محاسبه مهریه به نرخ روز چگونه است؟

محاسبه مهریه به نرخ روز

انجام مراحل طلاق توافقی بدون نیاز به حضور زوجین در هیچ مرحله ای
بین 15 تا 30 روز کاری
توسط وکیل متخصص طلاق و خانواده
مشاوره رایگان در واتساپ
برای انجام کار توسط وکلای متخصص دادسو با تلفن ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ تماس بگیرید یا روی دکمه های زیر کلیک کنید.

مهریه مالی است که هنگام عقد به زوجه تعلق می‌گیرد و به صورت عرفی تعیین می‌شود. مهریه ممکن است به‌صورت سکه، طلا، اموال غیرمنقول یا وجه نقد تعیین شود. ارزش مهریه هرچقدر که باشد در سال طلاق به نرخ روز محاسبه می‌شود. چنانچه زوجی در سال ۱۳۸۸ عقد کرده و در سال ۱۴۰۰ قصد طلاق داشته باشند، محاسبه مهریه به نرخ روز ۱۴۰۰خواهد بود. برای آگاهی بیشتر در این رابطه ابتدا باید به تعریف انواع مهریه پرداخت و سپس سراغ محاسبه مهریه به نرخ روز برویم.

مهریه چیست؟

محاسبه آنلاین مهریه

به زبان ساده مهریه حقی است که بعد از جاری شدن صیغه عقد به خانم تعلق می‌گیرد و می‌تواند پس از عقد یا در زمان طلاق بسته به نوع آن برای دریافتش به نرخ روز اقدام کند. بر اساس ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی به مجرد عقد زن مالک مهر می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید. مهریه خانم حقی است که تا زمانی که خود ایشان آن را نبخشد بر گردن آقا است. اگرچه خیلی از افراد هنگام ازدواج مبالغ بالایی را به عنوان مهریه می‌پذیرند اما باید توجه داشت که این بدهی تا همیشه بر عهده آقا است و چنانچه توانایی پرداخت آن را نداشته باشد دچار چالش‌هایی خواهد شد.

زوج موظف است مهریه خانم را براساس آنچه تعیین شده پرداخت کند مگر اینکه زوجه تمام یا بخشی از آن را ببخشد. در غیر این‌صورت حتی فوت آقا باعث هدر رفتن مهریه نخواهد شد و از ارث سهمی برای مهریه خانم در نظر گرفته می‌شود. بهتر است مهریه براساس عرق روز و با سطح درآمدی زوج تعیین شده تا در آینده باعث مشکلات بین افراد نشود.

انواع مهریه

مهریه به دو دسته اصلی عندالمطالبه و عندالاستطاعه تقسیم می‌شود که در صورت انتخاب هر کدام نوع پرداخت آن متفاوت است. مهریه عندالمطالبه به این معنا است که از بعد از جاری شدن صیغه عقد آقا موظف است هر زمان که خانم درخواست مهریه داشته آن را پرداخت کند. مهریه عندالاستطاعه یعنی هر زمان که آقا استطاعت مالی برای پرداخت مهریه داشت خانم می‌تواند مهریه خود را در صورت درخواست، مطالبه کند. مهریه به نرخ روز عقد تعیین می‌شود.
[readmore]3341[/readmore]

چه مواردی را می‌توان به عنوان مهریه مشخص کرد

درابتدا بهتر است بدانید که مهریه باید هر مال مشخصی و معین باشد. برای مثال اگر قرار است سکه باشد باید تعداد و نوع سکه به صورت واضح مشخص باشد. یا اگر آپارتمان در نظر گرفته شده لازم است ارزش آن مشخص شود. همچنین در صورت تعیین وجه نقد؛ باید مقدار دقیق آن را به صورت مکتوب مشخص کرد. پس آپارتمان، سکه، طلا، وجه نقد و هر اموال یا مورد دیگری را می‌توان بنا به توافق خانم و آقا به عنوان مهریه انتخاب کرد.
[readmore]2698[/readmore]

نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز و نحوه محاسبه مهریه سالهای قبل

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم مهریه در هر زمان که مشخص شده باشد به نرخ روز حساب می‌شود. این محاسبات به شاخص‌های خاصی بستگی دارد. هر سال شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران از جانب بانک مرکزی اعلام می‌شود.

نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز به این صورت است که برای مثال اگر ازدواج در سال ۷۴ صورت گرفته باشد ودر سال ۸۹ درخواست مهریه صورت گرفته و مبلغ مهریه به ازش ۱۵ میلیون تومان باشد، شاخص سال ۸۸(یعنی یک سال قبل از سالی که وصول صورت گرفته باشد) را تقسیم بر شاخص سال ۷۴(همان سالی که عقد صورت گرفته) می‌کنیم و عدد بدست آمده را ضربدر مبلغ مهریه می‌کنیم. عدد بدست آمده مهریه حال حاضر و مهریه به نرخ روز عقد می‌شود.
[readmore]3431[/readmore]

نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز و نحوه محاسبه مهریه سالهای قبل
نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز و نحوه محاسبه مهریه سالهای قبل

محاسبه مهریه به نرخ روز در طلاق توافقی

در طلاق توافقی مهریه بر اساس توافقی زوجین است و قانون پیش بینی خاصی در این مورد نداشته است. درواقع در طلاق توافقی، زوجین در مورد تمامی تعهدات و امورات به نتیجه رسیده سپس آن را به دادگاه اعلام می‌کنند. اگز زوجه قرار بود که مهریه را از زوج دریافت کند، نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز به این صورت خواهد بود که اگر مهریه سکه باشد، سکه ها به قیمت روز محاسبه خواهد شد و در صورتی هم که مهریه مبلغ مشخصی باشد، طبق فرمولی که در بالا گفته شد محاسبه می شود. لازم است آگاه باشید که همیشه نیاز به بخشش مهریه در طلاق توافقی نیست پس حتما در این زمینه از یک وکیل طلاق کمک بخواهید.

توجه داشته باشید که نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز در طلاق توافقی در صورتی انجام می شود که زوج به زوجه مهریه ای پرداخت کند و در صورت بخشیدن مهریه در طلاق توافقی نیازی به محاسبه مهریه نیست. [readmore]2331[/readmore]

مهریه و عدم تمکین

با توجه به تجاربی که از سوالات موکلان در این زمینه بدست آوردیم لازم دانستیم در این زمینه به شما توضیح دهیم که در صورتی که خانم از آقا تمکین خاص و عام نکند به این معنا که روابط زناشویی را انجام ندهد یا به مسائل مربوط به خانه رسیدگی نکند، مهریه ایشان محفوظ می‌ماند و عدم تمکین ارتباطی به مهریه ندارد. در صورتی که خانم از آقا تمکین نکند منفقه به ایشان تعلق نمی‌گیرد.
[readmore]1842[/readmore]

مهریه و حق حبس

حق حبس اینگونه تعریف می‌شود: زوجه بعد از جاری شدن صیغه عقد و در شرایطی که خانم دوشیزه باشد، روابط زن و شوهری با همسرش برقرار نکرده و مهریه‌ او به صورت عندالمطالبه و حال در نظر گرفته شده باشد، می‌تواند در خواست مهریه کند و تا زمانی که مهریه ایشان پرداخت نشود می‌تواند از همسرش تمکین نکند. می‌توانید در مقاله مربوط به حق حبس به صورت کامل درباره این موضوع مطالعه بفرمایید.
[readmore]2873[/readmore]

بخشیدن مهریه در محاسبه مهریه به نرخ روز

همانطور که گفته شد خانم بعد از جاری شدن صیغه عقد مالک مهریه است و در هر تاریخی که مطالبه مهریه بکند، آقا موطف به پرداخت آن است. اما اگر خانم تمایل داشته باشد می تواند مهریه اش را ببخشد. بخشیدن مهریه شرایط خاصی دارد که باید رعایت شود. به طور مثال هیچ اجباری بر روی خانم برای بخشیدن مهریه وجود ندارد و خانم با میل و اراده شخصی می تواند مهریه را ببخشید. بخشیدن مهریه باید حتما در یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی بخشیده شود و در صورتی که قرار بر بخشیدن مهریه باشد نیازی به محاسبه مهریه به نرخ روز نیست. در صورتی که تمایل به مطالعه بیشتر در مورد بخشیدن مهریه دارید لینک زیر را مطالعه بفرمایید.
[readmore]1759[/readmore]

مهریه و خیانت

خیلی از خانم‌ها و آقایون از مشاوران حقوقی ما می‌پرسند که ایا در صورت خیانت خانم مهریه به ایشان تعلق می‌گیرد یا خیر؟ بهتر است بدانید که مهریه در هر صورت به خانم تعلق می‌گیرد و خیانت منافاتی با وصول مهریه ندارد و در هر زمان که خانم درخواست وصول مهریه کند باید محاسبه مهریه به نرخ روز انجام شود.فقط در صورتی مهریه به خانم تعلق نمی‌گیرد که ایشان با رضایت کامل خودشان و به صورت سند مکتوب شده در دفتر ثبت اسناد مهریه خود را ببخشند. در این رابطه وکیل مهریه کمک شایانی خواهد کرد.

جمع بندی:

مهریه حق قانونی زوجه است که در هنگام عقد مشخص می‌شود و زوج متعهد می‌شود هر زمان که خانم مایل به دریافت آن باشد، مبلغ را متناسب با سال طلاق پرداخت کند. مهریه می‌تواند سکه طلا، وجه نقد یا اموال غیر منقول باشد اما در هر صورت باتوجه به ارزش آن محاسبه به نرخ روز خواهد بود. موسسه حقوقی دادسو یکی از برترین مراکز حقوقی است که می‌تواند بهترین وکیل طلاق را در اختیار شما قرار دهد تا با روشی ایده‌آل به حق و حقوق خود برسید. جهت مشاوره می‌توانید با کارشناسان ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول:

نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز چگونه است؟
در رابطه با وجه نقد براسا تقسیم شاخص سال پیش از طلاق بر شاخص سالی که عقد در آن صورت گرفته انجام می‌شود و در مورد سکه، مبلغ مهریه در سال جاری خواهد بود.
در طلاق توافقی مهریه چگونه محاسبه می‌شود؟
چنانچه زوجه مهریه را بخشیده باشد نیاز به محاسبه نیست در غیر این‌صورت با فرمول ذکر شده انجام می‌شود.

۳.۸/۵ - (۴۰ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به دکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

181 Responses

     1. من ۱۳۹۵/۱۱/۱۷ازدواج کردم
      مهریه ام ۳۰ملیون تومان است
      یک پسر دارم ۲سال و پنج ماه
      یک ماه خونه ک شوهرم منو فرستاده خونه پدرم
      میخوام بدونم
      مهریه ام چقدر میشود
      ممنون میشم راهنماییم کنید

     2. سلام، وقت بخیر
      ارزش مهریه به نرخ روز ۱۳۱,۱۰۷,۵۰۰ ریال می باشد.

     1. سلام؛ وقت بخیر
      ارزش مهریه به نرخ روز ۲,۳۸۲,۵۴۲,۴۶۹ ریال می باشد.

     1. سلام، وقت بخیر
      ارزش مهریه به نرخ روز ۱,۳۸۳,۶۸۴,۱۶۹ ریال می باشد.

  1. سلام
   مهریه ۵میلیون یال ۷۶الان به روز چقدر میشه؟
   وحج واجب به چه صورت محاسبه میشه؟

     1. سلام، وقت بخیر
      ارزش مهریه به نرخ روز ۴۷۶,۵۰۸,۴۹۴ ریال می باشد.

  2. سلام نرخ مهریه درسال 66که 100هزارتومان بوده لطفاحساب کنید رسال 1401چندمیشه؟ گفت:

   سلام مهریه من درسال۶۶صدهزارتومان بوده درسال۱۴۰۱چندمیشه؟

  3. سلام وقتتون بخیر مبلغ مهریه سال ۷۷ بوده پنج میلیون تومان به نرخ روز چقد میشه
   ممنون

  4. با عرض ادب و احترام.
   مهریه‌ی مادر بنده در سال ۵۸ مبلغ ۴۰۰ هزار تومان بوده.
   الآن در سال ۱۴۰۱ چقدر شده؟

  1. باسلام وخسته نباشی
   مهریه ۱۰۰هزارتومان درسال ۶۶الان درسال۱۴۰۱چقدرمیشود؟

 1. سلام خسته نباشید ، مهریه ۱۳۳۴ به مبلغ هزارتومن به نرخ روز چقدر میشود ؟ سپاس

     1. سلام، وقت بخیر
      ارزش مهریه به نرخ روز ۵۷,۶۵۵,۰۱۳,۱۹۳ ریال می باشد.

 2. سلام.آیا سکه هم به نرخ روز حساب میشود؟یعنی آیا دادگاه میتواند پنج سکه ده سال قبل را ۵۰ سکه منظور کند یا فقط وجه رایج به روز محاسبه میشود؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   قیمت سکه برای مهریه به نرخ روز سکه محاسبه می شود و ارتباطی به قیمت سکه در زمان عقد ندارد.

   1. ببخشید مهریه سال ۱۳۶۳ مبلغ ۸۰هزارتومن چقدر میشه خیلی ضروریه میخوام بدونم مادرم میتونه حقشو از بچهاش بگیره پدرم فوت شده وبچها نمیخوان حق مادرمو وارثشو بهش بدن ؟؟؟

     1. سلام ارزش مهریه در سال ۶۱ که مبلغ پانصد هزار تومان بودع ،در سال ۱۴۰۱ چقدر میشود

     2. سلام، وقت بخیر
      ارزش مهریه به نرخ روز ۷,۸۶۰,۱۶۱,۸۷۱ ریال می باشد.

   1. سلام وقت بخیر
    محاسبه مهریه توسط کارشناسان دادسو انجام میشود که شما میتوانید از طریق واتساپ سوالتان را مطرح کنید.

     1. سلام؛ وقت بخیر
      ارزش مهریه به نرخ روز ۹۶۶,۸۶۹,۴۶۹ ریال می باشد.

 3. سلام وقتتون بخیر. مهریه سال ۶۲ که ۱۲ تومن پول بوده، الان چقدر میشه؟؟؟ ۱۲ تومن،،،،، نه ۱۲ هزار تومن

  1. سلام، وقت بخیر.
   با کارشناسان دادسو تماس بگیرید تا برای شما محاسبه کنند.

 4. سلام اگر همسر بنده از لحاظ مالی نتواند کل مهریه را پرداخت کند میتواند قسط بندی کنه اما اگر خانه داشته باشد میتواند خانه را بفروشد و مهریه بنده را کامل بپردازد آیا امکان دارد قسط بندی نشود

  1. سلام، وقت بخیر.
   اگر کل اموال همسر شما فقط یک خانه باشد، امکان توقیف وجود نداشته و جزو مستثنیات دین محسوب میشود.

 5. سلام.لطف کنید بفرمایید. مهریه انگشتر طلای ۲۰۰ ریال و وجه نقد ۱۰۰۰۰ ریال در سال ۱۳۲۸ به نرخ امروز چند ریال میشه؟

  1. سلام وقت بخیر
   مهریه مادر بنده در سال ۱۳۶۶ مبلغ ۱۷۰ هزار تومن بوده ، ممنون میشم به نرخ ۱۴۰۱ مبلغ رو محاسبه کنید.باتشکر

     1. سلام، وقت بخیر
      ارزش مهریه به نرخ روز ۱,۲۰۱,۱۶۸,۱۱۷ ریال می باشد.

 6. سلام من سال۱۳۷۹ عقد کردم مهریه ام هشتصد هزار تومان بوده امسال۱۴۰۰چقدر میشه؟؟لطفا به تومان بگید بهم نه ریال

  1. سلام، وقت بخیر.
   مبلغ دقیق محاسبه مهریه به نرخ روز رو کارشناسان دادسو برای شما انجام میدهند. کافیه به واتساپ مجموعه پیام بدهید.

  1. سلام، وقت بخیر.
   مبلغ دقیق محاسبه مهریه به نرخ روز رو کارشناسان دادسو برای شما انجام میدهند. کافیه به واتساپ مجموعه پیام بدهید.

  2. سلام درسال ۱۳۴۴ مبلغ مهریه پنج هزار تومان بوده اکنون درسال ۱۴۰۱ چقدر میشود؟

   1. سلام، وقتتون بخیر
    ارزش مهریه به نرخ روز ۴,۲۰۲,۱۶۳,۴۶۲ ریال می باشد.

 7. سلام، این جمله ((به مهر مبلغ پانصد متر زمین واقع در قریه شعبانی جنب انبار و باغ علی بهشتی که هر متر هزار تومان باشد که جمعا پانصد هزار تومان باشد ))تاریخ عقد ۱۳۷۲امروز چه چیزی باید بروز رسانی بشه جهت مهریه ؟پول زمین تو سال ۱۳۷۲؟یا قیمت روز زمین ؟

   1. اما از کلمه مبلغ استفاده شده ؟مبلغ پانصد متر زمین با پانصد متر زمین فرق دارد ، و در ادامه جمع زده شده جمعا پانصد هزار تومان باشد ، در این صورت چطور می توان زمین داد ؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   باید میزان آن مشخص بشود اگر هم میزان مشخص نباشد دادگاه یک مبلغی را به عنوان اجرت المثل مشخص میکنند که آقا به خانم پرداخت کنند.

 8. سلام
  سال ۱۳۶۶ ازدواج کردیم می خواهم ۱۴۰۱ مطالبه مهریه کنم
  مهریه ام ۶۵۰۰۰۰ تومان بود
  به نرخ روز چقدر می شود

 9. باسلام خسته نباشید؛
  درسال ۶۹، مهریه خانم ۳۵۰۰۰۰تومان بوده، دقیقا الان چقدر می‌شود؟
  ممنون

 10. باسلام.. درمورد حق ثبت مهریه توضیح بدید… و اینکه آیا تصویب شده یاخیر؟؟ و سوال دوم اینکه عرف مهریه درقانون به چه میزلن تعیین شده؟؟

  1. سلام، وقت بخیر
   تا این لحظه هنوز ثبت نشده است.
   مهریه نیز عرف خاصی ندارد.

 11. سلام نرخ مهریه درسال 66که 100هزارتومان بوده لطفاحساب کنید رسال 1401چندمیشه؟ گفت:

  سلام مهریه من درسال۶۶صدهزارتومان بوده درسال۱۴۰۱چندمیشه؟

 12. باسلام وخسته نباشی
  مهریه ۱۰۰هزارتومان درسال ۶۶الان درسال۱۴۰۱چقدرمیشود؟

 13. مهریه من سال ۱۳۵۵ بمیثبلغ ۵۰ هزار تومتن بوده الان یعنی سال ۱۴۰۱ میخواهم مهریه ام را دبگیرم چقدر پرداخت میشوم

 14. سلام
  در سال ۱۳۶۹ مهریه من صد و یک هزار تومان بوده در تاریخ ۱۴۰۱ به نرخ روز چقدر می باشد؟
  لطفا پاسخ دهید.

 15. سلام وقت بخیر. مهریه ۴۰ هزارتومن درسال ۱۳۶۱ب روز الان چقدرمیشه. میخوایم انحصار وراثت انجام بدیم

  1. سلام، وقت بخیر
   مهریه شما به نرخ سال فوت همسر شما حساب می‌شود.
   ارزش مهریه به نرخ سال ۱۳۸۱ مبلغ ۲۲,۷۳۹,۵۸۳ ریال می باشد.

 16. سلام مهریه مادرم سال ۵۸ مبلغ ۶۰۰۰۰تومان بوده فوت پدرم ۹۴ مبلغ مهریه به روز چقدر میشود با تشکر

 17. سلام
  مهریه مادرم مبلغ ۴۰۰٫۰۰۰ تومان سال ۷۲ بوده فوت پدرم ۱۴۰۰
  مهریه ایشون به نرخ روز چقدر میشه؟

 18. ۱۰ هزار تومان مهریه من مال سال۱۳۵۶ است با امسال۱۴۰۱ چقدر محاسبه می‌شود مرسی از جوابتون

 19. سلام من سال۹۲بامهریه ی ۶۰میلیون تومان ازدواج کردم الان که سال۱۴۰۱میخوام طلاق بگیرم مهریه ام چقدمیشه؟

 20. سلام سال ۵۴ مهریه ۳۰ هزار تومن بوده الان به نرخ روز چقدر میشه تشکر از پاسخگوییتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید

مشاوره مراحل انحصار وراثت به صورت آنلاین و بدون نیاز به جلسه حضوری