وکیل انحصار وراثت

وکیل انحصار وراثت

موسسه حقوقی دادسو متشکل از وکلای پایه یک دادگستری خانم و آقا است که به صورت تخصصی در زمینه انحصار وراثت، بدون حضور وراث در هیچ مرحله‌ای فعالیت می‌کند. برای اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

انحصار وراثت چیست؟

به تقسیم اموال به‌جا مانده از متوفی؛ بر اساس طبقات وراث، بین وراث قانونی ایشان، انحصار وراثت گفته می‌شود.

برای تقسیم اموال متوفی باید ابتدا گواهی انحصار وراثت دریافت شود. وکلای دادسو طی 90 روز گواهی انحصار وراثت را بدون حضور وراث، دریافت می‌کنند.

گواهی انحصار وراثت چیست؟

گواهی انحصار وراثت، گواهی است که توسط شورای حل اختلاف صادر می‌شود و در آن لیست وراث قانونی متوفی و میزان سهم الارث هر یک از وراث، بر اساس قانون و شرع مشخص می‌شود.

وکیل انحصار وراثت در تهران

در صورتی که وراث یک متوفی، قصد شرکت در مراحل اداری، قضایی و مالی گرفتن گواهی انحصار را ندارند، می‌توانند وکیل انحصار وراثت در تهران داشته باشند، تا وکیل انحصار وراثت، به جای وراث در مراحل گرفتن گواهی حصر وراثت حضور پیدا کند.
بهتر است توجه داشته باشید که اگر وکیل مورد نظر تخصصی در امور ارث و انحصار وراثت نداشته باشد ممکن است گرفتن گواهی انحصار در زمان طولانی انجام شود و یا در لیست وراث قانونی و سهم الارث‌شان ایراداتی وجود داشته باشد.

ما در دادسو به صورت تخصصی وکالت پرونده‌های انحصار وراثت را انجام می‌دهیم. برای اطلاع از هزینه وکیل انحصار وراثت با کارشناسان حقوقی دادسو از طریق واتس‌اپ در ارتباط باشید.

نمونه دادنامه انحصار وراثت

انحصار وراثت با دادسو

موسسه حقوقی دادسو به صورت تخصصی در زمینه امور انحصار وراثت، تحریر و تقسیم ترکه فعالیت می‌کند.

برای وکالت دادن به وکلای موسسه دادسو می‌توانید ابتدا از کارشناسان حقوقی دادسو، مشاوره رایگان دریافت کنید. سپس شما می‌توانید با وکیل خود جلسه حضوری یا آنلاین داشته باشید تا پرونده شما به صورت تخصصی بررسی شود.

همچنین باید در سامانه ثنا که برای قوه قضاییه هست ثبت نام کنید و از طریق آن قرارداد الکترونیک وکالت را امضا کنید تا وکالت پرونده شما شروع شود.

در مدت انجام پرونده، نیازی به حضور هیچ کدام از وراث در هیچ مرحله‌ای نیست. بعد از این مدت، دادنامه حصر وراثت آماده خواهد شد و تحویل موکل داده می‌شود.

چرا باید دادسو را انتخاب کنیم؟

اگر تیم وکلای دادسو برای پرونده‌ انحصار وراثت و تحریر ترکه در کنار شما باشند دیگر نیاز به حضور شما در هیچ مرحله‌ای نیست و بهترین وکیل تقسیم ارث در تمامی جلسات و مراحل پرونده به جای شما حضور پیدا می‌کنند.

زمانی که شما در دادسو تشکیل پرونده می‌دهید پشتیبان اختصاصی خواهید داشت، تا شما را در جریان جزئیات روند پرونده به صورت هفتگی قرار دهد.

تیم دادسو تا زمان اتمام پرونده در کنار شما خواهد بود و سهم‌الارث و تقسیم ارث بین وراث دقیقا منطبق بر قانون انجام خواهد شد. با داشتن وکیل انحصار وراثت متخصص، مدت زمان انحصار وراثت برای شما کوتاه تر می شود.

وکیل انحصار وراثت چه کمکی به شما می کند؟

با توجه به زمانبر بودن همه مراحل پرونده انحصار وراثت، تحریر ترکه و تقسیم ترکه، کوچکترین اشتباه در یکی از مراحل، باعث به عقب افتادن چند ماهه پرونده خواهد شد.

برای جلوگیری از هر گونه خطا و اشتباه در اسناد و مدارک مورد نیاز برای تقسیم ارث و پرداخت حداقل مالیات، بهتر است که شما وکیل انحصار وراثت داشته باشد.

آیا دادسو با ما قرارداد می بندد؟

بله! به محض تشکیل پرونده در دادسو، قرارداد وکالت در سامانه ثنا قوه قضائیه بین شما و وکلای دادسو تنظیم می‌شود و کلیه مسائلی که نیاز دارید نسبت به آن مطلع باشید؛ توسط پشتیبان اختصاصی شما در دادسو برایتان توضیح داده خواهد شد.

مدارک انحصار وراثت

انحصار وراثت یک روال اداری و قضائی محسوب شده و برای انجام پرونده، باید مدارک مورد نیاز را همراه داشته باشید. مدارک انحصار وراثت عبارتند از:

 • گواهی فوت متوفی (در صورت نبودن گواهی، امکان دریافت آن توسط وکلا وجود دارد)
 • کارت ملی و شناسنامه متوفی
 • کارت ملی و شناسنامه همه وراث (امکان استعلام و در صورت نبود آن‌ها وجود دارد)
 • عقدنامه (در صورت تاهل متوفی)
 • استشهادیه انحصار وراثت (امکان دریافت توسط وکلای دادسو وجود دارد)
 • وصیت نامه متوفی (در صورت وجود)

انحصار وراثت محدود چیست؟

زمانی که ارزش مالی اموال به جا مانده از متوفی، کمتر از 50 میلیون تومان باشد باید انحصار وراثت محدود انجام شود. تفاوت انحصار وراثت محدود و نامحدود در این است که این نوع انحصار وراثت نیاز به چاپ آگهی انحصار وراثت در روزنامه کثیرالانتشار نیست.

استشهادیه انحصار وراثت

انحصار وراثت نامحدود چیست؟

زمانی که ارزش ماترک متوفی، بیشتر از 50 میلیون تومان باشد باید برای انحصار وراثت نامحدود اقدام شود. در این نوع انحصار وراثت، باید آگهی در روزنامه کثیرالانتشار چاپ شود.

طبقات ارث

وراث قانونی متوفی در طبقات ارث به سه طبقه تقسیم می‌شوند که در صورت حضور هر ورثه در طبقات بالا، طبقات بعدی ارث نمی‌برند.

 • طبقه اول: پدر، مادر، فرزند، نوه
 • طبقه دوم: پدربزرگ، مادربزرگ، خواهر، برادر، فرزندان آن‌ها
 • طبقه سوم: خاله، عمه، عمو، دایی، فرزندان آن‌ها

چه کسانی می‌توانند گواهی انحصار وراثت دریافت کنند؟

در زیر لیستی از اینکه چه کسانی حق انحصار وراثت دارند، قید شده است.

 • وراث سببی و نسبی متوفی
 • فرد طلبکار از متوفی
 • فرد وصی که به واسطه وصیت متوفی ارث ببرد.
 • فردی که از اثبات ورثه بودن شخص دیگر و ارث بردن ایشان سود ببرد.
 • فرد موصی له که به واسطه وصیت متوفی اختیار انجام اموری دارد.
 • وکیل قانونی هر کدام از این افرادی که ذکر شد.

عدم همکاری وراث برای انحصار وراثت

در مورد عدم همکاری وراث،در صورتی که وکیل انحصار وراثت شما، از تیم وکلای دادسو باشد، نیازی به حضور، تایید و همکاری همه وراث نیست و با روش‌های قانونی امکان دریافت گواهی انحصار وراثت، با وکالت از یکی از وراث وجود دارد.

مراحل انحصار وراثت

در زیر به ترتیب مراحل انحصار وراثت ذکر شده است.

البته در صورتی که دادسو وکیل ارث شما باشد، نیازی به حضور شما در هیچ کدام از این مراحل نیست و وکلای دادسو به جای شما در این مراحل اداری حضور پیدا می‌کنند.

 • دریافت گواهی فوت از ثبت احوال
 • مراجعه به شورای حل اختلاف شهری که آخرین محل سکونت متوفی بوده.
 • حضور در دفتر ثبت اسناد رسمی برای تائید وراث و دریافت استشهادیه انحصار وراثت
 • مراجعه مجدد به شورای حل اختلاف برای ثبت دادخواست
 • حضور در اداره مالیات برای مالیات بر ارث
 • چاپ آگهی در روزنامه (اطمینان از عدم حضور ورثه دیگر)
 • صدور گواهی انحصار وراثت یک ماه بعد از چاپ آگهی

عمده نگرانی متقاضیان انحصار وراثت، درست و دقیق قید شدن اسامی و هویت وراث قانونی است. به طوری که در آینده درگیر دردسر های احتمالی نباشند و دادسو در این موضوع خیال شما را راحت کرده است.

انجام پرونده بدون اینکه نگران هیچ چیزی باشید!

بعد دریافت گواهی انحصار وراثت باید چیکار کنیم؟

وراث یا وکیل انحصار وراثت باید به اداره مالیات مراجعه کنند تا مالیات بر ارث مشخص و به حساب دولت واریز شود. در اصطلاح به مالیات بر ارث؛ سهم دولت از ارث گفته می‌شود.

بعد از دریافت گواهی، امکان تحریر و تقسیم ترکه برای بین وراث متوفی وجود دارد.

انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور

اگر در خارج از ایران زندگی می‌کنید، برای انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور می‌توانید از طریق سامانه ثنا یا سامانه میخک به وکلای دادسو وکالت بدهید تا مراحل انحصار وراثت متوفی را در ایران انجام دهند.

وکیل در ایران، بدون نیاز به حضور شما در هیچ مرحله ای، تا آخرین مرحله انحصار وراثت از جمله انتقال دارایی‌ها را انجام می‌دهد.

وصیت نامه متوفی در چه صورت اعتبار دارد؟

وصیت نامه متوفی به صورت شفاهی و دست نوشته اعتبار ندارد و وصیت نامه‌ای که در دفتر ثبت اسناد رسمی تنظیم شده باشد از اعتبار کافی برخوردار است.

توجه داشته باشید، که هر شخص فقط تا یک سوم دارایی خود را می تواند وصیت کند و در صورتی که بیش از یک سوم دارایی را وصیت کرده باشد، یک سوم دارایی طبق وصیت و مابقی دارایی، بر اساس قانون انحصار وراثت تقسیم می‌شود.

نسبت ارث میان ورثه ذکور و ورثه اناث

تقسیم ارث بین دختر و پسر از پدر و مادر شرایط مشابهی دارد. یعنی ورثه ذکور (پسر) دو برابر ورثه اناث (دختر) ارث می‌برند. این روش در تقسیم ارث مادر هم، به همین شکل است.

اگر متوفی در خارج از ایران فوت کرده باشد

در صورتی که متوفی در خارج از ایران فوت کرده باشد باید گواهی فوت ترجمه شده ایشان را به تائید سفارت ایران در کشوری که در آن سکونت داشتند، برسانند و برای وکیل انحصار وراثت خود ارسال کنند تا از ایران بتوانند بقیه امور اداری انحصار وراثت را انجام دهند.

منتظر چه هستید؟

کارشناسان حقوقی دادسو آماده‌اند که به همه سوالات شما پاسخ داده و از نگرانی شما کاهش دهند. برای شروع می‌توانید از طریق واتس آپ و تماس با همکاران ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

داشتن وکیل برای انحصار وراثت اجباری است؟

خیر! در صورتیکه وراث مایل باشند می‌توانند خودشان پیگیر روند پرونده انحصار وراثت باشند؛ ولی وکیل انحصار وراثت با توجه به تخصصی که دارد، باعث می‌شود که پرونده در زمان کوتاه‌تر و همراه با روند بهتری انجام شود.

در صورت گم شدن گواهی فوت چه کاری باید انجام داد؟

در صورتی که گواهی فوت متوفی گم شده باشد، یکی از وراث و یا وکیل انحصار وراثت آن‌ها می‌توانند از اداره ثبت احوال محل دفن متوفی، المثنی گواهی فوت را دریافت کنند

اگر وراث در یک شهر زندگی نکنند، امکان انحصار وراثت وجود دارد؟

بله! امکان برگزاری جلسه به صورت آنلاین با وراث وجود دارد و این مسئله خللی در روند پرونده ایجاد نمی‌کند.

برای سپردن پرونده انحصار وراثت به دادسو چه کار باید بکنم؟

اولین مرحله، ارتباط شما با کارشناسان حقوقی دادسو از طریق واتساپ و تماس است. همکاران ما به صورت کامل شما را راهنمایی می‌کنند و بعد از آن یک جلسه حضوری و یا آنلاین با وکیل انحصار وراثت خواهید داشت و بعد از عقد قرارداد ثنا، پرونده انحصار وراثت شما آغاز می‌شود.

امکان عدم حضور موکل در دفتر دادسو وجود دارد؟

با توجه به اینکه قرارداد وکالت از طریق سامانه ثنا انجام می‌شود و احراز هویت بر عهده قوه قضائیه است، الزاما نیازی به حضور در دفتر دادسو نیست و امکان برگزاری جلسه به صورت آنلاین وجود دارد. امکان برگزاری جلسه حضوری مانند گذشته در دفتر دادسو نیز وجود دارد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

3.7/5 - (4 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
17 پاسخ
 1. من برای کارای تقسیم ارث پدر مرحومم، نیاز به وکیل انحصار وراثت دارم. شما انجام می دین؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله در خدمت شما هستیم
   لطفا به کارشناسان حقوقی ما در واتساپ پیام دهید تا یک جلسه با وکیل برای شما تنظیم کنند.

 2. سلام. مرسی از سایت خوبتون.
  متوفی در خارج از ایران فوت کرده. کشور المان. گواهی فون المانی داریم. شما ترجمه می کنید برای ادامه کار یا دوباره در ایران صادر می کنن؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله لطفا با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 3. ماترک پدر مرحوم من ۲۱ میلیارد تومان میشه تقریبا.
  باید انحصار وراثت نامحدود انجام بدم؟>

  1. سلام، وقت بخیر
   بله انحصار وراثت نا محدود است.

 4. مراحل انحصار وراثت خیلی پیچیده هستش. همون بهتر ادم بده وکیل انجام بده

 5. سهم دولت از ارث کی مشخث میشه و باید پرداخت شه؟

 6. سلام. رفاهی هستم. در مورد مدارک انحصار وراثت سوال دارم. گواهی فوت اگر گم شده باشه میشه وکیل انحصار وراثت انجامش بده؟ و بره بگیره؟

 7. برای انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور هم شما انجام میدین؟
  من ساکن کانادا هستم . سه ورثه هستیم و هر سه کانادا هستیم. گواهی فوت کانادایی هم داریم.

  1. سلام، وقت بخیر
   بله لطفا با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 8. اگر گواهی انحصار وراثت رو گرفته باشیم برای ادامه مسیر میشه به وکیل انحصار وراثت وکالت داد تا پیش ببرن؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توانید این کار را انجام دهید.

 9. مرسی از کشاوره خوب خانم رحیمی. بسیار با حوصله راهنمایی کردند.
  تشکر می کنم. صبورانه من رو مشاوره دادن.

 10. وکیل انحصار وراثت در تهران داشته باشیم نیازی به اینکه وراث دیگر در مراحل حضور داشته باشند نیست؟
  ما ۴ خواهر و دو برادر هستیم.

  1. سلام، وقت بخیر
   نه نیازی به حضور شما نیست وکیل تمام مراحل را انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *