طلاق عسر و حرج چقدر طول می کشد؟

طلاق عُسر و حَرَج به نوعی از طلاق گفته می‌شود که ادامه زندگی مشترک برای زوجه یا زن را با مشکلات و سختی‌هایی هموار می‌کند. ترک زندگی مشترک، کتک زدن، اعتیاد همسر، داشتن بیماری‌های غیر قابل درمان از ارکان طلاق عسر و حرج است.

به همین خاطر شاید برای برخی از خانم‌ها سوالی به وجود آید که مدَت زمان طلاق عسر و حرج چقدر طول میکشد؟ در این مقاله بیشتر در خصوص آن صحبت خواهیم کرد.

طلاق عسر و حرج چیست؟

همانطور که در بالاتر گفته شد، عسر و حرج به معنی مشقت و سختی است و طلاق عسر و حرج به معنی طلاق ناشی از رفتارهای زننده یا سختی‌هایی خواهد بود که زوجه یا زن در طول زندگی مشترک با آن روبه‌رو می‌شود. به طور کلی قانون در کشورمان حق طلاق را به مرد داده و در بعضی از مواقع مرد می‌تواند بسته به شرایطی (مثل بخشیدن کل مهریه)، حق یا وکالت در طلاق را به همسر خود واگذار کند.

اگر زنی از این وکالت برخوردار نباشد، شرایط دیگری هم وجود دارد که بتواند به صورت قانونی از ادامه زندگی مشترک با شوهر یا زوج خود دست بکشد که یکی از آن‌ها طلاق عسر و حرج است. این نوع از طلاق بر اساس تقسیم بندی‌های قانون کشور، زیر دسته طلاق‌های بائن قرار می‌گیرد.

برای آن دسته از مخاطبانی که نمی‌دانند طلاق بائن چیست، باید توضیح داد که طلاق بائن بر حسب تعریف قانون مدنی، نوعی از جدایی بین زوجین است که در آن زوج نمی‌تواند به همسر خود در مدّت زمان سپری شده عده طلاق رجوع کند و عقد را از سر بگیرد.

طلاق عسر و حرج چقدر طول میکشد؟

معمولاً جواب دادن به این سوال که طلاق عسر و حرج چقدر طول می‌کشد دقیق نیست و همه چیز به پرونده طلاق و موارد متعدد آن که در ادامه توضیح خواهیم داد بستگی دارد.

مراحل درخواست طلاق به دلیل عسر و حرج

پروسه ارائه درخواست طلاق عسر و حرج زوجه تفاوتی با ارائه دادخواست طلاق از سوی زنی که وکالت در طلاق یا حق طلاق دارد، ندارد. او ابتدا باید به دفتر خدمات قضایی مراجعه کند و پس از ثبت دادخواست، پرونده به دادگاه محل سکونت زن یا محل اقامت کنونی مرد (بسته به خواسته زوجه) ارسال خواهد شد.

شعبه دادگاه مربوطه پس از ارجاع پرونده، روزی را برای حضور طرفین در دادگاه مشخص می‌کند که در این بازه زمانی، زوجه باید مراحل مشاوره و غربالگری بهزیستی را که عموماً مدّت زمان آن بین ۳ تا ۵ ماه طول می‌کشد، سپری کند و سپس در جلسه دادگاه حضور داشته باشد.

در صورتیکه ادله کافی و محکمه پسند مبنی بر درخواست طلاق عسر و حرج زوجه وجود داشته باشد، دادگاه رأی به حکم طلاق می‌دهد و طرفین با مراجعه به دفتر ثبت ازدواج و طلاق، از یکدیگر جدا می‌شوند.

اثبات عسر و حرج

درست همانند برخی از موارد طلاق مثل گرفتن اجرت المثل ایام زوجیت، زوجه که درخواست طلاق از همسر خود به خاطر عسر و حرج یا مشقّت‌های غیرقابل تحمل دارد، باید ادعاهای خودش را در دادگاه اثبات کند و تشخیص صحیح بودن این ادعاها برعهده مرجع صالح رسیدگی به پرونده و کارشناس قضایی خواهد بود که برای آن تعیین شده است.

در خصوص این موضوع ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی می‌گوید:

در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد، وی می‌تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق کند. چنان چه عسر و حرج مذکور در محکمه ثابت شود، دادگاه می‌تواند زوج را اجبار به طلاق نماید و در صورتی که اجبار میسر نباشد زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده می‌شود.

در ادامه این ماده پیرامون شرایط اثبات عسر و حرج هم صحبت شده است:

  • ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی و یا نه ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه.
  • اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلا وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است.
  • محکومیت قطعی زوج به حبس پنج سال یا بیشتر.
  • ضرب و شتم یا هرگونه سوءرفتار مستمر زوج که عرفاً با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد.
  • ابتلای زوج به بیماری‌های صعب‌العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه‌ی صعب‌العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید.
    موارد مندرج در این ماده مانع از آن نیست که دادگاه در سایر مواردی که عسر و حرج زن در دادگاه احراز شود، حکم طلاق صادر نماید.
در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

نمونه دادخواست طلاق عسر و حرج

حالا که متوجه شده‌اید طلاق عسر و حرج چقدر طول میکشد و مراحل آن چیست، بهتر است اگر از وکیل مجربی برای انجام امورات خود استفاده نمی‌کنید، با نمونه ارائه دادخواست طلاق عسر و حرج آشنا شوید.

ریاست محترم دادگاه خانواده شهر …………

باسلام؛ احتراماً به استحضار می رسانم اینجانب ………….. در تاریخ ………….. مطابق سند نکاحیه …………….. در دفتر ازدواج شماره ……… شهر …………………. با خوانده دعوا ازدواج نمودم و حاصل زندگی مشترک 23 ساله ما 3 فرزند به اسامی 1) ………. 19 ساله 2) ………………… 22 ساله 3) …………….. 11 ساله می باشد.

متأسفانه از ابتدای زندگی با همسرم هیچ گونه تفاهمی با هم نداشته و حتی در جزئیات زندگی نیز با هم اختلاف نظر اساسی داریم که در طول زندگی مشترک همیشه صبر پیشه نموده و به دلیل وجود فرزندان و آینده ایشان زندگی مشترک را تحمل نموده ام در حال حاضر که فرزندانم همگی بالغ و رشید شده اند دیگر ادامه زندگی برای من غیرقابل تحمل شده است لذا با بخشیدن کل مهریه خود که عبارت است از مبلغ …………. ریال تقاضای صدور حکم طلاق را دارم.

وکیل طلاق عسر و حرج

داشتن وکیل مجرب برای طلاق از طرف زن نه تنها می‌تواند موانع موجود در پرونده شما را برطرف کند، حتی با داشتن او نیازی نیست که در جلسات حضوری دادگاه چه در مرحله بدوی و چه در تجدیدنظر حضور داشته باشید.

وکیل متخصص با اطلاع از شرایط حقوقی و قوانین طلاق در ایران می‌تواند کمک زیادی به شما بکند و مدت زمان طلاق عسر و حرج با وجود وکیل خانواده کمتر می‌شود. در صورتی که برای طلاق عسر و حرج به وکیل طلاق از طرف زن نیاز دارید می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

سوالات متداول

طلاق عسر و حرج چیست؟

اگر ادامه زندگی برای زن دشوار و غیر ممکن باشد خانم در زندگی مشترک در سختی قرار گرفته باشد، می‌تواند با اثبات شرایط عسر و حرج برای طلاق یک طرفه اقدام کند.

طلاق عسر و حرج چقدر طول می کشد؟

مدت زمان طلاق عسر و حرج به پیچیدگی پرونده و داشتن یا نداشتن وکیل بستگی دارد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.6/5 - (14 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *