مرد تا چند سال می‌ تواند زن را طلاق ندهد؟

مرد تا چند سال می تواند زن را طلاق ندهد؟

در شرایطی که اختلافات بین زوجین شدید باشد، تنها راهی که برای ادامه زندگی پیش روی زوجین وجود دارد جدایی و طلاق خواهد بود. در این شرایط، طلاق می‌تواند به صورت توافقی مطرح شود؛ و زوجین با هم برای طلاق توافقی اقدام کنند. یا اینکه یکی از زن و مرد یک طرفه درخواست طلاق را مطرح کند.

البته با توجه به اینکه حق طلاق در ایران با مرد است، پروسه طلاق از طرف زن می‌تواند طولانی‌تر باشد. در این مواقع سوالی که برای خانم‌ها مطرح می‌شود درباره این موضوع است که، مرد تا چند سال می‌تواند زن را طلاق ندهد؟ در این مطلب درباره این موضوع نکاتی که باید بدانید را ارائه کرده‌ایم.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره طلاق یک طرفه یا طلاق توافقی با وکلای موسسه دادسو از طریق واتساپ در تماس باشید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

شرایط طلاق یک طرفه مرد چیست؟

اگر طلاق از طرف مرد مطرح شده باشد، زوج باید تمام حق و حقوق قانونی زن از جمله مهریه، نفقه و اجرت‌المثل را بپردازد، سپس دادگاه به درخواست طلاق مطرح شده از سمت مرد رسیدگی خواهد کرد. در صورتی که زن راضی به طلاق نباشد، امکان فرجام‌خواهی برای حکم دادگاه را خواهد داشت. با این وجود، چون حق طلاق در ایران با مرد است، اگر زوج همه حقوق زن را بپردازد می‌تواند او به صورت یک طرفه طلاق دهد.

شرایط طلاق یک طرفه مرد

شرایط طلاق یک طرفه زن چیست؟

شرایط طلاق از طرف زن نسبت به طلاق توافقی یا طلاق از طرف مرد پیچیده‌تر است. چون زن برای اینکه بتواند از همسرش طلاق بگیرد باید دلیل محکمه‌پسند ارائه کند. البته در صورتی که مرد در دفتر اسناد رسمی حق طلاق را به همسرش داده باشد، زن می‌تواند یک طرفه و بدون دلیل از همسرش طلاق بگیرد.

از جمله دلایلی که برای طلاق از طرف زن قابل قبول هستند می‌توان به عدم حضور مرد در طی ۹ ماه متوالی در منزل اشاره کرد. همچنین در صورتی که زوج به مشروب یا دخانیات اعتیاد داشته باشد، حکم حبس بیشتر از ۵ سال دریافت کرده باشد یا زوج زندگی را برای زوجه سخت و مشقت‌بار کرده باشد، زن می‌تواند با مطرح کردن دادخواست عسر و حرج درخواست طلاق دهد.

سپس دادگاه شرایط و دلایل ارائه شده توسط زن را بررسی می‌کند. اگر دلایل ارائه شده برای طلاق از طرف زن قابل قبول باشد، دادگاه زن را یک طرفه طلاق می‌دهد.

مطابق ماده ۱۰۲۳ قانون مدنی، اگر مرد به مدت ۴ سال یا بیشتر از کانون خانواده‌اش دور باشد و به همسر و فرزندانش سر نزده باشد، زن می‌تواند درخواست طلاق یک طرفه را مطرح کند.

مرد تا چه زمانی می‌ تواند زن را طلاق ندهد؟

اگر مرد هیچ آزار و اذیت و مشکلی برای زن ایجاد نکرده باشد؛ و نفقه و خرجی زندگی را به موقع پرداخت کرده باشد، زن نمی‌تواند بدون داشتن حق طلاق از همسرش جدا شود؛ بنابراین اگر زن نتواند دلیلی برای جدایی به دادگاه ارائه کند که مورد قبول قانون باشد، امکان درخواست طلاق یک طرفه و جدایی او از زوجه وجود نخواهد داشت.

در این مواقع زوج می‌تواند مانع از جدایی زوجه شده و او را تا هر زمانی که بخواهد طلاق ندهد؛ بنابراین اگر برای ثبت درخواست طلاق یک طرفه روش‌های قانونی طلاق از طرف زن را بلد نباشید، امکان دارد که نیاز به صرف چندین سال زمان برای ثبت درخواست طلاق و به نتیجه رساندن آن داشته باشید.

مرد تا چند سال می‌تواند زن را طلاق ندهد؟

حضور وکیل طلاق در این مواقع می‌تواند روش‌های قانونی ثبت درخواست طلاق یک طرفه را برای زوجه شفاف کند؛ و برای کوتاه شدن مسیر طلاق با زن همراهی کند. در این شرایط مرد نمی‌تواند با ارائه شواهد و دلایلی که دارد از طلاق دادن زن خودداری کند و پرونده طلاق سریع‌تر به نتیجه خواهد رسید.

چون وکلای طلاق دلایلی را برای اثبات عدم توانایی زوجه برای ادامه زندگی انتخاب می‌کنند که قانون برای آن‌ها رای طلاق را صادر می‌کند؛ و افراد معمولی درباره آن‌ها شناخت کافی ندارند.

اگر موضوع طلاق یک طرفه مطرح نباشد و زن و شوهر با توافق و سازش قصد جدایی را داشته باشند، وکیل طلاق توافقی می‌تواند برای پیشبرد سریع‌تر پرونده به آن‌ها کمک کند.

سؤالات متداول

آیا زن می‌تواند در صورت عدم رضایت مرد طلاق بگیرد؟

برای طلاق یک طرفه زن باید زوجه دلایل محکمه‌پسندی مانند اعتیاد زوج به مواد مخدر یا ناتوانی جنسی زوج را به دادگاه ارائه کند.

پروسه طلاق چقدر طول می‌کشد؟

با توجه به اینکه زوجین راضی به طلاق هستند و برای جدایی توافق کرده‌اند یا خیر بازه زمانی که برای طلاق لازم است متفاوت خواهد بود.

در صورت عدم پرداخت نفقه زن می‌تواند طلاق بگیرد؟

با توجه به اینکه پرداخت نفقه وظیفه قانونی زوج است؛ اگر مرد نفقه را نپردازد زن می‌تواند طلاق بگیرد.

۴.۲/۵ - (۱۲ امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

8 دیدگاه برای “مرد تا چند سال می‌ تواند زن را طلاق ندهد؟

 1. محمد گفته:

  باسلام زنم نفقه گذاشت اجراوتصیم دارازخونه پدرش ادامه زندگی ندهدولی بندچون دختردارم به هیچ عنوان قبول نمیکنم طلاقش بدم.واسه نفقش وکیل هم گرفته ولی احساس میکنم وکیلش خیلی بی وجدانه حرف یادش میدمنم واگذارش کردم به بخداچون بایددلش واسه بچه ام بسوزه.من زنمودوستدارم بدون هیچ علتی وارداینکارشدهمش بااقفال دارمیرجلوایشالله که به اشتباش پی ببر.خواهشارانمایی بفرماییدچطوربتونم راضیش کنم بیاد.واسه ادامه.زندگی

 2. امیر گفته:

  سلام من زنم ازم کلاه برداری کرده و رفته خونه پدرش و من براش عدم تمکین گرفتم و مجوز ازدواج مجدد هم گرفتم و مهریه رو کامل دادم و الان تا زمان برگشت مالم نمیخوام طلاق بدم خودم هم هیچ موردی برای درخواست طلاق از سوی ایشون ندارم ! تا کی میتونم طلاقش ندم

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   در صورتی که مرد راضی به طلاق نباشد خانم یا باید حق طلاق داشته باشد یا یکی از شروط ۱۲ گانه ذکر شده در سند ازدواج اتفاق افتاده باشد.

   • محمد گفته:

    باسلام به تیم تحریریه دادسو.زنم نفقه گذاشت اجراومن بااین کارش مشکل ندارم میدم ولی خیلی دوسشدارم یک دخترم دارم ۱۰سالشه.خلاصه علتی ندارنه زدمش.نه بیرونش کردم خودش منزل روترک کردرفت مدت ۴۰روزبه هرحال رانمایی که میخام اینکه نمیخام طلاقش بدم دوستدارم برگردبه زندگی مشترکمون.لطفاراهنمایی بکنیدچیکارکنم.

    • Avatar photo
     تیم تحریریه دادسو گفته:

     سلام، وقت بخیر
     در صورتی که حق طلاق نداشته باشند یا یکی از شروط عسر و حرج (شروط داخل سند ازدواج) اتفاق نیوفتاده باشد نمی توانند طلاق بگیرند.

 3. F گفته:

  سلام من ۶سال ازدواج کردم یه دختر ۴ساله دارم با این مرد از ابتدا همش دعوا داشتیم و رابطه جنسی هر روز سر دارد دورتر میشد به شکلی که میگفت فقط بخاطر بچه نگاهت داشتم و تا پای طلاق توافقی رفتیم و من امتناع کردم بخاطر بگم و چون فهمیده بودم با شخصی گفتم میمونم درست میکنم ولی نشد بدتر شد و الان به جایی رسیده که گفت توافق کن طلاقت میدم چند روز منو گذاشت رفت و من موندم در خانه مشترک بعد من توافق گفتم قبول نکرد دوباره برگشت خونه و اتاق هامون جدا شد من الان برای این تمکین کردم و موندم که حق بگیرم ایشون میتونه منو باندازه بیرون ؟یا میتونه بگه سرکار نرو؟من میخوام مهرمو بزارم اجرا و طلاق هم نمیخوام بعد اون میتونم بمونم تو خونه مشترک میتونه خرجی نده یا منو بیرون کنه و مهر من بده بعد از اون چه اتفاقی میوفته

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید