مدت زمان انحصار وراثت

زمان انحصار وراثت

یکی از سوالات مهم بعد از فوت متوفی این است که مدت زمان انحصار وراثت بعد از فوت چقدر است؟ پاسخ به این سوال به این که انحصار وراثت شما به صورت محدود باشد یا نامحدود، وکیل متخصص انحصار وراثت داشته باشید یا خیر، تعداد وراث چند نفر است، وراث در یک کشور زندگی می‌کنند یا خیر، متوفی در ایران زندگی می‌کرد یا خارج از ایران و… بستگی دارد.

در ادامه مقاله شرایط مختلف را توضیح می‌دهیم و شرح می‌دهیم که انحصار وراثت چقدر طول میکشد؟ پیشنهاد می کنیم قبل از اقدام حصر ورثه از مشاوره های تلفنی رایگان کارشناسان حقوقی دادسو یا یک وکیل انحصار وراثت استفاده کنید.

انحصار وراثت محدود و نامحدود

مدت زمان انحصار وراثت نامحدود و محدود با یک دیگر متفاوت است. انحصار وراثت محدود به نوعی از انحصار وراثت گفته می‌شود که در آن اموال باقی مانده از متوفی (ماترک متوفی) به ارزش پنجاه میلیون تومان یا کمتر از آن باشد.

انحصار وراثت نامحدود برای زمانی که اموال به جا مانده از متوفی (ماترک متوفی) به ارزش بیشتر از پنجاه میلیون تومان باشد، استفاده می‌شود.

معمولا انحصار وراثت محدود به کمک وکیل حدود ده روز تا دو هفته زمان می‌برد و انحصار وراثت نامحدود در بازه 40 روز تا دوماه انجام می‌شود. هر دو نوع در صورت حضور نداشتن وکیل زمان بیشتر می‌برد.

مراحل انحصار وراثت

برای اینکه بدانید انحصار وراثت چقدر طول میکشد، باید با مراحل انحصار وراثت آشنایی داشته باشید تا بتوانید تصمیم بگیرید که خودتان انحصار وراثت را انجام دهید یا وکیل برای انجام این کار بگیرید. به صورت کلی باید بدانید که هدف از طی کردن این مراحل دریافت گواهی انحصار وراثت متوفی است.

مزایای اخذ گواهی انحصار وراثت توسط وکیل بیشتر بخوانید: مزایای اخذ گواهی انحصار وراثت توسط وکیل

مراجعه به شورای حل اختلاف

در مرحله اول انحصار وراثت یکی از وراث به نمایندگی از بقیه یا وکیل به وکالت از همه‌ی وراث باید به شورای حل اختلاف مراجعه کند و این اولین قرم برای دریافت گواهی انحصار وراثت است.

فقط باید توجه داشته باشید به شورای حل اختلاف آخرین شهری که محل سکونت متوفی بود مراجعه کنید. برای مراجعه باید گواهی فوتی که از ثبت احوال دریافت کرده‌اید را تحویل دهید.

تاثیر تائید وراث در مدت زمان انحصار وراثت

در مرحله بعد باید به همراه فرمی که از شوراحل حل اختلاف دریافت کردید و مدارک شناسایی وراث به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنید. در این قسمت باید دو شاهد که از آشنایان وراث هستند هویت آنها را تائید کنند.

مراحل انحصار وراثت

مالیات بر ارث

در این مرحله که وراث تائید شدند باید لیستی از اموال متوفی تهیه کنند تا مالیات اموال ایشان محاسبه یا پرداخت شود. در صورتی که از اموال متوفی به صورت کامل خبر نداشته باشند باید درخواست استعلام اموال متوفی را به دادگاه تقدیم کنند. در این مرحله اگر استعلام اموال متوفی را نداشته باشند مدت زمان انحصار وراثت طولانی‌تر می‌شود.

عدم وجود ورثه دیگر

بعد از مشخص شدن مالیات و تائید وراث باید مجددا به شورای حل اختلاف مراجعه کنید. در این مرحله مدارک را به شورا تحویل می‌دهید. شورای حل اختلاف برای اینکه از عدم وجود وراث دیگر اطمینان حاصل کند آگهی  اطلاعات متوفی در روزنامه‌های کثیر الانتشار چاپ می‌کند.

این آگهی به هزینه خود وراث است و در صورتی که متوفی و وراث ایشان در روستا زندگی کنند به جای روزنامه، آگهی در قسمتی از روستا که در دید همه اهالی باشد قرار می‌گیرد.

اعتراض به گواهی انحصار وراثت

بعد از طی شدن همه مراحلی که گفته شد، گواهی انحصار وراثت صادر می‌شود. دادگاه فرصتی را برای اعتراض به گواهی انحصار وراثت مشخص می‌کند. مرحله اعتراض در مدت زمان انحصار وراثت بعد از فوت تاثیر دارد. چرا که اگر یکی از وراث، افراد ذی نفع در انحصار وراثت و یا دادرسان پرونده به صدور گواهی معترض باشد بعد از ثبت اعتراض ایشان، پرونده مجددا بررسی می‌شود.

نکاتی در خصوص مدت زمان انحصار وراثت

موارد دیگر غیر از مواردی که در ابتدای مقاله عنوان شد وجود دارد که مدت زمان انحصار وراثت را طولانی‌تر می‌کند.

  • اگر یکی از وراث به هر دلیلی همکاری نکند و مدارک هویتی خود را تحویل ندهد بقیه وراث می‌توانند به شورا درخواست دهند تا مدارک را از ثبت احوال استعلام کنند.
  • اگر همه‌ی وراث برای دریافت گواهی انحصار وراثت حضور پیدا نکنند مشکلی در روند مدت زمان انحصار وراثت پیش نمی‌اید چرا که حضور یکی از وراث یا وکیل‌شان هم کافی است.
  • اگر متوفی طلبکار داشته باشد ایشان چون جز اشخاص ذی نفع محسوب می‌شوند می‌توانند برای دریافت گواهی انحصار وراثت اقدام کنند. و یا در صورت وجود طلبکار بعد از اقدام وراث برای گواهی باید اول طلب آنها پرداخت شود.
  • در صورتی که متوفی فرزندی داشته باشد که هنوز به در شکم مادر باشد باید ابتدا جنسیت ایشان مشخص شود و تا لحظه بدنیا آمدن ایشان صبر کرد تا زنده به دنیا بیاید.

در نهایت؛ انحصار وراثت چقدر طول میکشد؟

همان‌طور که توضیح دادیم، مدت زمان انحصار وراثت بعد از فوت به عوامل مختلفی از جمله محدود و نامحدود بودن حصر ورثه بستگی دارد. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیش‌تر درباره مدت اعتبار گواهی انحصار وراثت یا وکیل انحصار وراثت و یا کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

سوالات متداول

گرفتن انحصار وراثت چقدر زمان میبرد؟

انحصار وراثت به عوامل مختلفی مانند محدود یا نامحدود بودن انحصار وراثت، تعداد ورثه، ایران یا خارج بودن متوفی و… بستگی دارد که در این مطلب توضیح دادیم.

انحصار وراثت نامحدود چقدر طول میکشد؟

انحصار وراثت نامحدود از انحصار وراثت محدود بیش‌تر زمان می‌برد و حدود 2 ماه ممکن است طول بکشد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.8/5 - (10 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *