با توجه به اختلال سراسری اینترنت در ایران و عدم دسترسی به تلگرام و واتساپ، می توانید از طریق تماس تلفنی و پیامک با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید.

صفر تا صد شکایت از چک ثبت نشده

صفر تا صد شکایت از چک ثبت نشده

انجام مراحل طلاق توافقی بدون نیاز به حضور زوجین در هیچ مرحله ای
بین 15 تا 30 روز کاری
توسط وکیل متخصص طلاق و خانواده
مشاوره رایگان در واتساپ
برای انجام کار توسط وکلای متخصص دادسو با تلفن ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ تماس بگیرید یا روی دکمه های زیر کلیک کنید.

انجام امور اداری سامانه میخک (ثبت نام، ثبت وکالتنامه، تمدید پاسپورت، اخد شناسنامه و …) توسط کارشناسان حقوقی دادسو.
برای اطلاعات بیشتر با دادسو در ارتباط باشید.

چک به عنوان یکی از مهم‌ترین اسناد تجاری در کشور شناخته می‌شود که به کمک آن می‌توان روند معاملات تجاری را سریع و آسان پیش برد. در عین حال زمانی‌که افراد یا شرکت‌ها قصد خرید نسیه یا مدت‌دار کالا و خدماتی را داشته باشند، استفاده از چک یکی از بهترین گزینه‌ها برای آن‌ها در این مواقع خواهد بود. امکان صدور چک برای اولین بار در سال ۱۳۳۳ با توجه به قانونی که دارای ۱۲ ماده و ۵ تبصره بود، برای مردم فراهم شد و از آن سال تا به امروز شاهد تغییراتی در روند صدور چک بوده‌ایم. با توجه به ماده ۳۱۰ قانون تجارت، چک نوشته‌ای است که به موجب آن صادر کننده، وجوهی را که در نزد محال علیه (بانک) دارد، کلا یا بعضا می‌تواند مسترد یا به دیگری واگذار کند.

صدور چک همواره راهی برای خرید به‌صورت نسیه یا به عنوان ضمانت است، اما این امکان وجود دارد که صادر کننده چک در هنگام ثبت آن مشکلاتی داشته باشد و چک او در سامانه صیاد به ثبت نرسد. در این حالت دارنده چک هنگام وصول آن با مشکل رو به رو ‌می‌شود و ممکن است قصد شکایت از چک ثبت نشده را داشته باشد. از این رو ما در موسسه حقوقی دادسو می‌خواهیم صفر تا صد شکایت از چک ثبت نشده را برای شما عزیزان بیان کنیم. پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

سامانه صیاد چیست ؟

صیاد در واقع سامانه‌ای است که برای صدور یکپارچه چک فعالیت دارد. هدف از ثبت چک‌ در سامانه صیاد‌، نظارت بر تقاضای صدور دسته چک، منع از صدور دسته چک برای افراد فاقد صلاحیت، استعلام و پیگیری وضعیت چک و امکان اعتبار سنجی صاحبان حساب و امضاء است.

 لازم به ذکر است که مدت اعتبار چک‌های صیادی طبق قانون، تا حداکثر ۳ سال از زمان دریافت دسته چک اعلام شده است. 

ویژگی‌های استفاده از سامانه صیاد

چک در واقع یک دستور پرداخت در قالب سند تجاری است که طبق ماده ۲ قانون صدور چک، از سال ۱۳۹۷ و با اصلاحات صورت گرفته در این زمینه در سال ۱۴۰۰، باید برای اطمینان از صحت چک، آن‌را در سامانه صیاد ثبت کنید. در این حالت ۳ طرف صادر کننده چک، دارنده چک و شخصی که دستور پرداخت چک را می‌دهد (معمولا بانک این وظیفه را بر عهده دارد)، برای صدور و وصول چک نقش دارند.

سامانه صیاد که برای ثبت چک استفاده می‌شود ویژگی‌هایی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است.

 • با کمک این سامانه در بخش اعتبار پرداختی، می‌توان جریان چک‌ برگشتی و روند پرداختی چک‌ها را  رصد کرد.
 • با وجود استفاده از سامانه صیاد دیگر نیازی به مراجعه حضوری به شعب بانکی برای صدور دسته چک نیست و فرد از طریق بانک مرکزی اعتبار سنجی می‌شود و در صورت داشتن صلاحیت، دسته چک برای او صادر خواهد شد.
 • با سامانه صیاد، تنش اعتباری کاهش می‌یابد و در عین حال قدرت نظارت بر فرآیند صدور چک‌ها نیز افزایش می‌یابد.
 • چک‌ها همگی متحدالشکل هستند، روی آن‌ها لوگوی بانک مربوطه ثبت می‌شود و امکان جعل چک وجود نخواهد داشت.
 • امکان بررسی میزان اعتبار صادر کننده چک از طریق سامانه صیاد توسط ذینفع وجود دارد.
ویژگی‌های استفاده از سامانه صیاد
ویژگی‌های استفاده از سامانه صیاد

تفاوت قوانین چک‌های قدیمی و جدید

در قانون چک‌های قدیمی و جدید تفاوت‌هایی وجود دارد که در ادامه این بخش از مطالب به آن‌ها اشاره شده است:

 • بر اساس قوانین قدیم، برای دریافت دسته چک نیازی به ثبت نام در هیچ سامانه‌ای نیست، اما برای دریافت دسته چک‌های جدید بایستی در سامانه صیاد ثبت نام کنید.
 • رنگ چک‌های جدید به بنفش تغییر کرده است.
 • رنگ بندی و محتوای همه چک‌ها برای بانک‌های صادر کننده یکی است و تنها با چاپ لوگو هر بانک تفاوت آن‌ها مشخص می‌شود که این مورد نیز در قانون جدید لحاظ شده است.
 • چک‌های قدیمی و جدید شناسه ۱۶ رقمی را دارند، اما تفاوت آن‌ها در این است که در چک‌های جدید که در سامانه صیاد بایستی ثبت شوند، یک عبارت تاکیدی نیز درج شده است.
 • در چک‌ صیادی از بارکد ۲ بعدی استفاده شده است و به این ترتیب برای اسکن و اعتبار سنجی صادر کننده قابل استفاده هستند.
 • در چک‌های جدید تاریخ اعتبار بر روی برگه‌ها قید می‌شود که در این حالت فقط صاحب دسته چک مجاز به استفاده از آن تا زمان مشخص شده خواهد بود.

شکایت از چک ثبت نشده

چک‌های جدید و بنفش رنگ که دارای عبارت “کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است” مشمول قانون جدید چک می‌شوند و فرآیند تبادل آن‌ها با چک‌های قدیمی متفاوت است.

در این نوع از چک‌ها صادر کننده باید مشخصات چک را هم‌چون تاریخ، مبلغ، علت صدور، هویت دریافت کننده و هویت خود را در سامانه صیاد ثبت کند. اگر چک صادر شده در سامانه صیاد ثبت نشود، گیرنده نباید آن‌را دریافت کند. چرا که چک ثبت نشده در سامانه صیاد قابلیت نقد شوندگی را ندارد و به همین دلیل است که گیرنده چک باید به سامانه صیاد مراجعه کرده و از اطلاعات درج شده بر روی چک استعلام بگیرد و آن‌ها را از طریق قسمت ثبت چک صیاد، تایید کند. همچنین ظهر نویسی و پشت نویسی چک نیز باید در سامانه صیاد انجام شود. در واقع هدف از انجام این‌کار جلوگیری از جعل چک و در عین حال پولشویی است.

لازم به ذکر است که اگر چک‌های صیاد در سامانه ثبت نشوند، مشمول سازوکارها و الزام‌های مقرر در قانون چک نخواهند شد و به عنوان یک سند مدنی به این منظور که از شخصی طلب دارید، نقش خواهند داشت. همان‌طور که در مطالب مکررا اشاره شده چک ثبت نشده در قانون جدید، بی اعتبار است و مزایای قانونی چک را نخواهد داشت. با توجه به این موضوع شکایت از چک ثبت نشده  یا مفقودی چک نیز نسبت به چک‌های ثبت سخت‌تر خواهد بود و بزرگ‌ترین مزیت چنین چکی این است که دارنده آن می‌تواند چک را تنها به عنوان مدرکی که نشانگر طلب او از فرد دیگری است، نزد خود نگه دارد.

از آن‌جایی که صدور چک بدون ثبت در سامانه صیاد از مزایای اسناد تجاری بهره نخواهد برد، اعتباری در حد سند عادی را دارد. به این منظور که برای شکایت از چنین سندی که به صورت رسمی ثبت نشده است، نیاز به مراجعه به دفتر خدمات الکترونیکی قضایی خواهد بود.

از این رو بایستی به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی شهر خود مراجعه کرده و شکایت خود را در آن‌جا تنظیم و ثبت کنید تا برای رسیدگی به دادگاه عمومی ارسال شود. در عین حال بایستی در نظر داشته باشید که برای رسیدگی به مبالغ کمتر از ۲۰ میلیون تومان، درخواست شما به شورای حل اختلاف فرستاده خواهد شد و رسیدگی به مبالغ بیشتر از ۲۰ میلیون تومان در دادگاه عمومی امکان پذیر است.

اگر در این مرحله با وجود در اختیار داشتن سند عادی (چک ثبت نشده) به نتیجه نرسیدید، می‌توانید دادخواهی خود را در رابطه با رای صادر شده اعلام کرده تا پرونده شما مجددا در دادگاه تجدید نظر مورد بررسی قرار گیرد و بتوانید به حق و حقوق خود برسید. همچنین برای رسیدگی به چنین مواردی یک وکیل چک مختصص و حرفه‌ای می‌تواند شما در رسیدن به خواسته‌تان یاری کند.

جمع بندی:

با توجه به قوانین جدید در رابطه با چک، شکایت از چک ثبت نشده یکی از مواردی است که بسیاری از افراد به دنبال کسب اطلاعاتی کاربردی در مورد آن هستند. از این رو ما در دادسو سعی بر این داشتیم که در مطالب بالا صفر تا صد شکایت از چک ثبت نشده را برای شما همراهان عزیز مجله حقوقی دادسو بیان کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مشاوران دادسو در ارتباط باشید.

سوالات متداول:

چک ثبت نشده چیست؟
چک ثبت نشده در واقع چکی بنفش رنگ است که صادر کننده بایستی آن‌را پس از صدور در سامانه صیاد ثبت کند و دریافت کننده چک نیز بایستی به سامانه صیاد مراجعه کرده و پس از استعلام از صحت چک، آن‌را تایید کند.
اگر چکی در سامانه صیاد به ثبت نرسد، در این صورت چه اتفاقی خواهد افتاد؟
اگر چک صادر شده در سامانه صیاد به ثبت نرسد، سازوکارها و الزمات مقرر در قانون چک برای آن لحاظ نمی‌شود و تنها به عنوان یک سند عادی مدنی طلقی خواهد شد که صرفا بیانگر طلبی است که شما از شخص دیگری دارید.
شکایت از چک ثبت نشده امکان پذیر است؟
بله، اما با توجه به این‌که چک ثبت نشده، یک سند عادی به شمار می‌آید، بایستی از طریق راه‌کار ذکر شده در مطالب بالا که شامل مراجعه به دفتر خدمات الکترونیکی قضایی است، اقدام به شکایت از چک ثبت نشده کنید.
۴.۱/۵ - (۷۷ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

51 دیدگاه برای “صفر تا صد شکایت از چک ثبت نشده

 1. کیومرث گفته:

  با سلام با این قانون فقط دست کلاهبردار باز شده من چک گرفتم از طرف برام ثبت نمیکنه وبهم می خنده میگه برو هر کاری میخوای بکن با این قانون مسخره چکار کنیم

   • دنیا گفته:

    سلام الان منم چک گرفتم چکو ثبت نکرده باید چیکار کنم
    عجب گیری کردییم باید منت کنیم تا ثبت کنم یکماهه درگیریم ثبت نمیکنه

    • احسان دهداری گفته:

     سلام، وقت بخیر
     داخل مقاله به طور کامل توضیح دادیم به صورت سند عادی می توانید پیگیری نمایید.

    • احسان دهداری گفته:

     سلام؛ وقت بخیر
     شما می‌توانید در روزهای شنبه تا چهارشنبه با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ تماس بگیرید.

 2. ناشناس گفته:

  بسیار قانون مضخرف و مسخره ای هست و دست کلاهبردار ها رو باز گذاشته اند قانون از لحاظ عقلی دارای مشکل می باشد و غیر کار شناسانه می باشد

   • ناشناس گفته:

    سلام
    واقعا خیلی دارن ضرر میکنن مخصوصا افراد کم سواد یا روستایی ها که به بهانه اینترنت بهشون وعده میدن فردا ثبت میکنم ،،یااینکه جلوی طرف مثلا دارن ثبت میکنن ولی درعمل کاری انجام نمیشه خلاصه قانون باید اول صاحب حساب رو مکلف به ثبت کنه میریم بانک راحت میگن چک ثبت نشده یه کاغذ باطله هست آیا این توهین نیست

 3. ناشناس گفته:

  درود

  با توجه به پایین بودن سطح مطالعه و فرهنگ عمومی و همچنین متاسفانه عدم آگاه سازی کارساز توسط حاکمیت، عموم مردم از جزئیات قوانین جدید اطلاع ندارن و این امر سبب میشه که دست کسانی که به دنبال سو استفاده از این عدم آگاهی هستن باز بشه و به کرات شاهد این بودم که از این عدم اگاهی به مردم بی اطلاع ضربه وارد شده، پس بنظر میرسه باید در این زمینه تجدید نظری جهت بهبود صورت بگیره به این شکل که نقش گیرنده ی چک (الزام به بررسی چک و ثبت یا عدم ثبت در سامانه)در این فرایند حذف بشه بطور کل تا چه بسا کمتر شاهد مسائلی از این دست باشیم.

  • یعقوب گفته:

   منت درسته نکشی شما که از هر کسی چک دریافت میکنی همون لحظه دریافت باید طرف را مجبور ب ثبتش کنی نباید قبول کنی از اون شخصی که بهت چک میده بگه برو ثبت میزنم بعدا یا فلان زمان الان قانون چک جدید اینو میگه از هر کسی چک دریافت می‌کنید همون لحظه ثبت بشه تو نباید قبول کنی طرف بعدا ثبت انجام بده

   • محمد گفته:

    نفسش جای گرمه. من برنج فروختم طرف برنجو برده باسکول کرده رفته اومده چک داده میگه من بلد نیستم ثبت کنم کارامو پسرم انجام میده فردا ثبت میکنم الاندوهفته شده هنوز نکرده. خب من چیکار میتونستم بکنم بارم رفته

   • احسان دهداری گفته:

    سلام، وقت بخیر
    در صورتی که سوالی دارید لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید شما را راهنمایی می کنند.

  • جواد گفته:

   خانمم مزدی دوز مانتو هست صاحبکارش اخر کار یک چک داد به مبلغ ۱۳میلیون و گفت ثبت میکنم ولی نکرد الان میگه ثبت نیکنم برو هر کاری میخوای بکن الان چیکار کنم لطفا کسی اطلاع دارد رذهنمایی کنه

   • احسان دهداری گفته:

    سلام، وقت بخیر
    لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 4. ناشناس گفته:

  باسلام ،،به نظر بنده ،باید یه قانون هم برای چک های ثبت نشده ،،بزارن ،،که اگه صاحب چک اگه نخواد چکش رو ثبت کنه ،،کسی که چک رو گرفته بتونه ،،برگشت کنه ،،که به حقوقش برسه ،،،اینجور باشه که کسی به کسی اطمینان نمی کنه ،،،

  • عباس گفته:

   سلام. به نظرم قانون درست وبجای هست تو معامله تا چک ثبت نکردن معامله انجام نشه بهتره. من چم دادم ثبت نکردم جنس طرف قلابی از کار در آمده همیشه به یه طرف قضیه نگاه نکنیم. اگه ثبت میشد الان باید بابت کلاهبرداری وجنس قلابی که بهم انداختن گوشه زندان بودم حد اقل الان تونستم شکایت کنم خودم بیرون باشم رد کار داشته باشم

   • بهزاد گفته:

    بله حرف شماهم درسته ولی بایدقانون سفت وسختی هم واسه کسانی که به قصدکلاهبرداری چک ثبت نمیکنن باشه موردشما خیلی کمترپیش میاد

 5. منصور گفته:

  کسی که دسته چک صیاد گرفته حتما از قوانینش هم اطلاع داره پس وقتی چک بدون ثبت صیاد واگذار میکنه مشخص هست که قصد پاس نکردن چک یا کلاهبرداری دارد ………بنابراین این چک باید کیفری باشد نه حقوقی

 6. سیدحسین موسوی گفته:

  باسلام
  به نظر اینجانب اگر کسی در معاملاتی با سوءاستفاده از اعتماد یا عدم اطلاع طرف مقابل چکی را صادر و تعهد می کند که آنرا ثبت نماید و عامدانه ثبت نکند از مصادیق بارز بردن مال غیر و کلاهبرداری می باشد و می توان با استناد به چک ثبت نشده و سایر ادله و امارات و قرائن اعلام جرم نمود.با احترام موسوی وکیل

 7. فرید گفته:

  باسلام قانون جدیدچک نقص دارد، قانونگذارباید صادرکننده را ملزم به ثبت چک درسامانه صیادهم بکند. جالب استکه درتمام این مطالب همه گیرندهء چک راخطاب قرار داده و میگویند چک ثبت نشده نگیرد ، یه جورایی گیرنده چک متهم شده که چراچک ثبت نشده گرفته است؟

  • فرشید گفته:

   دقیقا، گیرنده را متهم کردن، خب یارو سه فقره چک به من داده، آشنا هم بوده، رفته دو تا اولی را ثبت کرده اخری را ثبت نکرده چون مال چند ماه بعد بوده و گفته وقت هست الان نت قطعه!! حالا هم گوشی بر نمیداره، برم شکایت کنم هم حداقل تا نوبت دادگته شش ماه طول میکشه، باید قانون بزارن که شماره چک ثبت شده باشه که دهنده چک فقط نام مبلع و تاریخ را ثبت کنه و اگه نکنه مجرم قصابب شناخته بشه، هزار راه هست که اهل قانون بهتر از من بلدن… ولی چیزی که مشخصه این قانون ناقصه و ممکنه به شدت به گیرنده ظلم بشه
   لطفا کمک کن جناب قانونی که وجود نداری!! متاسفم واقعا

 8. غلامرضا گفته:

  سلام
  من یک چک گرفتم که متاسفانه ثبت نشد جلوی عابر و پرداخت کننده رسید داد که چک رو ثبت کنه و سره تاریخ پرداخت کنه اما هم چک رو ثبت نکرد و هم تاریخش چک رو پاس نکرد الان باید چیکار کنم رفتم دادخواست دادم رد شده باید گواهی عدم پرداخت صادر بشه میشه راهنمایی کنید لطفا ممنون

  • تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   ابتدا باید از بانک گواهی عدم ثبت چک گرفته و سپس برای شکایت اقدام کنید.
   در صورتی که به راهنمایی بیشتر نیاز دارید با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید به طور کامل شما را راهنمایی می کنند.

 9. رضا گفته:

  سلام. به نظر من باید کنار تاریخ چک یه جای خالی قرار بدهند برای نوشتن کد ثبت چک.یعنی پس از ثبت چک ، کدی از طرف سامانه صیاد صادر بشه که با خودکار کنار تاریخ نوشته بشه. و هیچ کس بدون اون کد چک از کسی قبول نکنه

 10. ناشناس گفته:

  سلام عرض ادب من چک به صورت امانت دادم به یکی از دوستام اما ثبت نکردم حتا اسم کد ملی هم داخل چک‌ ننوشتم متهم شدم اصلا یه قانون چرت هستش کسی می‌تونه راهنمایی کنه

 11. احمد گفته:

  طرف چک ۴ماهه داده هروقت میگم چرا ثبت نکردین بهانه میاره ثبت میکنم انجام نمیشه
  تاریخ دریافت چک ۱۴۰۱/۷/۱۰بوده هروقت بهش میگیم ثبت چراثبت نمیکنین جواب میده دوسه روز آینده ثبت میکنم ۱۳روز گذشته هنوز ثبت نکرده تهدید هم میکنه زیاد پیگیر بشین چک رو ثبت نمیکنم دستتون بجایی نرسه واقعا این قانون درستیه

 12. محمد گفته:

  به نظرم کاملا قانون درستیه. باید از دید چک دهنده هم به قضیه نگاه کنیم. طرف چک داده که مثلا یه خدماتی دریافت کنه ولی گیرنده ی چک به تعهداتش عمل نکرده. یا مثلا خود من ماشین خریدم چکی. توافق کردیم دو سه روز ماشین دستم باشه اگه عیبو ایرادی نداشت چکو ثبتش کنم. دوروز بعد فهمیدم موتورش قبلا تعمیر شده. خب منم چکشو ثبت نمیکنم تا خسارت منو بده.

 13. فرشید گفته:

  خیلی مسخرس یارو میاد چک میده تو که نمیتونی همونجا خفتش کنی بگی ثبت کن، هزار بهانه مثل قطعی اینتدنت ممکنه بیاره، بعدم من بدو اون بدو….باید براز چک ثبت نشده قانون جزایی خیلی محگم تری بزارن تا کسی نتونه سو استفاده کنه. مثل من که چهارده ماهه دنبال چک ثبت نشدم هستم و…. عین نامردیه. خدا از آدمای کلاه بردار نگذره ، ایکاش قانون محکمتری داشتیم

 14. محمود گفته:

  سلام ازبعضی جهات خوبه . ولی اونیکه چک میکشه وپاس نمیشه باید مدال کلاه بردای وشیادی داد بهش که هنوز موفقه. ایا صادرکننده رو نبایدمجبورکردوازچکهای بعدی محروم کرد والبته مجازاتی نیز درنظرگرفت وملزم به رعایت قانون کرد .تکلیف گیرنده که همیشه متضررهستش چیه؟

 15. عبداله گفته:

  فکر کنم الان برای دادگاه شکایت کنی چک رامیفرسته بانک به نام گیرنده ثبت میشه آیادرسته

 16. Reza گفته:

  قانون مسخره نمی شه که هون جا با یارو دعوا کنی ثبت کن میگه بعداً ثبت می کنم بعدش باید التماسش کنی چکو ثبت کنه

 17. چنگیز گفته:

  اون اشغالی که چک میده ثبت نمیکنه راحت به ریش طرف مقابل میخنده باید کاری کرد که این قانون محکمتر بشه و بشه چک رو برگشت زد باید به بانک اعلام کنن که اگه امضا شخص مطابقت داره برگشت بزنن . این چند سال بعد انجام میشه که کلاه بردارها وضعشون خوب بشه

 18. آدم خیلی ساده و دلخوش به قانونگذار گفته:

  قانون گذار اگر کارشناسی میکرد اینگونه جوان باسوادعالی ولی بدون تجربه خودش راگرفتارنمی کرد چون طرف پشتش به کوه گیراست چراکه چک را ثبت نکرده و نمی کند اف به قانونگذار

 19. علی گفته:

  چک خانمشو به من داده و در سامانه ثبت نکرده پس من باچه اهرمی از طریق دادگاه طلبمو ازش بگیرم در حالیکه کیفری نیستش وقانون جدید حمایت از کلاهبرداره.

  • تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   باید به بانک مراجعه کنید و تاییدیه عدم ثبت برای چک بگیرید و به عنوان یک سند عادی برای چک اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید