مراحل اعتراض به تقسیم ارث در دادگاه

اعتراض به تقسیم ارث در دادگاه

در این مطلب قصد داریم مراحل اعتراض به تقسیم ارث در دادگاه را به شما توضیح دهیم. همانطور که می‌دانید انحصار وراثت یکی از پیچیده‌ترین مراحل قانونی در ایران است. چرا که ممکن است مشکلات زیادی مانند عدم همکاری وراث، خبر نداشتن از تمامی اموال متوفی یا دعوای وراث برای تقسیم ارث عادلانه پیش آید.

انجام تمام مراحل انحصار وراثت توسط وکیل متخصص
اخد گواهی انحصار وراثت بدون نیاز به حضور وراث در هیچ مرحله‌ای
بدون نیاز به تایید همه وراث
تعیین و تکلیف مالیات بر ارث
برای تنظیم جلسه (حضوری یا آنلاین) با وکلای متخصص دادسو با تلفن ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ تماس بگیرید.

با توجه به مشکلات پیش آمده در این زمینه، مرحله‌ای برای اعتراض به تقسیم اموال در نظر گرفته شده است. که وراث قانونی فرد می‌توانند در مرحله خاصی نارضاتی خود را نشان داده و فرم مخصوص اعتراض به تقسیم اموال را تقدیم دادگاه کنند تا بررسی‌های لازم انجام شده و تجدید نظر شود.

برای درک بهتر این موضوع ابتدا مراحل انحصار وراثت را به صورت مختصر توضیح می‌دهیم و بیشتر درباره اعتراض به تقسیم اموال متوفی صحبت می‌کنیم.

مراحل انحصار وراثت

همانطوری که می‌دانید بعد از فوت متوفی اموال ایشان تا مشخص شدن ورثه و سهم هر کدام بنا بر نسبتشان با ایشان بلاتکلیف می‌ماند. وراث بعد از فوات متوفی باید گواهی انحصار وراثت را دریافت و به دادگاه تحویل دهند.

برای این کار باید ابتدا گواهی فوت را به همراه مدارک شناسایی خود به شورای حل اختلافی که آخرین محل سکونت متوفی بود تحویل دهند. بعد از آن فرم که از شورای حل اختلاف دریافت کرده‌اند را باید به دفتر اسناد ببرند. در این مرحله باید استشهادیه انحصار وراثت تهیه کنند تا وراث توسط این فرم و دوشخصی که همه وراث را می‌شناسند تائید شوند.

بعد از آن می‌توانند مدارکی که تا اینجا تهیه کرده‌اند را برای محاسبات مالیاتی به اداره مالیات تحویل دهند. در نهایت بعد از تائید وراث و مشخص شدن مالیات بر ارث گواهی انحصار وراثت صادر می‌شود.

اعتراض به تقسیم اموال در دادگاه

اعتراض می‌تواند در مراحل مختلف و توسط افراد مختلف باشد. برای مثال دادستانی که مسئول رسیدگی به پرونده تقسیم اموال می‌باشد، می‌تواند به این موضوع اعتراض کند که متوفی وارثی نداشته (در اصطلاح حقوقی بلاوارث بوده) و افرادی که برای انحصار وراثت اقدام کردند بی اساس بوده.

 ماده ۳۶۷ قانون امور حسبی

در کلیه موارد که دادستان تشخیص دهد که متوفی بلاوارث بوده و درخواست اشخاص برای صدور تصدیق بی‌اساس است می‌تواند به‌درخواست تصدیق وراثت اعتراض نماید و نیز می‌تواند در صورتی که متوفی را بلاوارث بداند به تصدیق انحصار وراثت در موردی هم که تصدیق‌ مسبوق به آگهی نبوده است اعتراض کند و در هر حال دادستان حق دارد از رای دادگاه پژوهش و فرجام بخواهد.

از موارد دیگر اعتراض وراث نسبت به گواهی انحصار وراثت است که برای مثال نام یکی از وراث در گواهی آورده نشده. در این مورد باید مجدد موضوع توسط دادگاه بررسی شود.

ماده ۳۶۹ قانون امور حسبی

در مورد ماده ۳۶۴ اشخاص ذینفع می‌توانند به درخواست تصدیق و همچنین به تصدیقی که در موضوع وراثت صادر می‌شود اعتراض‌نمایند و رای دادگاه در این خصوص قابل پژوهش و فرجام است. اتباع خارجه هم می‌توانند نسبت به انحصار وراثت اعتراض داشته باشند.

 ماده ۳۵۶ قاون امور حسبی

تصدیق صادره از مقامات صلاحیت دار کشور متوفی راجع به وراثت اتباع خارجه با انحصار آن پس از احراز اعتبار آن در دادگاه ایران از‌حیث صدور و رعایت مقررات مربوطه به اعتبار اسناد تنظیم شده در خارجه قابل ترتیب اثر خواهد بود.

چه کسانی حق اعتراض به تقسیم ارث دارند؟

همانطور که گفیم بسته به مراحل مختلف اشخاص مختلفی حق اعتراض به تقسیم ارث در دادگاه را دارند. برای مثال اگر نام وارثی در لیست وراث وارد نشده باشد ایشان می‌تواند با ثابت کردن نسبت خود با متوفی برای اعتراض اقدام کنند. پس وراث جز افرادی هستند که حق اعتراض دارند.

دادستان همانطوری که گفتیم حق اعتراض نسبت به این موضوع را دارد که متوفی بلاوارث است. دسته سوم که حق اعتراض دارند را افراد ذینفع از انحصار وراثت تشکیل می‌دهند. افراد ذینفع شامل کسانی می‌شود که به صورت مستقیم وارث محسوب نمی‌شوند ولی یا طلبکار متوفی بوده‌اند یا وصی ایشان بوده‌اند ( به این معنا که باید وصایای متوفی را انجام دهند) یا موصی له بودند ( فردی که با وصیت متوفی ارث می‌برد).

ماده ۵۸۲ قانون آیین دادرسی مدنی

‌در اعتراض شخص ثالث: اگر در خصوص دعوایی حکم یا قراری صادر شود که به حقوق شخص ثالث خللی وارد آورد و آن شخص یا نماینده او در مرحله‌دادرسی که منتهی به حکم یا قرار شده است به عنوان اصحاب دعوی دخالت نداشته می‌تواند بر آن حکم یا قرار اعتراض نماید.

مراحل اعتراض به تقسیم ارث در دادگاه

شخصی که جز وراث محسوب نشده یا میزان کمتری از حقش ارث دریافت کرده باشد ابتدا به شورای حل اتلاف مراجعه و دادخواست خود را تنظیم کند. سپس باد در دو مرحله به دادگاه مراجعه کند.

در یک مرحله باید ثابت کند که جز وراث است و در مرحله دیگر باید ثابت کند که متوفی فوت شده است. سپس باید دادخواست ابطال تقسیم ارث را به دادگاه تقدیم کند تا دادگاه وصول ایشان را طلب کند

در صورتی که در مورد اعتراض به تقسیم ارث در دادگاه نیاز به راهنمایی بیشتر دارید با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید تا به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید.

مهلت اعتراض به تقسیم ارث

دادگاه زمانی را برای اعتراض به تقسیم اموال برای همه کسانی که حق اعتراض دارند در نظر گرفته. به صورت کلی تا سه ماه بعد از صادر شدن گواهی انحصار وراثت افرادی که در عنوان قبل ذکر کردیم حق اعتراض دارند.

در صورتی که اعتراضی از جانب هیچ شخصی نبود تقسیم اموال صورت می‌گیرد. ولی اگر شخصی بعد از این زمان قصد اعتراض داشت هم قانونی برای ایشان در نظر گرفته شده.

سوالات متداول

آیا متوفی می تواند تمام اموال خود را به یک نفر ببخشد؟

خیر؛ فرد متوفی قبل از فوت تنها یک سوم از اموال خود را می‌تواند وصیت کند و باقی آن بر اساس طبقات ارث تقسیم می شود.

چه کسانی حق اعتراض به تقسیم ارث دارند؟

تمام ورثه می توانند به تقسیم ارث اعتراض داشته باشند.

۴.۵/۵ - (۲۲ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

24 دیدگاه برای “مراحل اعتراض به تقسیم ارث در دادگاه

 1. مینا رمضان زاده گفته:

  ما سه ساله که سر سهم الارث دعوا داریم و اشتباه کردیم از همون اول وکیل نگرفتیم. ۳ سال گذسته هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده. اشتباه خواهرم بود. الانم بعد سه سال دل و دماغ پیگیری نداریم. همه وراث از جمگ و دعوا خسته شدن و فقط ادارن لجبازی می کنن

 2. طاها گفته:

  سلام، راهی هست که بشه اموالی که قبل از فوت و تقسیم ارث به نام کس دیگه ای زده شده رو پس گرفت؟

 3. مسعودی گفته:

  مسعودی هستم
  باسلام.پدرم ده سال پیش فوت شده.
  اموال پدرم درطول ده سال در تصرف برادرانم ونامادریم بوده ودر زمین های تجاری ومسکونی بای خود وفرزندانشان خانه ساختن وبه ما توجهی نکردن وبعد ده سال من وخواهرانم شکایت کردیم وهنوزنظرکارشناس نیامده وترکه تقسیم نشده و بعضی از اموال وده سال تصرف را در دادخواست ننوشتیم.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.باتشکر

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر.
   اطلاعات برای راهنمایی کردن شما ناقص است. با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 4. اکبری گفته:

  سلام
  ببخشید مدت زمانی مشخص برای اعتراض به گواهی حسر وراثت هست
  یعنی فقط ۳ماه یا یک سال
  و یا فقط عدم مطلع بودن برای صدور گواهی کافی است حتی اگر ۱۲سال از صدور گواهی گذشته و بخشی از ارثیه را نیز گرفته باشند و حال فرزندان یکی از وراث که به سهم پدرش گه فوت شده آیا میتواند به این گواهی اعتراض کند؟

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر.
   برای پاسخگویی به سوال شما به اطلاعات بیشتری نیاز هست. لطفا با کارشناسان ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان استفاده کنید.

 5. ناشناس گفته:

  سلام. اگر احضاریه به دست وراث رسیده باشه و زمان حضور در دادگاه برای ۷ ماه دیگه باشه ایا اگر نیمی از وراث حضور پیدا نکنن امکان اعتراض رو بعد ۷ ماه دارند و می تونن به حکم اعتراض بزنند؟؟؟

  • تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 6. علی گفته:

  سلام وخسته نباشید پدرومادر ما فوت شده اند وسپس یکی از ورثه ما (برادرم) نیز فوت شد حالا پسر براد فوت شده میگوید زود باشید سهم مرا بدهید (حتی حاضر شده ملکی که دارای دوتا مغازه هست به قیمت کمتر بفروشد) که کاراضی نیستیم وپسر برادر ما حالا تهدید میکند که من شکایت میکنم لطفا راهنمایی بفرمایید ما چه کار کنیم.تشکر

  • احسان دهداری گفته:

   سلام، وقت بخیر
   ایشون به عنوان ورثه قانونی برادر شما حق دارند که اقدام به انحصار وراثت داشته باشند.

 7. سیاوش۱۳۳۱ گفته:

  سلام ماارث پدرمونوبادست کارشناس ودادگاه ورییس شوراهاتقسیم وهمه مان امضاواثرانگشت رضایت دادیم ودادگاه پرونده رابایگانی کردالان دونفرازوراث تقاضای تقسیم دوباره دارندبعد۲۰ماه ازتقسیم ارث ایاالان ان دوورثه میتونن تقسیم ارث روباطل کنن درحالیکه چندتاازوراث ساخ وسازهم کردن

  • تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   اگر دلیل قانونی خاصی نداشته باشند نمی توانند این کار را انجام دهند.

 8. مهرداد گفته:

  درود بر شما، ضمن سپاس از لطف و زحماتتان، راهنمایتان جامع نیست، احتمالاً، سهوا مطالبی که نیاز داشتم به آنها یا گنگ و یا اصلا اشاره نشده است، پیروز و سربلند باشید

  • تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   هر سوالی دارید بفرمایید پاسخگو خواهیم بود.
   در صورتی که به راهنمایی بیشتر نیاز دارید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

   • علی حاج جعفری قدیمی گفته:

    با سلام آیا دا درگاه حقوقی میتواند بدون داشتن انحصار وراثت دادخواست ماترکه رابپذیرد و تقاضای قرار به کارشناسی کند

 9. زهرا یو گفته:

  سلام وقت بخیر حدود ۳۰ سال پیش تمامی وراث سهم پدری رو تقسیم کردند و برگه انحصار وراثت رو همه امضا کردند و شاهدها هم امضا کردند و یک سری اموال خود را فروخته اند اما پدرم اموال خود را دارد و نفروخته ولی وراث بعد از ۳۰ سال می‌خواهند دوباره همه چیز تقسیم شود آیا امکانش هست؟

  • تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   خیر، تقسیم انجام شده و هرکس سهم خود را برده است.

 10. سید گفته:

  سلام من ۲۰ سال دریک شهردورازخانواده زندگی میکنم که مشکلاتی باهم داریم وپدرم درغیدحیات هست ایامیتوانم تقاضای تعین ارث کنم چون مطمعنم دراینداگرعمری باشدحتمن مشکلات زیادی پیدا خواهم کردمتشکرم

 11. میثم گفته:

  سلام. وقت بخیر
  چندسالیه سهم ارث مادرم رو از خانه روستایی و زمین های کشاورزی که از پدربزرگم ارث رسیده ندادن و همیجور مانده حالا باخبر شدیم که همسایه جلو درحیاط رو دیوار کشید و گوسفند نگهداری میکنه آیا امکان شکایت هم از همسایه و هم وارثی که خونه در اختیارش بوده هست؟
  و آیا امکانش هستش که قبل از تقسیم ارث یکی از وراث سهم خودشو بفروشه؟

  • تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   بله؛ فقط از همسایه می توانید شکایت کنید و هیچ کس قبل از تقسیم نمی تواند بفروشد سهم الارث خودش را

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید