تعدیل نفقه

در این مقاله قرار است درباره تعدیل نفقه توضیح دهیم. از زمان جاری شدن صیغه عقد یک سری حق و حقوق و مسئولیت بر عهده خانم و آقا قرا می‌گیرد. آقا باید نفقه و اجرت المثل خانم را در زندگی مشترک پرداخت کند. خانم نیز باید از آقا تمکین خاص و تمکین عام را انجام دهد.

در این مطلب از موسسه حقوقی دادسو قصد داریم توضیح دهیم که تعدیل نفقه چیست و شما را با استشهادیه تعدیل نفقه آشنا کنیم.

همچنین نمونه دادخواست تعدیل نفقه فرزند از طرف مادر و نمونه دادخواست افزایش نفقه را به شما معرفی می‌کنیم. در صورتی که درباره تعدیل نفقه به اطلاعات بیش‌تری نیاز دارید می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

تعدیل نفقه چیست؟

با توجه به توضیحی که درباره نفقه دادیم بهتر است بدانید این میزان نفقه برای همه‌ به صورت یکسان تعریف نمی‌شود. نفقه بر اساس وضعیت مالی آقا، شان خانم و خانواده ایشان، موقعیتی که در آن قرار دارند و بر اساس نظر قاضی تعیین می‌شود. آقا موظف است به صورت ماهیانه این مبلغ را به خانم پرداخت کند.

ممکن است که دادگاه نفقه را مشخص می‌کند و هم خانم و هم آقا راضی به این مبلغ هستند ولی بعد از مدتی بنا بر شرایطی یا آقا راضی به پرداخت این مبلغ نیست و درخواست کاهش میزان نفقه را دارد و یا خانم متوجه می‌شود که اقا می‌تواند بیشتر از این مبلغ را پرداخت کند.

بعد از این موضوع خانم و اقا که یک نفر دریافت کننده نفقه و دیگر پرداخت کننده نفقه هست با اثبات دلیل خود باید درخواست تعدیل نفقه را به دادگاه تقدیم کند.

شرایط درخواست تعدیل نفقه زن

دلایلی که آقا با توجه به آن‏ها درخواست تعدیل نفقه می‌زند شامل تورم اقتصادی، بیماری آقا، بیکار شدن آقا و… می‌باشد. دلایلی که خانم می‌تواند دادخواست تعدیل نفقه را داشته باشد به این شرح است:

 • تغییر شرایط اقتصادی آقا برای مثال ارتقای شغلی و افزایش حقوق
 • تورم اقتصادی که خانم نتواند با میزان نفقه مشخص شده گذران زندگی کند
 • و …
شرایط درخواست تعدیل نفقه زن

نفقه زوجه

در ادامه برخی از مهم‌ترین ماده‌ها و مفاد قانون مدنی را درباره تعدیل نفقه خانم و دادخواست تعدیل نفقه را توضیح می‌دهیم.

بر اساس ماده 1107 قانون مدنی:

نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض. در صورتی که بعد از عقد خانم از آقا تمکین کند، آقا موظف به پرداخت نفقه به خانم است.

این نفقه برای گذران زندگی خانم مانند هزینه خوراک، پوشاک، اسباب منزل، هزینه‌های درمانی خانم (هزینه درمان ضروری و هزینه‌های زیبایی بر عهده آقا نیست) و … به خانم پرداخت می‌شود. در شرایطی که خانم در روابط زناشویی و امور منزل کوتاهی نکند آقا باید این هزینه را پرداخت کند.

ماده 1108 قانون مدنی:

هر گاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظائف زوجیت امتناع کند مستحق نفقه نخواهد بود. تعدیل نفقه زوجه به صورتی که گفتیم انجام می‌شود. اگر خانم قصد تعدیل نفقه را داشته باشد باید اثبات کند که آقا توان پرداخت نفقه بیشتر را دارد. اگر آقا قصد تعدیل میزان نفقه را داشته باشد باید بیماری و وضعیت بد مالی خود را به دادگاه اثبات کند.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

تعدیل میزان نفقه فرزند

بهتر است بدانید که ولایت قانونی فرزند در هر سنی با پدر یا جد پدری ایشان است. پس پرداخت نفقه ایشان هم بر عهده پدر و جد پدر است. برای مثال باید پدر هزینه تحصیل، خوراک، پوشاک، هزینه‌های درمانی فرزند مشترک را پرداخت کند.

برای تعدیل نفقه فرزند هم با بسته به این که پرداخت کننده نفقه یا دریافت کننده آن قصد تعدیل را داشته باشد باید با اثبات دلایل خود این دادخواست را به دادگاه تقدیم کنند. نفقه دختر تا زمان ازدواج بر عهده پدر یا جد پدری ایشان است. نفقه پسر تا زمان اتمام تحصیلات بر عهده پدر است.

مدارک لازم برای تعدیل نفقه

پرداخت کننده یا دریافت کننده‌ای که قصد تعدیل نفقه را دارد باید با مدارک هویتی زیر به دادگاه مراجعه کند.

 • شناسنامه
 • کارت ملی
 • سند ازدواج
 • کپی برابر اصل تمام مدارک گفته شده و دلیلی که برای این تعدیل دارد

در صورتی که خانم قصد افزایش نفقه خود را دارد باید لیستی از تمامی اموال و دارایی‌های همسر خود به همراه مدارک گفته شده به دادگاه تقدیم کند.

مدارک لازم برای تعدیل نفقه

نمونه دادخواست تعدیل نفقه زوجه

دادخواست تعدیل نفقه زوجه به شرح زیر است:

ریاست محترم دادگاه خانواده تهران/ شورای حل اختلاف ویژه خانواده

با سلام و احترام، به استحضار می‌رساند:

در تاریخ……… توافقنامه‌ای بین اینجانب و خوانده، تنظیم و امضا گردید و مقرر شد نفقه بنده و فرزند مشترک از قرار ماهیانه ………..میلیون ریال توسط مشاور الیه پرداخت شود. با توجه به اینکه نفقه تعییین شده موضوع دادنامه/ توافقنامه تنظیمی که ماهانه…….. ریال تعیین شده است به لحاظ تغییر شرایط و هزینه‌های جاری زندگی می‌بایست تعدیل و افزایش/ کاهش یابد لذا رسیدگی و صدور حکم به افزایش نفقه مندرج در توافقنامه با توجه به اینکه مبلغ مذکور حتی برای پرداخت اجاره ماهیانه منزل نیز کفایت نمی‌کند، در این خصوص مورد استدعاست.

با تشکر و تجدید احترام

نمونه دادخواست تعدیل نفقه فرزند

نمونه داخواست تعدیل نفقه فرزند به شرح زیر است:

ریاست محترم دادگاه خانواده………..

با سلام؛

احتراماً به استحضار می‌رساند با توجه به اینکه نفقه تعیین شده موضوع دادنامه پیوست در خصوص فرزند مشترک که ماهانه ………. ریال تعیین شده است به لحاظ تغییر شرایط و هزینه‌های جاری زندگی می‌بایست تعدیل و افزایش یابد. لذا رسیدگی و صدور حکم شایسته در این خصوص مورد استدعاست.

با تشکر و تجدید احترام

نفقه در طلاق

در زمانی که خانم و آقا قصد طلاق و جدایی دارند باید تکلیف حق و حقوق مالی خانم مشخص شود. در صورتی که طلاق از نوع توافقی باید پرداخت نفقه بعد از طلاق بر اساس توافق خانم و آقا انجام می‌شود.

در طلاق یک طرفه از سمت مرد، باید آقا تمام حق و حقوق مالی خانم مانند نفقه، مهریه و اجرت المثل را پرداخت کند.

در طلاق یک طرفه از سمت خانم، در صورتی که خانم تمکین کرده باشد و قصد مطالبه حق و حقوق مالی خود را داشته باشد، می‌تواند برای مطالبه آن اقدام کند.

بهتر است بدانید در مدت عده طلاق رجعی که سه ماه و ده روز یا سه طهر است، نفقه به خانم تعلق می‌گیرد. طلاق رجعی به نوعی از طلاق گفته می‌شود که در مدت عده آقا حق رجوع به همسر خود را دارد.

بر اساس ماده 1109 قانون مدنی: نفقه مطلقه رجعیه در زمان عده بر عهده شوهر است مگر اینکه طلاق در حال نشوز واقع شده باشد لیکن اگر عده از جهت فسخ نکاح‌ یا طلاق بائن باشد زن حق نفقه ندارد مگر در صورت حمل از شوهر خود که در این صورت تا زمان وضع حمل حق نفقه خواهد داشت.

قوانین مربوط به نفقه

برخی از مهم‎‌ترین ماده‌های قانون مدنی در رابطه با نفقه:

ماده ۱۱۱۰ قانون مدنی

در ایام عده وفات، مخارج زندگی زوجه عندالمطالبه از اموال اقاربی که پرداخت نفقه به عهده آنان است (درصورت عدم پرداخت) تامین می گردد.

ماده ۱۱۱۱ قانون مدنی

زن میتواند در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه به محکمه رجوع کند در این صورت محکمه میزان نفقه را معین و شوهر را به دادن آن محکوم خواهد کرد.

ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی

نفقه اولاد بر عهده پدر است. پس از فوت پدر یا عدم قدرت او به انفاق به عهده اجداد پدری است، با رعایت الاقرب‌ فالاقرب؛ در صورت ‌نبودن پدر و اجداد پدری و یا عدم قدرت آن ها نفقه بر عهده مادر است.

هر گاه مادر هم زنده و یا قادر به انفاق نباشد با رعایت الاقرب فالاقرب به عهده اجداد و جدات مادری و جدات پدری واجب‌النفقه است و اگر چند نفر از ‌اجداد و جدات مزبور، از حیث درجه اقربیت مساوی باشند، نفقه را باید به حصه متساوی تادیه کنند.

جمع بندی

در صورتی که در رابطه با نمونه دادخواست تعدیل نفقه، نمونه دادخواست افزایش نفقه و دادخواست تعدیل نفقه فرزند به راهنمایی بیش‌‌تر نیاز دارید، با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

همچنین وکلای پایه یک دادگستری دادسو، همواره آماده به خدمت رسانی به شما هستند.

سوالات متداول

نفقه چیست؟

نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل، هزینه‌های درمانی و بهداشتی و… که به عهده مرد است.

آیا فرزند می تواند درخواست نفقه داشته باشد؟

بله، پرداخت نفقه فرزند به عهده پدر است و فرزند می تواند از دادگاه درخواست نفقه کند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.1/5 - (22 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
23 پاسخ
 1. سلام پدرش کارمند بانک هست در سال ۹۸ مبلغ ۴۵۰ هزار تومان با ۱۵ درصد سالیانه برای دخترم نفقه تعیین شده و سال ۱۴۰۲ شده ۷۸۵ هزارتومان با توجه به درصد که قاضی حکم داده آیا میشود درخواست تعدیل نفقه کرد با توجه به تورم اقتصادی دخترم یازدهم تجربی محصل هست .

  1. سلام، وقت بخیر
   می توان درخواست داشت اما پذیرفته شدن یا نشدن آن به نظر قاضی بستگی دارد.

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که وکیل داشته باشید خیر

   1. سلام وقت بخیر
    بعد از ثبت درخواست تعدیل توی دفتر الکترونیکی
    بازم دادگاه احضار می‌کنه ؟ یا اینکه کارشناس تلفنی صحبت می‌کنه و نفقه رو بعدا اعلام می‌کنه ؟
    می‌خوام بدونم همون بدو بدوهای دادخواست نفقه رو داره یا نه

    1. سلام، وقت بخیر
     خودتان یا وکیلتان باید به صورت حضوری تشریف ببرید. در صورتی که نمی خواهید دردسرهای پرونده را داشته باشید می توانید وکیل بگیرید.

 2. سلام ماباخانم طلاق توافقی انجام وبرادوفرزند درتوافق مشخص کردیم ماهانه مبلغ پرداخت وهرسال مقداری اضافه که قیدسدچقدر ایاابن رای قطعی قابل تغییر درمبلغ سالانه نفقه میشود باخبر..ممنونم راهنمایی بفرمایی

 3. سلام
  سال ۱۴۰۱ نفقه من از طرف دادگاهد۹۰۰ هزار تومان تعیین شد با توجه به تورم میتوانم برای سال ۱۴۰۲ تقاضای افزایش نفقه کنم؟

 4. اگر پدر ادعای فقر داشته باشه و درخواست افزایش نفقه یک بار رد شده باشه. ایا با درخواست دوباره چیزی عوض میشه و ایا ممکنه دوباره رد بشه؟

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که توان مالی پرداخت نفقه را نداشته باشند امکان دارد دوباره درخواست رد شود. به نظر قاضی بستگی دارد.

 5. سئوال
  آیا جهت تعدیل نفقه فرزندان در صورت طلاق میبایست یکسال از تاریخ رای نفقه تعیین میزان نفقه بگذرد .

 6. سلام وقتتون بخیر
  پدر من ماهانه مبلغ خیلی کمی به من به عنوان نفقه میده به صورتی که اصلا کفاف زندگی رو نمیده از طرفی محصل هستم و شرایط کار کردن ندارم. قبلا یه بار درخواست افزایش نفقه داده شد ولی چون هنوز ۱۸ سالم نشده بود تغییر چندانی نکرد. پدرم فرد ثروتمندی هست اما راهی برای اثبات این قضیه ندارم. ایا درخواست دوباره تغییری ایجاد میکنه ؟

  1. سلام، وقت بخیر
   یا باید با پدرتان به توافق برسید و یا درخواست نفقه بدهید.

  2. اموالش رو به نام همسرش زده. چن بار درخواست دادم و خیلی تاثیرگذار نوده چون میگه ندارم. ایا اگه دوباره درخواست بدم شرایط همینه؟ یعنی حتما باید اثبات کنم که اموال بیشتری داره ؟

 7. سلام خسته نباشید همسر سابق من ایران زندگی نمیکنه و‌نفقه دخترم را پرداخت نمیکنه من شکایتی ازش طرح کرذم و حکم دادگاه اومده و برای اجرای احکام بردم . الان جند سال کرشته ایا اکر تعدیل نفقه رو درخواست کنم این بدهی نفقه ای که از زمان صدور حکم تا الان بوده از بین میره یا به قوت خود باقی هست ؟ و بعد از چهار سال ایا چقدر میزان نفقه افزایش پیدا میکنه ؟ به میزان تورم این چهار سالی که گذشته افزایش میدن یا ففط به میزان یکسال؟ چون ظاهرا هررسال میشه درخواست تعدیل نفقه رو داد ولی من چهار سال گذشته و‌تازه میخوام اقدام کنم.

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 8. سلام
  همسر من از زمانی که ازدواج کردیم اموالش رو به نام بستگان درجه یک خودشون خریداری می کنند و به جز یه ماشین تاکسی خیلی قدیمی و یک حقوق ناچیز به ظاهر چیز دیگه ای ندارند و مبلغی برای خرجی تا الان به من پرداخت نکردند- من چظور میتونم از ایشون نفقه بگیرم؟

  1. سلام.
   پرداخت نفقه شما بر گردن همسرتون هستش و در صورتی که ا پرداخت نفقه سر باز بزنن می تونی دادخواست عدم پرداخت نفقه تنظیم کنین

  2. سلام.توافق ۵۰درصدی با زن سابقم بابت نفقه دخترم کردم الان در سال ۱۴۰۲ باید مبلغ ۲۵۰۰ملیون بدهم که توان این هزینه را ندارم وماهیانه ۱۲ملیون حقوق میگیرم آیا میشه این پنجاه درصد کم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *