طلاق زن بدون دلیل

هیچ زن و مردی به قصد جدایی با یکدیگر ازدواج نمی‌کنند. در ایران مطابق با قانون شرعی و قانون مدنی، حق طلاق در اختیار مرد است. به این معنی که مرد می‌تواند بدون هیچ دلیل موجهی درخواست طلاق بدهد. اما برای زن این گونه نیست. زن برای طلاق باید دلایل قانونی داشته باشد. طلاق گرفتن زن بدون دلیل به طور کلی گزاره درستی نیست.

زیرا برای جدایی حتماً دلایلی وجود دارد که گاهی طرفین در دادگاه تمایلی به بازگو کردن آنها ندارند. در این مقاله از موسسه حقوقی دادسو قصد داریم طلاق گرفتن زن بدون دلیل را بررسی کنیم. اگر قصد دارید اطلاعات کاملی در این باره به دست آورید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. همچنین توجه داشته باشید که برای مشاوره رایگان واتس اپی می‌توانید با دادسو در ارتباط باشید تا کارشناسان شما را راهنمایی کنند.

طلاق گرفتن زن بدون دلیل

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، حق طلاق در ایران، در انحصار مرد است. به این معنی که او می‌تواند بدون دلیل موجه اقدام به طلاق کند. اما زن می‌تواند بدون دلیل قانونی از همسرش جدا شود؟ در ادامه قصد داریم به پاسخ این سؤال بپردازیم.

اگر زن درخواست طلاق یک طرفه بدهد، با توجه به حق طلاق مرد، جدایی به این راحتی امکان پذیر نیست. اما قانون شرایطی را در نظر گرفته که در صورت اثبات آنها، دادگاه حکم را به نفع زن صادر خواهد کرد.

عدم پرداخت نفقه

عدم پرداخت نفقه یکی از مهم ترین دلایل طلاق از طرف زن است. اگر مرد به مدت 6 ماه به زوجه نفقه پرداخت نکند و زن بتواند این موضوع را به اثبات برساند، دادگاه حکم طلاق را به نفع زن صادر خواهد کرد. برای اثبات این موضوع نیز به یک شاهد صالح نیاز است.

بیماری صعب العلاج

داشتن بیماری لاعلاج یا صعب العلاج به گونه ‌ای که ادامه زندگی را مختل کند نیز یکی دیگر از شرایط طلاق از طرف زن است. در این حالت زندگی برای زن دشوار خواهد بود. از طرفی نیازهای او نیز برآورده نخواهند شد.

حکم حبس برای مرد

در صورت صدور حکم حبس 5 ساله یا بیشتر برای مرد، زن می‌تواند درخواست طلاق داده و از زوج جدا شود.

حکم حبس برای مرد

اعتیاد مخل زندگی

اعتیاد به هر شکلی می‌تواند یکی از دلایل جدایی زن باشد. البته توجه داشته باشید که اعتیاد باید حتماً مخل زندگی باشد. اعتیاد نیز شامل انواع مخدر، مشروبات الکلی و حتی عادات و رفتارهای وسواسی شدید نیز می‌شود. همه این‌ها باید به دادگاه نیز ثابت شوند تا حکم منصفانه صادر گردد.

مفقودالاثر شدن مرد

در صورتی که مرد به مدت 6 ماه مفقودالاثر شود و زن و اطرافیان هیچ اطلاعی از او نداشته باشند، زن پس از گذشت 6 ماه می‌تواند درخواست طلاق بدهد.

ترک زندگی بدون دلیل

ترک زندگی خانوادگی به مدت 6 ماه یکی دیگر از دلایلی است که زن می‌تواند درخواست طلاق بدهد و از مرد جدا شود.

جنون مرد

در صورتی که مرد مشکلات روانی داشته باشد و این مشکلات باعث به خطر افتادن زن شوند، امکان ثبت درخواست طلاق برای زن و جدا شدن او وجود دارد. البته همانطور که پیش تر اشاره شد، همه این دلایل باید به اثبات دادگاه برسد.

عقیم بودن مرد

در صورتی که زن و مرد، به دلیل عقیم بودن زوج و یا هر مشکل جسمی دیگری امکان بچه دار شدن نداشته باشند، زن می‌تواند از همسرش جدا شود. در این حالت دادگاه حکم را به نفع زن صادر خواهد کرد.

محکومیت زوج در مورد جرمی مغایر شئون خانوادگی

محکومیت زوج در مورد جرمی مغایر شئون خانوادگی یکی دیگر از دلایل طلاق زن است. لازم به ذکر است که تشخیص این موضوع با دادگاه خواهد بود. همچنین باید بدانید که ازدواج دوم مرد بدون دلیل جزء دلایل طلاق گرفتن زن محسوب می‌شود.

طلاق توافقی

طلاق توافقی یکی از انواع طلاق گرفتن زن بدون دلیل است. طلاق توافقی به این معنی است که زن و مرد بر سر هر موضوعی از جمله مهریه، نفقه، بچه و موارد دیگر به توافق رسیده باشند. برای آشنایی با طلاق توافقی پیشنهاد می‌کنیم مقاله مراحل طلاق توافقی را مطالعه کنید.

درخواست طلاق از طرف زن امکان پذیر است؟

آیا اگر مرد طلاق ندهد زن می تواند طلاق بگیرد؟ در بیشتر مواقع، حکم دادگاه با توجه به قانون شرع و به تبع قانون مدنی کشور، به نفع مرد خواهد بود. اما زن برای جدا شدن باید دلایل محکمی را ارائه دهد. تمام این دلایل را در بخش قبلی مقاله، برای شما عزیزان شرح دادیم. زوجه در صورت طرح هرکدام از این شرایط باید بتواند آنها را به اثبات برساند.

داشتن حق طلاق

زمانی که مرد حق طلاق را به زوجه می‌دهد، زن می‌تواند هر زمان که مایل باشد درخواست طلاق داده و برای این کار نیاز به اجازه و امضای همسر ندارد. همچنین می‌تواند مهریه خود را نیز طلب کند. 

لازم به ذکر است که با امضایی که مرد در وکالتنامه طلاق ثبت می‌کند، وکیل می‌تواند وکیل مع الواسطه زوج نیز شود و در نقش وکیل شوهر در کنار زوجه مراحل دادگاه را برای درخواست یک طلاق توافقی طی کند. پس از ثبت درخواست توافقی، همه مراحل شبیه به یک طلاق توافقی پیش خواهد رفت. 

در این مطلب با طلاق گرفتن زن بدون دلیل آشنا شدید. طبق قانون مدنی کشور، حق طلاق در انحصار مرد است. اما قانون شرایطی را برای زنان در نظر گرفته که با اثبات آنها می‌تواند از زن جدا شود. به همه این موارد در بخش‌های قبلی اشاره شد. شما برای پیش برد بهتر مراحل دادگاه و همچنین آگاهی از برخی قوانین که ممکن است به نفع یا ضرر شما باشد، می‌توانید با وکیل‌های مجرب دادسو در ارتباط باشید.

سوالات متداول

آیا اعتیاد مرد می‌تواند دلیل طلاق زن باشد؟

اعتیاد به هر شکلی می‌تواند یکی از دلایل جدایی زن باشد. البته توجه داشته باشید که اعتیاد باید حتماً مخل زندگی باشد. اعتیاد نیز شامل انواع مخدر، مشروبات الکلی و حتی عادات و رفتارهای وسواسی شدید نیز می‌شود. همه این‌ها باید به دادگاه نیز ثابت شوند تا حکم منصفانه صادر گردد.

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی به این معنی است که زن و مرد بر سر هر موضوعی از جمله مهریه، نفقه، بچه و موارد دیگر به توافق رسیده باشند.

4.7/5 - (10 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *