میزان فدیه در طلاق خلع چقدر است؟

میزان فدیه در طلاق خلع

فدیه مالی است که زن برای طلاق به همسرش می‌دهد. در این مطلب توضیح می‌دهیم که میزان فدیه در طلاق خلع چقدر است؟ در صورتی که برای طلاق یک طرفه یا طلاق توافقی به راهنمایی نیاز دارید می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

طلاق خلع چیست؟

اگر زن از همسرش متنفر باشد می‌تواند مالی را به همسرش ببخشد و از او جدا شود. این طلاق به عنوان طلاق خلع در قانون شناخته می‌شود و برای انجام آن باید زن قوانین طلاق خلع و میزان فدیه در این طلاق را بشناسند.

 فدیه چیست؟

فدیه مالی است که فردی برای حل مشکلی پرداخت می‌کند. مبلغ فدیه طلاق با توجه به نوع طلاق متفاوت است و زن نمی‌تواند در طلاق خلع و طلاق مبارات مبلغ یکسانی را به همسرش ببخشد. مالی که در طلاق خلع زن به همسرش می‌بخشد به عنوان «فدیه طلاق خلع» شناخته می‌شود.

تفاوت فدیه طلاق خلع و مبارات

میزان فدیه در طلاق خلع

میزان فدیه در طلاق خلع که زن در طلاق خلع به همسرش می‌بخشد می‌تواند به اندازه مهریه‌اش یا مالی بیشتر از آن باشد؛ بنابراین در این روش زن محدودیتی برای بخشیدن مال به همسرش ندارد و زوجه می‌تواند به اندازه‌ای که مرد راضی به طلاق شود به او چیزی را ببخشد.

تفاوت فدیه طلاق خلع و مبارات

برای طلاق مبارات باید زن و مرد هر دو از هم نفرت و کراهت داشته باشند. با برقرار بودن این شرایط، زوجین می‌توانند با رعایت فدیه طلاق مبارات برای جدایی اقدام کنند. مبلغی که به عنوان فدیه طلاق مبارات در نظر گرفته شده برابر با مهریه و مبلغی کمتر از آن است؛ یعنی زن نمی‌تواند مبلغی بیشتر از مهریه را برای جدایی در این نوع از طلاق به همسرش بپردازد.

سخن پایانی

طلاق گرفتن زن و مرد می‌تواند پروسه‌ای ساده یا پیچیده و زمان‌بر باشد. با توجه به اینکه زوجین قصد دارند یک طرفه از هم جدا شوند یا اینکه با یکدیگر برای طلاق به توافق رسیده‌اند، وکیل طلاق حرفه‌ای مانند وکلای دادسو با آن‌ها همراه است یا خیر و …، ممکن است پروسه طلاق کمتر از چند ماه سال تا چند سال زمان نیاز داشته باشد.

سوالات متداول

تفاوت فدیه طلاق خلع و مبارات چیست؟

در طلاق خلع میزان مالی که زن به همسرش می‌بخشد می‌تواند بیشتر از مهریه باشد، اما در طلاق مبارات زن تنها می‌تواند مهریه‌اش یا کمتر از آن را به همسرش ببخشد.

آیا زوج می‌تواند در فدیه طلاق دخل و تصرف کند؟

در صورتی که طلاق خلع باشد زوج پس از طلاق مالک مهریه خواهد بود؛ اما در طلاق مبارات در صورت رجوع مرد همسرش نیز می‌تواند از فدیه رجوع کند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

۳.۵/۵ - (۴ امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید