سؤالات مشاوره طلاق

سؤالات مشاوره طلاق پیرامون چه موضوعاتی هستند؛ و چرا باید به این سؤالات پاسخ‌دهیم. کسانی که قصد طلاق و جدایی دارند و برای تمام حق و حقوقشان به توافق رسیده‌اند، معمولاً این سؤال را در ذهنشان مرور می‌کنند. چون حتی در صورت نیاز به طلاق توافقی هم باید زوجین در جلسات مشاوره شرکت کنند؛ و بعد از تمام شدن جلسات مشاوره دادگاه به درخواست آن‌ها رسیدگی می‌کند.

در واقع مشاوره یکی از مراحل طلاق توافقی است. البته فراموش نکنید، در صورتی که برای طلاق توافقی وکیل داشته باشید احتیاجی به شرکت در جلسات مشاوره طلاق نیست و دادسو تمام مراحل طلاق را بدون نیاز به حضور شما و طبق قوانین طلاق توافقی در سال 1402 انجام می دهد.

سوالات جلسات مشاوره طلاق را در این مطلب به شما توضیح می‌دهیم. اما شرکت در جلسات مشاوره ممکن است طولانی شود و طلاق چند ماه زمان ببرد.

این در حالیست که طلاق توافقی با دادسو ظرف مدت بسیار کوتاه‌تری انجام می‌شود. برای کسب اطلاعات بیش‌تر با مشاوران ما در ارتباط باشید.

هدف از مشاوره طلاق

هدف از مشاوره طلاق کمک کردن به زوجین برای شناخت بهتر شرایط زندگی مشترک و تصمیم‌گیری درست است.

در واقع مشاوره طلاق قصد ایجاد سازش بین زوجین را ندارد؛ بلکه به آن‌ها کمک می‌کند که در صورت طلاق یک طرفه نیز مانند طلاق توافقی به سازش برسند؛ و برای جدایی یا ادامه زندگی مشترک تصمیم عاقلانه‌ای را بگیرند.

زوجین برای گرفتن نوبت در جلسات مشاوره طلاق باید به سامانه مسیر طلاق مراجعه کنند.

سؤالات مشاوره قبل از طلاق

سؤالات مشاوره طلاق با هدف روانکاوی و تشخیص مشکلات و اختلافات زوجین طراحی می‌شوند؛ و مشاور پس از مطرح کردن این سؤالات می‌تواند استرس زوجین برای جدایی، دلایل آن‌ها و موجه بودن این دلایل و شرایط روحی و روانی زن و مرد را بررسی کند.

زوج‌هایی که برای طلاق توافقی اقدام می‌کنند بدون نگرانی و استرس به سؤالات مشاوره پاسخ می‌دهند و جلسات مشاوره را با آرامش کامل پشت سر می‌گذارند. چون این افراد نزاع یا اختلاف شدیدی برای جدایی ندارند و زندگی مشترک را با آگاهی کامل و درک متقابل ترک می‌کنند.

از جمله سوالاتی که در جلسات مشاوره طلاق مطرح می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. اصلی‌ترین و اساسی‌ترین مشکل شما چیست؟
 2. کدام مشکلتان از اهمیت بیش‌تری برخوردار است؟
 3. رابطه خود را چگونه توصیف می‌کنید؟
 4. کدام ویژگی همسرتان بیشتر باعث آزار شما می‌شود؟
 5. آیا در زندگی مشترکتان اعتماد و عشق جایی دارد؟
 6. آیا فرد جدیدی در زندگی شما وجود دارد؟
 7. آیا برای جدایی کاملاً آماده هستید و برنامه‌ریزی کرده‌اید؟
 8. حضانت فرزندتان بعد از طلاق با چه کسی خواهد بود؟

 آیا واقعاً به مشاوره طلاق احتیاج دارم؟

برای پاسخ‌دهی به این سؤال باید بدانید که تا چه اندازه در طلاق مصمم هستید؛ و آیا با توافق همسرتان برای جدایی اقدام کرده‌اید یا خیر! اگر احساس می‌کنید که تصمیم شما عجولانه است؛ و به خاطر لجبازی با همسرتان یا خانواده‌ها برای جدایی اقدام کرده‌اید، مشاور کمکتان می‌کند تا علت این موضوع را ریشه‌یابی کنید.

اگر همچنان اصرار بر طلاق داشتید؛ و زندگی مشترک برایتان سخت بود، بعد از جلسات مشاوره می‌توانید برای طلاق اقدام کنید. در طلاق‌های توافقی زوجین قبل از اقدام برای جدایی تمام موضوعاتی که می‌تواند زندگی مشترک آن‌ها را ادامه‌دار کند بررسی می‌کنند.

مشاوره قبل از طلاق با هدف کمک به کنترل احساسات زوجین برای اقدام به جدایی؛ و پیشگیری از پشیمانی آنها بعد از طلاق در نظر گرفته شده است.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

چه زمان به مشاوره طلاق احتیاج دارم؟

برای کلیه انواع طلاق حضور در جلسات مشاوره اجباری است. در واقع دادگاه خانواده تهران و شهرستان‌ها برای رسیدگی به درخواست طلاق توافقی این شرط را در نظر گرفته که زوجین جلسات مشاوره را شرکت کنند. در این جلسات هیجانات و عوامل تأثیرگذار در طلاق زوجین مورد ارزیابی روانشناس قرار می‌گیرد. حتی مشاور از زوج‌ها می‌خواهد که به سؤال در دادگاه طلاق چه بگوییم؟ پاسخ دهند؛ و قاضی را برای جدایی متقاعد کنند.

 طلاق توافقی بدون مشاوره

جلساتی که برای مشاوره قبل از طلاق در نظر گرفته می‌شود طولانی هستند؛ و زوجین باید حداقل در 5 جلسه مشاوره شرکت کنند. برای اتمام این جلسات حداقل 45 روز زمان لازم است؛ و همین موضوع باعث می‌شود که طلاق توافقی طولانی و دشوار شود.

اما در صورتی که وکیل طلاق توافقی دادسو پرونده شما را به عهده داشته باشد نیازی به شرکت در هیچ یک از جلسات مشاوره نیست و طلاق شما در مدت بسیار کوتاه‌تری انجام می‌شود.

جمع بندی

جلسات مشاوره پیش از طلاق برای شناخت مشکلات بین زوجین و کمک به آن‌ها برای پیدا کردن مسیر ادامه زندگی مشترک یا طلاق در نظر گرفته شده است.

زوج‌هایی که برای طلاق توافقی اقدام می‌کنند این مسائل را قبل بین خودشان حل کرده‌اند؛ و شرکت در جلسات مشاوره ممکن است تنها زمان جدایی را برای آن‌ها طولانی کند. به همین دلیل است که اغلب زوج‌ها با وکیل طلاق توافقی برای جدایی مشورت می‌کنند؛ تا بتوانند طلاق توافقی را بدون نیاز به جلسات طولانی مشاوره به نتیجه برسانند.

سؤالات متداول

آیا حضور زن و شوهر در جلسات مشاوره طلاق توافقی اجباری است؟

در طلاق توافقی زن و مرد باید در کل جلسات مشاور شرکت کرده و گواهی عدم سازش را دریافت کنند.

هدف مشاوره طلاق چیست؟

هدف از برگزاری جلسات مشاوره کمک کردن به زوجین برای کنترل عواطف و احساساتشان و تصمیم‌گیری درست است

طلاق توافقی چقدر طول می‌کشد؟

با توجه به شرایط زوجین برای جدایی و طلاق حداقل بازه زمانی که برای طلاق توافقی در نظر گرفته شده بین 3 تا 6 ماه خواهد بود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.1/5 - (22 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
3 پاسخ
 1. تو خیلی از طلاق هایی که اتفاق میوفته اصلا مشکلاتشون اینایی نیست که تو چند بند اوردن،مثل عسروهرج،اعتیاد،کتک کاری،ندادن نفقه یا هرچیز دیگه ای،مشکل من هیچ کدوم نیست،متاسفانه از بیرون همه حسرت زندگیمو میخورن ولی نمیدونن فقط دارم تحمل میکنم بخاطر بچم،پدرومادرم،ابروی خانواده م،خواهروبرادرام،درسته اشتباهه اما این چیزا تو واقعیت هنوز قبیحه،شوهر من از نظر قاضی هیچ مشکلی نداره ولی کاش همون قاضی یه شب خونه مون بود،یا وقت مهمونیا حرکات شوهرمو میدید،نحوه احترام به خانواده و خودم بچمو میدید،یه ادم عقده ای که خودشو از خداهم بالاتر میبینه،توقع سلام داره از پدرو مادرمن،من هیچوقت کارهاشو با خانواده خودش تلافی نکردم و نمیکنم،من پدرم اینطور بزرگم نکرده،خودمم دوس ندارم بچم این رفتارو ازم ببینه،دوسدارم یه شب بخوابم دیگه بیدار نشم،چقد قانون ما ایراد داره

  1. به احتمال زیاد جایی توسط پدر و مادر شما غرور اون اقا لگد مال شده.

 2. در مشاوره طلاق توافقی چه بگوییم چه نگوییم زمانبره. بهتره که وکیل طلاق توافقی بگیریم. نظر من اینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *