توقیف اموال آقا برای مهریه چگونه است؟

توقیف اموال آقا برای مهریه
انجام مراحل طلاق توافقی و طلاق با داشتن حق طلاق
بدون نیاز به حضور زوجین در هیچ مرحله ای
بین ۱۵ تا ۳۰ روز کاری
توسط وکیل متخصص طلاق و خانواده
مشاوره رایگان در واتساپ و تلگرام
برای انجام کار توسط وکلای متخصص دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید

بهتر است قبل از شروع صحبت درباره توقیف اموال آقا برای مهریه ابتدا اصطلاحات و قوانین مربوط به آن را بررسی کنیم و این موضوع را به صورت کامل برایتان شرح دهیم. هماطوری که می‌دانید خانم و آقا از بعد از جاری شدن صیغه عقد مسئولیت‌های نسبت به یکدیگر پیدا می‌کنند و عمل نکردن به مسئولیت‌ها ممکنه تبعاتی برای آن‌ها داشته باشد. برای مثال خانم بعد از عقد وظیفه دارد که از همسرش تمکین کند.

تمکین به دومعنای خاص و عام وجود دارد، تمکین عام یعنی انجام امور منزل و تمکین خاص به معنی انجام امور زناشویی است. در صورت انجام ندادن هر یک از انواع تمکین خانم ناشزه محسوب می‌شود و نفقه به ایشان تعلق نمی‌گیرد ولی مهریه سرجای خودش باقی می‌ماند.

مسئولیت پرداخت مهریه بعد از جاری شدن صیغه عقد بر عهده‌ی آقا می‌باشد که با توجه به عندالمطالبه و عندالاستطاعه بودن آن باید در زمان مطالبه خانم، آن را پرداخت کند. خانواده‌ها نسبت به این مسئله بی توجه هستند و مهریه‌های سنگینی برای آقا مشخص می‌کنند.

وقتی خانم و آقا بعد از چندسال زندگی مشترک به مشکل برمی‌خورند و کار به طلاق می‌رسد، خانم برای دریافت حق و حقوق خود و مطالبه مهریه و نفقه اقدام می‌کند. حال اگر آقا رضایت به پرداخت مهریه نداشته باشد و دارای مال و اموال باشد، خانم اقدام به توقیف اموال آقا بابت مهریه می‌کند. در صورتی که آقا اموالی نداشته باشد، با توجه به در آمد ایشان و بررسی نکاتی دیگر مهریه خانم قسط بندی می‌شود. اما سوالی که پیش می‌آید این است که چه اموالی برای مهریه توقیف میشود؟

در این مطلب توضیح می‌دهیم که توقیف اموال برای مهریه چقدر طول میکشد و مراحل توقیف اموال برای مهریه را توضیخ می‌دهیم.

لیست اموال قابل توقیف برای مهریه

از آنجایی که موضوع بحث ما درباره توقیف اموال آقا برای مهریه است باید بررسی کنیم که چه اموالی قابلیت توقیف را دارد. با توجه به ماده ۱۰۷۸ قانون مدنی “هر چیزی را که مالکیت داشته و قابل تملک نیز باشد میتوان مهر قرار داد.”

عموما رسم و رسمومات بر این است که سکه را به عنوان مهریه خانم در نظر می‌گیرند که تعداد آن با توجه به نظر خانم و آقا و خانواده‌هایشان متفاوت است. اموال منقول و غیر منقولی که مالکیت آن با آقا باشد را می‌توان برای مهریه توقیف کرد.

برای مثال: آپارتمان (که بستگی به شرایطی دارد)، ماشین، زمین، حساب بانکی، سهام بورس، موبایل، در صورت کارمند بودن بخشی از حقوق و … قابل توقیف کردن، هستند.
قسط بندی مهریه چگونه انجام می شود؟ بیشتر بخوانید: قسط بندی مهریه چگونه انجام می شود؟

مستثنیات دین در توقیف اموال آقا بابت مهریه

این موضوع جای بحث بسیار زیادی دارد که در مقاله‌ای دیگر به صورت کامل درباره آن توضیح داده‌ایم اما از آنجایی که موضوع بحث‌مان توقیف اموال آقا برای مهریه است لازم دانستیم که توضیح مختصری درباره این موضوع بدهیم.

خیلی از موکلان در تماس اول به ما می‌گویند که می‌خواهم برای مطالبه مهریه اقدام کنم و در جواب سوال ما که می‌پرسیم همسرتان چه اموالی دارند می‌گویند یک آپارتمان که در آن سکونت دارند. بهتر است بدانید که همه‌ی اموال آقا قابل توقیف نیستند برای مثال منزلی که به نام آقا باشد ولی در آن سکونت داشته باشد مستثنیات دین محسوب می‌شود و قابل توقیف نیست.

خودرویی که اسباب امرار معاش آقا باشد و از آن کسب در آمد کند، همینطور لوازمی که در صورت توقیف آن زندگی آقا دچار سختی و عسر شود هم نمی‌توان توقیف کرد.

مستثنیات دین در توقیف اموال آقا بابت مهریه

توقیف اموال آقا برای مهریه چگونه است؟

توقیف اموال آقا بابت پرداخت مهریه به این صورت است که خانم ابتدا باید از طریق اجرای ثبت همانطوری که گفتیم اقدام کند. در صورتی که اقدامی از جانب آقا برای پرداخت مهریه صورت نگرفت خانم می‌تواند استعلام اموال آقا را به همراه اطلاعات حساب بانکی ایشان به دادگاه تحویل دهد.

البته در صورتی که استعلامی نداشته باشد می‌تتواند یک در خواست برای استعلام اموال آقا به دادگاه تقدیم کند. اگر آقا بعد از درخواست خانم برای توقیف اموال، آنها را به نام شخص دیگری بزند همچنان قابل توقیف هستند و دادگاه آنها را برای مهریه توقیف می‌کند. فقط باید توجه داشته باشید که مستثنیات دین قابل توقیف نیستند.

مزایا داشتن وکیل در توقیف اموال آقا برای پرداخت مهریه

همانطوری که می‌دانید انجام دادن کارهای دادگاهی با وجود شخصی که به همه‌ی راه‌های صحیح قانونی آشنا باشد، بسیار کارها را ساده‌تر می‌کند. در کل مطالبه مهریه و توقیف اموال آقا بابت مهریه کاری بسیار سخت و زمان‌بر است که در صورت بروز اشتباه در یکی از مراحل ممکن است به کلی پروسه به نفع طرف مقابل تغییر کند.

پس بهتر است در طی این مسیر از کمک وکیل مهریه استفاده کنید تا باشد کارها هم با سرعت بیشتر انجام شود.
رفع توقیف اموال برای مهریه چگونه است؟ بیشتر بخوانید: رفع توقیف اموال برای مهریه چگونه است؟

توقیف اموال برای مهریه چقدر طول میکشه؟

این سوالی است که پاسخ مشخصی نمی‌توان برای آن داشت و بسته به اموال و دارایی‌های آقا و این که خانم چه زمانی برای مطالبه و توقیف اقدام کند و اینکه در این پروسه وکیل داشته باشد یا خیر متفاوت است.

ولی با توجه به تجربه‌ای که در این زمینه داریم توصیه ما به شما این است که داشتن وکیل متخصص مهریه در توقیف اموال آقا بابت مهریه کمک بسزایی که شما می‌کند. می‌توانید برای مشاوره رایگان در این زمینه با کارشناسان حقوقی ما در دادسو تماس بگیرید.

 

توقیف ماشین برای مهریه

همانطور که در پاراگراف قبل توضیح دادیم همه اموال آقا قابل توقیف نیستند و خانم نمی‌تواند برای توقیف آن اقدام کند. برای مثال اگر مهریه خانم ۱۱۰ سکه بوده و آقا شغلش آزاد باشد و خانه‌ای به نام ایشان نبوده و فقط یک ماشین داشته باشند که در تاکسی اینترنتی کار کنند یا از طریق آن امرار معاش کنند، خانم نمی‌تواند ماشین را به عنوان مهریه توقیف کند.

در صورتی که همه شرایط قبلی حاکم باشد با فرق این که آقا از طریق ماشین کسب در آمد نکند خانم می‌تواند آن را توقیف کند.

توقیف ماشین برای مهریه

مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت

مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت به این صورت است که خانم یا وکیل ایشان باید با در دست داشتن مدارک مانند سند ازدواج وشناسنامه به دفتری که ازدواج در آنجا صورت گرفته مراجعه کنند. سردفتر باید اجراییه را تهیه و به اداره ثبت بفرستد. بعد از انجام مراحل مربوط به مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت آقا باید نسبت به پرداخت مهریه اقدام کند که در غیر این صورت خانم می‌تواند برای مسدود کردن حساب آقا و توقیف اموال آقا بابت مهریه اقدام کند.
محاسبه مهریه به نرخ روز چگونه است؟ بیشتر بخوانید: محاسبه مهریه به نرخ روز چگونه است؟

رفع توقیف اموال برای مهریه

در صورتی که اموال غیر توقیف به اشتباه توقیف شده باشند، آقا می‌تواند درخواست رفع توقیف اموال داشته باشد. درباره این موضوع در مقاله رفع توقیف اموال برای مهریه به طور کامل توضیح دادیم که در صورت نیاز می‌توانید مطالعه کنید.

سوالات متداول

 1. چه اموالی برای مهریه قابل توقیف نیست؟

تمام اموال آقا از جمله اموال منقول و غیر منقول برای مهریه قابل توقیف هستند؛ البته به جز اموالی که جزو مستثنیات دین محسوب می‌شوند و مرد برای امرار معاش به آن‌ها نیاز دارد.

 1. داشتن وکیل برای توقیف اموال آقا بابت مهریه الزامی است؟

خیر؛ خانم می‌تواند بدون وکیل نیز برای این کار اقدام کند اما داشتن وکیل متخصص در امور مهریه می‌تواند روند کار را سریع‌تر و بدون خطا پیش ببرد.

۴.۴/۵ - (۷ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

11 دیدگاه برای “توقیف اموال آقا برای مهریه چگونه است؟

 1. کامرانی گفته:

  بیچاره آقایون چ گناهی کردن که حقوقشون هم باید برای یه سری رسم و رسوم مسخره کم بشه

 2. مویدی گفته:

  سلام خسته نباشید اگه آقا یدونه خونه داشته باشه ولی خونه ی خیلی بزرگ و گرون قیمتی باشه بازم نمیشه توقیفش کرد؟ خونه همسرم حدود ۳۵۰ متره و تو بهترین منطقه تهرانه. ولی خیلی زرنگه و بقیه اموالشو به نام خانواده ش زده

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام
   در صورتی که قیمت خانه از عرف شهر بیشتر باشد امکان توقیف اموال برای مهریه وجود دارد. برای اطلاعات بیشت رلطفا با دادسو تماس بگیرید

 3. دریا گفته:

  سلام زن که بلد نیست زندگی کنه بهتره جول وپلاسشو جمع کنه بره گورش رو گم کنه شوهر کرده که مال بچاپوونه خاک تو سرش که فقط مال شوهر که هیچ از خونه موروثی پدر شوهر هم نمیگذره حرومتون معلوم نیستبا شوهرت ازدواج کردی یا پدرشوهرت که الان دنبال گرفتن مهریه ات از خونه پدر شوهری برو گمشوو که حالمون از شما زنها بهم می خوره

 4. محمد خواجوئی راوری گفته:

  خاک بر سر مردی که تو این دوره زن بگیره دزدی هیزی و شرارت جرم نیست ازدواج جرمه باید نفقه زنی که ۸ماهه رفته خونه باباش بدی چون شدی نردبان پیشرفتش و حالا شوهر جدید میخواد
  جوونا هرکار میکنید بکنید خرنشید زن بگیرید اینکه خدا روزی میرسونه غلط زیادیه ازدواج کنی توی اموالت آتش میفتد و به فنا میرید

 5. رها گفته:

  سلام وقت بخیر
  همسرم مغازه دار هست ولی چون همیشه دعوا میکرد برای دیه ندادن از قبل عقدمان دستگاه پوز مغازه اش به اسم مادرش بوده ولی قولنامه مغازه به اسم خودش هست…
  برای اثبات این قضیه چکار باید کرد؟

 6. سارا گفته:

  من برای توقیف اموال آقا برای مهریه اقدام کردم. سه تا خونه داره. ایشالا که زود توقیف شه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید