اگر زن درخواست طلاق کند مهریه تعلق می گیرد؟

اگر زن درخواست طلاق کند مهریه تعلق می گیرد؟
انجام مراحل طلاق توافقی و طلاق با داشتن حق طلاق
بدون نیاز به حضور زوجین در هیچ مرحله ای
بین ۱۵ تا ۳۰ روز کاری
توسط وکیل متخصص طلاق و خانواده
مشاوره رایگان در واتساپ و تلگرام
برای انجام کار توسط وکلای متخصص دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید

مهریه بر اساس قانون مدنی و موازین اسلامی یکی از مهم ترین حقوق زن در خانواده محسوب می‌شود. بنابراین زن از زمان عقد نکاح مالک مهریه خود بوده و می‌تواند آن را از همسر خود مطالبه کند. در این مقاله از موسسه حقوقی دادسو قصد داریم به بررسی سوال “اگر زن درخواست طلاق کند مهریه تعلق می گیرد؟” بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه طلاق از طرف زن و مهریه با مشاوران حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

مهریه در درخواست طلاق از طرف زن

اگر زن و شوهری برای طلاق و مواردی نظیر مهریه، نفقه، حضانت فرزندان و اجرات المثل با یکدیگر به توافق برسند. زن با توافق همسر خود می‌تواند مهریه را مطالبه یا آن را به همسر خود بذل و بخشش کند.

اما اگر مرد با درخواست طلاق از طرف زن مخالفت کند و زن از طریق مواردی نظیر عدم پرداخت نفقه، حق طلاق، عسر و حرج و شروط ضمن عقد درخواست طلاق خود را به دادگاه خانواده ارائه دهد، قاضی دادگاه بعد از بررسی دلایل محکمه پسند زن برای طلاق، علاوه بر صدور حکم طلاق زن، مرد را نیز موظف به پرداخت مهریه می‌کند.

مهریه در درخواست طلاق از طرف زن

بنابراین درخواست طلاق از طرف زن و مطالبه مهریه در صورتی امکان پذیر است که زن دلایل محکمه پسند و منطقی به دادگاه خانواده برای طلاق ارائه دهد.

با جاری شدن عقد نکاح، مهریه به تملک زن در می‌آید و زن می‌تواند در هر زمانی که بخواهد، مهریه خود را از همسرش مطالبه کند. مرد نیز موظف به پرداخت مهریه خواهد بود. طبق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی «زن به مجرد عقد، مالک مهر یا همان مهریه می‌شود و می‌توان در آن تصرف کند.»

مطالبه مهریه با استناد به شروط ضمن عقد

همچنین اگر درخواست طلاق از طرف زن به استناد شروط ضمن عقد نکاح باشد، زن به راحتی می‌تواند مهریه را از همسر خود مطالبه کند. بنابراین مطالبه مهریه با استناد به شروط ضمن عقد برای زن بسیار راحت خواهد بود.

در شرایطی که مرد حق طلاق را به همسر خود بدهد، گرفتن مهریه به حدود اختیاراتی که در وکالت نامه قید شده، بستگی دارد و زن با توجه به آن اختیارات می‌تواند مهریه خود را مطالبه یا بذل کند. همچنین اگر درخواست طلاق، مهریه و مسائل مربوط به طلاق در میان باشد، زن می‌تواند با استناد به یکی از موارد عسر و حرج، حکم طلاق و مهریه را از قاضی دادگاه دریافت کند.

مطالبه مهریه با استناد به شروط ضمن عقد

دادگاه خانواده نیز در مورد میزان مهریه یا مبحث بذل و بخشش مهریه با توجه به قانون جدید مهریه تصمیم گیری خواهد کرد. حتی اگر زن نظر خود را درباره میزان مهریه یا بذل آن به قاضی دادگاه ارائه دهد، در نهایت تصمیم نهایی در مورد مهریه با قاضی دادگاه خانواده است.

مؤسسه حقوقی دادسو با بهره گیری از بهترین وکلا و مشاوران حقوقی در زمینه طلاق از طرف زن به متقاضیان و کاربران خود از طریق واتس اپ مشاوره رایگان ارائه می‌دهد.

سوالات متداول

اگر زن درخواست طلاق کند مهریه تعلق می گیرد؟

زن در صورتی که یکی از شروط ضمن عقد، حق طلاق یا موارد عسر و حرج را برای طلاق داشته باشد، علاوه بر اینکه می‌تواند درخواست طلاق خود را به دادگاه خانواده ارائه دهد، همچنین حق مطالبه مهریه خود را از همسرش نیز دارد.

در چه شرایطی مهریه به زنی که درخواست طلاق داده است تعلق نمی‌گیرد؟

از نظر قانون حمایت از خانواده با فسخ عقد نکاح بدون رابطه نزدیکی میان زوجین، مهریه به زن تعلق نمی‌گیرد.

۵/۵ - (۴ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید