وکیل طلاق توافقی خارج از کشور

طلاق ایرانیان خارج از کشور یکی از دغدغه‌های برخی از هموطنان خارج از کشور است.

در همین ابتدا باید بدانید که دادسو به عنوان وکیل طلاق ایرانیان خارج از کشور، و تجربه هزاران پرونده طلاق توافقی خارج از کشور، از هر آنچه که شما نیاز دارید و یا نگران هستید آگاه است.

در این مقاله به وضوح در مورد طلاق توافقی در خارج از کشور، شیوه وکالت به وکیل در ایران، ثبت طلاق خارج از کشور در ایران، قوانین طلاق در اروپا و … توضیح خواهیم داد.

در صورتی که در این زمینه‌ها، نیاز به مشاوره حقوقی دارد با کارشناسان دادسو در ارتباط باشید و در صورت تمایل می‌توانیم برای شما جلسه مشاوره با وکیل به صورت آنلاین برگزار کنیم.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

طلاق ایرانیان خارج از کشور

شهروندان ایرانی؛ در هر جایی از دنیا که زندگی کنند، احوال شخصیه آنها (ازدواج، طلاق، ارث و … ) باید طبق قوانین ایران پیش برود.

پس طلاق ایرانیان خارج از کشور باید در یک دادگاه صالح در ایران برگزار شده و تعیین و تکلیف شود.

با توجه به زمانبر بودن روال طلاق در ایران، عدم امکان حضور بلند مدت هموطنان در کشور و عدم آگاهی نسبت به شرایط و مراحل طلاق، بهتر است به یک وکیل طلاق (نه الزاما هر وکیلی!) وکالت دهند تا بدون نیاز به حضور در ایران و در یک مدت زمان مشخص روند پرونده طلاق پیش برود.

طلاق توافقی خارج از کشور

طلاق توافقی یعنی آقا و خانم هر دو موافق طلاق هستند و بر روی مواردی از زندگی مشترک مانند مهریه، حضانت فرزند و جهیزیه توافق دارند.

هر توافقی که زوجین در این موارد داشته باشند، برای قانون و دادگاه محترم شمرده می شود.

برای طلاق توافقی از خارج از کشور باید از طریق سامانه میخک و یا سامانه ثنا به وکیل در ایران وکالت داده شود، تا بدون نیاز به حضور زوجین برای طلاق توافقی اقدام شود.

در صورتی که وکلای دادسو وکیل شما باشند، صفر تا صد پرونده توسط تیم دادسو پیش خواهد رفت.

ما برای شما چه کار می کنیم؟

مدارک مورد نیاز طلاق توافقی

مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور عبارتند از:

 • اصل سند ازدواج
 • اصل شناسنامه زوجین
 • تصویر کارت ملی
 • اصل وکالت در طلاق (در صورت وجود)
در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

طلاق با داشتن حق طلاق خارج از کشور

طلاق با حق طلاق خارج از کشور یکی از روش‌های دیگری است که ایرانیان خارج از کشور می‌توانند با استناد به وکالت در طلاق بدون نیاز به حضور و یا امضای طرف مقابل اقدام به طلاق کنند. حق طلاق به صورت قانونی با آقا است ولی در شرایطی آقا می‌تواند این حق را به خانم دهد.

برای این کار در داخل کشور باید به دفتر اسناد رسمی مراجعه کرد و برای ایرانیان خارج از کشور این کار توسط سامانه میخک انجام می‌شود.

طلاق با داشتن حق طلاق تنها حالتی است که داشتن وکیل اجباری است. یعنی خانم از طرف آقا وکالت دارد که برای امور طلاق وکیل بگیرد. در صورتی که آقا وکالت در طلاق را به خانم بدهد، این حق از او عزل نمی‌شود و در این حالت هر دو نفر حق طلاق دارند. وکالت در طلاق برای این که کامل باشد باید 4 شرط زیر را دارا باشد:

 • حق توکیل به غیر داشته باشد
 • بلاعزل باشد
 • حق اسقاط در تجدید نظرخواهی و فرجام خواهی داشته باشد.
 • قبول بذل مهریه
ما برای شما چه کار می کنیم؟

شیوه وکالت به وکیل در ایران

وکالت به وکیل در ایران از طریق سامانه ثنا و یا سامانه میخک انجام می‌شود.

سامانه ثنا متعلق به قوه قضاییه و سامانه میخک متعلق به وزات امور خارجه است.

با توجه به محدودیت‌های موجود در زمان ثبت طلاق، پیشنهاد می‌کنیم که وکالت به وکلای دادسو از طریق سامانه میخک باشد تا در طول پرونده، ایرادی به پرونده گرفته نشود.

نگران این مورد نباشید، چون همکاران ما همه مراحل ثبت نام و ثبت وکالتنامه در سامانه میخک را به شما توضیح خواهند داد و در صورت تمایل این کار توسط کارشناسان دادسو انجام خواهد شد.

20 تا 60 روز کاری

پرداخت ارزی و ریالی

عدم حضور
در هیچ مرحله ای

طلاق براساس
توافق زوجین

وکالت از طریق
ثنا و میخک

پشتیبان اختصاصی
برای هر موکل

مهریه در خارج از کشور

در زمان طلاق باید حتما مهریه ایرانیان خارج از کشور تعیین و تکلیف شود.

می‌توان مهریه را کامل بخشید، می‌توان کامل پرداخت کرد، می‌توان بخشی از مهریه را بخشید و مابقی را دریافت کرد؛ یا هر توافق دیگری!

در پاسخ به این سوال که آیا زنی که در ایران ازدواج کرده میتواند در اروپا مهریه بگیرد باید گفت که بله. با توافق آقا و خانم مهریه، پرداخت می شود و در دادنامه طلاق به وضوح قید می‌شود.

در صورتی هم که قرار بر بخشیدن مهریه باشد، مهریه به صورتی بخشیده می‌شود که دیگر خانم نتواند نسبت به آن ادعایی داشته باشد.

در جلسه آنلاین با وکیل طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور، تمامی شرایط مربوط به مهریه به وضوح پاسخ داده می‌شود.

حضانت فرزند در طلاق خارج از کشور

توافق زوجین در مورد حضانت فرزند در زمان طلاق توافقی، مقدم بر آنچه است که قانون مشخص کرده است. لذا هر تصمیم که زوجین در مورد حضانت و نگهداری فرزند داشته باشند، می‌توان در سند طلاق قید کرد.

در صورتی که زوجین توافقی نداشته باشند، حضانت طبق قانون یپش خواهد رفت. به این صورت که حضانت فرزند دختر تا ۷ سالگی با مادر و ۷تا۹ سالگی با پدر است.

حضانت فرزند پسر هم تا ۷ سالگی با مادر است و از ۷تا۱۵ سالگی با پدر است.

زمانی که فرزندان از مدار حضانت خارج شوند، خودشان تصمیم میگیرند با کدام یک از والدین زندگی کنند. (دختر ۹سال و پسر ۱۵ سال است.)

جهیزیه در طلاق از خارج از کشور

تجربه ما در دادسو نشان می‌دهد که موکلین خارج از کشور، اختلاف نظری در مورد جهیزیه ندارند، اما در جلسه رسیدگی، قاضی از وکلا در مورد وضعیت استرداد جهیزیه سوال می‌کند و وکلا باید پاسخ بدهند.

در چنین مواردی می‌شود ذکر کرد که زوجین ادعایی ندارند و یا قبل از جاری شدن صیغه طلاق، جهیزیه تحویل زوجه خواهد شد.

نمونه سند طلاق

ثبت طلاق خارج از کشور در ایران

بعد از صدور رای دادگاه (دادنامه)، این رای باید در یکی از دفاتر ثبت ازدواج، ثبت شده و شناسنامه‌ها مهر خورده و سند طلاق صادر شود.

این کار هم توسط وکلای شما انجام خواهد شد و با استناد به وکالتنامه‌ای که شما اعطا کرده‌اید، نیازی به حضور شما نخواهد بود.

بعد از اخذ سند طلاق، مدارک شما از طریق پست برای شما ارسال خواهد شد. در صورتی که تمایل داشته باشید امکان ترجمه رسمی سند طلاق به هر زیانی که نیاز داشته باشید، وجود دارد.

چرا باید طلاق ایرانی را بگیریم؟

با توجه به مسئله ممنوع الخروجی خانم توسط آقا، و یا ممنوع الخروجی آقا توسط خانم بابت مهریه و حتی مواردی مانند ارث و میراث، بهتر است که حتما طلاق ایرانی از طریق یک دادگاه صالح در ایران انجام شود.

به هیچ وجه به طلاق‌های شرعی در مراکز اسلامی بسنده نکنید. بسیاری از هموطنان با این روش دچار دردسر شده‌اند و بعد از ورود به کشور گرفتار موارد مانند ممنوع الخروجی شده‌اند.

درخواست طلاق خارج از کشور

همان‍طور که گفته شد، بهتر است که به یک وکیل طلاق در ایران وکالت بدهید تا نیازی به حضور خودتان نباشد.

با تجربه صدها پرونده طلاق توافقی هموطنان مقیم بیش از ۳۲ کشور دنیا، دادسو به صورت کامل نسبت به نگرانی‌ها و دغدغه‌های شما آگاه است و دقیقا آنچه را که نیاز دارید را برای شما انجام خواهد داد.

برای شروع درخواست طلاق خارج از کشور با کارشناسان دادسو در ارتباط باشید.

سامانه میخک

سامانه میخک ویژه ایرانیان خارج از کشور است تا بتوانند به وکیلشان وکالت بدهند.

این سامانه متعلق به وزارت امور خارجه است و از طریق سایت mikhak.mfa.gov.ir به هموطنان خدمات می دهد.
در صورتی که برای ثبت نام، یا ثبت وکالتنامه و یا تمدید پاسپورت در میخک نیاز به کمک دارید، کلیه این امور توسط کارشنان دادسو قابل انجام است.

فرم درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

طلاق غیابی خارج از کشور

در اصطلاح حقوقی، منظور از طلاق غیابی این است که یکی از طرفین، حداقل به مدت ۳ سال غایب مفقودالاثر باشد و هیچ دسترسی به او نباشد.

ولی در اصطلاح عامه، منظور از طلاق غیابی خارج از کشور، این است که زوجین در مراحل اداری و قضایی پرونده طلاق در ایران حضور نداشته باشند.

نکته مهم در مورد طلاق در خارج از کشور با دادسو این است، که اگر وکلای دادسو وکیل پرونده شما باشند، نیازی به حضور شما در هیچ مرحله ای در ایران نخواهد بود.

کارشناسان حقوقی دادسو آماده‌اند که به همه سوالات شما پاسخ داده و از نگرانی شما کاهش دهند. برای شروع می‌توانید از طریق واتس آپ و تماس با همکاران ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

داشتن وکیل برای طلاق توافقی اجباری است؟

خیر! در صورتیکه زوجین مایل باشند می‌توانند خودشان پرونده طلاق را پیگیری کنند؛ با این حال وکیل طلاق توافقی با توجه به تخصصی که دارد، باعث می‌شود که پرونده در زمان کوتاه‌تری پیگیری و با روندی بهتر انجام شود. فقط در طلاق با داشتن حق طلاق است که داشتن وکیل طلاق توافقی اجباری است.

برای طلاق توافقی بر روی چه مسائلی باید توافق کرد؟

مهریه، نفقه، حضانت فرزند و استرداد هدایا و جهیزیه مواردی هستند که برای انجام طلاق توافقی باید نسبت به آن تعیین و تکلیف گردد.

امکان عدم حضور موکل در دفتر دادسو وجود دارد؟

با توجه به اینکه قرارداد وکالت از طریق سامانه ثنا انجام می‌شود و احراز هویت بر عهده قوه قضائیه است، الزاما نیازی به حضور در دفتر دادسو نیست و امکان برگزاری جلسه به صورت آنلاین وجود دارد. همچنین امکان برگزاری جلسه حضوری مانند گذشته در دفتر دادسو با رعایت پروتکل‌های بهداشتی وجود دارد.

برای ثبت وکالت به دادسو برای ایرانیان خارج از کشور چه کاری باید انجام شود؟

ثبت وکالتنامه برای ایرانیان خارج از کشور از دو طریق سامانه ثنا و سامانه میخک امکانپذیر است. در این مورد همکاران ما در واحد پشتیبانی موکل‌ها، به صورت کامل شما را راهنمایی می‌کنند.

با داشتن حق طلاق آیا نیازی به حضور آقا در مراحل طلاق توافقی است؟

در صورتی که وکالت در طلاق (حق طلاق) شما کامل باشد، نیاز به حضور آقا در هیچ مرحله‌ای نخواهد بود. در صورت تمایل می‌توانید تصویر وکالت در طلاق را در واتس‌آپ برای همکاران ما ارسال نمایید تا بررسی کنند.

اگر آقا و خانم در یک شهر زندگی نکنند، امکان طلاق توافقی وجود دارد؟

بله! امکان برگزاری جلسه به صورت آنلاین با یکی از طرفین یا هر دو نفر وجود دارد و این مسئله خللی در روند پرونده ایجاد نمی‌کند.

برای سپردن پرونده طلاق توافقی به دادسو چه کار باید بکنم؟

اولین مرحله، ارتباط شما با کارشناسان حقوقی دادسو از طریق واتساپ و تماس است. همکاران ما به صورت کامل شما را راهنمایی می‌کنند و بعد از آن یک جلسه حضوری و یا آنلاین با وکیل طلاق توافقی خواهید داشت و بعد از عقد قرارداد ثنا، پرونده طلاق توافقی شما آغاز می‌شود.

چگونه به دادسو اعتماد کنم؟

دادسو یک موسسه حقوقی با سابقه در زمینه خانواده است و تمامی مجوزهای مربوطه را از مراجع ذیصلاح را از جمله قوه قضائیه، کانون وکلا و اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری دریافت کرده است. کلیه وکلای دادسو، وکیل پایه یک دادگستری هستند. امکان رویت تمامی این مجوزها قبل از عقد قرارداد با دادسو وجود دارد.

من هیچ اطلاعاتی در زمینه طلاق توافقی ندارم و نیاز به راهنمایی دارم.

همین الان با کارشناسان حقوقی دادسو در واتساپ و تماس ارتباط بگیرید تا به صورت کامل شما را نسبت به طلاق توافقی و شیوه انجام آن مطلع سازند. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

5/5 - (5 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
9 پاسخ
 1. همسرم منو. ممنوع الخروج کرده و نمی تونم بیام ایران.
  من ازش حق طلاق دارم .
  چجوری می تونم نیام ایران ووکار طلاقم انجام شه. توروخدا راهمنمایی کنین.
  گرفتار شدم

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که دادسو وکیل شما باشد نیازی به حضورتان در هیچ مرحله ای در ایران نیست.
   برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 2. بسیار مطالبتون کامل بود. انشالا مظاحمتون میشم. مرسی از خانمم برزگر نازنین. بسیار عالی راهنمایی کردن بنده رو. خانم صبور و حرفه ای. یاوری از بلژیک

  1. سلام، وقت بخیر
   سپاس از همراهی شما 🙂

 3. من و همسرم توافق کردیم که مهریه رو کامل ببخشم و حضانت فرزندم با من باشه.
  ولی انکان حضور در ایران رو اصلا نداریم.
  یمشه به شما وکالت بدیم و همه چی رو شما انجام بدین؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله ما می‌توانیم تمام مراحل را بدون حضور شما انجام دهیم و رای دادگاه رو براتون ارسال کنیم.
   برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید.

 4. برای طلاق توافقی از خارج از کشور میخوام اقدام کنم. ساکن اوتاوا کانادا هستیم. هر دو موافقیم. چطور باید به شما وکالت بدیم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   از طریق سامانه میخک یا ثنا می توانید به ما وکالت دهید.
   با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 5. سلام.
  برادر و زن برادر من ساکن آلمان هستن. با طلاق توافقی موافقن. جفتشون هم میخک عضو هستن به خاطر تمدید پاسپورت عضو شدن.
  الان میخوان به من وکالت بدن که من به وکیل وکالت بدم. متن وکالت رو از کجا می تونم گیر بیارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *