مدت عده طلاق رجعی

مدت عده طلاق رجعی چقدر است؟

مدت عده طلاق رجعی برای افراد مختلفی سؤال برانگیز است. در میان انواع روش‌های جدا شدن قانونی زن و مرد، تنها طلاق رجعی به مردان اجازه رجوع می‌دهد. این احتمال وجود دارد که مرد در مدت عده هم رجوع کند. بنابراین مدت زمان عده طلاق رجعی نه تنها برای زنان بلکه برای مردان هم مهم است. در این مقاله از دادسو سعی داریم با نگاهی به طلاق رجعی و شرایط آن، به طور کامل مدت عده این روش جدایی زوجین را توضیح دهیم. در ضمن، شما می‌توانید با مشاوره تلفنی و یا مشاوره واتس اپی رایگان از راهنمایی مشاوران حقوقی و وکلای مؤسسه دادسو بهره مند شوید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

طلاق رجعی به چه معناست؟

طبق ماده ۱۱۴۳ قانون مدنی طلاق رجعی و طلاق بائن، از انواع طلاق به حساب می‌آیند. طبق ماده ۱۱۴۸ قانون مدنی نیز در مدت عده طلاق رجعی، مرد فرصت رجوع کردن وجود دارد. این در حالی است که اگر مرد رجوع کند نیاز به عقد نکاح نبوده و بدون هیچ مرحله قانونی دیگری به زندگی خود با همسرش ادامه خواهد داد. امکان رجوع تنها بعد از طلاق رجعی وجود دارد. اما اگر زن در طلاق توافقی (خلع و مبارات) و طلاق بائن به خاطر بخشیدن مهریه، رجوع کند، به مرد نیز مجوز رجوع بعد از طلاق داده خواهد شد.

برای طلاق رجعی چه شرایطی ضروری است؟

برای طلاق رجعی نیز حق طلاق با مرد است و نیازی نیست که رضایت زن جلب شود. با این وجود، اگر مرد به این موضوع فکر می‌کند که ممکن است بعد از جدایی، مجدداً به همسر خود رجوع کند، باید به شرایط طلاق رجعی توجه داشته باشد. به این ترتیب می‌تواند در مدت عده طلاق رجعی، تصمیم نهایی را برای رجوع بگیرد.

شرایط طلاق رجعی

شرایط طلاق رجعی عبارتند از:

  • رجوع بعد از طلاق باید به خواست و اراده مرد صورت گیرد.
  • عمل رجوع به واسطه هر حرف یا عمل مردی که قصد انجام آن را دارد، اتفاق می‌افتد.
  • مردی که رجوع می‌کند، برای شروع مجدد زندگی با همسر خود به خوانده شدن صیغه طلاق ندارد.
  • اگر مرد رجوع کند، باید حتماً آن را به ثبت برساند. در واقع بی توجهی به این شرط مانند عدم ثبت طلاق رجعی، با مشکلات حقوقی همراه خواهد بود.
  • رجوع تنها در مدت عده طلاق رجعی امکان پذیر است.

مدت عده طلاق رجعی چیست؟

قوانین عده برای طلاق رجعی نیز تعریف شده اند و داشتن رابطه در زمان عده طلاق رجعی دارای مجازات است. در واقع زن در مدت زمانی بعد از طلاق رجعی نیز اجازه ازدواج ندارد. اما اگر ازدواج کند، آن عقد باطل خواهد بود. ماده ۱۱۵۳ قانون مدنی بیان می‌کند: «عده طلاق و عده فسخ نکاح سه طهر است، مگر اینکه زن با اقتضای سن عادت زنانگی نبیند که در این صورت عده او ۳ ماه است.»

در واقع، زن باید بعد از تاریخ ثبت طلاق، سه مرتبه، دوران پاکیزگی بعد از عادت ماهیانه را به پایان برساند. اگر به هر دلیلی مانند بیماری، یائسگی و دلایل دیگر، عادت ماهانه نشود، همچنان این قانون وجود دارد و زن باید به مدت ۳ ماه عده طلاق را نگه دارد. ماده ۱۱۵۳ قانون مدنی برای زنان باردار هم ضوابطی را در نظر گرفته است. در این بخش از قانون مدنی ذکر شده که مدت عده طلاق رجعی زنان باردار تا پایان دوران بارداری آنهاست. زن پس از وضع حمل می‌تواند مجدداً ازدواج کند. همچنین در این رابطه پیشنهاد می‌کنیم مقاله عده طلاق بائن را نیز مطالعه نمایید.

مدت عده طلاق رجعی

نکات مهم درباره مدت زمان عده طلاق رجعی

دو نکته مهم در مورد مدت عده طلاق رجعی وجود دارد. اولین مورد بر اساس ماده ۱۱۰۹ قانون مدنی است و اشاره می‌کند که پرداخت نفقه در دوره عده طلاق رجعی الزامی است. مگر اینکه طلاق در حالت نشوز باشد. به این معنا که شرایط پرداخت نفقه در صورت امتناع زن از وظایف زوجیت، فرق خواهد کرد.

نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید که اگر طلاق زوجین از نوع رجعی باشد و در مدت عده طلاق رجعی مرد یا زن فوت کند، به طرف مقابل ارث تعلق می‌گیرد. زیرا مرد و زن در این دوره به عنوان زن و شوهر هم حساب می‌شوند. بسیاری این سؤال را نیز می‌پرسند که آیا طلاق رجعی در شناسنامه ثبت می شود؟ در پاسخ به این افراد باید گفت که این قانون حاکم است که بعد از جاری شدن صیغه طلاق در دفتر اسناد رسمی، در صفحه مشخصی از شناسنامه، طلاق ثبت می‌شود. اما درباره طلاق رجعی این قانون اجرا نمی‌شود.

بنابراین اثری از جاری شدن صیغه طلاق رجعی در شناسنامه زوجین وجود ندارد. شما برای کسب اطلاعات کامل درباره مدت زمان عده طلاق رجعی می‌توانید از راهنمایی وکلا و مشاوران موسسه حقوقی دادسو بهره مند شوید. برای این منظور امکان تماس تلفنی و واتس اپی رایگان برای شما وجود دارد.

سوالات متداول

مدت عده طلاق رجعی چقدر است؟

مدت زمان عده برای طلاق رجعی ۳ ماه است.

مدت عده طلاق رجعی برای زن باردار چقدر است؟

مدت عده طلاق رجعی برای زنان باردار تا پایان بارداری است. بعد از وضع حمل، عده پایان می‌یابد.

۵/۵ - (۷ امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید