وکیل طلاق از طرف زن

موسسه حقوقی دادسو متشکل از وکلای پایه یک دادگستری خانم و آقا است که به صورت تخصصی در زمینه درخواست طلاق از طرف زن و وکیل برای طلاق از طرف زن بدون حضور خانم در هیچ مرحله ای فعالیت می کند.

برای اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

قانون جدید طلاق از طرف زن

طلاق از طرف زوجه، سخت ترین نوع طلاق در کشور ما محسوب میشود. با توجه به اینکه حق طلاق با آقا است، خانم برای گرفتن رای طلاق از دادگاه کار سختی در پیش دارد.

به دلیل پیچیدگی‌های بسیاری که در پرونده‌های طلاق از طرف زن وجود دارد، بهتر است که حتما شخص متقاضی، وکیل طلاق از طرف زن داشته باشد.

وکیل برای طلاق از طرف زن در تهران

در صورتی که خانم وکالت در طلاق از همسرش نداشته باشد، مسیر سختی در پیش خواهد داشت و یک وکیل طلاق از طرف زن ماهر و با تجربه، تاثیر بسیاری در روند پرونده خواهد داشت.

با توجه به کوتاه نبودن مدت زمان پرونده های طلاق از طرف زوجه، پیشنهاد می‌کنیم که حتما از یک وکیل طلاق از طرف زن در شهر خود کمک بگیرید.

در صورتی که ساکن تهران و یا خارج از کشور هستید، وکلای پایه یک دادگستری دادسو می‌توانند به شما کمک کنند.

تجربه وکیل طلاق از طرف زن دادسو طی این سال‌ها باعث شده که به خوبی با چالش‌ها و نگرانی‌های شما آشنا باشیم. ما همواره در تلاشیم تا طلاق یک طرفه شما در سریع‌ترین زمان ممکن و بدون نیاز به حضور شما انجام شود.

طلاق از طرف زن با دادسو

موسسه حقوقی دادسو به صورت تخصصی در زمینه امور حقوقی خانواده مانند طلاق و خانواده فعالیت می‌کند. برای وکالت دادن به وکلای موسسه دادسو می‌توانید ابتدا از کارشناس‌های حقوقی مشاوره رایگان دریافت.

شما می‌توانید با وکیل خود جلسه حضوری یا آنلاین داشته باشید تا توافقات‌تان مکتوب شود.

همچنین باید در سامانه ثنا که برای قوه قضاییه هست ثبت نام کنید و از طریق آن قرارداد الکترونیک وکالت را امضا کنید تا کار وکالت شما شروع شود. در این مدت نیاز به حضور شما در هیچ مرحله‌ای نیست.

بعد از این مدت، دادنامه طلاق از طرف زوجه به زوجین تقدیم می‌شود تا در دفتر طلاق آن را به ثبت برسانند. در صورتی که تمایل داشته باشید وکلا می‌توانند به جای شما در دفتر طلاق حضور پیدا کنند.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

چرا باید دادسو را انتخاب کنیم؟

اگر تیم دادسو برای پرونده‌ طلاق یک طرفه از طرف زوجه در کنار شما باشند دیگر نیاز به حضور شما در هیچ مرحله‌ای نیست و وکلای شما در تمامی جلسات و مراحل پرونده به جای شما حضور پیدا می‌کنند.

زمانی که شما در دادسو تشکیل پرونده می‌دهید پشتیبان اختصاصی خواهید داشت تا شما را در جریان جزئیات روند پرونده به صورت هفتگی قرار دهد.

تیدادسو تا زمان اتمام پرونده در کنار شما خواهد بود و سعی می‌کند دغدغه‌های طلاق شما را به حداقل برساند.

آیا دادسو با ما قرارداد می بندد؟

بله! به محض تشکیل پرونده در دادسو، قرارداد وکالت در سامانه ثنا قوه قضائیه بین شما و وکلای دادسو تنظیم می‌شود و کلیه مسائلی که نیاز دارید نسبت به آن مطلع باشید، توسط پشتیبان اختصاصی شما در دادسو برای شما توضیح داده می‌شود.

مراحل طلاق از طرف زن

برای طلاق از طرف زن باید یا خانم حق طلاق داشته باشد و یا یکی از شروط 12 گانه ضمن عقد مانند اعتیاد خانمان سوز آقا وجود داشته باشد.

مراحل درخواست طلاق یک طرفه خانم به این ترتیب است:

 1. ثبت نام در سامانه تصمیم
 2. شرکت کردن خانم در جلسات مشاوره قبل از طلاق
 3. ثبت دادخواست طلاق از طرف زن در یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی
 4. شرکت در جلسات دادگاه توسط خانم یا وکیل ایشان

همان‌طور که پیش‌تر نیز توضیح دادیم در صورتی که وکیل طلاق از طرف خانم داشته باشید نیازی به حضورتان در هیچ یک از مراحل نیست و وکیل می‌تواند به جای شما حضور داشته باشد.

طلاق از طرف زن با داشتن حق طلاق

در صورتی که زوجه دارای حق طلاق باشد، باید برای زوج هم وکیل بگیرد و در غیر این صورت نمی‌تواند برای طلاق اقدام نماید.

نکته حائز اهمیت در طلاق با وکالت در طلاق این است که حق طلاق زوجه باید در دفتر ثبت اسناد رسمی به صورت رسمی تنظیم شده باشد و چنانچه این حق طلاق از طرف مرد به صورت شفاهی به وی اعطا شده باشد و یا در منزل و به صورت غیر رسمی تنظیم شده باشد، دارای اعتبار نیست.

4 شرط کامل بودن حق طلاق به شرح زیر است:

 • حق توکیل به غیر داشته باشد (یعنی زوجه باید دارای این حق باشد که به جای همسرش به یک وکیل وکالت بدهد)
 • بلاعزل باشد (به این معنی است که زوج نتواند وکالت را باطل کند.)
 • حق اسقاط در تجدید نظرخواهی و فرجام خواهی داشته باشد. (به این معنی که زوج حق اعتراض را نداشته باشد)
 • قبول بذل مهریه قید شده باشد. (یعنی خانم قبول داشته باشد که مهریه بخشیده شود)
نمونه وکالت در طلاق
نمونه وکالت در طلاق

مدارک لازم برای درخواست طلاق از طرف زن

طلاق از طرف زوجه یک روال اداری و قضائی محسوب می شود و و برای انجام پرونده، باید مدارک مورد نیاز را همراه داشته باشید. مدارک طلاق از طرف زن عبارتند از:

 • شناسنامه خانم
 • کارت‌ملی خانم
 • عقدنامه (در صورتی که موجود نباشد امکان تهیه رونوشت توسط وکلای موسسه ما وجود دارد)
 • گواهی عدم بارداری خانم (مدت زمان کوتاهی اعتبار دارد)

طلاق از طرف زن در دوران عقد

اقدام به طلاق از طرف زن می‌تواند در طی دوران عقد صورت گیرد. زن در این شرایط می‌تواند نصف مهریه خود را درخواست کند و اگر رابطه صورت گرفته باشد می‌تواند تمام مهریه را دریافت کند.

عمده تفاوت طلاق در دوران عقد از طرق زوجه با طلاق در دوران زناشویی دوشیزه بودن خانم است.

طلاق از طرف زن ایرانیان خارج از کشور

در صورتی که زوجه خارج از ایران باشد و ازدواجشان مطابق با شرایط قانونی ایران به ثبت رسیده باشد، برای طلاق باید از طریق دادگاه‌های ایران اقدام کند و به علت اینکه در ایران سکونت ندارد، می‌بایست از طریق سامانه ثنا یا میخک به یک وکیل در ایران وکالت دهد تا ایشان از طرف زوجه اقدامات مربوط به طلاق را در دادگاه‌های ایران انجام دهد.

در صورتی که به وکیل طلاق ایرانیان خارج از کشور نیاز دارید با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید.

نمونه دادخواست طلاق از طرف زن

متن پایین یک نمونه دادخواست طلاق از طرف زوجه است.

ریاست محترم دادگاه تهران
با سلام
احتراما به استحضار می رساند به موجب سند ازدواج که تصویر آن پیوست دادخوست تقدیم گردیده در تاریخ …….. با خوانده ازدواج نموده که حاصل این ازدواج دو پسر می باشد و در حال حاضر قادر به ادامه زندگی مشترک نمی باشم.

لذا با توجه به اینکه مطابق شرط ضمن عقد نکاح/عسرو حرج حق درخواست طلاق دارم.رسیذگی و صدور حکم شایسته مبنی بر طلاق مورد استدعا می باشد.
با تشکر و تجدید احترام

طلاق از طرف زن چقدر طول میکشد؟

برای تعیین مدت طلاق از طرف زن، نمی‌توان زمان دقیقی را مشخص کرد، اما با توجه به این که زوجه با چه اسناد، مدارک و دلایلی می‌خواهد برای طلاق اقدام کند و بنا به این موضوع که زوج برای طلاق اعتراض دارد یا خیر، مدت زمان فرایند طلاق می‌تواند متفاوت باشد، اما به طور کلی زمان تقریبی این روند بین سه ماه الی یک سال می‌تواند طول بکشد.

به عبارت دیگر روند طلاق از طرف زن معمولاً به میزان زیادی به طلاق توافقی بستگی دارد، اگر پرونده بدون وکیل پیش برود، ممکن است دو الی سه سال زمان بخواهد؛ اما در صورت حضور وکیل در حداقل زمان ممکن – کمتر از یک سال – می‌تواند انجام پذیرد.

عدم حضور زوجه در دفترخانه ثبت طلاق

بعد از این که وکیل رای طلاق (دادنامه طلاق) را دریافت کرد زوجین تا سه ماه می‌توانند به دفترخانه مراجعه کنند و اگر خانم وکیل طلاق داشته باشند و در وکالت نامه این اختیار را به وکیل خود داده باشند، وکیل می‌تواند به جای زوجه در دفتر ثبت طلاق حضور پیدا کند.

مهریه در طلاق از طرف خانم

همان‌طور که اشاره کردیم برای دریافت برای مهریه باید بررسی کرد که آیا زوجه دوشیزه است یا خیر!

در صورتی که دوشیزه باشد و رابطه زناشویی برقرار نشده باشد نصف مهریه را می‌تواند دریافت کند و چنانچه دوشیزه نباشد کل مهریه به او تعلق می‌گیرد.

در خصوص دریافت مهریه ذکر این نکته ضروری است که در صورتی که خانم مهریه خود را به اجرا بگذارد و همسرش دارای مالی باشد، زوجه می‌تواند درخواست توقیف اموال بدهد و مال زوج را توقیف نماید و مهریه خود را دریافت کند.

در صورتی که هم هیچ مالی به نام آقا نباشد، قسط بندی مهریه انجام می شود.

اگر خانم قصد وصول مهریه را داشته باشد، باید دادخواست وصول مهریه را ارسال کند. با توجه به پیچیدگی های موجود در پرونده های مهریه و روال توقیف اموال بابت مهریه، بهتر است زوجه وکیل مهریه داشته باشد.

وکیل مهریه دادسو می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

حضانت فرزندان در طلاق از طرف زن

همان‌طور که میدانید، حضانت فرزند بعد از طلاق برای فرزند دختر تا هفت سالگی با مادر و پس از آن با پدر خواهد بود. برای فرزند پسر تا هفت سالگی با مادر و هفت الی پانزده سالگی با پدر است.

در صورتی که هر کدام از زوجین بتواند عدم صلاحیت طرف دیگر را ثابت کند، بر اساس شرایط قانونی می‌تواند حضانت را به نفع خود از طرف مقابل سلب کند.

طلاق از طرف زوجه و عدم تمکین

مسئله عدم تمکین به روند طلاق از طرف زن ارتباطی ندارد و تنها اثر اثبات عدم تمکین، قطع شدن نفقه برای زوجه است.

تنها در صورتی که زوجه ناشزه شود نمی‌تواند برای طلاق اقدام کند. به طور کلی باید گفت که چنانچه عدم تمکین زن اثبات شود باز هم می‌تواند طلاق بگیرد و فقط باید نوع طلاق از سوی زن را در نظر گرفت.

در واقع عدم تمکین زن برای طلاق از نوع عسر و حرج مشکل‌ساز خواهد بود؛ به عبارت دیگر تا زمانی که زن تمکین نکند، دچار عسر و حرج نخواهد شد و ثابت کردن آن کاری سخت خواهد بود.

اما به هر حال عدم تمکین زن ربطی به اقدام برای طلاق از طرف زوجه ندارد و زن حتی در صورت اثبات عدم تمکین هم می‌تواند برای طلاق اقدام نماید.

استرداد جهیزیه در طلاق از طرف زوجه

نظر به این که قانون‌گذار تعریف مشخصی از جهیزیه زن ارائه نکرده است، طبق عرف جامعه می‌توان آن را تعریف کرد.
جهیزیه به معنای اموال منقولی است که برای استفاده یا زیبایی در منزل مشترک، پس از ازدواج و از طرف زن به منزل مرد آورده می‌شود.

خریدن جهیزیه در اکثر مناطق ایران یک رسم است و عرف هر بخش از کشور نقش مهمی در نوع و میزان دارد. با توجه به این که در قانون مدنی ایران چیزی درباره جهیزیه گفته نشده است، زن از نظر قانونی و شرعی وظیفه‌ای برای خریدن جهیزیه در هنگام ازدواج ندارد و فراهم کردن وسایل مورد نیاز زندگی مشترک از مسئولیت‌های مرد است.

اما از آنجا این که تهیه جهیزیه در ایران از طرف خانم یک امر رایج است، به ناچار می‌بایست به تحلیل حقوقی آن بپردازیم.

نکته مهم این است که باید بدانید تهیه جهیزیه از طرف زن به معنای انصراف وی از مالکیت نیست و فقط به خاطر زندگی مشترک، مرد حق استفاده و بهره‌برداری از آن وسایل را دارد.

سؤالی که در این جا مطرح می‌شود این است که آیا پس گرفتن جهیزیه پیش از طلاق ممکن است؟ همان‌طور که بیان شد، بله امکان‌پذیر است چرا که زن مالک آن وسایل است.

نکته مهم درباره جهیزیه این است که وسایلی که مرد در طول مدت زندگی مشترک تهیه می‌کند جز جهیزیه زوجه نیست و زوجه برای استرداد جهیزیه باید سند قابل قبول مانند فاکتور یا سیاهه داشته باشد.

اجرت المثل در طلاق از طرف زوجه

در مسئله طلاق از سوی زن تا زمانی که زن در دوران عده به سر می‌برد، نفقه او باید از طرف زوج پرداخت شود. اما اگر برای این مسئله به نوع دیگری برای مدت عده توافق کرده باشند و در صورتی که دخول انجام نگرفته باشد، پس از طلاق نفقه به زوج تعلق نمی‌گیرد.

اجرت‌المثل و تقاضای آن از سوی زن، طبق مدت ازدواج تا طلاق، بر ساس ملائت و مکنت همسر و مطابق با صلاحدید کارشناس رسمی دادگستری مشخص می‌شود.

اما باید گفت که بعضی از محاکم به این اعتقاد دارند در صورتی که توافقی از طرف زوجین در مورد اجرت‌المثل نشده باشد، زن حق ندارد درمورد اجرت‌المثل مطالبه‌ای داشته باشد، چرا که ممکن است در آینده زوج ازدیاد یا نقصان به دست آید و محاسبه آن ممکن نباشد.

تنصیف اموال در طلاق از طرف زوجه

گفته می‌شود که برای شرط نصف دارایی (شرط تنصیف) بیانیه‌ای در ماده قانون‌ها وجود ندارد. به عبارت دیگر از نظر قانونی مرد وظیفه‌ای برای نصف کردن دارایی با همسر خود ندارد.

سازمان ثبت اسناد املاک کشور به صورت چاپی در صفحه هشتم سند ازدواج (عقدنامه)، شرط نصف دارایی را قید کرده است و در پایین آن محل امضای زوجین را قرار داده است. این بدین معنا است که چنانچه زن و مرد یا یکی از آنها (به ویژه مرد) این شرط را امضا نکنند، شرط تنصیف مال در رابطه ازدواج آنها جایگاهی ندارد.

اگر زوجین پس از امضا ادعا کنند که شرط تنصیف را نفهمیده و متوجه نشده‌اند، ادعای آنها در محاکم پذیرفته نیست.
شرط تنصیف مال تنها زمانی مصداق دارد که درخواست طلاق از جانب مرد طرح شده باشد، پس طلاق توافقی و یا طلاق از طرف زوجه مشمول این امر نمی‌شود. ثانیاً اگر مرد بتواند ثابت کند که طلاق به خاطر سوءرفتار و سوء معاشرت زن و یا تخلف وی از مسئولیت‌هایش در قبال همسر بوده است، شرط تنصیف مال شامل زن نمی‌شود.

به عنوان مثال زمانی که حکم عدم تمکین اثبات شده باشد و در این مورد رأی به صورت قطعی صادر شده باشد. مورد سوم شامل مالی است که مرد پس از تاریخ عقد تهیه کرده باشد؛ بنابراین چنانچه زوج پیش از ازدواج اموالی داشته است مشمول این شرط نخواهد بود.

سؤالی در این جا مطرح می‌شود و آن این است که آیا امکان دارد شرط تنصیف اموال را تغییر داد؟ پاسخ مثبت است، بله. بر اساس ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی زوجین می‌توانند هر گونه شرط مقبول و شرعی را ضمن عقد ازدواج به صورت توافقی قید کنند و به ثبت و امضا برسانند.

به عنوان مثال می‌توان شرط تنصیف را به گونه‌ای نوشت که در زمان طلاق، چه تقاضا از طرف زوج باشد و چه زوجه، نصف اموال زوج پس از عقد به زوجه منتقل شود.

وکیل خانم برای طلاق از طرف زن

برخی از موکلین تمایل دارند که وکیل خانم برای طلاق از طرف زن داشته باشند. تیم وکلای دادسو متشکل از وکلای پایه یک دادگستری خانم و آقا است که همگی تجربه بالایی در پرونده های طلاق توافقی دارند.

داشتن وکیل ماهر برای طلاق، قطعا باعث می شود که پرونده به روش مطمئنی پیش برود و موکل هیچ نگرانی از پیامدهای قانونی پرونده در آینده، مانند بخشیده شدن مهریه، قطعی بودن حکم طلاق و … نداشته باشد.

در صورتی که مایل به داشتن وکیل خانم برای طلاق از طرف زن هستید، با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

منتظر چه هستید؟

کارشناسان حقوقی دادسو آماده‌اند که به همه سوالات شما پاسخ داده و از نگرانی شما کاهش دهند. برای شروع می‌توانید از طریق واتس آپ و تماس با همکاران ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

داشتن وکیل برای طلاق از طرف زن اجباری است؟

خیر! در صورتیکه زوجه مایل باشد می تواند خودشان پیگیر روند پرونده طلاق باشد، ولی وکیل طلاق از طرف زن با توجه به تخصصی که دارد، باعث می شود که پرونده در زمان کوتاه تر و روندی بهتر انجام شود. فقط در طلاق با داشتن حق طلاق است که داشتن وکیل طلاق توافقی اجباری است.

با داشتن حق طلاق آیا نیازی به حضور آقا در مراحل طلاق است؟

در صورتی که وکالت در طلاق (حق طلاق) شما کامل باشد، نیاز به حضور آقا در هیچ مرحله ای نخواهد بود. در صورت تمایل می توانید تصویر وکالت در طلاق را در واتس‌آپ برای همکاران ما ارسال نمایید تا بررسی کنند.

تفاوت طلاق توافقی با طلاق یکطرفه در چیست؟

در طلاق توافقی هر دو نفر (خانم و آقا) موافق طلاق هستند، ولی در طلاق یکطرفه فقط یکی از طرفین درخواست طلاق دارد و یکی از طرفین موافق طلاق نیست.

برای سپردن پرونده طلاق از طرف زن به دادسو چه کار باید بکنم؟

اولین مرحله، ارتباط شما با کارشناسان حقوقی دادسو از طریق واتساپ و تماس است. همکاران ما به صورت کامل شما را راهنمایی می کنند و بعد از آن یک جلسه حضوری و یا آنلاین با طلاق از طرف زن خواهید داشت و بعد از عقد قرارداد ثنا، پرونده طلاق توافقی شما آغاز می شود.

امکان عدم حضور موکل در دفتر دادسو وجود دارد؟

با توجه به اینکه قرارداد وکالت از طریق سامانه ثنا انجام می شود و احراز هویت بر عهده قوه قضائیه است، الزاما نیازی به حضور در دفتر دادسو نیست و امکان برگزاری جلسه به صورت آنلاین وجود دارد. امکان برگزاری جلسه حضوری مانند گذشته در دفتر دادسو با رعایت پروتکل های بهداشتی وجود دارد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.4/5 - (5 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
2 پاسخ
 1. من برای دخهترم نیاز به یک وکیل طلاق از طرف زن نیاز دارم. ایشون ساکن کانادا هستن. میشه به شما وکالت بدیم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله در خدمتتون هستیم
   لطفا با کارشناسان حقوقی ما از طریق تماس، واتساپ و یا تلگرام در ارتباط باشید کامل راهنماییتون میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *