توقیف خانه برای مهریه

شرایط توقیف خانه برای مهریه توسط زن

در شرایطی که مرد از پرداخت مهریه اجتناب کند، زن پس از عقد می‌تواند کلیه اموالی که به نام مرد است مانند خانه، زمین و باغ، سهام، خودرو و… را توقیف کند. در این مطلب از موسسه حقوقی دادسو شرایط توقیف ملک برای مهریه و نحوه اجرا گذاشتن مهریه را بررسی کرده‌ایم.

در صورتی که درباره توقیف خانه برای مهریه به راهنمایی بیش‌تر نیاز دارید می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

توقیف اموال برای مهریه

طبق قانون مهریه دین ممتاز محسوب می‌شود و زوج موظف است کل مبلغ مهریه را به صورت نقدی یا قسطی به همسرش بپردازد. اگر مرد دارایی مانند خانه، ملک و… داشته باشد، زن می‌تواند این اموال را نیز به عنوان مهریه توقیف کند.

البته خانه تنها در صورتی به عنوان مهریه قابل توقیف است که زوج بیشتر از یک ملک داشته باشد. در غیر این صورت خانه جزء مستثنیات دین شناخته می‌شود و قابل توقیف برای مهریه نیست. برای کسب اطلاعات بیش‌تر پیشنهاد می‌کنیم مقاله توقیف اموال برای مهریه را مطالعه کنید.

توقیف سهم الارث آقا

گاهی مواقع ممکن است مرد اموالی به نام خودش نداشته باشد؛ اما به واسطه از دنیا رفتن والدین یا اجدادش و… مالی به او به ارث رسیده باشد. زن در این شرایط می‌تواند به جای توقیف خانه برای گرفتن مهریه، توقیف حساب‌های بانکی و… توقیف سهم الارث آقا را انجام دهد.

برای توقیف سهم الارث مرد برای مهریه حتی لازم نیست که زوجه تا پایان انحصار وراثت صبر کند و قبل از آن نیز زوجه می‌تواند آنچه به همسرش به ارث رسیده را مصادره کند.

 رفع توقیف اموال

اگر اشتباهی در توقیف اموال مرد رخ داده باشد و خط موبایل کاری زوج، ماشینی که با آن مشغول به کار است، تنها خانه‌ای که زوج در آن ساکن است و… توقیف شده باشد، مرد می‌تواند برای رفع توقیف اموالش اقدام کند.

برای رفع توقیف اموال لازم است که مرد لیست اموال و دارایی‌ها و مدارک و اسناد لازم را آماده کند. سپس لازم است که زوج این مدارک را از طریق اداره ثبت به دادگاه ارائه کند. دادگاه پس از بررسی مدارک و استعلام دارایی‌های مرد، حکم رفع توقیف اموال زوج را صادر خواهد کرد.

اجرا گذاشتن مهریه

زوجه از طریق اداره ثبت یا دادگاه می‌تواند مهریه خودش را اجرا بگذارد. پس از ارائه سند ازدواج و دادخواست مهریه، زوج موظف است مهریه همسرش را طبق آنچه در سند ازدواج درج شده بپردازد. در غیر این صورت مرد باید درخواست اعسار را به دادگاه ارائه کند.

اگر مهریه عندالمطالبه باشد، پرداخت 110 سکه آن توسط مرد الزامی است و زن می‌تواند برای دریافت این مبلغ حکم جلب و حبس مرد را دریافت کند؛ اما در صورت عندالستطاعه بودن مهریه، تنها در صورتی زن می‌تواند برای دریافت آن اقدام کند که مرد توانایی مالی پرداخت مهریه را داشته باشد..

مدارک لازم برای اجرا گذاشتن مهریه

برای اجرا گذاشتن مهریه لازم است که زوجه مدارک زیر را آماده کرده و به اداره ثبت یا دادگاه ارائه کند.

 • دادخواست اجرای مهریه
 • سند ازدواج
 • شناسنامه و کارت ملی زن به همراه کپی
مدارک لازم برای اجرا گذاشتن مهریه

وکیل مهریه

وکیل مهریه دانش و تجربه کافی در زمینه نحوه اجرا گذاشتن مهریه، توقیف خانه و سایر اموال مرد برای مهریه و دریافت مهریه زوجه از زوج را دارد.

با توجه به اینکه دریافت مهریه دارای جزییات زیادی است و زن برای احقاق حق خودش باید تمام موارد قانونی موجود در این زمینه را بداند، حضور وکیل مهریه در کنار زوجه به او کمک می‌کند تا بتواند مهریه خودش را بی کم و کاست و در کمترین زمان دریافت کند.

در صورتی که برای توقیف خانه برای مهریه به وکیل متخصص نیاز دارید می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

سوالات متداول

لیست اموال قابل توقیف برای مهریه چیست؟

خانه، خط موبایل، خودرو، حساب‌های بانکی و حتی سهم الارث مرد می‌تواند به عنوان مهریه توسط همسرش توقیف شود.

توقیف خانه برای مهریه از طریق اجرای ثبت ممکن است؟

زوجه می‌تواند مهریه خودش را از طریق اداره ثبت یا دادگاه به اجرا بگذارد و خانه و اموال همسرش را توقیف کند.

بعد از توقیف اموال برای مهریه چه باید کرد؟

پس از توقیف اموال زوجه 10 روز برای بعد از قرار تأمین باید درخواست مهریه را در دفتر خدمات الکترونیکی قضایی ثبت کند. در غیر این صورت زوج می‌تواند با مراجعه به شعبه قضایی تقاضای رفع توقیف مال کند.

زن از چه اموالی نمی‌تواند مهریه‌اش را بردارد؟

مستثنیات دین مانند لوازم ضروری زندگی مرد، خانه‌ای که در آن ساکن است و وسایل و تجهیزات کسب و کار زوج برای مهریه قابل توقیف نیستند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.6/5 - (163 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
6 پاسخ
 1. با این شرایط که بیشتر خانمها فقط کیسه دوختند برای بالا کشیدن اموال مرد دربدر چطوری باید ازدواج کرد
  ای کاش در قانون بازبینی هایی شکل میگرفت

 2. سلام….بنده در خانه پدری که فقط یک طبقه میباشد در یک اتاق با همسرم زندگی میکردیم ده سال پیش همسرم مهریه اجرا گذاشته ومن اقسادی مهریه پرداخت می نمودم حالا پدرم فوت نموده ومن هم در همان خانه هستم و خانه چند وارث دارد وبنده هیچ مال یا اموالی ندارم وفقط سهم من از همین خانه هست که در آن در یک اتاق زندگی میکنم آیا همسرم میتواند سهم من را که از پدرم ارث میبرم که همین اتاق هست توقیف کند و از بنده بگیرد که اگر چنین کاری انجام دهد من بیخانمان میشوم آیا میتواند از من این سهم را بابت ده مثال طلا که از مهریه مانده بگیرد

 3. سلام زن بردارم حدود دو هفته اس که به خانه پدرش رفته و همچنین همه ی طلاجات خود را برده همراه با فاکتور و حساب بردارم را نیز مسدود کرده بردارم پدر در یک خانه دو طبقه زندگی میکند ک پایین آن مطلق به بردارم هست اما به نام اون نیس ولی یک خانه دیگر دارند ک از آن خانه دو دانگ او به اسم برادرم است برادر من جز آن دو دانگ دیگر اموالی ندارد آیا این دو دانگ به او تعلق میگیرد ؟؟؟

  1. سلام، وقت بخیر
   می توانند برای توقیف و گرفتن دودانگ اقدام کنند بله

 4. باسلام….مایک خانه ک اتاقه که سیصد مترزمین داشت و هیچ انشعابی نداشت توسط قضات رضوانشهر گیلان توقیف و بعنوان مهریه عروس گرفتند وحال بی‌خانمان هستیم.درصورتیکه تمام قراردادی مابین سوری بودند.حاا ماچکارکنیم.بااین قضات بی انصاف….باتشکر

  1. سلام چطور اصلن نمیشه بیشتر از یک ملک یا خانه فقط میتونه توفیقی داشته باشه میتونی مراجعه کنی و پسش بگیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *