خانه / خانواده (طلاق) / شرایط صحت صیغه طلاق

شرایط صحت صیغه طلاق

زن و مرد می‌توانند با طلاق توافقی یا طلاق یک طرفه به زوجیت خودشان پایان دهند و از زندگی مشترک خارج شوند. برای جاری شدن صیغه طلاق و پایان دادن به زوجیت زن و مرد شرایط خاصی در نظر گرفته شده است. زوجین باید این تشریفات را انجام دهند تا طلاق آن‌ها صحیح و قانونی باشد. در غیر این صورت جدایی زوجین توسط مراجع قانونی به رسمیت شناخته نمی‌شود.

در این مطلب دادسو شرایط صحت صیغه طلاق را بررسی کرده‌ایم. اگر برای طلاق توافقی یا سایر انواع طلاق نیاز به دریافت راهنمایی بیشتر دارید با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

شرایط صحت اجرای صیغه طلاق

شرایط طلاق طبق قانون تعیین شده و تنها با رعایت این تشریفات است که طلاق بین دو نفر صحیح خواهد بود. بر اساس مفاد قانونی، «طلاق باید به صیغه طلاق و در حضور لااقل دو نفر مرد عادل که طلاق را بشنوند واقع شود».

همچنین، صیغه طلاق ترجیحاً باید به زبان عربی خوانده شود، اما در صورتی که امکان جاری کردن صیغه طلاق به زبان عربی وجود نداشته باشد، لازم است که صیغه طلاق درست و صحیح خوانده شود.

افرادی که به عنوان شاهد طلاق در محضر حاضر می‌شوند باید شنوایی کامل داشته و عاقل و بالغ باشند. علاوه بر این، عادل بودن شهود و فساد و فاسق نبودن آن‌ها نیز برای مقبولیت شهادت آن‌ها در طلاق ضروری خواهد بود.

 شرایط مرد برای صحت اجرای صیغه طلاق

حق طلاق در کشور ما با مرد است و زوج می‌تواند همسرش را با پرداخت حقوق مالی او طلاق دهد. طبق قانون، برای صحت اجرای صیغه طلاق از طرف مرد شرایط خاصی در نظر گرفته شده است. یکی از این موارد اهلیت داشتن عاقل و بالغ بودن مرد است.

البته اگر مرد سفیه باشد و به رشد عقلی نرسیده باشد نیز محدودیتی برای طلاق از سمت او وجود نخواهد داشت. چون طلاق جزء دعاوی مالی نیست و شوهر سفیه برای طلاق دادن همسرش نیازی به قیم ندارد.

اما در صورتی که شوهر مجنون باشد نمی‌تواند برای طلاق تصمیم بگیرد و طلاق او صحیح نخواهد بود. البته در شرایطی که ادامه زندگی زناشویی با وجود حالت جنون به ضرر زوج باشد، قانون این اجازه را به نماینده قانونی مرد می‌دهد که برای طلاق اقدام کند. در صورتی که جنون بعد از دوران بلوغ رخ داده باشد، جلب نظر دادستان نیز برای انجام طلاق ضروری خواهد بود.

در نهایت طلاق باید بدون تردید و با رضایت مرد انجام شود؛ زیرا طبق قانون مدنی، طلاق باید منجز باشد و طلاق معلق به شرط باطل است.

شرایط زن برای اجرای صیغه طلاق

مراحل طلاق برای مرد با طلاق از طرف زن متفاوت است. با توجه به اینکه حق طلاق با مرد است، زوج می‌تواند بدون نیاز به دلیل و مدرک خاصی در هر شرایطی همسرش را طلاق دهد؛ اما، طبق قانون رعایت شرایط زن برای اجرای صیغه طلاق توسط زوجین ضروری خواهد بود.

طبق شرایط صحت صیغه طلاق، زن باید در دوران طلاق از خون حیض و نفاس پاک باشد. همچنین، مرد نباید در دوران پاکی زوجه به او رابطه زناشویی برقرار کرده باشد. در صورتی که زن به خاطر بیماری و… عادت ماهانه را تجربه نمی‌کند، مرد باید سه ماه پس از آخرین نزدیکی با همسرش برای طلاق اقدام کند.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

اجرای طلاق با استفاده از صیغه طلاق

برای صحیح بودن صیغه طلاق باید اجرای آن نیز درست انجام شود. طبق فقه امامیه (شیعه) لازم است که صیغه طلاق به صیغه عربی و صرفاً با به کار بردن الفاظ صیغه طلاق انجام شود. حضور زن یا مرد یا وکلای آن‌ها برای جاری کردن صیغه طلاق ضروری است؛ یعنی حتی در صورتی که زوجه حق طلاق داشته باشد، لازم است که وکیل طلاق از طرف مرد برای دریافت حکم طلاق و جاری کردن صیغه طلاق حضور داشته باشد.

برای اجرای صحیح صیغه طلاق لازم است که دو شاهد مرد عاقل و بالغ و شنوا در محضر حضور داشته باشند؛ بنابراین در صورت انتخاب شاهد زن یا ناشنوا یا کم‌شنوا بودن شاهدان طلاق به درستی انجام نخواهد شد.

سخن پایانی

همان‌طور که برای ازدواج باید زوجین تشریفات خاصی را رعایت کنند، جهت جاری شدن صیغه طلاق و انجام طلاق نیز باید تشریفات لازم را رعایت کنید. زیرا در صورتی که تشریفات طلاق مانند حضور شاهد یا زوجین رعایت نشود، صیغه طلاق صحیح نخواهد بود.

وکیل طلاق  در طول این مسیر و برای پیشبرد سریع‌تر طلاق با زن و مرد همراه است. وکیل به جای زوجین در جلسات مشاوره و سایر مراحل طلاق حاضر می‌شود، تا پرونده طلاق بهتر به نتیجه برسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع طلاق و مراحل آن با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در تماس باشید.

سؤالات متداول

آیا خواندن صیغه طلاق بدون حضور زوج امکان‌پذیر است؟

در شرایط حضور زوج و عدم اعلام عذر از سوی او یا حضور زوج در دفترخانه و امتناع مرد از اجرای صیغه طلاق، صیغه طلاق جاری و ثبت می‌شود و مراتب به زوج ابلاغ خواهد شد. البته در صورت وجود عذر موجه از ناحیه زوج، یک نوبت دیگر به ترتیب مذکور از طرفین دعوت به عمل خواهد آمد.

آیا خواندن صیغه طلاق در زمان پریودی صحیح است؟

حکم طلاق در مدت عادت ماهیانه موجب بطلان طلاق می‌شود، مگر در مواردی که قانون‌گذار بر اساس شرع این موضوع را استثنا اعلام کرده باشد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
یک پاسخ
  1. برای اینکه صحت صیغه طلاق رو چک کنیم میشه به دفتری که طلاق رو جاری کرده مراجعه کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *