خانه / خانواده (طلاق) / معرفی سریع ترین راه طلاق

معرفی سریع ترین راه طلاق

برای آگاهی از اینکه بدانیم سریع ترین راه طلاق چیست، باید بگوییم که به درخواست طلاق از طرف مرد یا درخواست طلاق از طرف زن بستگی دارد. علاوه بر این موضوع، برای سرعت بخشیدن به روند طلاق باید اصول و مراحل اداری و قضایی طلاق رعایت شود. بنابراین فرآیند طلاق نیز مانند سایر دعاوی حقوقی و کیفری زمان بر بوده و مدت طلاق را قانون گذار مشخص می‌کند.

در این مقاله از مجله حقوقی دادسو به بررسی سریع ترین راه طلاق خواهیم پرداخت. البته لازم به ذکر است که داشتن وکیل در هریک از انواع طلاق (طلاق توافقی، طلاق از طرف زن، طلاق از طرف مرد) باعث سریع‌تر طی شدن روند طلاق می‌شود.

در حقیقت وکیل طلاق با اطلاع دقیق از قوانین می‌تواند پرونده شما را ظرف مدت کوتاهی به سرانجام برساند. در صورتی که به دنیال سریع‌ترین راه طلاق هستید پیشنهاد می‌کنیم با وکیل متخصص طلاق دادسو مشورت کنید.

سریع ترین روش طلاق چیست؟

پروسه طلاق از سمت قانون حمایت از خانواده به گونه ای برنامه ریزی شده که زوجین از تصمیم طلاق خود صرف نظر کنند و با گذشت، محبت و درک متقابل به زندگی مشترک خود ادامه دهند.

اما زوجین در برخی از زندگی‌ها به اندازه ای دچار سختی و دشواری می‌شوند که ادامه زندگی مشترک برای آن‌ها غیرقابل تحمل و طاقت فرسا می‌شود. به همین سبب زوجین تصمیم به جدایی و طلاق گرفته و به دنبال سریع ترین راه طلاق هستند.

انواع طلاق

در قانون مدنی و قانون حمایت از خانواده، انواع طلاق شامل دو نوع رجعی و بائن است.

طلاق بائن

بر طبق قانون حمایت از خانواده، طلاق بائن یکی از انواع طلاق است که مرد در این نوع طلاق و در مدت عده زن، حق رجوع به او را ندارد. مرد اگر در مدت زمان عده، از طلاق پشیمان شود، برای رجوع مجدد به همسر خود، باید بعد از اتمام مدت عده، مجدداً ازدواج کنند.

طلاق بائن دارای انواع مختلفی نظیر طلاق خلع، طلاق مبارات، طلاق زن باکره، سه طلاقه، طلاق زن صغیره و طلاق زن یائسه می‌شود.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

طلاق رجعی

طلاق رجعی نیز یکی دیگر از انواع طلاق بوده که در این نوع طلاق، مرد در مدت زمان عده، حق رجوع به همسر خود را دارد و برای اینکه زوجین مجدداً به یکدیگر رجوع کنند، نیازی به ازدواج و عقد نکاح مجدد ندارند.

طلاق توافقی

طلاق توافقی سریع ‌ترین راه طلاق برای زوجین است. زوجین با مراجعه به مرکز مشاوره خانواده و دریافت صدور گواهی عدم امکان سازش از مرکز مشاوره و ارائه آن گواهی به دادگاه خانواده، می‌توانند برای جدایی و طلاق اقدام کنند. در طلاق توافقی به تعیین داور برای زوجین و ارائه نظر داوران به دادگاه خانواده نیازی نیست.

در طلاق توافقی همچنین زوجین بر سر موارد حقوقی نظیر مهریه، نفقه، حضانت فرزندان به توافق می‌رسند. به همین سبب طلاق توافقی بهترین راه طلاق زن و شوهر به شمار می‌رود.

سریع ترین راه طلاق از طرف مرد

بر اساس موازین اسلامی و قوانین کشور، حق طلاق با مرد بوده و هر زمان که بخواهد حق درخواست طلاق همسر خود را می‌تواند به دادگاه خانواده ارائه دهد.

اما پروسه طلاق از طرف مرد بر طبق قانون خانواده، زمان بر بوده و باید فرآیند طلاق در زمان مشخصی که قانون گذار مشخص کرده، به اتمام برسد. در طلاق از طرف مرد، مرد باید بر طبق قوانین شرعی و قانون حمایت از خانواده، تمام حق و حقوق زن را اعم از مهریه، نفقه، جهیزیه، اجرت المثل و غیره را پرداخت نماید.

سریع ترین راه طلاق از طرف زن

اگر درخواست طلاق از طرف زن باشد، برخلاف درخواست طلاق از طرف مرد، زن باید دلایل محکمه پسند و قانونی برای ارائه درخواست طلاق به دادگاه خانواده داشته باشد. بنابراین زن بر اساس مواردی نظیر عدم پرداخت نفقه توسط شوهر، عسر و حرج زن، داشتن وکالت در طلاق یا یکی از شروط 12گانه ضمن عقد ازدواج، می‌تواند درخواست طلاق خود را به دادگاه خانواده ارائه دهد.

بر طبق ماده 1130 قانون مدنی موارد ذیل در صورت احراز توسط دادگاه صالح از مصادیق عسر و حرج محسوب می‌گردد:

 1. ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی یا نه ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه.
 2. اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر یا ابتلا وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است.
 3. محکومیت قطعی زوج به حبس پنج سال یا بیشتر.
 4. ضرب و شتم یا هرگونه سوءرفتار مستمر زوج که عرفاً با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد.
 5. ابتلای زوج به بیماری‌های صعب‌العلاج روانی، ساری یا هر عارضه‌ صعب‌العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید.

وکالت در طلاق

زن با داشتن حق طلاق از طرف همسر خود، بدون نیاز به حضور و رضایت شوهر و کمک وکیل طلاق مراحل اداری و قضایی طلاق را انجام داده و درخواست طلاق خود را به دادگاه خانواده ارائه می‌دهد.

زن در این نوع طلاق، علاوه بر اینکه برای طلاق به رضایت و حضور همسر خود نیازی ندارد، همچنین حق مطالبه تمام حق و حقوق خود را از همسرش دارد. مرد نیز بر اساس قانون حمایت از خانواده، موظف به پرداخت حق و حقوق زن به طور کامل خواهد بود. بنابراین داشتن حق طلاق، سریع ترین راه طلاق از طرف زن به شمار می‌رود.

وکیل برای طلاق

در طلاق از طرف مرد یا طلاق از طرف زن، داشتن وکیل برای طلاق، فرآیند و پروسه طلاق بهتر پیش می‌رود. وکیل طلاق با آگاهی و دانش حقوقی بالا در زمینه دعاوی خانواده، در پیش برد پرونده طلاق و سرعت بخشیدن به مراحل اداری و قضایی طلاق نقش بسزایی دارد.

مؤسسه حقوقی دادسو با بهره گیری از با تجربه ترین و مجرب ترین مشاوران حقوقی و وکیل برای طلاق، بهترین خدمات را به کاربران خود در زمینه طلاق و سریع ترین راه طلاق ارائه می‌دهد. بنابراین برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر در زمینه انواع طلاق با این مؤسسه حقوقی در ارتباط باشید.

سوالات متداول

سریع ترین راه طلاق از طرف زن چیست؟

سریع ترین راه طلاق از طرف زن، طلاق توافقی، داشتن حق طلاق محضری و گرفتن حق طلاق عقدنامه ای است.

سریع ترین راه طلاق چیست؟

سریع ترین و آسان ترین راه طلاق برای زوجین، طلاق توافقی است.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
8 پاسخ
  1. سلام، وقت بخیر
   یا باید حق طلاق داشته باشید یا اینکه با یکی از شروط ۱۲ گانه اقدام کنید.

 1. می‌خوام طلاق بگیرم با توجه به مدارکی که از قبل موجود داشتم دست وکیلم چقدر زمان می‌بره

  1. سلام، وقت بخیر
   بستگی به نوع طلاق و وکیلتون دارد.
   اگه دادسو وکیل شما باشه و طلاق توافقی، در حدود ۱ ماه رای صادر شده و برای شما ارسال می شود.

 2. سلام.من حق طلاق دارم.الان که سامانه تصمیم بسته س میتونم اقدام کنم؟همسرمم رضایت ب طلاق توافقی دارن.ولی سامانه بسته س

  1. سلام، وقت بخیر
   از سامانه مسیر باید اقدام کنید.

 3. بنظر من راحت ترین راه طلاق میتونه این باشه که اقا و خانم با هم توافق کنن. اینجوری کمتر اسین می بیین. مرسی که هستین و مرسی که کمک می کنین به ادمنایی که گرفتار این موضوع شدن. حضور شما و کمک شما به امثال من بسیار ارزشمنده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *