صفر تا صد شکایت از چک ثبت نشده

صفر تا صد شکایت از چک ثبت نشده
چک به عنوان یکی از مهم‌ترین اسناد تجاری در کشور شناخته می‌شود که به کمک آن می‌توان روند معاملات تجاری را سریع و آسان پیش برد. در عین حال زمانی‌که افراد یا شرکت‌ها قصد خرید نسیه یا مدت‌دار کالا و خدماتی را داشته باشند، استفاده از چک یکی از بهترین گزینه‌ها برای آن‌ها در این مواقع خواهد بود. امکان صدور چک برای اولین بار در سال ۱۳۳۳ با توجه به قانونی که دارای ۱۲ ماده و ۵ تبصره بود، برای مردم فراهم شد و از آن سال تا به امروز شاهد تغییراتی در روند صدور چک بوده‌ایم. با توجه به ماده ۳۱۰ قانون تجارت، چک نوشته‌ای است که به موجب آن صادر کننده، وجوهی را که در نزد محال علیه (بانک) دارد، کلا یا بعضا می‌تواند مسترد یا به دیگری واگذار کند. صدور چک همواره راهی برای خرید به‌صورت نسیه یا به عنوان ضمانت است، اما این امکان وجود دارد که صادر کننده چک در هنگام ثبت آن مشکلاتی داشته باشد و چک او در سامانه صیاد به ثبت نرسد. در این حالت دارنده چک هنگام وصول آن با مشکل رو به رو ‌می‌شود و ممکن است قصد شکایت از چک ثبت نشده را داشته باشد. از این رو ما در موسسه حقوقی دادسو می‌خواهیم صفر تا صد شکایت از چک ثبت نشده را برای شما عزیزان بیان کنیم. پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

سامانه صیاد چیست ؟

صیاد در واقع سامانه‌ای است که برای صدور یکپارچه چک فعالیت دارد. هدف از ثبت چک‌ در سامانه صیاد‌، نظارت بر تقاضای صدور دسته چک، منع از صدور دسته چک برای افراد فاقد صلاحیت، استعلام و پیگیری وضعیت چک و امکان اعتبار سنجی صاحبان حساب و امضاء است.  لازم به ذکر است که مدت اعتبار چک‌های صیادی طبق قانون، تا حداکثر ۳ سال از زمان دریافت دسته چک اعلام شده است. 

ویژگی‌های استفاده از سامانه صیاد

چک در واقع یک دستور پرداخت در قالب سند تجاری است که طبق ماده ۲ قانون صدور چک، از سال ۱۳۹۷ و با اصلاحات صورت گرفته در این زمینه در سال ۱۴۰۰، باید برای اطمینان از صحت چک، آن‌را در سامانه صیاد ثبت کنید. در این حالت ۳ طرف صادر کننده چک، دارنده چک و شخصی که دستور پرداخت چک را می‌دهد (معمولا بانک این وظیفه را بر عهده دارد)، برای صدور و وصول چک نقش دارند. سامانه صیاد که برای ثبت چک استفاده می‌شود ویژگی‌هایی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است.
 • با کمک این سامانه در بخش اعتبار پرداختی، می‌توان جریان چک‌ برگشتی و روند پرداختی چک‌ها را  رصد کرد.
 • با وجود استفاده از سامانه صیاد دیگر نیازی به مراجعه حضوری به شعب بانکی برای صدور دسته چک نیست و فرد از طریق بانک مرکزی اعتبار سنجی می‌شود و در صورت داشتن صلاحیت، دسته چک برای او صادر خواهد شد.
 • با سامانه صیاد، تنش اعتباری کاهش می‌یابد و در عین حال قدرت نظارت بر فرآیند صدور چک‌ها نیز افزایش می‌یابد.
 • چک‌ها همگی متحدالشکل هستند، روی آن‌ها لوگوی بانک مربوطه ثبت می‌شود و امکان جعل چک وجود نخواهد داشت.
 • امکان بررسی میزان اعتبار صادر کننده چک از طریق سامانه صیاد توسط ذینفع وجود دارد.
ویژگی‌های استفاده از سامانه صیاد
ویژگی‌های استفاده از سامانه صیاد

تفاوت قوانین چک‌های قدیمی و جدید

در قانون چک‌های قدیمی و جدید تفاوت‌هایی وجود دارد که در ادامه این بخش از مطالب به آن‌ها اشاره شده است:
 • بر اساس قوانین قدیم، برای دریافت دسته چک نیازی به ثبت نام در هیچ سامانه‌ای نیست، اما برای دریافت دسته چک‌های جدید بایستی در سامانه صیاد ثبت نام کنید.
 • رنگ چک‌های جدید به بنفش تغییر کرده است.
 • رنگ بندی و محتوای همه چک‌ها برای بانک‌های صادر کننده یکی است و تنها با چاپ لوگو هر بانک تفاوت آن‌ها مشخص می‌شود که این مورد نیز در قانون جدید لحاظ شده است.
 • چک‌های قدیمی و جدید شناسه ۱۶ رقمی را دارند، اما تفاوت آن‌ها در این است که در چک‌های جدید که در سامانه صیاد بایستی ثبت شوند، یک عبارت تاکیدی نیز درج شده است.
 • در چک‌ صیادی از بارکد ۲ بعدی استفاده شده است و به این ترتیب برای اسکن و اعتبار سنجی صادر کننده قابل استفاده هستند.
 • در چک‌های جدید تاریخ اعتبار بر روی برگه‌ها قید می‌شود که در این حالت فقط صاحب دسته چک مجاز به استفاده از آن تا زمان مشخص شده خواهد بود.

شکایت از چک ثبت نشده

چک‌های جدید و بنفش رنگ که دارای عبارت “کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است” مشمول قانون جدید چک می‌شوند و فرآیند تبادل آن‌ها با چک‌های قدیمی متفاوت است. در این نوع از چک‌ها صادر کننده باید مشخصات چک را هم‌چون تاریخ، مبلغ، علت صدور، هویت دریافت کننده و هویت خود را در سامانه صیاد ثبت کند. اگر چک صادر شده در سامانه صیاد ثبت نشود، گیرنده نباید آن‌را دریافت کند. چرا که چک ثبت نشده در سامانه صیاد قابلیت نقد شوندگی را ندارد و به همین دلیل است که گیرنده چک باید به سامانه صیاد مراجعه کرده و از اطلاعات درج شده بر روی چک استعلام بگیرد و آن‌ها را از طریق قسمت ثبت چک صیاد، تایید کند. همچنین ظهر نویسی و پشت نویسی چک نیز باید در سامانه صیاد انجام شود. در واقع هدف از انجام این‌کار جلوگیری از جعل چک و در عین حال پولشویی است. لازم به ذکر است که اگر چک‌های صیاد در سامانه ثبت نشوند، مشمول سازوکارها و الزام‌های مقرر در قانون چک نخواهند شد و به عنوان یک سند مدنی به این منظور که از شخصی طلب دارید، نقش خواهند داشت. همان‌طور که در مطالب مکررا اشاره شده چک ثبت نشده در قانون جدید، بی اعتبار است و مزایای قانونی چک را نخواهد داشت. با توجه به این موضوع شکایت از چک ثبت نشده  یا مفقودی چک نیز نسبت به چک‌های ثبت سخت‌تر خواهد بود و بزرگ‌ترین مزیت چنین چکی این است که دارنده آن می‌تواند چک را تنها به عنوان مدرکی که نشانگر طلب او از فرد دیگری است، نزد خود نگه دارد. از آن‌جایی که صدور چک بدون ثبت در سامانه صیاد از مزایای اسناد تجاری بهره نخواهد برد، اعتباری در حد سند عادی را دارد. به این منظور که برای شکایت از چنین سندی که به صورت رسمی ثبت نشده است، نیاز به مراجعه به دفتر خدمات الکترونیکی قضایی خواهد بود. از این رو بایستی به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی شهر خود مراجعه کرده و شکایت خود را در آن‌جا تنظیم و ثبت کنید تا برای رسیدگی به دادگاه عمومی ارسال شود. در عین حال بایستی در نظر داشته باشید که برای رسیدگی به مبالغ کمتر از ۲۰ میلیون تومان، درخواست شما به شورای حل اختلاف فرستاده خواهد شد و رسیدگی به مبالغ بیشتر از ۲۰ میلیون تومان در دادگاه عمومی امکان پذیر است. اگر در این مرحله با وجود در اختیار داشتن سند عادی (چک ثبت نشده) به نتیجه نرسیدید، می‌توانید دادخواهی خود را در رابطه با رای صادر شده اعلام کرده تا پرونده شما مجددا در دادگاه تجدید نظر مورد بررسی قرار گیرد و بتوانید به حق و حقوق خود برسید. همچنین برای رسیدگی به چنین مواردی یک وکیل چک مختصص و حرفه‌ای می‌تواند شما در رسیدن به خواسته‌تان یاری کند. جمع بندی: با توجه به قوانین جدید در رابطه با چک، شکایت از چک ثبت نشده یکی از مواردی است که بسیاری از افراد به دنبال کسب اطلاعاتی کاربردی در مورد آن هستند. از این رو ما در دادسو سعی بر این داشتیم که در مطالب بالا صفر تا صد شکایت از چک ثبت نشده را برای شما همراهان عزیز مجله حقوقی دادسو بیان کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مشاوران دادسو در ارتباط باشید. سوالات متداول:
چک ثبت نشده چیست؟
چک ثبت نشده در واقع چکی بنفش رنگ است که صادر کننده بایستی آن‌را پس از صدور در سامانه صیاد ثبت کند و دریافت کننده چک نیز بایستی به سامانه صیاد مراجعه کرده و پس از استعلام از صحت چک، آن‌را تایید کند.
اگر چکی در سامانه صیاد به ثبت نرسد، در این صورت چه اتفاقی خواهد افتاد؟
اگر چک صادر شده در سامانه صیاد به ثبت نرسد، سازوکارها و الزمات مقرر در قانون چک برای آن لحاظ نمی‌شود و تنها به عنوان یک سند عادی مدنی طلقی خواهد شد که صرفا بیانگر طلبی است که شما از شخص دیگری دارید.
شکایت از چک ثبت نشده امکان پذیر است؟
بله، اما با توجه به این‌که چک ثبت نشده، یک سند عادی به شمار می‌آید، بایستی از طریق راه‌کار ذکر شده در مطالب بالا که شامل مراجعه به دفتر خدمات الکترونیکی قضایی است، اقدام به شکایت از چک ثبت نشده کنید.
۳.۹/۵ - (۶۱۰ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

194 دیدگاه برای “صفر تا صد شکایت از چک ثبت نشده

 1. اکبر گوهری گفته:

  سلام من مغازه ای را اجاره دادم بابت کرایه چک داده ثبت نکرده امروز وفردا می‌کند چه کار کنم

 2. ناشناس گفته:

  با توجه به اینکه این مشکل برای کلاه برداران خیلی خوب شده لذا باید کشیدن چک بعدی نیاز به ثبت چک قبلی داشته باشد

 3. شهداد گفته:

  اگر کسی چک راثبت نکرد قانون گذار باید برای وی مجاز زاتی در نظر بگیرید حداقل یک سال حبس وجریمه نقدی دوبرابر چک تا کسی جرعت نکند چنین قلطی بکند تاوی هیچ وقت کلاهبرداری نکند عیب از قانون گذار است که مردم رابه جان هم انداخته

  • ناشناس گفته:

   حالا اونی که ثبت می‌کنه وپول تو حسابش نیست تکلیف چیه بیو من معادل یک میلیارد چک ثبت شده دارم وصول نشده به تو میدمش ۳۰۰میلیون برو بگیرش برای خودت کلا پشت دستم داغ میکنم معامله چکی انجام نمیدم

 4. بهزاد گفته:

  سلام من زمین کشاورزی دارم دادم اجاره فقط اشتباهی که کردم آب چاه راضمانت کردم وآب بخورد کم شدبعد ازبرادرام گرفتم درست شدطرف یکی از محصولش را برداشته ولی یکیش مونده الان داره بدونه اطلاع من از کسی آب میگیره که ثبت چکونزده داربازی درباره ممنون میشم راهنمایی کنی

 5. اسی گفته:

  ثبت چک فقط به کلاهبردار اجازه میده قانونی کلاهبرداری کنه. تو این مملکت قانونی میتونی همه جوره کلاهبرداری کنی و هیچ کسی هم گردن نگیره

 6. رضا گفته:

  سلام بنده چک ثبت نشده دادم که قرار بود در قبال دریافت وسایل ثبت کنم حالا طرف نه وسایل ها رو میده نه چک ها رو لطفا راهنمایی کنید

 7. ناشناس گفته:

  همه که جنس نمی‌فروشن یامعامله نمیکنن یاروکارکرده طلب داره چک میگیره طرف ثبتش نمیکنه اگرهم چکونگیره هیچ مدرکی نداره که طلب داره

 8. ش گفته:

  سلام من چک از مشتریم گرفتم و چک ماله یکی دیکه هست این انتقال داده بنامه من وچک برگشت خورده من باید از کی شکایت کنم لطفا منو راهنمایی کنید

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   می توانید شکایت کنید. در صورتی که به وکیل چک نیاز دارید با کارشناسان دادسو در ارتباط باشید.

 9. علی گفته:

  اگه مهر و امضا معتبر نیست پس چی معتبره ثبت سیستم کامپیوتری واقعا مردم بعلت عدم آگاهی بیچاره شدن

 10. جان پاک گفته:

  این چک صیادی دوتا مشکل را درست میکنه ۱۰ تا بهش اضافه
  اگر مسولین سریعا به موارد مهم و حساسش رسیدگی نکنند باعث خیلی مشکلات میشه
  یکیش ثبت نکردن چک توسط صاحب چک هست
  و دومی تاریخ میزنه برا مثل ۱/۱ چک را ثبت میکنه برای ۳/۱ خوب طرف هزارتا قول میده و حساب میکنه روی چک
  باید نقایص حتما برسی و رسیدگی بشه

 11. سجاد گفته:

  دوستان بعضی وقتا ادمای کلاهبردار زمانیکه چک برای شما ثبت میکنن تو سامانه مینویسه بابت چی اگهدطرف دغل باز باشه بنویسه ضامت که شماهم متوجه نمیشی سرت کلاه رفته دوتاگوشات هم برده حتما حواستون باشه مثل من سرتون درنیاد

 12. الهه گفته:

  با سلام من چک به نامم ثبت شده ولی برگ چک به دستم نرسیده چطور میتونم مشخصات چک رو در بیارم
  آیا راهی هست که بدونیم چه چکهایی برای ما ثبت شده

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   برای استعلام چک به نام خودتان، می‌توانید با مراجعه به بانکی که چک برای شما ثبت شده است، اطلاعات لازم را در خصوص وضعیت چک خودتان دریافت کنید.

  • علی گفته:

   سلام تاهمه بخوان ازقانون چک اطلاع پیداکنن کلاهبردارکارخودشه وکرده (دسته کلاهبرداربازترشده)

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   برای استعلام چک به نام خودتان، می‌توانید با مراجعه به بانکی که چک برای شما ثبت شده است، اطلاعات لازم را در خصوص وضعیت چک خودتان دریافت کنید.

 13. H_k گفته:

  سلام من پول قرض دادم بهم چک داد. ثبت هم کرد ولی روزموعد چک حساب طرف خالی بود خواهشن راهنمایی کنی باید چ کار کنم

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   ‌سلام، وقت بخیر
   می‌توانید برای گرفتن مبلغ چک شکایت کنید. در صورتی که به راهنمایی بیشتر نیاز دارید با کارشناسان حقوقی در ارتباط باشید.

 14. حکمعلی برزین گفته:

  سلام من چک قدیم داشتم پشت نویس کردم بنام یه نفروشید چک ودخترم برده ازیه جای گوشی خریده بدون اطلاع من من وقت خبردارشدم که طرف طرف ازمن شکایت کرده‌ وحکم جلب گرفته حال میخواستم بدونم چیکار میشه کرد

 15. محمد گفته:

  سلام دوستان من شب عید چنتا چک گرفتم یکیش ثبت نکردن برام الان نمیدونم از کی گرفتم چکو از کجا باید بفهمم چک اخرین بار برای کی ثبت شده تا برم سراغش

 16. حامد گفته:

  سلام من هم چکی رو دریافت کردم که ثبت نشده هستش میخاستم بدونم اگر به عنوان یک سند عادی به دادگاه برم و طرح شکایت کنم آیا امیدی میتونم داشته باشم که به پولم برسم یا یک اقدام بیخودی خواهد بود و در صورتی که امیدی وجود داشته باشه بهتر نیست این اقدام به شکایت رو از طریق وکیل انجام بدم؟ یا خودم شخصا اقدام کنم چطور زودتر و بهتر به نتیجه میرسم البته در صورتی که نتیجه مثبتی وجود داشته باشه ممنون میشم راهنماییم کنید سپاس

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   با توجه ثبت نشدن چک کار سخت تری پیش رو دارید ولی بهتر است که اقدام نمایید.

 17. حامد گفته:

  سلام میخاستم بپرسم اگر روی چکی که ثبت نشده به عنوان سند معمولی اقدام و شکایت کنم آیا میشه به نتیجه برسم یعنی امیدی به زنده شدن پولم هست یا امیدی نداشته باشم ؟وآیا اگر وکیلی رو برای این شکایت در نظر بگیرم بهتر نیست؟

 18. طاها گفته:

  این قانون به تدریج اموال طبقه زحمتکش جامعه را به آقایان شریف کلاه بردار انتقال میده، بدون اینکه کسی متوجه بشه
  دست مریزاد داره چنین مصوبه ای!!!

 19. منصور گفته:

  واقعا ثبت چک یه کار مسخره ای هست که به کلاه برداران دور داده لحظه تحویل چک به هزار دلیل ثبت نمیشه بعد با این قانون مسخره که فکر میکنید به مردم کمک کردید ولی سخت در اشتباهید

 20. ناشناس گفته:

  من سال ۱۳۹۹چکی دریافت کردم که بنابه دلایلی برای نقدکردنش اقدام نکردم .. الان که اون چک درصیاد ثبت نیست چکارباید بکنم؟

 21. مهدی گفته:

  سلام خدمت همه عزیزان
  این قانون ثبت چک نه الکی هست نه یک قانون مسخره ای من خودم به جای یکی از اقوام چک دادم کارش گیر بود که اون پول واریز کنه به حساب من بعد چک بره بانک الان چند ماه میگذره هرچی بهش میگم پول واریز نمیکنه چک بره بانک منم چکو ثبت نکردم اون طرف طلب کارم میدونه که چک ثبت نشده یعنی یک برگ کاغذ الکی حالا اگه چکهای قدیمی بود طلبکار میتونست شکایت منو کنه پولشو از من بگیره ولی چون ثبت نشده کاری نمیتونه بکنه اونایی که با چک سروکار دارن میدونن که چه قانون خوبی هست

  • ارژنگ گفته:

   دوست عزیزم دوستان دارن درمورد کلاهبرداری ک با چک میکنند حرف میزنند…در مورد شما درسته اینکار مزعیت داره ولی هزارتا مشکلم دارع

   • رضا گفته:

    سلام بنده چک ثبت نشده دادم که قرار بود در قبال دریافت وسایل ثبت کنم حالا طرف نه وسایل ها رو میده نه چک ها رو لطفا راهنمایی کنید

 22. شاهین گفته:

  اتفاقا عالی شده خب شما که داری چک میگیری باید ثبت نشده نگیری الان دیگه وقتی شمادخودت قبول میکنی طرف میگه الان نمیتونم شب ثبت میکنم دیگه خودت قبول کردی اون لحظه گرفتن خب عجله نکن وقتی چک ثبت نشده نگیرین دیگه کسی نمیاد اینجور بهونه در بیاره بگه نت ندارم از این حرفا

 23. محمد تقی گفته:

  سلام باید قانونی میگذاشتن که کسی چک صیاد وثبت نکرده متخلف بوده وفراموش مبلغ فلان میباشد تا دست کلاهبرداران بسته میشد

 24. علی تقوایی گفته:

  ببخشید بانک صادرکننده چک، هیچگونه محدودیتی در صدور دسته چک، کاهش اعتبار و… برای مشتریی که یک یا چند چک ثبت نشده داره، قانونا نمیتونه در نظر بگیره؟ممنون

 25. علی خدا زده گفته:

  به خدا گرفتار شدم بابا جک من ثبت شده طرف یه هزارتومانی تو حسابش نیست جک مال مشهد من بندرعباس

 26. حجت قربان آذری گفته:

  به نظر من کسی که چک ثبت نشده صادر میکنه باید کلاه بر دار شناخته بشه و حداقل محکوم به جزای نقدی و مثلا زندان بشه که متاسفانه هنوز این قانون اجرا نشده

 27. یزدان گفته:

  باید گیرنده چک بتواند ظرف مدت چند روز کاری بتواند چک را برگشت بزند تاصاحب چک دیگران کار راباکسی نتواند انجام دهد

 28. کاظم غلامی گفته:

  یعنی کسی که این قانون ثبت چک رو تصویب کرده باخودش فکر نکرده که صاحب چک هست چقدر میتونه اذیت کنه و چکو ثبت نکنه
  مثلا الان اینترنت قطعه و من بلد نیستم و میدم پسرم ثبت کنه و فراموش کردم و …..هزار بهانه دیگه
  بعد باید التماس کنی و دنبالش بدوی .
  آقای قانونگذار خواهشا ای ثبت چک رو یک اصلاحی بکن .این قانون یعنی کلاهبرداری تو روز روشن ….

 29. الدار گفته:

  هموطنان در نظر داشته باشند اکثر مردم ایران کم سواد وفاقد اطلاعات از قوانین حقوقی میباشند و قانون ثبت چک ، یعنی حمایت آشکار دولت از کلاهبردار

 30. امیرعلی گفته:

  باید قانونی وجود داشته باشه کسیکه چک رو صادر کرد و نام شخص دینفع رو هم داخل برگه چک نوشت باید ملزم به ثبت چک باشه نه اینطوری که طرف اون لحظه به دلیل خاموش بودن گوشی یا نابلدی بهانه بیاره و بعدا به ریشت بخنده همیشه تو این مملکت قوانینی ثبت میشه بیشتر به نفع کلاهبردارها چون از قماش خودشون هستن

  • ناشناس گفته:

   قانون میگه یا به طرف اعتماد داری معامله انجام بده حتی اگر چک هم نداده باشه حق شما را خواهد داد یا اعتماد نداری معامله نکن بنابراین به کسی اعتماد ندارید حتی چک ثبت شده هم نگیرید چون پول نشه به دردسر میفتید

 31. عیسی گفته:

  خیلی مسخرس کسی چک می‌کشه ثبت نمیکنه باید مجازات بشه دسته چک باید ازش گرفته بشه تمام حسابای بانکیش بسته بشه بلاخره یجوری مجازات بشه تا الکی چک نکشه .

 32. ناشناس گفته:

  من از بس التماس یه عوضی رو برای صبت چک کردم که خودم خجالت کشیدم رفته تا یک ساعت دیگه بزنه حالا ده روز از تاریخ چک گذشته

 33. موسی گفته:

  من مبل سفارش داد طرف ۲۰روزه قرار بوده تحویل بده نداده.. سه ماه شده ..هنوز تحویل نداده من جشنم تموم شده هنوز نداده .پول پیش پونزده گرفته چک هم سه فقره گرفته هنوز نداده هر وقتم میرم باهام دعوا داره…فقط خداروشکر میکنم چک ثبت نکرده بودم اگ ثبت کرده بودم تاریخش رسیده و رد شده باید چیکار میکردم…
  چکارو کامل نوشتم دادم…ولی شرط ثبت چکارو گذاشتم موقع تحویل کالا ک تحویل نداده بنظرم دیگ هم نمیده چون دلار خیلی گرون شده از حرفاش بوی پشیمونی میاد …من باید چیکار کنم فاکتور دارم ازش??…

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   می توانید تقاضای الزام به انجام تعهد به طرفیت مبل فروش بدهید و استرداد چک هایتان را بخواهید.

 34. فر گفته:

  سلام .
  اتفاقا این قانون چک خیلیم خوبه الان دیگ همه از قانون جدید خبر دارن هیچکس نیست ک خبر نداشته باشه اگ کسی سن بالا باشه یا بی سواد پرس و جوهاشو کرده و از همه زرنگتره ..اگ کسی چک ثبت نشده دستشه قطعا ب تعهداتش عمل نکرده ک طرف چک ثبت نکرده…

  • سعید گفته:

   با مغز خودت برای بقیه تصمیم گرفتی ..افرین به تو من بیسواد نیستم ولی با چک چندان سر وکاری نداشتم به رفیقم ۵۵میلیون قرض دادم تازه بعد ۴ماه چکو از صندوق دراوردم میبینم صیادیه و ثبت نشده برای ثبت پیامو زنگ زدم جواب نمیده

 35. علی خرم - حسابدار گفته:

  تنها گرفتن چک پایان کار نیست و ثبت چک شرط لازم است
  زمانی معامله را پایان شده فرض کنیم که حتما چک ثبت شده باشد و تازمانی که چک ثبت نشده است از ارائه محصول یا خدمات خودداری کنیم والا چک ثبت نشده ارزشش از تیکه کاغذی که روش تعهد پرداخت پول بدهد هم کمتر است .

 36. محسن مالکی گفته:

  طرف میگه گوشیم مشکل داره شب ثبت میکنم یا شب فرزندم چک ثبت میکنه درکل ثبت صیادی دست مال مردم خورها ببشتر باز گذاشته

 37. محمد گفته:

  باید ی قانون بدرد بخوری هم درخصوص ثبت نکردن چک تصویب میکردن که طرف از ترس چک رو نداده ثبت کنه، نه بگه حالا بدو دنبالم تا ثبت کنم پولتو نده به ریشتم بخنده، این قانون واقعا مشکل داره

  • امین گفته:

   چ مسخره بازیه من از دوستم گرفتم چک گفت الان نت ندارم شب ثبت میکنم چکرو ولی الان یکماهه داره مسخرم میکنه

 38. مصطفی گفته:

  باید یه قانون کیفری سفت وسختی برای عدم ثبت توسط صادرکننده اعمال می‌شد تا اینکه طرف ازترس زندان چک رو ثبت کنه این اصلاحیه باید حتمآ باشه

 39. علی گفته:

  سلام وقت بخیر
  بنده هفت فقره چک صیادی رو مفقود کردم.
  سریعا جهت دریافت دستور قضایی و مسدودی دائم اقدام نمودم.
  بعد از گذشت ۵ ماه شخصی مبلغ زیادی را داخل یکی از برگ چک ها نوشته و یه امضاء دیگه هم روش زده برده بانک گواهی عدم ثبت چک گرفته.
  لطفا راهنمایی بفرمایید من چه کار باید بکنم

 40. سیف الله گفته:

  سلام من چک گرفتم طرف نشونم داد که باموفقیت ثبت شد الان جلو دستگاه خود پرداز میخوام تایید کنم میگه در کارتابل مشتری وجودندارد یعنی ثبت نشده؟

 41. عدالت قنبری گفته:

  سلام ،۲۵ساله ۲تا دسته چک دارم و شکر خدا تا الان برگشتی هم نداشتم ،۳فقره چک مبلغ ۱۶۰م به صورت امانت به یکی از اقوام دادم که از کسی پول بگیره برای امر خیر جهازیه دخترش رو جور کنه ،خودش وامی ۲۰۰میلونی قرار بود بگیره و چکهای من رو پاس کنه ،۲۰ روز به موعد چک مونده ،هنوز وام رو نگرفته و پول چک های من رو هم نداره، فقط من چک رو ثبت نکردم اما اسم و کد ملی طرف رو روی چک نوشتم ،،با این توضیحات میتونن از من شکایت کنند بخدا قصدم کلاهبرداری و سو استفاده نیست ،،اینم جواب خوبی و چک دادن به فک و فامیل و دوست و آشنا گناه من این وسط چیه

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   چک قابل برگشت خوردن نیست و فقط می توانند به عنوان مطالبه وجه معمولی دادخواست بدهد.

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   نسبت به مبلغ هزینه ی دادرسی و حق الوکاله ذکر شده در قرارداد شخص محکوم طبق رای باید پرداخت کند.

 42. حمیدسلطان بیگی گفته:

  سلام برایه کسی کارکردم باتوجه به اینکه بنده ازثبت چک اطلاعی نداشتم ایشان چک رابه من دادن ثبت نکردن وباتوجه به اینکه قبلا ازایشان بابت کاری که کرده بودم شکایت کرده بودم ایشان چک راثبت نمی‌کنند الان بنده چکارکنم شمابگید

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   می توانید به عنوان یک سند عادی برای مطالبه وجه چک اقدام کنید.

   • ناشناس گفته:

    حداقل به عنوان کمترین کار باید اون بانکی که دست چک میده به مشتری تمام برگ چک‌ها در سامانه صیاد ثبت کنه به مشخصات صادر کننده تا کسی که چک صادر میکنه از اهرم ثبت نمیکنم نتواند استفاده کند یا حداقل یه تبصره اضافه کنه قانونگذار که صادر کننده الزام به ثبت کنن

  • صابر گفته:

   سلام علیکم
   جواب کلی به تمام کسانی که چک ثبت نشده در دست دارند و طرف حاضر به ثبت چک نیست
   از طرف به عنوان کلاهبرداری در دادسرا میشه شکایت کیفری کرد تا ضمن اینکه طرف را مجبور به ثبت چک می کنند حبس تعزیری نیز به دنبال خواهد داشت به شرط اینکه ثابت شود بی دلیل از ثبت چک خودداری می نماید

 43. ناشناس گفته:

  یکی از دوستان ۶۰ میلیون چو ثبت نشده از یکی داشت دفت شکایت کرد درجا حسابایه طرفو مسدود کردن…
  ولی کلا قانون مزخرفیه دست کلاهبردارارو باز گذاشته.

 44. خدابخش گفته:

  من به خاطر یه نفر دیگه که چک داشته و نتونسته پاس کنه واسش چک کشیدم به طرف گفتم برو رضایت اون چک بنویس بعد من بهت چک بدم .بعد از هزار با التماس گفت من میرم رضایت میدم نگران نباش .چک ثبت نکرده نبوده الانم نمیره رضایت بده.جواب تلفن هم نمیده. کاری میتونه بکنه

 45. ناشناس گفته:

  فقط مردم رو بازی میدن این چه قانونیه اخه۲۰۰ میلیون چک داده مشتری یک ماهه ثبت نمیکنه لعنت به این قوانین که فقط مردم اسیب میبینن

 46. ناشناس گفته:

  سلام چکی از کسی گرفته ام و ثبت نکده آیا می‌شود روی چک ثبت نشده اقدام کرد و چکش رو برگشت کرد

 47. علی گفته:

  چک خانمشو به من داده و در سامانه ثبت نکرده پس من باچه اهرمی از طریق دادگاه طلبمو ازش بگیرم در حالیکه کیفری نیستش وقانون جدید حمایت از کلاهبرداره.

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   باید به بانک مراجعه کنید و تاییدیه عدم ثبت برای چک بگیرید و به عنوان یک سند عادی برای چک اقدام کنید.

 48. آدم خیلی ساده و دلخوش به قانونگذار گفته:

  قانون گذار اگر کارشناسی میکرد اینگونه جوان باسوادعالی ولی بدون تجربه خودش راگرفتارنمی کرد چون طرف پشتش به کوه گیراست چراکه چک را ثبت نکرده و نمی کند اف به قانونگذار

 49. چنگیز گفته:

  اون اشغالی که چک میده ثبت نمیکنه راحت به ریش طرف مقابل میخنده باید کاری کرد که این قانون محکمتر بشه و بشه چک رو برگشت زد باید به بانک اعلام کنن که اگه امضا شخص مطابقت داره برگشت بزنن . این چند سال بعد انجام میشه که کلاه بردارها وضعشون خوب بشه

 50. Reza گفته:

  قانون مسخره نمی شه که هون جا با یارو دعوا کنی ثبت کن میگه بعداً ثبت می کنم بعدش باید التماسش کنی چکو ثبت کنه

 51. عبداله گفته:

  فکر کنم الان برای دادگاه شکایت کنی چک رامیفرسته بانک به نام گیرنده ثبت میشه آیادرسته

 52. محمود گفته:

  سلام ازبعضی جهات خوبه . ولی اونیکه چک میکشه وپاس نمیشه باید مدال کلاه بردای وشیادی داد بهش که هنوز موفقه. ایا صادرکننده رو نبایدمجبورکردوازچکهای بعدی محروم کرد والبته مجازاتی نیز درنظرگرفت وملزم به رعایت قانون کرد .تکلیف گیرنده که همیشه متضررهستش چیه؟

 53. فرشید گفته:

  خیلی مسخرس یارو میاد چک میده تو که نمیتونی همونجا خفتش کنی بگی ثبت کن، هزار بهانه مثل قطعی اینتدنت ممکنه بیاره، بعدم من بدو اون بدو….باید براز چک ثبت نشده قانون جزایی خیلی محگم تری بزارن تا کسی نتونه سو استفاده کنه. مثل من که چهارده ماهه دنبال چک ثبت نشدم هستم و…. عین نامردیه. خدا از آدمای کلاه بردار نگذره ، ایکاش قانون محکمتری داشتیم

 54. محمد گفته:

  به نظرم کاملا قانون درستیه. باید از دید چک دهنده هم به قضیه نگاه کنیم. طرف چک داده که مثلا یه خدماتی دریافت کنه ولی گیرنده ی چک به تعهداتش عمل نکرده. یا مثلا خود من ماشین خریدم چکی. توافق کردیم دو سه روز ماشین دستم باشه اگه عیبو ایرادی نداشت چکو ثبتش کنم. دوروز بعد فهمیدم موتورش قبلا تعمیر شده. خب منم چکشو ثبت نمیکنم تا خسارت منو بده.

  • جعفرزاده گفته:

   خب برادرِ من کدام قانون گفته تعمیر موتور جز معایب ماشین هست؟اتفاقا این طرفِ شما اگر آگاهی لازم رو دلشته باشه دو سوته میره برا پلاکش جلب میگیره هم ماشینو میخوابونه هم ازت خسارت میگیره.شما موقعی میتونی طلب خسارت کنی ک موتور نقص فنی یا قانونی داشته باشه نه اینکه چون قبلا یکبار تعمیر شده حالا بخوای پولشو نریزی

 55. احمد گفته:

  طرف چک ۴ماهه داده هروقت میگم چرا ثبت نکردین بهانه میاره ثبت میکنم انجام نمیشه
  تاریخ دریافت چک ۱۴۰۱/۷/۱۰بوده هروقت بهش میگیم ثبت چراثبت نمیکنین جواب میده دوسه روز آینده ثبت میکنم ۱۳روز گذشته هنوز ثبت نکرده تهدید هم میکنه زیاد پیگیر بشین چک رو ثبت نمیکنم دستتون بجایی نرسه واقعا این قانون درستیه

 56. ناشناس گفته:

  سلام عرض ادب من چک به صورت امانت دادم به یکی از دوستام اما ثبت نکردم حتا اسم کد ملی هم داخل چک‌ ننوشتم متهم شدم اصلا یه قانون چرت هستش کسی می‌تونه راهنمایی کنه

 57. رضا گفته:

  سلام. به نظر من باید کنار تاریخ چک یه جای خالی قرار بدهند برای نوشتن کد ثبت چک.یعنی پس از ثبت چک ، کدی از طرف سامانه صیاد صادر بشه که با خودکار کنار تاریخ نوشته بشه. و هیچ کس بدون اون کد چک از کسی قبول نکنه

 58. غلامرضا گفته:

  سلام
  من یک چک گرفتم که متاسفانه ثبت نشد جلوی عابر و پرداخت کننده رسید داد که چک رو ثبت کنه و سره تاریخ پرداخت کنه اما هم چک رو ثبت نکرد و هم تاریخش چک رو پاس نکرد الان باید چیکار کنم رفتم دادخواست دادم رد شده باید گواهی عدم پرداخت صادر بشه میشه راهنمایی کنید لطفا ممنون

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   ابتدا باید از بانک گواهی عدم ثبت چک گرفته و سپس برای شکایت اقدام کنید.
   در صورتی که به راهنمایی بیشتر نیاز دارید با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید به طور کامل شما را راهنمایی می کنند.

 59. فرید گفته:

  باسلام قانون جدیدچک نقص دارد، قانونگذارباید صادرکننده را ملزم به ثبت چک درسامانه صیادهم بکند. جالب استکه درتمام این مطالب همه گیرندهء چک راخطاب قرار داده و میگویند چک ثبت نشده نگیرد ، یه جورایی گیرنده چک متهم شده که چراچک ثبت نشده گرفته است؟

  • فرشید گفته:

   دقیقا، گیرنده را متهم کردن، خب یارو سه فقره چک به من داده، آشنا هم بوده، رفته دو تا اولی را ثبت کرده اخری را ثبت نکرده چون مال چند ماه بعد بوده و گفته وقت هست الان نت قطعه!! حالا هم گوشی بر نمیداره، برم شکایت کنم هم حداقل تا نوبت دادگته شش ماه طول میکشه، باید قانون بزارن که شماره چک ثبت شده باشه که دهنده چک فقط نام مبلع و تاریخ را ثبت کنه و اگه نکنه مجرم قصابب شناخته بشه، هزار راه هست که اهل قانون بهتر از من بلدن… ولی چیزی که مشخصه این قانون ناقصه و ممکنه به شدت به گیرنده ظلم بشه
   لطفا کمک کن جناب قانونی که وجود نداری!! متاسفم واقعا

 60. سیدحسین موسوی گفته:

  باسلام
  به نظر اینجانب اگر کسی در معاملاتی با سوءاستفاده از اعتماد یا عدم اطلاع طرف مقابل چکی را صادر و تعهد می کند که آنرا ثبت نماید و عامدانه ثبت نکند از مصادیق بارز بردن مال غیر و کلاهبرداری می باشد و می توان با استناد به چک ثبت نشده و سایر ادله و امارات و قرائن اعلام جرم نمود.با احترام موسوی وکیل

 61. منصور گفته:

  کسی که دسته چک صیاد گرفته حتما از قوانینش هم اطلاع داره پس وقتی چک بدون ثبت صیاد واگذار میکنه مشخص هست که قصد پاس نکردن چک یا کلاهبرداری دارد ………بنابراین این چک باید کیفری باشد نه حقوقی

  • عباس گفته:

   سلام. به نظرم قانون درست وبجای هست تو معامله تا چک ثبت نکردن معامله انجام نشه بهتره. من چم دادم ثبت نکردم جنس طرف قلابی از کار در آمده همیشه به یه طرف قضیه نگاه نکنیم. اگه ثبت میشد الان باید بابت کلاهبرداری وجنس قلابی که بهم انداختن گوشه زندان بودم حد اقل الان تونستم شکایت کنم خودم بیرون باشم رد کار داشته باشم

   • بهزاد گفته:

    بله حرف شماهم درسته ولی بایدقانون سفت وسختی هم واسه کسانی که به قصدکلاهبرداری چک ثبت نمیکنن باشه موردشما خیلی کمترپیش میاد

 62. فیروز گفته:

  با سلام شخصی دو میلیارد تومان چک به تاریخ ۳۰/۰۹/۱۴۰۱ گرفتم در سامانه تایید نمی کنه ولی در دفترخانه تعهد به تایید چک مذکور داده در ضمن هیچ قولنامه فی مابین هم موجود نیست ممنون میشم راهنمائیم کنید.

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 63. ناشناس گفته:

  باسلام ،،به نظر بنده ،باید یه قانون هم برای چک های ثبت نشده ،،بزارن ،،که اگه صاحب چک اگه نخواد چکش رو ثبت کنه ،،کسی که چک رو گرفته بتونه ،،برگشت کنه ،،که به حقوقش برسه ،،،اینجور باشه که کسی به کسی اطمینان نمی کنه ،،،

  • جواد گفته:

   خانمم مزدی دوز مانتو هست صاحبکارش اخر کار یک چک داد به مبلغ ۱۳میلیون و گفت ثبت میکنم ولی نکرد الان میگه ثبت نیکنم برو هر کاری میخوای بکن الان چیکار کنم لطفا کسی اطلاع دارد رذهنمایی کنه

   • Avatar photo
    احسان دهداری گفته:

    سلام، وقت بخیر
    لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

  • الهام گفته:

   سلام ،اگر طرف سواد کافی برای اینکه مطمین شه چک ثبت شده یا نه ،باید سرش کلاه بره ،این درسته ،این نظر کارشناسی ؟دنبالت پولش تو دادگاه و پاسگاه بره ،اماااااان

  • یعقوب گفته:

   منت درسته نکشی شما که از هر کسی چک دریافت میکنی همون لحظه دریافت باید طرف را مجبور ب ثبتش کنی نباید قبول کنی از اون شخصی که بهت چک میده بگه برو ثبت میزنم بعدا یا فلان زمان الان قانون چک جدید اینو میگه از هر کسی چک دریافت می‌کنید همون لحظه ثبت بشه تو نباید قبول کنی طرف بعدا ثبت انجام بده

   • محمد گفته:

    نفسش جای گرمه. من برنج فروختم طرف برنجو برده باسکول کرده رفته اومده چک داده میگه من بلد نیستم ثبت کنم کارامو پسرم انجام میده فردا ثبت میکنم الاندوهفته شده هنوز نکرده. خب من چیکار میتونستم بکنم بارم رفته

   • Avatar photo
    احسان دهداری گفته:

    سلام، وقت بخیر
    در صورتی که سوالی دارید لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید شما را راهنمایی می کنند.

 64. ناشناس گفته:

  درود

  با توجه به پایین بودن سطح مطالعه و فرهنگ عمومی و همچنین متاسفانه عدم آگاه سازی کارساز توسط حاکمیت، عموم مردم از جزئیات قوانین جدید اطلاع ندارن و این امر سبب میشه که دست کسانی که به دنبال سو استفاده از این عدم آگاهی هستن باز بشه و به کرات شاهد این بودم که از این عدم اگاهی به مردم بی اطلاع ضربه وارد شده، پس بنظر میرسه باید در این زمینه تجدید نظری جهت بهبود صورت بگیره به این شکل که نقش گیرنده ی چک (الزام به بررسی چک و ثبت یا عدم ثبت در سامانه)در این فرایند حذف بشه بطور کل تا چه بسا کمتر شاهد مسائلی از این دست باشیم.

 65. ناشناس گفته:

  بسیار قانون مضخرف و مسخره ای هست و دست کلاهبردار ها رو باز گذاشته اند قانون از لحاظ عقلی دارای مشکل می باشد و غیر کار شناسانه می باشد

   • ناشناس گفته:

    کدوم قانون برای ما خوب بوده من گشاورز هستم تمام برنج امسال دادم یک چک کرفتم وثبت نکرده حالا یک ریال پول نمیده میکه برو دعا کن دانه برنج کرانتر بشه

   • ناشناس گفته:

    سلام
    واقعا خیلی دارن ضرر میکنن مخصوصا افراد کم سواد یا روستایی ها که به بهانه اینترنت بهشون وعده میدن فردا ثبت میکنم ،،یااینکه جلوی طرف مثلا دارن ثبت میکنن ولی درعمل کاری انجام نمیشه خلاصه قانون باید اول صاحب حساب رو مکلف به ثبت کنه میریم بانک راحت میگن چک ثبت نشده یه کاغذ باطله هست آیا این توهین نیست

   • دنیا گفته:

    سلام الان منم چک گرفتم چکو ثبت نکرده باید چیکار کنم
    عجب گیری کردییم باید منت کنیم تا ثبت کنم یکماهه درگیریم ثبت نمیکنه

    • Avatar photo
     احسان دهداری گفته:

     سلام، وقت بخیر
     داخل مقاله به طور کامل توضیح دادیم به صورت سند عادی می توانید پیگیری نمایید.

     • محمد گفته:

      سلام لطفا راهنمایی کنید من به یه نفر حبوبات دادم بهم چک داد گفتم ثبت کن گفت کد ملی تو دارم خودم ثبت میکنم وقت چک رسیده ثبت که نکرده گوشی موبایلشو خاموش کرده رفتم مغازش بستن همسایهاش گفتن طرف کلاهبرداری کرده رفته لطفا راهنمایی کنید

     • Avatar photo
      تیم تحریریه دادسو گفته:

      سلام، وقت بخیر
      چک ثبت نشده و به عنوان یک سند عادی می‌توانید برای آن اقدام کنید.

     • بینامی گفته:

      نباید طمع کرد، تا وقتی چک را ثبت نکردند ، جنس و یا کالا و خدمات خود را ندید، بگید هر وقت ثبت کردی ، بیا کالا رو ببر

     • جهانگیر داوری گفته:

      سلام من از چک ثبت نشده شکایت کردم امکان بسته شدن حساب طرف مقابل هست

    • حسین گودرزی گفته:

     سلام .شما باید به دفتر خدمات قضایی مراجعه کنید میتوانید دادخواست مطالبه طلب بدهید مثل یک سند عادی دادخواست تنطیم کنید

    • داراب امیری گفته:

     طرف چک را به آدم میده ولی در آن وقت می گیم ثبت کنید یا اینترنتی زیف یاقتع است به هر دلیلی ثبت انجام نمی‌شود بعد طرف میگه باشه فردا یاشب ثبت می کنم همین تور بعد از این که رفت التماس که آقا بیا اینه ثبت کنید دگه جنست از دستت رفته کار تمام شده دکه باید بدوی دنبال یارو این. چیک ها مشکلات حل نکرده بلکه درد سر وکلاه برداری رازیاد کرده خیر نبینی کسانیکه این قانون های بخود میگزارد

   • ایرج مقدم گفته:

    یعنی باید به حال مردم کریست با این مسولین آقایان مسول چرا اطلاع رسانی نکردین که چک صیاد بدون ثبت یک ریال ارزش نداره من تمام یک سال کارم از برداشت برنج ۳۷۰ میلیون بوده به خداوند بیشتر ماله طلبکار هست ۵۰ روز از تاریخ چک میکذره وطرف لبخند میزنه ومیکه دعوا کن قیمت برنج بیشتر بشه تا پول شمارو بدم به کجا پناه ببریم از دست این مسولین خداوندا

    • محسن هستم گفته:

     عزیز دلم شما توجه نکردی وگرنه قانون چک صیادی حتی در رسانه ها هم توضیح داده شد که باید ثبت بشه الانم هم اینجوری نیست که اعتباری نداره اون خودش سندی هست بر اینکه شما طلبکاری از اون آقا ولی از روی بی اطلاعی نمیدونستی که باید چک ثبت کنه بده شما الان هم ثبت نمیکنه از وعده پرداخت هم گذشته مطمئن باش اگر دنبالش بری حتی خسارت ایام پاس نشدن چک هم ازش بگیری چک هم برات ثبت میکنه از چیزی نترس ولی پیگیر باش چون دوره شکایت چک صیادی مدت معینی داره اگر بگذره ازش دستت به جایی نمیرسه

    • علی گفته:

     باید اصلاح بشه به این صورت که چک ثبت نشده مجازاتش سنگین تر باشه اون موقع ببینم وضع کلاه بردار

 66. کیومرث گفته:

  با سلام با این قانون فقط دست کلاهبردار باز شده من چک گرفتم از طرف برام ثبت نمیکنه وبهم می خنده میگه برو هر کاری میخوای بکن با این قانون مسخره چکار کنیم

  • رضا گفته:

   واقعا مسخرست .چرا صادر کننده چک که امضا و دستخطش هست نباید مجازات بشه.بدون فکر یه قانون مسخره رو تصویب میکنن.این چه کاریه

    • محمد گفته:

     مسقره نیست تمام مردم و مخصوصا کسانی که با چک سرو کار دارن میدونند که باید ثبت بشه و طرف تایید کنه.بسیار عالیه سیستم امنیتی

    • داراب امیری گفته:

     طرف چک را به آدم میده ولی در آن وقت می گیم ثبت کنید یا اینترنتی زیف یاقتع است به هر دلیلی ثبت انجام نمی‌شود بعد طرف میگه باشه فردا یاشب ثبت می کنم همین تور بعد از این که رفت التماس که آقا بیا اینه ثبت کنید دگه جنست از دستت رفته کار تمام شده دکه باید بدوی دنبال یارو این. چیک ها مشکلات حل نکرده بلکه درد سر وکلاه برداری رازیاد کرده خیر نبینی کسانیکه این قانون های بخود میگزارد

    • مهدی گفته:

     با سلام . به نظر من این قانون جدید چک نقص بزرگی داره که باید بر طرف بشه و تنها راه اینه که ثبت کردن چک توسط صاحب چک و گیرنده اختیاری باشه و در صورت ثبت نشدن چک مشکل حقوقی وجود نداشته باشه ولی اگه ثبت نکنن عواقب ومسعولیت ناشی از آن به عهده ی صاحب چک باشد .تمام.

   • سهراب گفته:

    رضاراست میگه سفته هم که ثبت نمیشه ارزش سفته ازچک بیشترشده ،چک رابه من داده گفت چکبرگشتی رابده اصلاح کنم بعدا ثبت کنم الان ثبت نمیکنه

   • مرادییان گفته:

    اگرتمبر برای باطل کردن با کارت ملی پسرم بگیرم ایرادی نداره
    برای پسرم پیگرد قانونی نداره

   • امان الله گفته:

    با سلام، یک مستاجر شهرستانی داشتیم خیلی اذیت کرد واخر هم مبلغ کم از اجاره را چک صیادی داد ولی ثبت نکرده ورفته شهرستان وجواب نمی ده چکار کنیم

   • سلیمی گفته:

    معامله با یه سری ادما به اعتبارشونه فکر کن جنس رو ازتون تحویل میگیره میگه فردا بیا چک بگیر میری چک رو میگیری میگه سایت قطعه یا گوشیم مشگل داره تا ۱ ساعت دیگه ثبت میکنم تهش میشه چک ثبت نشده شما هم بین هیچی و یه برگ کاغذ کاغذ رو مجبوری انتخاب کنی

   • بهراد گفته:

    همون لحظه که میخوای ثبت کنی اینترنت کنده باز نمیشه وهزار مشکلات دیگه همه کسانی که در ایران زندگی میکنن میدونن

   • Aman Javid گفته:

    من از چک صیادی هیچی نمی دونستم مستاجر داشتم آدم های خوبی بودند خودشون اجاره را واریز می کردند واشنا بودند من هم چک نگرفتم این شهرستانی بود

   • محسن گالکی گفته:

    طرف میگه گوشیم مشکل داره شب ثبت میکنم یا شب فرزندم چک ثبت میکنه درکل ثبت صیادی دست مال مردم خورها ببشتر باز گذاشته

    • محسن گفته:

     قبلا تا چک رد و بدل نمیشد معامله انجام نمیشد الان هم تا چک ثبت نشه نباید معامله انجام داد

     • ناشناس گفته:

      درسته. ولی در کل اشکال از قانونگذار است. یک جای کار می لنگه. یکی به بهانه قطع بودن اینترنت. یکی دوستی و اعتماد. یکی آشنایی و فامیل. یکی بی اطلاعی. و… نتیجه اینکه سر دادگاه ها شلوغ تر میشه.

  • سالاری گفته:

   اتفاقا عالی ست قبلا مسخره بود وقتی چک میگیری اول ازش میخوای ثبت کنه بعد جنس بهش میدی

   • ناشناس گفته:

    مثل اینه چک قدیمی بدون امضا گرفته باشی. همونطور ک قبلا چک بدون امضا نمیگرفتی الانم تا ثبت نکرده و خودت تایید نزدی از پای معامله بلند نشو. ی قانون درست توی ایران وضع شده با بی سوادی خودت بهش ایراد میگیری

    • سیاوش جوادی کلکو گفته:

     بیسوادی به نظر شما توهینی اگر کسی بیسواد بود راه برای برداشتن کلاهش آزاده.اونوقت برادر عزیز موضوع بیسوادی نیست موضوع دغلکاری و سواستفاده از موقعیته به عنوان آشنا یا اینترنت کنده .به نظر شما اگر قانون خوبیه که بنده هم معتقدم که هست راه کلاهبرداریش رو نمیشه بست فقط کافیه قانون بزارم چک صیادی هر کس چک کشید وثبت نکرد مجازات همین اونوقت اینهمه پرونده علکی تو دادگاه ها نبود

  • ناشناس گفته:

   مثل اینه چک قدیمی بدون امضا گرفته باشی. همونطور ک قبلا چک بدون امضا نمیگرفتی الانم تا ثبت نکرده و خودت تایید نزدی از پای معامله بلند نشو. ی قانون درست توی ایران وضع شده با بی سوادی خودت بهش ایراد میگیری

   • حسام گفته:

    سلام من چک از یک نفر گرفتم جای امانت ماشین بهش دادم وبنامش کردم خرج خانواده بعداز فوت پدرم با ماشین کار میکزدم که این آقا مارو گول زد چک هاش هنوز دسته منه من چیکار باید کنم کلاهبرداری میکنه پدرش چون بازنشسته ارتش هستش میره کارشو درست میکنه چه راهی هست واسهرچک ها که درست بشه ممنونم

  • مهدي گفته:

   دربانون جدیدچک بایستی چکی که ازطرف دریافت میکنی همان لحظه ثبت کنی به نظر من قانون خوبی هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید