استرداد جهیزیه در زمان طلاق چگونه است؟

استرداد جهیزیه قبل از طلاق یکی از مهم ترین دغدغه‌ها و سوالات زوجین در زمان طلاق است.

اینکه جهیزیه در چه صورت به زن تعلق نمیگیرد، راهنمای استرداد جهیزیه توسط خانم، استرداد جهیزیه توسط مرد، تکلیف جهیزیه مرد بعد از طلاق، قانون جهیزیه در طلاق را در این مقاله بررسی می کنیم.

توجه داشته باشید که در زمان تحویل جهیزیه به زوجه، حتما صورتجلسه تحویل جهیزیه به زوجه مکتوب شود و توسط طرفین امضا شود.

قانون جهیزیه در طلاق

به صورت کلی قانون جهیزیه در طلاق به این صورت است که زوجین با ارائه فاکتور و یا سیاهه می توانند، اقلامی را که خودشان تهیه کرده‌اند را با خود ببرند.

قانون جهیزیه در طلاق توافقی هم به این صورت است که زوجین قبل از اقدام برای طلاق توافقی بین خود، در مورد جهیزیه توافق می کنند و توافق خود را به دادگاه اعلام می کنند.

جهیزیه در طلاق توافقی

برای تعیین و تکلیف جهیزیه در طلاق توافقی سه حالت وجود دارد که دادگاه می پذیرد:

 • زوجه ادعایی ندارد. یعنی جهیزیه‌ای وجود ندارد.
 • زوجه جهیزیه را تحویل گرفته است. یعنی قبل از اقدام به طلاق توافقی، جهیزیه زوجه به او تحویل داده شده است.
 • قبل از جاری شدن صیغه طلاق، زوجه جهیزیه را تحویل خواهد گرفت.

نحوه استرداد جهیزیه بعد از طلاق

از آنجایی که وسایل توسط خانم خریداری شده، پس مالک وسایل ایشان هستند و در هر زمان می‌توانند اقدامات مختلفی نسبت به این لوازم داشته باشند. مانند فروختن یا قرض دادن و…

معمولا در زمان بروز مشکلات در زندگی مشترک و اقدام برای طلاق در ایران که از جانب خانم و اقا صورت می‌گیرد، بحث جهیزیه هم بسیار چالش برانگیز میان دونفر پیش می‌آید.

برای جلوگیری از پیش آمدن دغدغه‌های اضافه بهتر است روش‌های زیر را در زمان آوردن جهیزیه به خانه مشترکتان در نظر بگیرید.

اولین نکته نوشتن سیاهه یا همان لیستی از وسایل خریداری شده است. برای نوشتن این لیست بهتر است جزئیات را به صورت کامل یادداشت کنید. در نهایت باید آن سیاهه را داماد و تعدادی از اعضای خانواده ایشان امضا کنند.

نکته مهم‌تر این است که در زمان امضا کردن سیاهه تعدای از اعضای فامیل به عنوان شاهد حضور داشته باشند که در زمان نیاز به عنوان شهود در دادگاه بتوانند حضور پیدا کنند.

نگه داشتن فاکتور وسایل خریداری شده می‌تواند در زمان بروز مشکل بسیار کمک کننده باشد. علاوه بر فاکتور وسایل رسید دستگاه پوز فروشگاه نیز از اعتبار لازم برای اثبات مالکیت لوازم خانه برخوردار است.

نکته مهم دیگر این است که اگر این سیاهه در دفتر اسناد نوشته و امضا شود اعتبار آن مانند یک سند رسمی ارزشمند و قابل پیگیری است.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

جهیزیه در چه صورت به زن تعلق نمیگیرد؟

زمانی که فاکتور خرید جهیزیه، به نام آقا باشد و خانم سیاهه‌ای نداشته باشد، جهیزیه به خانم تعلق نمی‌گیرد.

در صورتی که جهیزیه را خانم تهیه نکرده باشد یا نتواند هیچ مدرکی برای اثبات به دادگاه ارائه دهد. همچنین مرد مدعی باشد که تمام جهیزیه را خریداری کرده و اسنادی را ارائه دهد.

در این مورد بهتر است از یک وکیل طلاق توافقی کمک بگیرید. برای مشورت با وکیل پایه یک خانواده و طلاق با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید.

چطور جهیزیه ام را خارج کنم؟

برای خارج کردن جهیزیه از منزل مشترک، حتما و حتما ثک یا دو شاهد حضور داشته باشد و تمامی مواردی که از خانم مشترک توسط خانم خارج می شود، لیست شود و در پایان شاهدها صورتجلسه را امضا کنند.

در صورتی که امکان حضور شاهد نیست، حتما درخواست حضور یک مامور نیروی انتظامی را بدهید.

صورتجلسه کردن لیست خروجی جهیزیه، بسیار ضروری و کاربردی است.

مدت زمان استرداد جهیزیه

زمان استرداد جهیزیه به این بستگی دارد که خانم چه مدارکی دال بر مالکیت بر جهیزیه داشته باشد. جهیزیه در چه صورت به زن تعلق نمیگیرد؟

قطعا در صورتی که خانم سیاهه و فاکتور جهیزیه را داشته باشد و سیاهه هم به امضای آقا رسیده باشد زمان سریعتری نسبت به زمانی است که خانم هیچ سندی دال بر مالکیت بر جهیزیه نداشته باشد.

در صورتی که خانم سیاهه جهیزیه نداشته باشد، باید از دادگاه درخواست استرداد جهیزیه کند که روال حقوقی و قضایی خاص خود را باید طی کند و نیاز به زمان دارد.

تکلیف جهیزیه مرد بعد از طلاق

در مواردی که آقا، برخی از اقلام جهیزیه را خریده باشد، با ارائه فاکتور می تواند اقلام را بردارد. همانطور که گفته شد، جهیزیه هر کس برای خود اوست.

آیا زن میتواند قبل از طلاق جهیزیه خود را ببرد؟

بله. در صورتی که زوجین قصدی برای ادامه زندگی نداشته باشند، زن میتواند قبل از طلاق جهیزیه خود را ببرد. در این صورت حتما متن تحویل جهیزیه تنظیم و امضا شود.

وسایل خانه متعلق به کیست؟

به صورت کلی وسایل منزل متعلق به هرکسی است که فاکتور به نام او صادر شده باشد.

تکلیف وسایل منزل بعد از طلاق چه می‌شود؟

به صورت طبیعی وسایل خانه به مروز زمان و در اثر استفاده مداوم خراب و یا کهنه می‌شوند و ممکن است دیگر قابلیت استفاده نداشته باشند. فرض را بر این بگیریم که منظورمان فرشی است که به مرور زمان خراب و کهنه شده. اگر آقا آن فرش را با فرشی نو عوض کند در زمان طلاق و استرداد جهیزیه خانم نمی‌تواند مالکیتی نسبت به فرش جدید داشته باشد.

پس به طور قانونی لوازمی که به مرور زمان و به دلیل استفاده از بین رفته‌اند دیگر نیازی نیست که آقا آن را خریداری کرده و در زمان استرداد به خانم تحویل دهند.

ولی اگر لوازم برای مثال همان فرش به دست آقا خراب یا پاره شود در زمان استرداد باید مانند همان را به خانم پس دهد. با توجه به مثال قبل اگر آقا فرشی را که خانم به عنوان جهیزیه تهیه کرده و به منزل مشترکشان آورده خراب یا پاره کند باید در زمان استرداد مانند مان را به خانم پس دهد وگرنه خانم می‌تواند از ایشان شکایت کند.

متن تحویل جهیزیه بعد از طلاق

زمانی که جهیزیه را تحویل خانم می دهید باید یک متن تحویل جهیزیه بعد از طلاق تنظیم کنید و لیست همه مواردی که از خانه خارج می شود را در آن بنویسید و در پایان متن هم این جمله را بنویسید:

کلیه اقلام ذکر شده در این سیاهه، به عنوان جهیزیه، تحویل خانم ……. به کد ملی …… داده شد.

حتما علاوه بر خانم و آقا، یک شاهد از هر طرف سیاهه را امضا نمایند و هر طرف یک نسخه همراه خود داشته باشد.

نمونه صورتجلسه تحویل جهیزیه به زوجه

در تاریخ ….. موارد موجود در این لیست در حضور شاهدان ………….. از آقای ……. تحویل خانم ………. گشت.
لیست وسایل و اقلام
کلیه اقلام ذکر شده در این سیاهه، به عنوان جهیزیه، تحویل خانم ……. به کد ملی …… داده شد.
امضا طرفین

تکلیف وسایلی که بعد از ازدواج خریداری می‌شود، چیست؟

به مرور زمان بعداز ازدواج خانم و آقا وسایلی را خریداری می‌کنند و به اسباب منزل مشترک‌شان اضافه می‌کنند. بعد از بروز مشکلات در زندگی زناشویی که کار به جدایی و طلاق می‌کشد و قصد جدا کردن لوازم را دارند، فاکتور وسایل خریداری شده بعد از ازدواج به نام هر کدام از طرفین باشد، وسایل برای ایشان است.

در این مواقع طرفی که فاکتور خرید وسایل به نام او است می تواند با ارائه به شورای حل اختلاف و یا دادگاه مالکیت خود را نسبت به وسیله ثابت کند.

اگر آقا بدون اجازه خانم لوازم را بفروشد، تکلیف چیست؟

از آنجایی که لوازم را خانم خریداری کرده و ایشان مالک وسایل است هر گونه آسیبی که به وسایل برسد یا اگر فروش وسایل از جانب آقا و بدون اجازه خانم اتفاق بیفتد، خیانت در امانت محسوب شده و خانم می‌تواند از آقا شکایت کند.

با توجه به جرم ایشان ممکن است به پرداخت بهای نقدی یا زندان مجازات شوند.

توجه داشته باشید که اگر خانم چنین ادعایی داشته باشد باید حتما اسناد محکمه پسند به مراجع تصمیم گیرنده تقدیم کند.

روش‌ های قانونی برای استرداد

بهتر است خانمی که قصد استرداد جهیزیه خود را دارد بر اساس سیاهه و در حضور همسرش لوازمی را که خود ایشان یا خانواده ش خریداری کرده‌اند را از منزل مشترک‌شان خارج کند.

تکلیف وسایل منزل بعد از طلاق

تکلیف خانه بعد از طلاق

چنانچه ملک به مرد تعلق داشته باشد، همانند دیگر دارایی‌ها می‌تواند در مورد آن تصمیم بگیرد.

اما اگر ملک به‌صورت اشتراکی خریده باشد نیاز است که با استفاده از یک وکیل، سهم هر شخص مشخص شده و درمورد آن به تصمیم نهایی رسید.

استرداد جهیزیه بدون حکم دادگاه

همانطور که گفته شد در صورتی که خانم سیاهه و فاکتور رسمی برای جهیزیه داشته باشد، نیازی به حکم دادگاه ندارد و می تواند با حضور دو شاهد مرد و یا مامور نیروی انتطامی اقدام به خارج کردن جهیزیه از محل زندگی اش بکند.

در این مورد پیچیدگی های فراوانی وجود دارد و بستگی به شرایط آقا و خانم دارد. از این جهت قبل از اقدام حتما با یک وکیل و یا کارشناس حقوقی مشورت نمایید.

استرداد جهیزیه بدون سیاهه

در صورتی که خانم برای جهیزیه ای که به خانه همسر می برد سیاهه ای نداشته باشد که به امضای همسرش رسیده باشد، می تواند با استناد به فاکتور هایی که در زمان خرید گرفته است اقدام به خارج کردن جهیزیه بکند.

استرداد جهیزیه با فاکتور توسط زوج

در بعضی مواقع برخی از اقلام جهیزیه توسط آقا تامین و تهیه می شود و در زمان طلاق باعث ایجاد اختلاف می شود.

قانون جهیزیه در طلاق برای چنین مواردی پیش بینی هایی کرده و در زمانی که زوج ادعایی در مورد برخی از اقلام جهیزیه می‌کند، می تواند با ارائه فاکتور مالکیت خود را ثابت کند.

استرداد جهیزیه با فاکتور توسط زوج روال پیچیده ای ندارد و با ارائه فاکتور اموال در اختیار زوج قرار می گیرد.

استرداد جهیزیه در طلاق توافقی

جهیزیه هم مانند سایر موارد مهم در طلاق توافقی مثل مهریه، نفقه و حضانت فرزندان بر اساس توافق طرفین است و زوجین قبل از اقدام برای طلاق توافقی باید در مورد استرداد جهیزیه هم توافق کنند و اموال را تعیین و تکلیف کنند.

در صورتی هم که زوجین نسبت به جهیزیه با هم اختلاف داشته باشند، دادگاه با مشاهده اسناد طرفین در مورد مالکیت جهیزیه در طلاق توافقی تصمیم می گیرد.

هزینه استرداد جهیزیه؟

منظور از هزینه استرداد جهیزیه مربوط به زمانی است که زوج برای استرداد همکاری نمی‌کند، زوجه اقدام به تنظیم دادخواست برای استرداد جهیزیه می‌‌‌کند.

منظور از هزینه استرداد جهیزیه تنظیم دادخواست در دفتر خدمات الکترونیک قضایی و هزینه ثبت آن است.

مراجع صلاحیت دار برای رسیدگی به دعاوی استرداد

برای رسیدگی به این دعاوی شعبه‌های دادگاه خانوادگی صلاحیت رسیدگی دارند.

یعنی خانم می‌تواند به دادگاهی که در محل اقامت آقا است یا دادگاهی که محل ازدواج‌شان بوده مراجعه کند و با پرداخت هزینه‌های لازم درخواست خود را تنظیم کند. بعد از رسیدگی لازم توسط کارشناسان دادگاه و صدور حکم و در صورت عدم اعتراض خانم به حکم، اجراییه به آقا ابلاغ می‌شود.

نکات مهم درباره استرداد جهیزیه

 • از آنجایی که جهیزیه جز دعاوی مالی محسوب می‌شود، در هر زمان بعد از فوت خانم وراث ایشان می‌توانند نسبت به دریافت سهم الارث خود از جهیزیه اقدامات لازم را داشته باشند و نسبت به اولویت وراث این وسایل تقسم می‌شود. می‌توانید در صفحه مربوط به وکیل انحصار وراثت و سهم‌الارث به صورت کامل قوانین را مطالعه کنید و با توجه به قوانین اقدامات لازم را انجام دهید.
 • استرداد جهیزیه‌ با داشتن سیاهه و یا فاکتور وسایل نیاز به اجازه شوهر ندارد و در هر زمان خانم می‌تواند نسبت به این استرداد اقدام کند. بهتر است این کار با حضور دو شاهد مرد و یا مامور نیروی انتظامی انجام شود.
 • طلاهایی که در زمان عقد یا بعد از ازدواج به خانم هدیه داده شده است را نمی‌توان با این موضوع به صورت همزمان مورد رسیدگی قرار داد.

جمع بندی

طبق رسوم ایران، خرید جهیزیه برای شروع زندگی با زوجه است. از این‌رو خانم می‌تواند در زمان طلاق، وسایل که با خود آورده را پس بگیرد. به‌همین دلیل هنگام شروع زندگی، سیاهه‌ای تهیه می‌شود که خانم در زمان طلاق بتواند وسایل را بدون کم و کاست استرداد کند.

طبق قانون، آقا نمی‌تواند از این امر جلوگیری کند مگر اینکه تمامی وسایل را خود تهیه کرده باشد. مراحل استرداد جهیزیه طبق قانون تعیین می‌شود که در این مطلب به آن اشاره شده است.

در صورتی که برای استرداد جهیزیه بعد از طلاق به وکیل پایه یک نیاز دارید، با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

سوالات متداول

استرداد جهیزیه چگونه انجام می‌شود؟

زوجه هنگام خرید وسایل لازم است که فاکتور وسایل را نگه‌داری کند یا سیاهه‌ای از وسایل را تهیه کرده و به امضای آقا برساند. به این ترتیب در زمان طلاق، براساس مدارک موجود، وسایل به او بازگردانده می‌شود.

استرداد جهیزیه چقدر زمان بر خواهد بود؟

بستگی به ارائه اسناد دارد. چنانچه زوجه، سیاهه در دست داشته باشد امور خیلی سریع پیش می‌رود. در غیر این صورت باید از دادگاه درخواست اقدامات قانونی را داشته باشید. کمک گرفتن از یک وکیل طلاق در این امر راه‌گشا خواهد بود.

4.1/5 - (46 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
86 پاسخ
 1. سلام ۵قلم کالای بزرگ به عنوان شیر بها از طرف همسرم خریداری شد و در سیاهه جهیزیه نوشته وتوسط شهود امضا شده، آیا همسرم از لحاظ قانونی میتونه این ۵قلم کالا رو برداره؟ طلاق ما توافقی هست

  1. سلام، وقت بخیر
   می تونید توافق کنید بر سر این ۵ کالا در غیر این صورت متعلق به کسی هستن که فاکتور داشته باشد.

 2. تکلیف جهیزیه مرد بعد از طلاق پس برای خودشه؟ من یع تلویزیون و یه ماکروفر خریدم و فاکتورم دارم.

  1. سلام، وقت بخیر
   متعلق به کسی است که فاکتور داشته باشد.

 3. سلام. بنده گواهی برا طلاق گرفته ام ولی هنوز جهیزیه را جمع نکرده ام. ایا در محضر طلاق قید کنم که هنوز جهیزیه در خانه زوج هست یا نیازی نیس؟

  1. سلام، وقت بیخر
   حتما قبل از جاری شدن صیغه طلاق جهیریه را بردارید

 4. سلام بنده چند سال پیش طلاق توافقی گرفتم و در توافق نامه کل جهیزیه ام را بخشیدم آیا بعد چند سال می‌توانم جهیزیه پس بگیرم

 5. با سلام خانم من قهر کرده رفته دنبال طلاق من رفتم درخواست تمکین کردم درخواست کارشناس کردم خونه و اساسیه تهیه کردم ولی نمی‌دونم اسبابی که تهیه کردم کافیه یانه.لطف میکنید لیست اقلام جهیزیه برای تایید کارشناس به من بدید ممنونم

 6. من با تامین خواسته جهیزیه خودم رو اوردم بیرون از منزل همسرم حالا همسرم روز جلسه دادگاه میخواد ازم پس بگیره لیست منم فقط امضا ۴ تا شهود داره ایا میتونه پس بگیره یا نه با وجود اینکه من هر چی برداشتم همش مال جهیزیه خودم بوده و یا فیلم عروسی که اخرش از جهیزیه فیلم گرفته شده قبوله به دادگاه نشون بدم

  1. سلام، وقت بخیر
   با توجه به داشتن شاهد و فاکتور جهیزیه برای شماست.

 7. سلام وقت بخیر
  وسایلی که خانواده شوهر به عنوان هدیه به عروس و داماد دادن و همینطور طلا موقع طلاق به کدام طرف برمیگردد با وجود فاکتور که خانواده شوهر داشته باشن

 8. سلام،من در زمان ازدواج قرار ما بر این بوده که ۸ تیکه بزرگ مثل یخچال تلوزیون، سرویس چوب اجاق گاز و فرش و غیره،را من بخرم حالا بعد از طلاق اینهایی که من خریدم بر میگرده به خودم یا مال خانم میشه،

  1. سلام، وقت بخیر
   با داشتن سیاهه یا فاکتور خرید وسایل به شما تعلق می گیرد.

 9. سلام وسایلی که داماد خریداری کرده در هنگام خارج کردن جهیزیه به زن تعلق میگیرد؟

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که توافق نداشته باشید به شخصی که خریداری کرده و فاکتور خرید دارد تعلق می گیرد.

 10. سلام. جهزینه رو آقا گرفته اما تو سند ازدواج قسمت مهریه بجز مهریه ذکر شده که آقا باید تمام وسایل اسم برده که شامل همه چیز میشه رو برای خانوم تهیه کنه. در این صورت بعد طلاق جهیزیه با کیه؟

  1. سلام، وقت بخیر
   به این دلیل که در سند ازدواج قید شده جهیزیه به خانم تعلق می گیرد.

 11. سلام خانم بنده بالای یک ساله بنده رو ترک کرده دخترمم بنده هم عدم تمکین زدم تابستان گذشته اقدام به گرفتن رای بر استرداد جهیزیه کرده بنده هم گفتم وسایل مال خودته فقط زود بیا ببر تا امروز هیچ اقدامی نکرده بنده هم نمیدونم چیکار باید بکنم لطفا راهنماییم کنین

  1. سلام، وقت بخیر
   خب در صورتی که شما برای وسایل ادعایی نداشته باشید که احتیاجی نیست اقدامی بکنید

 12. شوهر من دادخواست طلاق داده قبل از طلاق هم کل لوازم بجز یخچال و گاز رو از خونه با نقشه همراه خونوادش خارج کردن منم فقط یخچال و گاز رو برداشتم و الان بابت همون ۲ تیکه از من شکایت کرده
  فاکتور تمام لوازم ها هم به نام مادرش هست
  ولی من برگه سیاهه دارم
  میخواستم بدونم بعد تشکیل دادگاه باید یخچال برگردونم یا خیر ؟

  1. سلام، وقت بخیر
   جهیزیه به کسی تعلق می گیرد که فاکتور خرید داشته باشد.

 13. سلام من سال ۹۳ اما جهیزیه ام رو نگرفتم الان میتونم اقدام کنم یا شکایت کنم برای جهیزیه ؟

  1. سلام، وقت بخیر
   در این مرد نمی‌توان نظر قطعی داد. لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در تماس باشید.

 14. سلام خیلی ممنون از مقالات خوب و واضحتون و همچنین جوابگویی واضحتون…
  فقط چرا سوالای من رو جواب نمیدید من خیلی وقت ندارم و سوالاتم خیلی برام مهمن خواهش میکنم جواب بدید چن روز پیش کامنت گذاشتم ولی روزی چند بار میام ببینم جواب دادید یا ن واقعا منتظر جوابتون هستم کمکم کنید…ممنونم از راهنمایی هاتون

  1. سلام، وقت بخیر
   از شما عذرخواهی میکنیم بابت تاخیر در جواب.
   لطفا سوالتون رو دوباره بپرسید حتما پاسخ داده میشه.

   1. سلام خواهش میکنم و لطف دارین..
    سوالم اینه
    واقعا کارتون حرف نداره ممنون از مقاله ی خوبتون خیلی بهم کمک کرد…ی سوال داشتم من سیاهه وسایلم رو دارم فاکتور خریدم دارم ولی بعضی از وسایل جزئیاتشون نوشته نشده چ تو فاکتور و چ تو سیاهه اگه تعویض بشن باید چیکار کنم؟؟؟ ی سوال دیگم داشتم بعداز ازدواج خانوادم خیلی وسایل قیمتی دیگه بهم هدیه دادند ک فاکتورشونو ندارم… و سیسمونی بچم ولی فاکتورشونو دارم ولی همسرم میگن ک فقط طبق لیست بهم وسایل رو میدن وسایل هم چند سال جلوتر حدود۲ سال بهم هدیه دادن ایا میتونم الان فاکتورشون رو تهیه کنم؟؟ ممنوتون میشم کمکم کنید در این زمینه❤

    پاسخ

 15. سلام
  بعد از ۲۰سال زندگی مشترک تقریبا چیزی از جهیزیه من باقی نمونده یا عوض شدن یا کهنه شدن ،تکلیف جهیزیه من که سیاهشم دارم چی میشه؟

  1. سلام، وقت بخیر
   جهزیه فعلی متعل به شخصی است که فاکتور به نام او باشد.

 16. سلام..واقعا کارتون حرف نداره ممنون از مقاله ی خوبتون خیلی بهم کمک کرد…ی سوال داشتم من سیاهه وسایلم رو دارم فاکتور خریدم دارم ولی بعضی از وسایل جزئیاتشون نوشته نشده چ تو فاکتور و چ تو سیاهه اگه تعویض بشن باید چیکار کنم؟؟؟ ی سوال دیگم داشتم بعداز ازدواج خانوادم خیلی وسایل قیمتی دیگه بهم هدیه دادند ک فاکتورشونو ندارم و سیسمونی بچم ولی فاکتورشونو دارم ولی همسرم میگن ک فقط طبق لیست بهم وسایل رو میدن وسایل هم چند سال جلوتر بهم هدیه دادن ایا میتونم الان فاکتورشون رو تهیه کنم؟؟ ممنوتون میشم کمکم کنید در این زمینه❤

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 17. سلام یک سوال داشتن بعد از طلاق اگر بچه ها مادر را انتخاب کنند آیاد پدر میتواند وسایلی که برای بچه ها خریداری کرده را بگیرد ؟

  1. سلام، وقت بخیر
   سوال شما گویا نیست. منظورتان چه وسایلی است؟

 18. سلام خوبین خانم من استرداد جهیزیه را دارد
  ولی لیست سیاهه رو من امضا نکردم
  داداشش امضا کرده و امضای بابام جعل کردن
  جهیزیه بهش تعلق میگیره یا ن ؟

   1. سلام
    آیا زوجه میتواند پس از ۱۳ سال از طلاق اقدام به استرداد جهیزیه نماید ؟

 19. سلام وقت بخیرمن جهیزیمواوردم ودست امانت داره چقدطول میکشه ک وسایلهاموازامانت دارپس بگیرم واون مبلغی ک برای دادگاه واریزکردم برایه جبران خسارتوکی میتونم پس بگیرم

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 20. سلام عرض ادب
  اگر اشیاء جهیزیه در مدت زمان زندگی مشترک خراب یا شکسته یا کهنه شده باشن آیا استرداد آن به صورت عین مال یا مبلغ روز شی امکان پذیر است یا باید همان وسایل کهنه را استرداد نماید ؟
  سپاس از وکلای عزیز

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 21. سلام
  همسر من هیچ پول یا سرمایه ای نداره که به عنوان مهریه پرداخت کنه آیا بخشی از جهیزیه که خودش گرفته رو میشه به عنوان مهریه درخواست کرد؟.

 22. استرداد جهیزیه رو میتونیم با یه افسر نیروی انتظامی برم و انجام بدیم؟

 23. سلام روز خوش ، ببخشید من فاکتور و سیاهه رو دارم میتونم بدون اجازه شوهرم برم و استرداد جهیزیه کنم؟

 24. سلام ببخشید شما برای مشاوره تلفنی استرداد جهیزیه رو دارید؟ میتونیم تماس بگیریم یا نه؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   می تونوانید با شماره های ۰۹۱۰۱۳۹۸۶۱۲ و ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ تماس بگیرید و در زمینه استرداد جهیزیه مشاوره دریافت کنید.

 25. سلام ممنون بابت این همه محتوایی که بصورت رایگان در اختیار ما قرار دادین ، فقط خواهشاً به این سوال هم جواب بدین که در صورت امتناع زوج از استرداد جهیزیه چه می شود؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   زوجه می تواند با ارائه سیاهه و یا فاکتور از داگاه درخواست استرداد جهیزیه بکند.

 26. سلام روز خوبی رو داشته باشید .برای استرداد جهیزیه قبل از طلاق امکان پذیر هست اقدام کنیم یا خیر

  1. سلام، وقت بخیر.
   با ارائه سیاهه و یا فاکتور می توانید اقدام کنید.

 27. واقعا مقاله ی خوبی بود درباره استرداد جهیزیه ، خیلی ممنون که این اطلاعات رو به صورت رایگان در اختیار ما میگذارید

  1. سلام، وقت بخیر.
   ممنون از مشارکت شما. خوشحالیم که راضی هستید.

  2. سلام با تشکر از سایت خوبتون
   خانوم بنده درخواست طلاق کرده و بنده تمام وسایل جهیزیه رو خریدم و فاکتور نیز دارم جهیزیه به خودم تعلق میگیره؟

   1. سلام، وقت بخیر
    بله جهیزیه در زمان طلاق به شما تعلق می گیرد.

 28. سلام ، ببخشید هزینه استرداد جهیزیه چقدره و برای پرداخت به عهده خانم یا آقا؟

 29. سلام ، لطفا سوال منو پاسخ بدین ، خانم من الان به کارشناس استرداد جهیزیه ادعا می‌کنه که تمام وسایل رو اون خریده آیا کارشناس می‌تونه رای رو به اون بده یا نه

  1. سلام، وقت بخیر.
   استرداد جهیزیه با ارائه فاکتور امکانپذیر است.

  2. سلام وقت بخیر من جهیزیه م رو آرودم یعنی تامین خواسته دادم و اوردم الان اقا رفته شکایت کرده و فاکتور اورده که چهار قلم برای منه در حالی که توی سیاهه نوشته شده و به امضای زوج هم رسیده چطور میتوانم اون چهار قلم رو پس ندم ؟

   1. سلام، وقت بخیر
    لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 30. سلام من یه سوال داشتم اگر عدم حضور در دادگاه استرداد جهیزیه اگر از طرف یکی از زوج ها باشد چه حکمی صادر میشه؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   با توجه به مستندات، قاضی احتمالا رای غیابی خواهد داد.

 31. سلام من یه سوال داشتم چطوری باید صورت جلسه رو نوشت ؟اگر نمونه صورت جلسه استرداد جهیزیه دارید لطفا به اشتراک بزارید

  1. سلام. وقت بخیر.
   در صورت تمایل با کارشناسان حقوقی دادسو از طریق واتساپ در ارتباط باشید، تا برای شما ارسال کنند.

 32. سلام وقت بخیر در صورت وجود فاکتور جهیزیه مدت زمان استرداد جهیزیه چقدر زمان می‌بره ؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   تعیین زمان بر عهده قوه قضاییه است و نمی شود زمان دقیقی برای پرونده ای حقوقی پیش بینی کرد. اما با توجه به این که برای استرداد جهیزیه فاکتور دارید، راه آسانتری پیش رو دارید.

 33. استرداد جهیزیه بدون این که فاکتور داشته باشیم میشه؟من سیاهه رودارم کامل

  1. اگر سیاهه به امضای آقا رسیده باشد می توانید به راحتی استرداد جهیزیه را انجام دهید.

  2. سلام
   ما توی عقد هستیم
   ۱) پدر همسرم میتونه از طرف خودش درخواست طلاق دخترشو بده در صورتی که همسرم منو دوست داره؟
   ۲) اگه طلاق بشه وسایلی که من گرفتم و اونا گرفتم نصف میشه یا همش میرسه به عروس؟
   ۳) طلاهایی که من گرفتم برمیگرده به خودم یا به عروس میرسه؟
   ۴)مهریه ۱۱۴ تا سکه نوشتیم باید بدم ۱۱۴ تا سکه رو یا نه چون توی عقدیم مهریه نمیرسه؟
   ۵مهریه توی دوران عقد چطوری تعلق نمیگیره و من پرداخت نمیکنم یعنی راهش چیه ۱۱۴ تا سکه رو ندم؟

   1. سلام، وقت بخیر.
    ۱.پدر همسر شما به جای همسر شما نمی توانند دادخواست طلاق تنظیم کنند
    ۲.در خصوص وسایل باید تعیین تکلیف شود و هر وسیله ای که متعلق به طرفین باشد در صورت اثبات با هر کدام از طرفین تعلق میگیرد
    ۳.طلاهای عروسی به صورت هدیه هست و اگر رسید از خانم نداشته باشید نمی توانید از ایشون پس بگیرید
    ۴.اگر خانم دوشیزه باشند نصف مهریه به ایشان تعلق میگیرد و اگر دوشیزه نباشند کل مهریه تعلق میگیرد.

    1. سلام و خسته نباشید من مخوام از شوهرم جدابشم مهریه ام گذاشتم اجرا و برای جهزیه ام تامیین دلیل دادم و جهزبه امرو لیست کردم و سیاهه رو شوهرم امضا کرده. سوال داشتم ببینم لوازم ارایشی و لباس هایم و شوهرم گفت مال منه من خردیدم براش و کارشناس زد اختلافی و من فاکتور این لباس هام رو ندارم حکم داداگاه برای ابن اختلافی ها چیه -???

     1. سلام، وقت بخیر
      در صورتی که توافق نکرده باشید، اموال به شخصی که فاکتور خرید داشته باشد تعلق می گیرد.

  3. سلام من وسایلی که پدر خانومم بهم گفتن رو خریدم و فاکتور دارم فقط میخاد وسایل من رو به نام خودش کنه که مثلن خودش خریده و من سیاهه رو امضا کنم میتونم زمان استرداد جهیزیه وسایل خودمو باز پس بگیرم یا نه ممنون

   1. سلام، وقت بخیر
    بله اگه سیاهه داشته باشید می توانید با استرداد جهیزیه وسایل خود را باز پس بگیرید.

 34. استرداد جهیزیه اگر من یه مامور نیروی انتظامی ببرم و هر چی که خارج می کنم رو صورتجلسه کنه و از یه طرفی هم سیاهه که شوهرم و پدر شوهرم امضا کرده رو به دادگاه نشون بدم کافیه؟

  1. سلام ممنون از مطالب ارزنده که در اختیار ما گذاشتی ،ای کاش قبل اینکه به مشکل بخوریم اینها را میدانستیم.
   جناب وکیل من سیاهه از دامادم نگرفتم ،فکر میکردم لازم بشه ،ولی اکثر فاکتور لوازم بزرگ را دارم ،لوازم کوچک هم از خیلی سال قبل کم کم خریداری کرده بودم و فاکتوری نیست ،این به چه صورت میشه ؟حکم دادگاه به چه صورت؟با سپاس فراوان

   1. سلام، وقت بخیر
    حکم دادگاه بستگی به شرایط پرونده دارد. برای راهنمایی بیشتر لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *