه انحصار ورثه‌ای بدون توجه به بدهی‌های متوفی باطل است.

شورای حل اختلاف نیز هنگامی که به امر تقسیم سهم و صدور برگه انحصار وراثت رسیدگی می‌کند، ابتدا به خارج کردن دارایی‌های منفی از کل دارایی متوفی می‌پردازد.

وارثان متوفی باید از دارایی متوفی این بدهی تسویه کنند. در صورتی که وراث صادر کننده چک اموال را تقسیم کنند و پس از آن از وجود چک وصول نشده معتبر با خبر شوند، باید هرکدام به نسبت سهم الارث خود برای پرداخت آن اقدام کنند؛ در غیر این صورت شکایت کیفری علیه آنها تنظیم خواهد شد.

وکلای دادسو در این موسسه آماده ارائه بهترین خدمات با بالاترین میزان دقت و کیفیت هستند و شما را در این مسیر همراهی خواهند کرد.

نمونه دادخواست مطالبه وجه چک از وراث

نمونه دادخواست مطالبه وجه چک از وراث در زیر تنظیم شده است:
خواهان: خانم/آقای……..
خوانده: خانم/آقای ……….
وکیل: خانم/آقای ………
تعیین خواسته و بهای آن:
درخواست مبلغ … ریال به خاطر وجه یک فقره چک به شماره… به تاریخ … از بانک… با محاسبه خسارات ناشی از تأخیر در تأدیه و دادرسی
دلایل و منضمات دادخواست:
۱ ۔ دلیل سمت / وکالت‌نامه الصاق شده به تمبر مالیاتی
۲- کپی برابر اصل چک به شماره … مورخ …
۳) کپی برابر اصل گواهی عدم پرداخت
شرح تقاضای مطالبه وجه چک و توقیف اموال
ریاست محترم دادگاه
احتراماً به استحضار می‌رساند: مورث خواندگان محترم به عنوان صادر کننده یک فقره چک به شماره ………. و تاریخ…… با مبلغ……….. ریال از بانک………. به موکل بدهکار بوده و در تاریخ…………… فوت شده است. نظر به اینکه طلب موکل «مؤجل» بوده و با مرگ صادر کننده «حال» شده، خواندگان به عنوان وارثان قانونی مکلف به پرداخت وجه چک هستند. بنا به مراتب فوق رسیدگی به امر خواسته و صدور حکم خواسته از محضر دادگاه تحت استدعاست.

با احترام- نام و نام خانوادگی خواهان

منتظر چه هستید؟

کارشناسان حقوقی دادسو آماده‌اند که به همه سوالات شما پاسخ داده و از نگرانی شما کاهش دهند. برای شروع می‌توانید از طریق واتس آپ و تماس با همکاران ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

داشتن وکیل برای چک برگشتی اجباری است؟

خیر! در صورتیکه شخص مایل باشند می تواند خودش پیگیر روند پرونده چک برگشتی باشند، ولی وکیل چک برگشتی با توجه به تخصصی که دارد، باعث می شود که پرونده در زمان کوتاه تر و روندی بهتر انجام شودتوجه داشته باشید که حضور وکیل چک برگشتی در پرونده، تاثیر بسزایی در نتیجه پرونده خواهد داشت.

برای سپردن پرونده چک برگشتی به دادسو چه کار باید بکنم؟

اولین مرحله، ارتباط شما با کارشناسان حقوقی دادسو از طریق واتساپ و تماس است. همکاران ما به صورت کامل شما را راهنمایی می کنند و بعد از آن یک جلسه حضوری و یا آنلاین با وکیل چک برگشتی خواهید داشت و بعد از عقد قرارداد ثنا، پرونده شما آغاز می شود.

امکان عدم حضور موکل در دفتر دادسو وجود دارد؟

با توجه به اینکه قرارداد وکالت از طریق سامانه ثنا انجام می شود و احراز هویت بر عهده قوه قضائیه است، الزاما نیازی به حضور در دفتر دادسو نیست و امکان برگزاری جلسه به صورت آنلاین وجود دارد. امکان برگزاری جلسه حضوری مانند گذشته در دفتر دادسو با رعایت پروتکل های بهداشتی وجود دارد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.2/5 - (5 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
8 پاسخ
 1. سلام
  برای مشاوره و جلسه با وکیل باید چه کاری انجام بدم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   تماس بگیرید با کارشناسان حقوقی و یا در واتساپ پیام دهید راهنماییتون می کنند.

 2. هزینه وکیل برای چک برگشتی رو چجوری محاسبه می کنن؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بستگی به مبلغ چک و پیچیدگی های پرونده دارد. پیشنهاد می کنم یه جلسه با وکیل داشته باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 3. در صورتی که شما وکیل ما باسید، امکان مطالبه وجه چک از ورثه متوفی توسط شما وجود داره؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله، البته در این زمینه باید با مشاوران حقوقی ما صحبت کنید.

 4. حق‌الوکاله اجراییه چک رو چجوری محاسبه می کنید؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بستگی به پیچیدگی پرونده و مبلغ چک دارد. باید با وکیل جلسه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *