اگر زن درخواست طلاق کند مهریه تعلق می گیرد؟

مهریه بر اساس قانون مدنی و موازین اسلامی یکی از مهم ترین حقوق خانم محسوب می‌شود. بنابراین زن از زمان عقد نکاح مالک مهریه خود بوده و می‌تواند آن را از همسر خود مطالبه کند. بنابراین در جواب این سوال که اگر زن درخواست طلاق کند مهریه تعلق می گیرد، باید بگوییم که بله مهریه در هر صورت به زوجه تعلق می‌گیرد و هر زمان که بخواهد می‌تواند آن را مطالبه کند.

البته به دلیل اینکه حق طلاق در ایران با آقا است، پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که قصد طلاق یک طرفه از طرف زن دارید برای گرفتن مهریه و طلاق حتما با یک وکیل متخصص مشورت کنید. برای راهنمایی بیش‌تر و ارتباط با وکیل مهریه می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

مهریه در درخواست طلاق از طرف زن

اگر زن و شوهری برای طلاق و مواردی نظیر مهریه، نفقه، حضانت فرزندان و اجرات المثل با یکدیگر به توافق برسند. زن با توافق همسر خود می‌تواند مهریه را مطالبه یا آن را به همسر خود بذل و بخشش کند.

اما اگر مرد با درخواست طلاق از طرف زن مخالفت کند و زن از طریق مواردی نظیر عدم پرداخت نفقه، حق طلاق، عسر و حرج و شروط ضمن عقد درخواست طلاق خود را به دادگاه خانواده ارائه دهد، قاضی دادگاه بعد از بررسی دلایل محکمه پسند زن برای طلاق، علاوه بر صدور حکم طلاق زن، مرد را نیز موظف به پرداخت مهریه می‌کند.

بنابراین درخواست طلاق از طرف زن و مطالبه مهریه در صورتی امکان پذیر است که زن دلایل محکمه پسند و منطقی به دادگاه خانواده برای طلاق ارائه دهد.

مطالبه مهریه با استناد به شروط ضمن عقد

همچنین اگر درخواست طلاق از طرف زن به استناد شروط ضمن عقد نکاح باشد، زن به راحتی می‌تواند مهریه را از همسر خود مطالبه کند. بنابراین مطالبه مهریه با استناد به شروط ضمن عقد برای زن بسیار راحت خواهد بود.

در شرایطی که مرد حق طلاق را به همسر خود بدهد، گرفتن مهریه به حدود اختیاراتی که در وکالت نامه قید شده، بستگی دارد و زن با توجه به آن اختیارات می‌تواند مهریه خود را مطالبه یا بذل کند. همچنین اگر درخواست طلاق، مهریه و مسائل مربوط به طلاق در میان باشد، زن می‌تواند با استناد به یکی از موارد عسر و حرج، حکم طلاق و مهریه را از قاضی دادگاه دریافت کند.

دادگاه خانواده نیز در مورد میزان مهریه یا مبحث بذل و بخشش مهریه با توجه به قانون جدید مهریه تصمیم گیری خواهد کرد. حتی اگر زن نظر خود را درباره میزان مهریه یا بذل آن به قاضی دادگاه ارائه دهد، در نهایت تصمیم نهایی در مورد مهریه با قاضی دادگاه خانواده است.

مؤسسه حقوقی دادسو با بهره گیری از بهترین وکلا و مشاوران حقوقی در زمینه طلاق از طرف زن به متقاضیان و کاربران خود از طریق واتس اپ مشاوره رایگان ارائه می‌دهد.

سوالات متداول

اگر زن درخواست طلاق کند مهریه تعلق می گیرد؟

زن در صورتی که یکی از شروط ضمن عقد، حق طلاق یا موارد عسر و حرج را برای طلاق داشته باشد، علاوه بر اینکه می‌تواند درخواست طلاق خود را به دادگاه خانواده ارائه دهد، همچنین حق مطالبه مهریه خود را از همسرش نیز دارد.

در چه شرایطی مهریه به زنی که درخواست طلاق داده است تعلق نمی‌گیرد؟

از نظر قانون حمایت از خانواده با فسخ عقد نکاح بدون رابطه نزدیکی میان زوجین، مهریه به زن تعلق نمی‌گیرد.

4.3/5 - (50 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

4 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر من یه سال عقد،کردم ولی از اولش راضی نبودم فقط به اسرار خانوادع بوده بعد الان میخام جدا بشم مهریه بهم تعلق میگیره بعد از نظر شما دلیلم برای طلاق منطقی است ولی فقط عقد کردیم هنوز زندگی مشترک شروع نکردیم بعدش هنوز هم باکره هستم ایا دلیلم برای طلاق منطقی است

  1. سلام، وقت بخیر
   برای طلاق از طرف خانم باید یا حق طلاق و یا یکی از شروط عسر و حرج را داشته باشید.

 2. سلام من الان سه سال میشه ازدواج کردم ولی ازدواجمون ثبت سند رسمی نشده قبل ازدواج شوهرم بهم گفت میتونی درس بخونی بعد ازدواج محالفت کرد باهام بد رفتار میکنه بد اخلاقی منم مدرسمه ول نکردم بعد کرونا من خونه بیرون گفت برو خونه بابات کرونا داری الان دوسال خونه بابام هستم یه سال با شوهرم زندگی کردم یه سنجاق طلا هم بهم داده بود که اونم ازم دزدیده پیش خودشه بهم نمیده الانم بدون اجازه من زن دوم گرفته لطفا راهنمای چگونه طلاق مهریه بگیرم آیا شدنی هست

  1. سلام، وقت بخیر
   بله در صورتی که بدون رضایت شما ازدواج مجدد داشته اند می توانید برای طلاق و گرفتن مهریه اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *